13e Janrg. Donderdag 20 Maart I890. No. 3639. VERSCHIJNT DAGELIJKS. o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 i'h Prijs der Advertentie» Van 1—6 regels ƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden '-billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Maart '90. Wat sedert lang werd verwacht, is thans geschied. Bismarck beeft, zijn ontslag ge vraagd niet alleen als minister-president van Pruisen, maar ook als kanselier van het Duitsche rijk. Het blijkt inderdaad, dat de tera-Bismarck een einde heeft genomen. Jaren lang was von Bismarck feitelijk de be- heerscher van het Duitsche rijk. De oude Keizer voegde zich nagenoeg in alles naar zijne wenschen en mocht hij zich ook al een enkelen keer tegen de plannen van zijn eer sten staatsdienaar verzetten, dan was het genoeg dat Bismarck met ontslagnemen dreigde, om den vorst weder geheel volgzaam te doen worden. Met den dood van keizer Wilhelm I trad echter een geheel ander tijdperk in. Ware keizer Frederik blijven leven, nooit zou Bis marck rijkskanselier gebleven zijn. En toen na verloop van slechts honderd dagen weder een ander vorst optrad, van wien men aanvanke lijk dacht, dat Bismarck het er beter mede zou klaren, omdat hij meer de denkbeelden van zijn grootvader was toegedaan bleven de wrijvingen niet lang uit en bleek het alras, dat keizer en kanselier niet eenstemmig (lachten. Wel bleef Wilhelm II steeds den meesten eerbied voor den ouden beproefden staatsdienaar van zijn vereerden grootvader betoonen maar zooals Bismarck terecht zeide imponeeren kon hij den jongen vorst toch niet; deze wilde zijn eigen kanselier zijn. Het verschil van zienswijze tusschen den 75-jarigen rijkskanselier en den 3'1-jarigen keizer kwam het meest uit bij de behande ling van het arbeidersvraagstuk. De man van ijzer en bloed wilde ook deze kwestie op de gewone gewelddadige wijze tot eene oplos sing brengende jonge vorst daarentegen, meer van de denbeelden van den nieuweren tijd doordrongen, verwacht veeleer eene be vredigende oplossing dezer brandende kwes tie van eene welwillende tegemoetkoming in de nooden en behoeften der arbeiders. De bijeenroeping der arbeidersconferentie was eene verloochening van Bismarck's soci ale politiek, die daarenboven ook door de jongste verkiezingen klaarblijkelijk veroordeeld was. Nu Bismarck aldus zoowel bij den Keizer als bij den Rijksdag op verzet stuitte, was voor hem het oogenblik gekomen om heen te gaan. De laatste berichten luidden, dat de Keizer het ontslag van den Rijkskanselier zal aan nemen, maar het tegelijkertijd aangeboden ontslag van graaf Herbert von Bismarck als staatssecretaris zal weigeren. Men verneemt, dat Bismarck zich reeds op I April aanst., zijn geboortedag, uit de staatszaken zal terugtrekken. Nu prins von Bismarck zich uit beginsel terugtrekt, kan zijn zoon Herbert niet voor het kanselierschap in aanmerking komen. Geheel andere personen worden dan ook als Bismarck's opvolger genoemd men spreekt van den oud-minister van marine Von Caprivi, den conservatieven ex-minister Von Puttkamer, en den nationaal-liberalen staatsman dr. Von Miquèl. Wie zal de uit verkorene zijn De eerstvolgende dagen zullen daarop wellicht reeds een antwoord geven. Het nieuwe ministerie-De Freycinet heeft zich gisteren aan het Parlement vertoond. De Freycinet in de Kamer en Constans in den Senaat hebben de vooraf vastge stelde ministerieele verklaring voorgelezen Het Kabinet beseft zijne verantwoordelijkheid ten volle en zal zijne houding regelen in overeenstemming met de wenschen des lands blijkens de laatste verkiezingen. Met de medewerking der republikeinsche groepen hoopt het eene republiek te stichten, welke verdraagzaam is en voor allen ruim te biedt. Overeenkomstig de wenschen des lands zal het bij het afleopen der han- delstractaten in 1892, die slechts vernieuwen onder voorwaarde van krachtige bescherming van den landbouw en den nationalen arbeid het zal zich met het lot van den werkman bezig houden en uitbreiding trachten te geven aan de onderstands- en voorzorgskassen en aan de coöperatie. Hieromtrent zullen wij, zeide de minister, geen programma ontwik kelen |gij zult ons naar onze daden beoor- deelen. Wij zullen de wetten binnenlands, en Frankrijk naar buiten doen eerbiedigen van u hangt het af, of wij eene krachtige Regeering zullen zijn, doordat gij ons uw ver trouwen schenkt. In den Senaat heeft de voorzitter, de heer Beaumanoir niet verzuimd over de ministerieele verklaring in discus sie te treden, wat van de rechterzijde leven dig protest uitlokte. In de Kamer heeft Lockroy; naar aanlei ding van de ministerieele verklaring, gevraagd, waarom de Regeering zich niet uitgelaten heeft over de financieele kwestie, over de school- en militaire wetten. Freycinet ant woordde, dat de schoolwetten met kracht en rechtvaardigheid zullen worden toegepast. Léon Say eischte eene bezadigde politiek, waarna verscheidene afgevaardigden tegelijk het woord voerden. De minister Freycinet vroeg daarop een votmn van vertrouwen in de nieuwe regeering. Deroulède stelde de eenvoudige orde van den dag voor, welke met 312 tegen 134 werd verworpen. De motie van vertrouwen werd daarop aange nomen met 312 tegen 78 stemmen. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde gisteren de heer Smith mede, dat de inboorlingen van Swazi land bij Engeland aandringen op het handha ven van hunne onafhankelijkheid. Vele Europeesche ingezetenen protesteerden tegen het plaatsen van Swaziland onder de Trans vaaldoch op dit punt heerscht groot verschil van zienswijze. Het uitstrekken van een Engelsch protectoraat over Swaziland, zonder de goedkeuring van de Transvaal, zou, vol gens den minister, eene schending zijn van art. 12 der conventie van 1884. De Daily News acht het onmogelijk, zich rekenschap te geven van al de gevolgen van Bismarck's aftreden. De Standard oordeelt het onvermijdelijk, dat de Keizer de buiten- landsche politiek van Bismarck onveranderd handhave. Doch (zegt het blad) er is een Bismarck noodig, om de plannen van eenen Bismarck uit te voeren. Geene natie heeft zich over zijn aftreden te verheugen want Bismarck is de bemiddelende kracht geweest, die eene steeds dreigende botsing tusschen onsamenhangende bestanddeelen belette. De vrede zal ook nu wel voortduren doch het zal moeielijker vallen, hem te bewaren. De Times bevatte dezer dagen een artikel over de wreede behandeling van de gevan genen in Siberië. De koningin van Denemar ken zond het blad aan haar schoonzoon, den Czaar, en deze schreef, dat hij een streng onderzoek zou gelasten. Hetzelfde blad verneemt uit St. Petersburg, dat de Regee ring besloten heeft, alle invoerrechten en sommige uitvoerrechten te verhoogen, te be ginnen binnen drie maanden. De werkstaking aan de dokken te Liver pool neemt een ernstiger karakter aan. Maan dag-avond hadden straatgevechten met de ver sterkte politicmacht plaats. Dientengevolge zijn er troepen heengezonden. Er wordt ge vreesd voor bloedige botsingen, dewijl de werkstakers van vuurwapenen voorzien zijn, alsook voor brandstichting, om welke reden de dienst der brandwacht is uitgebreid. FRANKRIJK. De hertog van Orleans heeft den volgenden brief aan zijn vriend, den hertog de Laroche- foucauld-Doudeauville geschreven Waarde hertog, Ik verneem dat er bladen zijn, die het initiatief genomen hebben voor een pe titionnement om mijne invrijheidstelling te NIEUWE SCHI Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl.no. 124.}

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1