No. 3641. 13e Jaarg. Zaterdag 22 Maart 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiëu Bismarck's aftreden. NIEUWE SCHIEDAM Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is ver- rekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Een buitengewoon blad van den Tteichs- Anzeiger vermeldt, naast het eervol ontslag van prins Von Bismarck, de benoeming van generaal Von Caprivi tot Duitsch rijkskanse lier en Pruisisch minister-president, en de voorloopige einstweiligeopdracht der leiding van het Pruisische ministerie van buitenland- sche zaken aan den Duitschen staatssecreta ris voor buitenlandsche zaken, graaf Herbert Von Bismarck. De Reiclis-Anzeiger maakt slechts twee keizerlijke brieven aan prins Bismarck open baar, niet echter diens verzoek om ontslag, hetwelk een omvangrijk staatsstuk van hooge staatkundige beteekenis moet zijn. Bedoelde keizerlijke documenten zijn gisteren-na middag door luitenant-generaal Hahncke en den geheimraad Lucanus, de hoofden van het militaire .en civiele Kabinet, prins Bismarck overhandigd. In het eer ste betuigde de Keizer zijnen eersten staatsdienaar zijn onuitwischbaren dank en dien des Vaderlands voor al hetgeen hij voor Pruisen en Duitschland verricht en bereikt heeftvoor al hetgeen hij voor zijn Huis zijne voorvaderen en voor hem-zelven geweest is. Als een teeken van dien dank verleent hij hem de waardigheid van hertog van Lauen- burg en zal hij hem ook zijn levensgroot portret doen toekomen. In het tweede docu ment herdenkt Wilhelm II met innige dank baarheid de onuitwischbare verdiensten, die Bismarck als legerhoofd aan het keizerlijk leger bewezen heeft en spreekt hij den wenscli uit, dat de inan, die zooveel groots ge wrocht heeft, in het vervolg voor het leger in den hoogsten rang behouden moge blijven. Daarom benoemd hij hem tot generaal-opper- b 'velhebber dei- kavalerie met den rang van generaal-vehlmaarschalk, en bid hij God, dat h j in dit eereambt nog vele jaren voor hem behouden mag blijven. Men verwacht stellig dezer dagen ook het schriftelijk ver zoek om ontslag van graai Herbert Von Bis marck Gelijktijdig met liet verleend ontslag bevat Bismarcks orgaan, de Norddeutsclie, een eerste hoofdartikel over de crisis. Hieruit blijkt, dat de crisis in haar beslissend stadium is gekomen door een conflict over de kabi netsorder van 1652, volgens welke de Prui sische ministers zich omtrent alles, wat zij onder de aandacht des Konings willen bren gen, eerst met den minister-president hebben te verstaan. Deze kabinetsorder heeft de Keizer willen intrekken, en den rijkskanselier heeft hij om eene voordracht in dien zin verzocht. Hieraan heeft Bismarck gemeend niet te kunnen voldoen, en daarom heeft hij zijn ontslag gevraagd. Uit dezen wensch des Keizers is af te leiden, dat de Keizei eiken minister voor zijn eigen ressort geheel ver antwoordelijk wenscht te maken, in stede van de solidaire verantwoordelijkheid von den ministerraad onder leiding van zijnen voorzitter. Dit schijnt in lijnrechten strijd geweest te zijn met de inzichten van prins Bismarck. Als een gevolg hiervan zal nu in den naasten tijd, zij het ook nog niet terstond, eene verdere wijziging in het Pruisische ministerie verwacht moeten worden. Voor het overige verzekert de iVord- deutsche, ter weerligging van het verwijt dat Bismarck vijandig zou staan tegenover het arbeidersvraagstuk; eenvoudig het volgende Bismarck was de ontwerper der keizerlijke boodschap van 17 November 1881, welke de inleiding was van de wetgeving van sociale hervorming ten hate van de arbeidersklasse hij was het, die toen ter tijde den ouden keizer Wilhelm daarvoor gewonnen heeft. Bismark is dus de schepper der huidige so ciaal-politieke wetgeving. Heden aanvaardt Von Caprivi de leiding van het bestuur. De pers blijft in liet al gemeen den nieuwen kanselier met sympathie begroeten. Kenschetsend is het dat de Duitsch-vrijzinnige Alexander Meyer in eene openbare vergadering van vrijzinnige kiezers zich gunstig over Caprivi als zijn ouden schoolkameraad uitliet. »Caprivi, zeide hij, is onbetwistbaar een buitengewoon begaafd man, die zich zeer stellig niet ter verkrijging van dit ambt naar voren heeft gedrongen. Men trede Caprivi niet met vooroordeel te gemoet hij moge wel is waar een beslist conservatief man zijn, maar niet minder stellig is hij een vastberaden en open karakter, een man die rechtvaardig ook tegenover afwij kende meeningen en steeds tot eene zakelijke gedachtenwisseling bereid zal zijn." Van andere zijde wordt nog gemeld, dat Caprivi, die ongehuwd is, door allen, die met hem in aanraking zijn gekomen om zijne aangename vormen en objectiviteit geroemd wordt. Ook is hij een zeer beschaafd en wetenschappelijk ontwikkeld man, die in de kringen van ge leerden veel verkeert en zijne beste vrienden telt. De nieuwe rijkskanselier heelt in zijn uiter lijk voorkomen veel gelijkens met den ouden Bismarck. Ook hij is iemand van groote ge stalte met een karakteristiek kogelrond hoofd, een schraal met haar bezetten schedel, een dikken grijzen knevel en borstelige wenk brauwen. In den oorlog van 1870 heeft hij als chef van den generalen staf van het 10e legerkorps roem verworven door een ver kenning in het Moezeldal, waardoor het voor zijn korps mogelijk gemaakt werd in den slag van Vionville beslissend op te treden. Na later een korten tijd gouverneur-generaal te Metz te zijn geweest, werd hij in '1883 tot minister van marine benoemd, in welk ressort hij zich spoedig inwerkte en de Duitsche torpedo vloot te voorschijn riep. Hy is een goed spreker, die zich onderscheidt door eenvoud en duidelijkheid. Men zal zich herinneren, dat reeds keizer Frederik Bismarck de waardigheid van hertog van Lauenburg heeft aangeboden, welke hij toen echter afwees, naar het heette, omdat hij niet de middelen bezat, om de repre sentatie-kosten dezer waardigheid te bestrij den. Na den oorlog van 1864 verviel Lauen burg aan de Pruisische kroon en werd de hertogstitel bij de koninklijke titels gevoegd. De aan Bismarck verleende hertogelijk ewaar- I digheid is natuurlijk niet erfelijk. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren minister I Smith verklaard, dat een Engelsch protectoraat I over Swaziland inderdaad eene schending zou wezen van het met Transvaal gesloten verdrag, maar Engeland kan liet recht, bij artikel 2 toegekend, uitoefenen en ter handhaving derorde, commissarissen benoe men. De samenkomst, gisteren te Westminster tusschen de mijnbezitters en de gedelegeer den der werkstakende mijnwerkers gehouden, heeft tot een vergelijk geleid. De eigenaars der mijnen hebben aangeboden en de gede legeerden aangenomen verhooging der loonen met 5 pet. terstond en opnieuw met 5 pet. op 1 Augustus. De arbeid zal onmiddellijk worden hervat. Lord Salisbury heeft in eene bijeenkomst van conservatieven verzekerd, dat de geruch ten omtrent eene spoedige ontbinding van het Parlement verzinsels zijn. Hij drong er op aan, dat de conservatieve partij zich met kracht voorbereiden zou op de toekomstige verkiezingen. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van 20 Maart geseind De Regeering heeft, op Rusland's vordering, de uitbetaling, ter verrekening met de Rus sische schatkist, bevolen van 3.6ÜO.OOO rb. aan de Banque de Paris te Parijs. Het overige door Ruslandgevorderde bedrag we gens leverantie en ammunitie voor het leger, zal na onderzoek der rekening worden be taald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1