Bi mi snier kliert era Biivosusel. 13e Jaarg. Zondag 16 en Maandag 17 Maart 1890. No. 3636. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. mmm Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDA COURANT Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsi/. no. 124. Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meerO.i 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaa*. 15 Maart '90. Heden-middag te twee uren komt in de groote conferentiezaal van 's vorsten Bis marck's paleis de internationale conferentie tot regeling van het arbeiders-vraagstuk bij een. Deze eerste bijeenkomst zal waarschijn lijk slechts zeer kort zijn. De minister Ber- leppsch zal de genoodigden in het Fransch verwelkomen en daarna wordt de zitting tot Maandag verdaagd. Op dien dag beginnen de werkzaamheden, die, naar men meent, in vijf ii zes zittingen kunnen afloopen, zoodat de conferentie hoogstens veertien dagen zou duren. Secretarissen zullen zijn dr Kaiser en, op uitdrukkelijk verlangen van den Duitschen minister van handel, Dumaine, attaché bij het Fransche gezantschap te Berlijn. De twaalf deelnemende Staten zijn Enge land, Frankrijk, Oostenrijk, Italië, België, Span je, Portugal, Zweden en Noorwegen, die alle voor twee worden gerekend, benevens Denemarken, Nederland en Luxemburg, zoodat als 't over 't een of ander eens tot een stemming mocht komen van belang elk zijn eigen kracht kent. De Engelsche deelnemers zijn behalve Gorst de heeren Houldworth, Burnett en Dale, deskundigen. Zooals men weet, is ook de Paus indirect op de conferentie vertegen woordigt door mgr. Kopp, prins-bisschop van Breslau, die op last van den Keizer de zit tingen bijwoont en Z. H. dagelijks van den stand der zaken op de conferentie op de hoogte zal houden. De punten van beraadslaging, die op de con ferentie zullen behandeld worden, betreffen 1 regeling van den arbeid in de mijen, 2 regeling van den Zondagsarbeid, 3 regeling van den kinderarbeid, 4 regeling van den arbeid van jongelieden, 5 regeling van den arbeid van vrouwelijke personen en 6 uit voering der in gemeenschappelijk overleg goedgekeurde bepalingen. Het resultaat dei- beraadslagingen van de conferentie zal wor den samengevat in eene internationale regeling van den arbeid, die voor alle deelnemende Staten verbindend zal zijn. Zooals men weet, hebben echter verschillende Staten omtrent eene op de conferentie vast te stellen rege ling bereids de noodige reserven gemaakt. Hopen wij, dat de zoo gewenschte overeen stemming zal verkregen worden en dat de conferentie een goed resultaat in het belang van den arbeider zal opleveren. In het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren j het Kabinet van lord Salisbury een nederlaag geleden. Ondanks de bestrijding door den minister van oorlog, den heer Stanhope, werd een amendement van den afgevaar digde Hamley betreffende de uitrusting der troepen met 138 tegen 112 stemmen aange nomen. De Parnèllisten riepen daarop, dat de minister moest aftreden; doch Stanhope verklaarden in het uitgebrachte votum niets dan een politieke partij manoeuvre te zien en betreurde het dat officieren daaraan had den deelgenomen. Hij zou op zijne wijze voortgaan met het uitrusten der troepen en geloofde, dat in het volgend jaar alle sol daten van repeteergeweren en rookvrij kruit zullen voorzien zijn. Ook in politieke krin gen wordt aan de aanneming van het voor- stel-Hamley weinig waarde gehecht. Terwijl in Oostenrijk-Hongarije de mirriste- rieele crisis, door het ontsiagnemen van den heer Tisza in 't leven geroepen, reeds is opgelost, heeft Frankrijk thans weder eene Kabinetscrisis te doorleven. Het ministerie- Tirard is gevallen dooreen.. senaatsvotum. Dit staatslichaam 'twelk bestemd scheen om in sommige gevallen tegenover de Kamer als ramtoestel dienst te doen, blijkt aldus zelf een struikelblok te kunnen worden, dat den regeeringstrein voor een tijd kan doen ontsporen. Nadere bijzonderheden omtrent de hransche zoowel als de Hongaarsche crisis vindt men hier achter onder de respectieve landen. De katholieke beweging, die zich het vorige jaar door het houden van congressen in verschillende landen zoo duidelijk openbaarde, blijkt nog steeds voortgang te maken. De Spaansche bladen bevatten de vertaling van een pauselijke brève aan den kardinaal aartsbisschop Benavides y Navarrete van Sa- ragossa gericht, naai' aanleiding van het tweede katholieke congres, eerlang in die stad te houden, voor welks welslagen Z. H. de beste wenschen uitspreekt onder herhaalde aansporing tot eenheid van geest en hart. ENGELAND. Lord Salisbury heeft aangekondigd dat hij over acht dagen het Parlement ver zoeken zal eene resolutie aan te nemen, ver klarende dat het Lagerhuis, het verslag der Parnèll-commissie aangenomen hebbende, dit aan de leden der commissie terugzendt onder dankbetuiging voor de door hen betrachte onpartijdigheid. De prins van Wales zal met zijn zoon, prins George, Woensdag aanst. Londen verlaten, om den keizer van Duitschland het bezoek te brengen, dat hij wegens den dood van keizerin Augusta heeft uitgesteld. FRANKRIJK. De ministerieele crisis, die sedert lang te Parijs verwacht werd, is thans een feit ge worden. Het ministerie-Tirard heeft in het votum, eergisteren door den Senaat uitge bracht, aanleiding gevonden om den president der Republiek het ontslag van het geheele Kabinet aan te bieden. Zooals men weet, heeft de Senaat het voorloopige handelstrac- taat met [Turkije verworpen. Het feit dier verwerping lag opgesloten in de twee stemmingen, waarbij eerst met 129 tegen 117 stemmen de eenvoudige orde van den dag werd verworpen en daarna met 153 tegen 95 stemmen eene motie tot aanknoo ping van nieuwe onderhandelingen aangeno men werd. Nadat dit votum door den Senaat was uitgebracht, begaf de minister-president Ti- rard zich naar het Elysee om den President zijn ontslag aan te bieden, maar op verzoek van Carnot trok hij dit weder in. In een ministerraad, daarna aan het departement van koophandel veigaderd, werd echter tot I collectief ontslag besloten. De heer Tirard ging daarop weder naar den president der Republiek om hem dit ontslag aan te bieden. Carnot deed al het mogelijke om de ministers op hun besluit te doen terugkomen, doch tevergeefs. Daarop liet de President den heer De Freycinet bij zich roepen. Ook bij den heer Constans, die op het oogenblik niet te Parijs is, zullen stappen tot het samen stellen van een nieuw ministerie worden gedaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In eene bijeenkomst door de liberale partij te Pesth gehouden, heeft de oud-minister Tisza de noodzakelijkheid betoogd, dat de algemeene leiding der regeering aan dejhan- den van slechts één persoon wordt toever trouwd hij vroeg als eenvoudig soldaat in de gelederen der liberale partij te mogen blijven. Jokai bracht in schitterende be woordingen hulde aan de groote ver-diensten van Tisza en sprak de hoop uit, dat de een dracht der liberale par tij bewaard zal blijven. Deze rede werd met langdurige Eljens be groet. De straten der Hongaarsche hoofdstad welke toegang geven tot het Parlement, waren eer- - gisteren met eene dicht samengepakte me nigte gevuld. De politie en militair-en hand- haafden de orde. Toen Tisza in het Parlement mededeelde, dat hij zijn ontslag ingediend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1