GEMENGDE BERICHTEN. tie der groothandelaren alhier is tot stand gekomen. Hierna wordt nu voor den loop van dit jaar een gelijke prijs genoteerd, die zoo noodig van tijd tot tijd op eene nieuwe vergadering kan veranderd wordenalle franco-leveringen zijn uitgesloten en mag er geen langer krediet dan 3 maanden ver leend of bij contante betaling meer dan l1^ vergoed worden. De prijzen zijn voorloopig dezelfde gebleven alsWestfaalsche boot kolen f 17, dito vlamkolen f 16.50, stoomkolen V» vlam V3 vet f 16, machine-en kachelkolen f15, smeekolen f 16, gewasschen smeekolen f 16.50, branderij kolen f 14.50, allen per Ruhrkar in loco. De leveringsconditiën luiden inobielmaking en oorlog ontslaan van de le vering en nalevering werkstaking en storing der exploitatie op de kolenmijnen ontslaan gedu rende daarvan van levering en nalevering. Hier door vervalt dus een gedeelte der le verantie, zoo lang de werkstaking duurt, het andere wordt ingeleverd. Bij groothandelaren mag bij minstens 1500 kar 25 ct. en bij koop van 2500 kar 50 ct. rabat per kar toegestaan borden. Vrachten zijn door den verbeterden water toestand weder iets lager en betaalt men thans o. a. naar Schiedam fl.35. Eenige maanden geleden zijn te Kaldenkir- chen verscheiden malen groote hoeveelheden margarine-boter door de politie in beslag genomen, die door een Venlosche firma als Hollandsche tafelboter geleverd waren en door geheel Duitscldand verzonden zouden worden. Dientengevolge heeft het Ministerie aan alle betrokken landraden en burgemeesters een aanschrijving gericht, om hen te belasten met een onderzoek, of en in welke mate 'nvoer van zoogenaamd fijne Nederlandsche tafelboter plaats heeft. Daardeze boter grooten- deels vervalscht is door toevoeging van mar garine of uitsluitend uit kunstboter bestaat en hierdoor de Duitsche rijkswet betreffende de margarine overtreden wordt, zijn maatre gelen tegen den invoer van en den handel in die boter in uitzicht gesteld. Op herhaald verzoek van het Nederlandsche gezantschap hield, naar men aan de IV. II Ct. meldt, de Bondsraad zich bezig met de vraag, of aan de Nederl. Rijnspoorweg- Maatschappij op de lijn van Emmerik tot de grenzen en aan de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen op de lijnen bet niet gewild heeft en ik zal berusten in zijnen heiligen Wil, dit echter smeek ik u, dokter, dat gij alles beproeft, om mij bij mijnen man te brengen 1" Drie dagen zijn er voorbij gegaan en nog "nrner blijft Leentje met het grootste onge duld naai1 het oogenblik uitzien, waarop de dokter haar zal komen mededeelen, dat zijne Pogingen gelukt zijn. Zij wist, dat haar man gewond was gewordenmaar om wijze redenen had dokter Edeling haar nog onkun dig gelaten van het verblijf, waar Herman Hesser voorloopig verbleef. Vele formalitei ten echter moesten er vervuld worden, al vorens de dokter de noodige toestemming Van de zijde der justitie had bekomen, om Deentje toegang te geven tot haren zieken 'oan, die onder het toezicht der politie in net ziekenhuis verpleegd werd. f oen de yolrnacht ten laatste door den officier van Jhstitie geteekend was, ontving Leentje liet verlof, om dagelijks twee half uren bij het ziekbed van haren man door te brengen. Het eerste bezoek, dat Leentje bij haren man wiegde was voor beiden allerpijnlijkst. Het Was gelukkig dat dokter Edeling zelf haar Vergezellen wilde. Ook Herman was te voren np dat bezoek voorbereid. Hij lag afgezon derd van de overige zieken in een klein *auiertje, dat voortdurend door een man der Politie bewaakt werd. Die volstrekte afzon dering, waarin Herman Hesser reeds bijna van Gronau en Salzbergen tot aan de grenzen vrijdom van rechten voor spoorstaven en las- platen tot verbinding der staven verleend zal worden. Het voorstel wordt door de te Berlijn bestaande commissie voor het tolta rief ondersteund, zoodat de aanneming ervan door den Bondsraad waarschijnlijk is. Bij de politie te Rotterdam is berichtont- vangen van het vermissen van een lederen brieventasch, inhoudende voor f 49,060 aan ruwe en bewerkte diamanten. In de vergadering van Donderdag-avond werd het bestuur der Rotterdamsche Ver- eeniging voor Katholiek onderwijs door de leden gemachtigd tot het aangaan eener3]/2 percents geldleening groot f40.000 onder waarborg van onbezwaarde eigendommen dezer vereeniging. Dr. Schaepman, die in dezelfde vergadering een lezing had gehouden over het onderwijs, dankte aan 't einde de leden voor hunne welwillende medewerking in deze zaak. Men meldt uit Rotterdam aan het Dhl v. Z.-H. dat aan den linker Maasoever, bij de houtkooperij te Katendrecht een belangrijke afschuiving van grond heeft plaats gehad. Naar het Vad. verneemt, zijn bij Neder landsche ingenieurs aanzoeken gedaan door eenBraziliaansch consortium, om de kanalisatie der Rio Grande tot stand te brengen waarvoor de Regeering aan dat consortium concessie heeft verleend. De vereeniging voor oudstrijders der land- I en zeemacht uit Nederlandsch-Indië, waarvan het hoofdbestuur in Den Haag is gevestigd heeft den teruggekeerden fuselier Schierhorn tot eerelid benoemd en hem daarvan bij hartelijk schrijven van het bestuur kennis gegeven. Met dezelfde boot, waarmede Schierhorn naar Nederland terugkeerde, werd ook aan gebracht een belg, Rosseau geheeten. Schier horn werd met eerbewijzen overladen, Ros seau wacht 10 jaar tuchthuisstraf. Schierhorn streed als held voor de ear der vlag waar onder hij diende, Rosseau was een verrader en liep naar de Atjehers over, maar viel later weer in onze handen. eene week leefde, had een weldadigen invloed uitgeoefend op zijn misdadig hart. Eene diepe schaamte vervulde zijne ziel bij de aanschouwing van den afgrond van schande, waarin hij zich had nedergestort. Van een ieder verlaten, had het bericht, dat zijne vrouw verlof had gesmeekt, om hem te be zoeken, des te meer indruk op hem gemaakt. Toen hij zijne vrouw, ondersteund door dok ter Edeling, het afgezonderd kamertje zag binnentreden, ontroerde hij hevig, en met zijne handen zijn gelaat bedekkend, barste hij in tranen uit. Maar als zijne vrouw hem om den hals valt en hem kust en aan haar hart drukt, dan ontvlamt in zijn ziel opnieuw de liefde, waarmede hij haar eens bemind heeft. Ook na zijne misdaad nog blijft zij hem beminnen met diezelfde liefde, die zij had in haar hart, toen zij in de eerste maan den van hun huwelijk hem onder tranen smeekte, niet een weg in te slaan, die on vermijdelijk op zijn verderf zou uitloopen. Dit gevoelt hij op dit oogenblik levendig, en al kan hij ternauwernood de woorden sta melen, hij smeekt haar toch om vergiffenis voor het leed, dat hij haar heeft aangedaan hij weeklaagt over de schande, die zijn mis dadig leven heeft geladen op haar hoofd. »Zwijg, zwijgroept zij uit, uwe woorden pijnigen mij meer op dit oogenblik, dan al uwe daden mij ooit gedaan hebben. O, Herman, mijn liefste, hoe lang uwe straf ook De heer P. W. Jansen heeft aan het Rijks museum te Amsterdam ten geschenke aan geboden het fraai en welgelijkend levensgroot borstbeeld van den dichter Hofdijk, in mar mer uitgevoerd door den beeldhouwer Bart Van Hove. Van het Engelsche stoomschip Hartville, dat bij het binnenkomen in de groote sluis te IJmuiden tegen de sluisdeuren is geloopen en deze heeft gebroken en buitendien nog schade toebracht aan een dukdalfe, wordt een schadevergoeding geëischt van f 40.000, welke som als cautie zal moeten worden gestort. Nabij Nieuwediep is Dinsdagnacht, ter hoogte van de Fransche bank (bij strandpaal 5), gestrandhet Duitsche stoomschip Msca- nis, thuis behoorende te Stettin, en van Fowey met pijpaarde naar Hamburg bestemd. Nog voordat eene van Nieuwediep ter hulp gezonden sleepboot de strandingsplaats be reikte, was het schip reeds vol water gesla gen en gezonken, De opvarenden dertien in getal die in een der booten het schip verlieten, kwamen behouden op het strand aan. Van den inventaris werd in den loop van den dag een groot deel door vletterlieden geborgen. Het schip zal vermoedelijk verloren zijn. De Ascania had ook Maandag in de na bijheid van Callantsoog aan den grond geze ten, en was toen zonder hulp, doch met verlies van een derschroefbladen, vlot ge komen. Op Tesselis veel wrakhout aangespoeld. Het schijnt afkomstig van een Engelsche visschers- boot, die bij de hevige buien van Vrijdag en Zaterdag niet ver boven de branding krui sende was. Vermoedelijk is het schip met man en muis vergaan. De zalmvangst op de Waal was gedurende dezen winter zeer slecht, thans is daarin verandering gekomen. Maandag werden in het vischwater rKostverloren" 20 stuks win- terzalmën gevangen de prijs is echter tengevolge der dispensatie van het vasten niet hoog. Eenige ingezetene van Rockanje hebben het plan opgevat een pensionvereeniging op wezen zal, nooit, nooit zal ik mij beklagen, dat ik u mijn hart heb geschonken, en al zou ook de geheele wereld u verachten, ik zal de dagen tellen, die ons scheiden zuilen van elkander, om weder gelukkig aan uwe zijde een nieuw leven te beginnen." Op dezelfde hartelijke wijze blijft Leentje hare dagelijksche bezoeken herhalen. Wat was zij vindingrijk in hare innige liefde, om telkens nieuwe redenen aan haren man voor te spreken, waarmede zijne schuld verkleind, zijn misdrijf vergoeilijkt kon worden. Maar ook hoe dringend vermaande zij hem telkens, om door een oprecht berouw Gods barmhar tigheid en genade voor zijne ziel te winnen, opdat de tijdelijke straf, die hij te gemoet ging hier op aarde, hem de volkoinene voldoening zijner misslagen in den heint' zou verzekeren. Zoo verliepen er ruim drie weken, waarin Leentje getrouw haren man dagelijks bleef bezoeken, toen er onverhoeds eene ongunstige wending kwam in den ziektetoestand van Herman Hesser. Met groote moeite waren de geneesheeren er in geslaagd, om den kogel uit de wonde te verwijderen. Maar spoedig bleek het nu, dat zijn ondermijnd gestel geen weerstand bieden kon aan de verzwakking, die het gevolg der verwonding was. Weldra trad het noodlottig bederf der wonde te voorschijn, die het einde van zijn leven aan kondigde. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3