FEU IUETPN. In vrije uren. De vrouw yan Herman Hesser. BINNENLAND. HET OOSTEN. Uit Belgrado wordt van gisteren geseind; De Skuptschina lieett thans in laatste lezing het ontwerp omtrent de leening van 20 mil- lioen aangenomen. Niettegenstaande zijn incognito bezocht de kroonprins van Italië gisterente Belgrado den jongen koning van Servië, de regenten en de koningin-moeder, en nam deel aan een feest maal te zijner eer in het paleis gegeven. De Swoboda zegt, dat de stappen door Bulgarije's agent te Constantinopel gedaan voor eene erkenning van prins Ferdinand's regeering tot dusver geen gevolg hebben. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In de zitting der Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de minister president Tisza medegedeeld, dat hij zijn ontslag heeft aangeboden en den Keizer ver zocht heeft het aan te nemen. Hij voegde er bij, dat dientengevolge de Kamer hare werkzaamheden zal hebben te schorsen tot de samenstelling van een nieuw ministerie. Als eenigen grond van zijn ontslag gaf Tisza op het standpunt door hem ingenomen ten opzichte van het vraagstuk van het staatsburgerrecht. De voorzitter verklaarde daarna de zittingen geschorst tot de vorming van een nieuw Kabinet. Nader meldt men uit Budapesth, dat het nieuwe Kabinet reeds tot stand is gekomen. De samenstelling is aldus Szapara, presi dent Andreas Berthlen, LandbouwMen- tevideo Capurio, binnenlandsche zaken Pena, Financiën; Blasbibad, buitenlandsche zaken Berro Justitie Villa oorlog. ROME. Uit Rome wordt aan de Univers gemeld Daar keizer Wilhelm wenschte, dat de Paus een vertegenwoordiger zou zenden naar de arbeidsconferentie te Berlijn zijn hierover tusschen Duitschland en het Vaticaan ver trouwelijke besprekingen gevoerd. Maar, daar door toedoen van het Italiaansche gouverne ment de Pauselijke gedelegeerde niet de plaats zou hebben, waarop de diplomatieke gebruiken hem recht geven, weigerde het Vaticaan ten slotte een vertegenwoordiger te zenden. De Keizer heeft daarop mgr. Kopp, bisschop van Breslau, aangewezen, om aan de conferentie deel te nemen. Deze prelaat zal indirect het Vaticaan vertegen woordigen en den Paus dagelijks omtrent den gang en de resultaten der conferentie inlichten. 36) XI. Reeds na drie dagen zag dokter Edeling de onmogelijkheid in, om voor het onge lukkige Leentje de misdaad verborgen te houden, waaraan haar man zich schuldig ge maakt had. Wat in de stad het onderwerp van aller gesprekken was geworden, moest noodzakelijk ook doordringen tot de zieken zaal, waar zij met meerdere zieken hare verpleging had gevonden. Zij was het gevaar harer ziekte genoeg zaam te boven gekomen, ook al zouden er nog vele weken noodig zijn, alvorens zij vol doende hare krachten herwonnen had, om naar hare kinderen te kunnen terugkeeren. Het werd dus noodzakelijk, om de zwaar beproefde vrouw op eene voorzichtige wijze bekend te maken met de nieuwe ramp, die haar getroffen had. De dokter besloot om den priester die haar dagelijks in het zieken huis bleef opzoeken, dezen zeker pijnlijken last op de schouders te leggen. Niemand beter dan de priester zou in staat zijn, om haar deze smartelijke tijding medetedeelen. Wij vinden den priester nedergeknield Op aandringen van het Beiersche gouver nement onderhandelt het Vaticaan thans in overeenstemming met het Beiersche episco paat over een regeling der Kerkelijke aan gelegenheden met name over de kwestie der oud-katholieken, den terugkeer der geestelijke orden en het placet. Men verzekert dat de Paus binnenkort, misschien op het feest van den II. Jozef, den patroon der arbeiders, een gewichtig document over de sociale kwestie zal publiceeren. Schiedam, 14 Maart 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 13 Maart. Het politiek debat werd in deze zitting voortgezet. De heeren De Beaufort, Mees, Rut gers, C r e m e r s, Tak, Smidten Farn- combe Sanders, verklaarden allen on voldaan te zijn over de inlichtingen van de Regeeringstafel verkregen omtrent den loop en de oplossing der crisis. Zij waren daardoor onder den indruk gekomen, dat invloeden buiten het Kabinet de oplossing hebben te weeg gebracht, zoodat gelijk de heer Rut gers 't opmerkte, het onverschillig is, waar het zwaartepunt ligt, omdat de groote mast toch buiten boord staat.Meer bepaaldelijk de heeren S m i d t en Sanders deden van hunne bezorgdheid blijken over de uitvoering van de Schoolwet met 't oog vooral op het jongste geschrift van den heer Lohman. De lieer Mees verklaarde overigens, dat de liberale partij, die medegewerkt heeft tot de aanneming der Schoolwet, een zal blijven in de controle over de fouten en buitenspo righeden der tegenpartij. De heeren W. Van Dedem en Van N u n e n wisselden nog van gedachten over het doel en de taak der christelijke zending in Indië, terwijl de heer A. van Dedem de eenheid constateerde der rechterzijde, die van hare ingenomenheid met de oplossing dér crisis blijk heeft gegeven. Bij de interpellatie-V i rul y over de ar beidersconferentie, bleek uit de regeerings- verklaringen, dat de uitnoodiging tot de con ferentie is aangenomen, onder uitdrukkelijk voorbehoud dat geene punten door Nederland worden behandeld, die buiten onze eigen arbeids- en tariefswetgeving vallen. Nadat de Voorzitter de Regeering voor de gegeven inlichtingen had bedankt, werd de vergadering gesloten. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangegeven een knipmes, een halve duimstok, een zwart bontje, een sleutel, een ring met 2 sleutels, 4 sleutels voor het bed, waarop het ongelukkige Leentje in stomme smart nederligt. Het is het oogenblik, waarop zij het misdrijf van haren man heeft vernomen. Dokter Edeling heeft dat oogenblik afgewacht, om aan hare zijde te zijn en haar de hulp te verleenen, die zij nu zal noodig hebben. Geruimen tijd blijft Leentje in staat van verbijstering neder- liggen. Zij hoort werktuigelijk het gebed des priesters maar medebidden met hem vermag zij niet. »Den moed niet verloren, fluistert de priester aan haar oornog hebt gij zulke verheven plichten te verrullen denk, moeder, denk aan uwe kinderen 1 vraag aan God de noodige krachten, om hen braaf op te voeden en groot te brengen 1" Mijne kinderen, mijne ongelukkige kin deren 1" roept zij uit, »ach, mogen zij het nooit te weten komen, hoe groot de zwakheid van hunnen vader is geweest 1" Een stroom van tranen ontspringt aan hare oogen en in een luid geween zoekt zij verlichting voor haar diep getroffen hart. Maar alsof eensklaps die gedachte zich komt opdringen aan haren geest, vraagt zij met een kreet, die door de harten der edele mannen sneedt, daar aan hare zijde staande, waar is mijn man, waar is mijn Herman Ach, dat ik niet bij hem ben, om hem nu vooral te helpen en te bemoedigen Bij het hooren van dezen uitroep rijst er aan een touwtje, een pet en een muntbiljet van f 10. Door den bruggewachter der Appelmarkt- brug werd deze week op het water nabij die brug drijvende gevonden een muntbiljet van f 10. De gewone jaarlijksche Paardenmarkt, heden alhier onder begunstiging van fraai weder gehouden, was vrij druk bezocht. Aan de lijn bevonden zich 110 paarden en drie muilezels, waarvan de prijzen waren van f350 tot f40. Verkocht werden er 50 stuks, die van f250 tot f70 opbrachten. Verleden jaar waren er aangevoerd 93 paar den, waarvan er 55 werden verkocht. De jury voor de afdeeling vrouwelijke fraaie handwerken der tentoonstelling van Kunstnijverheid, door de Schiedamsche Kunst- vereeniging in dePaaschweek alhier te houden, bestaat uit de dames: mevrouw C. M. Maas Loopuijt, mevr. A. C. Beukers—Herkenrath, mevr. W. BroekhalsVolkert, mejufvr. Jeanne van der Schalk en mejufvr. Joh. J. Smith. Het eere-voorzitterschap der jury is aan vaard door mevrouw E. M. van Dijk van MatenesseKnappert. In het begin van verleden jaar werden door een boekhandelaar te Breda loten in den handel gebracht van de steden Brusse en Antwerpen. Deze verkoop, welke door eene notarieele akte volkomen gewaarbox-gd was, vond na eenige dagen andere liefheb bers, die.de loten zoo getrouw mogelijk lieten nadrukken en zich bedienden van de hand- teekening van genoemden boekhandelaar, welke door hen volkomen werd geïmiteerd. Reeds toen werd door de politie onderzoek gedaan, doch niet met het gewenschte ge volg. Thans wordt medegedeeld, dat twee personen, S. M. J. t. W- en G. J. D. Z., te Schiedam, zijn gearresteerd, onder beschuldi ging bedoelde valsche loten in den handel gebracht en zich daarbij bediend te hebben van valsche handteekeningen. Verschillende personen te Breda zijn in deze zaak tegen a. s. Zaterdag te Rotterdam als getuigen opgeroepen. (IV. B. C.) Uit Ruhort wordt van 12 dezer aan de N. R. Ct. het volgende gemeld De in een vorig bericht vermelde conven- eene blijde hoop in het edel hart van den menschkundigen dokter. De krachten dezer zieke zijn gebroken onder den zwaren last van een langdurig zedelijk lijden. Als hare ziel zich toewijden kan aan de zedelijke redding van haren man, dan zal haar ont moedigde wil zich opheffen en met vernieuwde kracht gaan werken aan het heil van den man, dien zij meer dan zich-zelve blijft beminnen. Dit hoopt dokter Edeling. Hij zet zich neder aan hare zijde en op een toon, die de innigste belangstelling uitdrukt, vraagt hij»Zoudt gij den moed hebben, vrouw Hesser, om uwen man den troost te brengen, dien hij nu vooral zoozeer behoeft." »0, goede dokter, breng mij bij hem waar hij ook wezen moge, als ik mijn on- gelukkigen Herman slechts zeggen kan, dat ik hein alles vergeefdat mijn hart hem immer trouw blijftdat ik hem nog meer bemin nu de geheele wereld zich van hem afwendt, o, dan zal mijne ziel moed hebben, om alles te dragen, hoe zwaar het kruis ook moge zijn, dat God mij op de schouders ge legd heeft." »Welnu, antwoordt de dokter, ik zal alle pogingen in het werk stellen, om u bij uwen man te brengen. Gelukt mij dit niet, be loof mij dan, dat gij u zelve sparen zult voor uwe kinderen 1" »Dat zal ik, roept zij uitals uwe pogin gen mislukken, dan zal ik gelooven, dat God

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2