ro. 38J alo Maart V E R S C HIJ N T DAGELIJKS. Monument van 's Pausen Jubelfeest. •ie Jnar«\ Bureau: Boterstraat, E 39. {Mijs van (lit Iliad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.Ï) £$5 •mïiwmwmuuu23—, Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Bijdragen voor het stichten eener Woning met Huiskapel voor de Pauselijke Internun- ciatuur bij het Nederlandsche Hof. Aan Z. H. Paus Leo XIII werd deze stichting door Neerland'sKatholieken eerbiedigst aangeboden als blijvend gedenkteeken aan het luisterrijke Gouden Priesterfeest van Z. H. in het jaar des Heils 1888. Ontvangen bij den Penningmeester te 's-Hage Door tusschenkomst der Redactie van »Het District Zevenbergen". f 24,25 Door tusschenkomst van den Pres. van het Prov. Comité voor Limburg. 1600, DUITSCHLAND. De Heichsanzeiger meldt, dat de minister van koophandel de gedelegeerden ter confe rentie over het arbeidersvraagstuk in de congreszaal van het paleis van den rijkskan selier heeft verwelkomd. Hij begon met hun namens den Keizer dank te betuigen, en wees op de vroegere uitnoodiging der Zwit- sersche regeering, door wier tegemoetko mende houding eene gelijktijdige behandeling der wenschen van Zwitserland en van den Keizer mogelijk werd gemaakt. Het vraagstuk van den arbeid vereischt aller aandacht. Sedert de vrede onder de bevolking door de concurrentie der industrie bedreigt schijnt, is de oplossing van dat vraagstuk niet slechts een plicht van menschenliefde, maar ook van staatkundige wijsheid. De gelijke toestand voor alle staten rechtvaardigt de poging, om zich met elkaar over maatregelen daaromtrent te verstaan. In het programma is de omvang aangegeven, binnen welken de technische beraadslagingen, onder voorbehoud van de latere beslissingen der verschillende regee ringen zullen worden gehouden. De spreker eindigde met den wensch, dat de conferentie niet zonder gevolg moge blijven, terwijl de kennis en ervaring der gedelegeerden de overtuiging rechtvaardigt, dat hun arbeid een heilzamen invloed zal hebben. De heer Barlepsch, minister van koophan del en nijverheid, werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd. Tot plaatsvervangend voorzitter werd gekozen de onderstaatsse cretaris Magdeburg. Het bureau bestaat ver der uit den heeren dr. Kayser, Duitsche raad van legatie dr. Fuerst, opperbergraad Du- j maire, secretaris der Fransche ambassade, en graaf Arco, Duitsch gezantschapssecreta ris. De zittingen zullen dagelijks te 11 uren worden geopend, te beginnen heden Maandag. Het reglement van orde voor de conferentie is het gebruikelijke bij alle conferenties. Daarbij is bepaald, dut over de in het pro gramma gestelde vragen algemeene beraad slagingen worden gevoerd, en dat voor zoo ver het door de vergadering noodig geoor deeld wordt, afzonderlijke vraagstukken aan het onderzoek eener commissie kunnen wor den opgedragen, over welker samenstelling de conferentie zelve beslist. Voorstellen, door eene commissie of door afzonderlijke leden gedaan, moeten gedrukt worden, alvorens zij in beraadslaging kunnen worden gebracht. De stemmingen hebben plaats door het afroepen der namen van de staten in alpha- betische volgorde. Elke delegatie heeft ééne stem. De debatten worden in het Fransch gevoerd. De verdere bepalingen betreffen het opmaken van het protocol der onderhan delingen. Tijdens den duur der conferentie wordt het geheim der beraadslagingen streng in acht genomen. Bij de Zaterdag in het Huis van Afge vaardigden gevoerde debatten over het berg- bouwwezen legde de conservatieve redenaar graaf von Limburg Stirum in zijne overigens on schuldige redevoeringen over de arbeiderstoe standen geheel plotseling enjzonder eigenlijken samenhang met het behandelde thema de uit politiek oogpunt zeer gewichtige verklaring af, dat hij en zijne vrienden tegen eene ver andering van het volksschoolwezen waren in den zin van den afgevaardigde Windhorst, en de aanvallen, welke de Centrum-partij tegen den minister van eeredienst Gossler richtte, niet billijkten. De school wordt naar oude Pruisische grondstellingen geleid, en elke Kerk kan daarbij op vrije wijze werken, ook de katholieke Levendige tegenwerpingen uit het Centrum). De spreker ging voort Gij bestrijdt ditDat is niet nuttig voor ons samen werken tegen de sociaal-democratie. Toe stemming rechts.) Zichtbaar kwam deze verklaring het gansche Huis onverwacht, daar zij naar het schijnt een gevolg was van eene opdracht der con servatieve partij aan graaf Limburg Stirum, en beteekent, dat de conservatieve partij niet met het Centrum in den Rijksdag een bond genootschap sluiten wil op kosten van de Pruisische volksschool. Met het oog op de Zaterdag tusschen Windhorst en Bismarck herhaalde samenspreking verdient deze ken nisgeving bijzonder te worden opgemerkt. Voor liet overige wordt verzekerd, dat bij de gesprekken, welke de rijkskanselier in den laatsten tijd met verschillende politieke per sonen gehouden heeft, de vraag do hoofdrol speelde op welke wijze is het mogelijk in den nieuwen Rijksdag eene meerderheid te krijgen voor een nieuw groot extra-krediet ten behoeve der vermeerdering van de artil lerie (men spreekt van meer dan twintig millioen mark.) Uit Munchen wordt van gisteren 15 dezer geseind. De minister van eeredienst heeft geantwoord op het stuk, ingediend door den kapittel-vicaris Ivampf, waarin de oud-katho lieken worden beschuldigd van verwerping der onfeilbaarheidsleer en ontkenning van dogma's van het Florentijnsche Concilie, be treffende de eer en het jurisdictie-primaat van den Paus. De minister verklaart, dat de oud-katholieken de leer van het Vaticaansche Concilie en andere leerstukken der Kerk heb ben verworpen, en dat de Beiersche regee ring, ofschoon op het leerstuk van het Vati- caansch Concilie niet formeel het placet ver leend hebbende, het toch zijdelings door handelingen en besluiten heeft erkend. Aan de oud-kathofieke vereeniging is mitsdien medegedeeld, dat de oud-katholieken in het bisdom van Munchen niet meer als leden der katholieke Kerk worden beschouwd. ENGELAND. Het aantal mijnwerkers in Wales, die den arbeid hebben gestaakt, wordt op 250.000 be groot. Men gelooft dat de patroons concessies zullen doen. Stanley heeft aangekondigd, dat hij den 25n April te Londen zal aankomen. Den 5den Mei zal hij door het Koninklijk Aardrijkskun dig Genootschap in de Albert Hall ontvangen worden. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de conferentiën der High Commissioners met Kruger bevredigend zijnnfgeloopen. Men heeft besloten den voorloopigen toestand in Swazieland met vier maanden te verlengen. FRANKRIJK. Het schijnt, dat de Freycinet er in slagen zal een nieuw ministerie samen te stellen, dat grootendeels uit het nu atgetre- dene zal genomen worden. Tot hiertoe heeft de Freycinet de medewerking van Constans Rouvier en Bourgeois. De kabinetsformeer der, die thans de portefeuille van oorlog beheert, zou deze dan verwisselen voor die van buitenlandsclie zaken. Eene nota van Havas meldt, dat de onder handelingen tusschen Londen en Parijs over de kreeftenvangst in Newfoundland geleid hebben tot het aannemen van een modus vivendi op den grondslag van handhaving van den status quo van 1 September 1889. Deze regeling laat de beginsel-kwesties intact. Daarover duren de onderhandelingen voort,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1