la vrije uren. Paus en Dichter K t u 11 i F ii De vrouw van Herman Hesser. BINNENLAND. ging der wet op het ingezetenschap. Het zul (Je tot dusver gevolgde vrijzinnige staat kunde voortzetten, steunende op de bestaande meerderheid. Ten slotte vermaande Szapary de Kamer de waardigheid van het parlement te handhaven, teneinde de werkzaamheden vruchtbaar te doen zijn. Deze verklaring maakte een gunstigen indruk. PORTUGAL. Een groot aantal studenten te Lissabon had zich Zaterdag in de universiteit van de geneeskunde verzameld om de afgevaardig den van de studenten uit Oporto en Coïmbra te ontvangen. De afgevaardigden begaven zich daarna naar het koninklijk paleis om den Koning te verzoeken, het exequatur van den Engelschen konsul te Oporto in te trek ken. Tijdens de afgevaardigden in het paleis waren, hadden zich groepen studenten er voor verzameld, die zich allen zeer kalm ge droegen. De Koning betuigde in antwoord zijn dank voor de vaderlandslievende gevoelens, die de studenten aan den dag hebben gelegd, en voeg de er bij dat hij het Kabinet zou aanbevelen aan de zaak eene oplossing te geven, die de belangen des lands in overeenstemming brengt met den wensch der studenten. Luidens te Mozambique ontvangen be richten, heeft Buckman, de Engelsche konsul aan het Nyassa-meer, de Britsche vlag geheschen op de Shire. Serpa Pinto is naar Mossamedes aan de Westkust vertrokken. SPANJE. Bij gelegenheid der behandeling van de begrooting van justitie heeft de Regeering in de Kamer van afgevaardigden eene neder laag geleden met 62 tegen 47 stemmen, of schoon de k'abinets-kwestie niet gesteld was. Ovei' deze stemming wordt veel gesproken. Na de vele gebeden en hartelijke deelne ming der Katholieken in den dood van zijn geliefden broeder zoo lezen wij in den Moniteur de Rome heeft Leo XIII in deze droevige omstandigheden zijn gevoelen op de meest treffende wijze willen uitdrukken in overeenstemming met zijn talent en terzelfder tijd het meest geëigend om de herinnering aan dezen broederlijken rouw en kinderlijke deelneming te vereeuwigen. Hij heeft dit gedaan door een Latijnsch gedicht dat een waar meesterstuk is, niet alleen van sierlijkheid en goeden smaak, maar ook van 37) XI. Wat de geneesheeron in het ziekenhuis vreesden, was maar al te waar. Reeds na drie dagen was voor Herman Hesser het oogenblik gekomen, waarop hij van deze aarde werd opgeroepen, om aan God reken schap van zijn leven te geven. Gelukkig voor den misdadigen man! Hij lag daarop zijn sterfbed neder, terwijl zijn hart vervuld was van de oprechtste gevoelens van berouw over de misdaden van zijn leven. Tijdig voorzien van de HH. Sacramenten der ster venden, had Hesser zich verzoend met God, en openlijk vergiffenis gevraagd voorde erger nis, die hij in zijn schuldig levenhad gegeven. Nog immer ligt hij afgezonderd van de .overige zieken in het kamertje van het zie kenhuis op zijn sterfbed neder. Aan zijne zijde nedergeknieldzien wij zijne vrouw, die in de laatste dagen verlof heeft gekregen, om haren man in zijne ziekte te ver zorgen. Naast haar knielt Marie Rijkaard neder en hare tegenwoordigheid in dit uur is voor dichterlijke ingeving en heilige gedachten aan de grootheid van zijn onderwerp. Van uit den Hemel, waar Hij (naar wij mogen veronderstellen) na zoovele voorbeden zich reeds verheugt in de eeuwige belooning, licht zich kardinaal Pecci tot Zijnen door luchtiger) Broeder om hem te versterken in de bekommernissen van het hoogste Kerke lijk gezag en hier op aarde antwoordt Hem de Plaatsbekleeder van Jezus Christus, eerst in diep nederige bewoordingen om openlijk te betuigen, dat Hij om de fouten der men- schelijke zwakheid uit te boeten niet zal ophouden Zijne lasten te dragen, zoolang Hij de eeuwige glorie nog niet is ingegaan. Ver volgens geeft Hij den vrijen loop aan den angst, die hem kwelt zonder hem ter neer te slaan en vraag Hij Zijn welbeminden Broeder hem te hulp te komen in den vreese- lijken orkaan, die tegen het geheimzinnig scheepje is losgebarsten. Men zou meenen een samenspraak der oude dichters te hooren, waarin de zielen der overledenen zich onderhouden met ile leven den om ze te onderrichten en te troosten, het geen des te meer uitkomt door de keurige pen van Leo XIII, naar mate hij zich meer van de groote gedachten des geloofs doordringt. De vertaling luidt als volgt JOZEF. Aan de gerechtigheid heb ik voldaan, mijne fouten heb ik uitgeboet, en de schitterende hemelzalen zijn mijn deel geworden. Maar Gij (mijn Broeder) die zoo talrijke, zoo zware plichten te vervullen hebt, Gij zijt des te meer Gode verschuldigd, naarmate Hij U meer gegeven heeft. Schep moed stuur vol ver trouwen uw scheepje in volle zee Dat uwe werken, onder Godes zegen, voor den Godsdienst ondernomen, vele vruchten mogen voortbrengen. Dat gij eenmaal het hoogste des hemels rnoogt bereiken en de wrekende vlammen ontvluchten, o Joachim. Zorg, zoolang Gij de aardsche lucht nog inademt, door uwe tranen al wat zonde is, uit te boeten. JOACHIM. Zoolang ik leef, zoolang een ademtocht den afgematten leden nog levenskracht zal schenken, zal ik door zuchten en tranen mijne zonden trachten uit te wisschen. Maar Gij, die in vrede het hemelsch licht geniet, beur uw Broeder op, door zorgen te1' neer gedrukt, onderdenjarënlastwankelend; zie neer uit den Hemel en wees hem in dachtig, die dooreen vreeselijken orkaan reeds den boet vaardigen Hesser eene groote ver troosting. De man, door de rechtbank ter zijner bewaking gesteld, houdt zich op den achtergrond en poogt zich voor den sterven de zooveel mogelijk onzichtbaar te maken, opdat de staat van bewaking waarin hij sterven gaat, voor den schuldige het minst pijnlijk wezen zal. tlet is duidelijk, niet lang meer zal de dood toeven om toetetreden tot dit sterfbed. Reeds teekenen zich op zijn gelaat die trek/ten des doods, die alle hoop op behoud wegnemen en geen twijfel meer laten over het nabijzijnde einde. Maar ook al gevoelt Herman Hesser zelf, dat zijne laatste krachten hem ontvlieden, zijn geest blijft tot het laatste oogenblik helder. Hij mist de kracht, om de gebeden riatespreken, die zijne vrouw hem toefluistert, maar toch iedere verzuchting, die van haar lippen vloeit, dringt door tot zijn hart en vervult zijne ziel met een onbeperkt vertrouwen op de barmhartigheid van Hem, die aller zonden op zijn kruis heeft uitgeboet en niemand afstoot, die berouwvol zijn oneindige ont ferming inroept. In zijne linkerhand houdt hij het kruisje vastgeklemd, dat zijne vrouw hem in de hand heeft gegeven, terwijl zijne rechterhand rust in de handen van haar, die door hare liefde hem het sterven zoozeer verlicht en gemakkelijk maakt. Tot het laatste toe blijft hij haar aanzien lang wordt gebeukt en die een wilde storm op de opgezweepte golven doet ronddobberen. Schiedam, 18 Maart 1890. Bij kon. besluit is bepaald dat de lichting der militie voor bet jaar 1890 bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst der zeemilitie. Het aandeel voor elke provincie isNoord-Brabant 1305, Gelderland 1343 Zuidholland 2050, Noord-Holland 1860, Zee land 519, Utrecht 492, Friesland 945, Over- ijsel 771, Groningen 695, Drente 364, Lim burg 656, totaal 11,000. Uit Brussel wordt het gerucht gemeld, dat de Luiksche hoogleeraar Higuet is uitge- noodigd naar het Loo te komen, teneinde zijn advies te geven over den toestand des Konings, die weder minder wel zou wezen. Volgens andere inlichtingen was van der gelijk plan op het Loo niets bekend. Dat de toestand des Konings niet ongunstig is, blijkt wel uit het feit, dat Zaterdagavond bij Z. M. een kunstbeschouwing werd gehouden van teekeningen van het genootschap Pulchri Studio uit 's-Gravenhage. Het Utrechtsch Dagblad meldt omtrent 's Konings toestand »Z. M. is den geheelen dag bezig en ver vult zijne regeeringsplichten met ijver en opge wektheid zoodat men alleszins redenen heeft om zich over den tegenwoordigen toestand ten zeerste te verheugen. Naar ons uitBerlijn wordt gemeld, bestaat er plan, dat de Duitsche Keizer in Mei a. s. op reis naar Belgie zijn weg over ons land zal nemen, om onzen Koning te bezoeken en ook de hoofdstad met zijn bezoekt te vereeren. (Amst. Ct.) Zooals reeds in de zitting der Tweede Ka mer van den 12den 11. door den minister van Koloniën, den heer Mackay, werd mede gedeeld,-is het ontwerp der Legerwet thans bij den Raad van State ontvangen. Neemt men aan, dat door dit regeeringscollege twee maanden voor het onderzoek worden besteed hetgeen voor een wetsontwerp van eenige honderd artikelen zeker niet te lang is en dat de Regeering ter wijziging van liet ontwerp of ter beantwoording der aanmer kingen, door den Raad van State daarop gemaakt, één maand behoeft, dan zou op en in zijne oogen spiegelt zich het gevoel, de liefde en de dankbaarheid af, waarvan nu zijn hart voor zijne vrouw vervuld is. Naai' gelang zijne krachten afnemen, doet hij zich grootere inspanning nog, om eenige woorden te spreken. Maar die woorden zijn niet verstaanbaar meer. Een laatste poging nog wendt hij aan en terwijl l.eentje opstaat en haar hoofd vooroverbuigt naar zijn mond, om zijne laatste woorden op te vangen, hoort zij zijne laatste afgebroken woorden God—zal uuwe trouwe liefdebeloonen onder de kus, die zijne trouwe vrouw hem op het voorhoofd drukt, sluiten zich zijne oogen voor immer; zijn hoofd zakt neder op zijne borst eenige oogenblikken nog blijft hij ademen dan treedt de korte doodstrijd ineenige minuten slechtshet is als sluimert hij in twee snikken nog en Herman Hesser is het oordeel der menschen ontvloden en ver schijnt voor het oordeel Gods, wiens oordeel een vrijspraak is ook voor hen, die in het elfde uur van hun levensdag Zijne ontfer mende Barmhartigheid zijn deelachtig ge worden. De man der politie heeft zijne taak volbracht; de doode heeft zijne bewaking niet meer noodig. Ongemerkt verlaat hij het afgezonderde kamertje en laat de weduwe van Herman Hesser aan de liefderijke zorg van Marie Rijkaard over. Het gerecht kan nu zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2