Bij ill flour Moort een Bjjmistl. 13e Jaar»;. Zondag 23 en Maandag; 24 Maart f890. No. 3642. VERSCHIJNT DAGELIJKS. O o o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Asa. v. ,•>-= Prijs der AdvertentiëR Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 22 Maart '90. Het feit van Bismarck's aftreding houdt nog steeds de aandacht van geheel Europa, men mag wel zeggen die der gansche wereld, bezig. De omstandigheid dat de man, die in de laatste jaren de geheele Europeesche politiek beheerschte, die als een ijzeren poort scheen, geplaatst aan den ingang van Europa, om den gruwel van den oorlog buiten dat werelddeel te houden, betrekkelijk plotseling van het staatstooneel aftreedt om in de af zondering van Friedrichsruhe zijne overige levensdagen te slijten, is te gewichtig, te overweldigend om niet aller aandacht ge- ruimen tijd bezig te houden. In Duitschland vooral spreekt men bijna over niets anders dan over Bismarck's aftre ding. Zelfs het bezoek van den Engelsehen troonopvolger, den prins van Wales, aan zijn keizerlijken neef, raakt er door op den achtergrond. Dat daarbij allerlei en veelal ongegronde geruchten de ronde doen, is wel te begrijpen. Zoo houdt 0. a. met merkwaardige hardnekkigheid het gerucht star.d, dat ook 's Keizers vertrouwde vriend, graat Waldersee, wiens verhouding tot den nieuwen rijkskanselier Caprivi zeer koel moet zijn, zijne betrekking van chef van den gerieralen stat zal nederleggen en verdwijnen zal als een korps-generaal in eene provincie. Het gelijktijdig altreden van Waldersee en Bismarck zuu ongetwijfeld nog des te dui delijker aan het licht doen komen, hoe bui tengewoon sterk de Keizer er op gesteld is, zich vrij te houden van den invloed, van wien ook. Ook graaf Herbert von Bismarck zou zijn ontslag als staatssecretaris van buitenlandsche zaken gevraagd hebben, hoewel de Keizer zich nog gisteren bij de ontvangst van den prins van Wales in het oogloopend vriende lijk jegens den jongen Bismarck heeft be toond, die daarbij als officieel persoon tegen woordig was. Men verteld dat Herbert von Bismarck, mondeling zijn ontslag verzoekend, dit deed met de woorden»Ik leef en sterf met mijn vader 1" waarop de Keizer antwoord de adat is zeer schoon, maar ik dacht dat gij met mij zoudt leven en stervenFeite lijk heeft Herbert von Bismarck zoowel in de kringen zijner ambtgenooten als in andere hoogere kringen vele vijanden, die zijn aftre den gaarne zouden zien. Zijn gezag had hij zoo goed als alleen daaraan te danken, dat hij de zoon was van den Rijkskanselier en tevens diens grootste vertrouweling. Het publiek maakt zich natuurlijk druk over de vraag, of Bismarck ditmaal den hertogelijken titel zal aannemen. Men hecht er veel aan, dat de Keizer in de laatste da gen niet meer met Bismarck samen is ge weest en een afzonderlijk artikel der Nord- deutsche Algemeine Zeitung, die ook voortaan Bismareks lijforgaan wil blijven, doet uitdruk kelijk uitkomen, dat de Keizer geene poging heeft gedaan oin Bismarck in zijnen dienst te houden. Het genoemde blad zegt verder door zijn aftreden toont Bismarck, hoe hij het groote werk van zijn leven (het Duitsche rijk) als voor alle tijden verzekerd beschouwt en bestand tegen alle stormen. Naar mate de openbare meening zich ge went aan het denkbeeld dat prins Bismarck van het politieke schouwtooneel is afgetreden, wordt het oordeel over Caprivi welwillender. Van alle kanten wordt erkend, dat de Keizer een «gelukkigen greep" heeft gedaan door Caprivi's benoeming. Daarbij komt, dat Caprivi en de oude Bismarck persoonlijk op zeer goeden voet met elkaar staan. Het maakt een goeden indruk, dat liet eerste bezoek, door Caprivi gisteren afgelegd, nadat hij, uit Hannover gekomen, zich aan den Keizer had voorgesteld, prins Bismarck gold, die hem dadelijk vriendschappelijk in zijnen huiselijken kring ontving. Toen Caprivi uit Hannover vertrok, verzocht hij verschoond te blijven van bijzondere huldebetuigingen van de zijde van zijn korps, bij hetwelk hij zeer geliefd is, «omdat het afscheid hem toch reeds zwaar genoeg viel." De nieuwe rijkskanselier, Von Caprivi Caprara dc Mon- tecuculli, is in Februari 1831 geboren en •tarnt af uit een aanzienlijk Jtaliaansch geslacht, waartoe 0. a. behooren de bekende tegenstander van Turenne, generaal de Mon- tecuculii, generaal Caprara, de overwin naar der Turken 11a het beleg van Weenen, twee kardinalen, enz. De Russische bladen beoordeelen de kan seliercrisis in Duitschland zeer verschillend. Enkele weigerden nog eergisteren te geloo- ven, dat prins Bismarck bij zijn besluit om af te treden zou blijven. De Grashdanin merkt op, dat door het aftreden van den Rijkskanselier de betrekking van Duitschland met Frankrijk cn Rusland zoo goed als geen verandering zullen ondergaan. De Nuwoie Vrernia acht het moeilijk zich te verbeelden, dat de groote staatsman, dien de geheele beschaafde wereld kent en eert, voorgoed van het tooneel zou verdwijnen. De Novosti zijn het eenige blad, dat prins Bismarck's aftreden met voldoening beschouwt. Het blad is van oordeel, dat zoowel Duitschland als geheel Europa daardoor zal worden ge baat. DUITSCHLAND. Het aftreden van Bismarck houdt de ge moederen zóó zeer bezig, dat het bezoek van den prins van Wales aan Berlijn slechts weinig de aandacht trekt. Toch beantwoordt de Engelsche troonopvolger daarmede het bezoek, door keizer "Wilhelm aan Engeland gebracht, waarvan in het vorige jaar de ver zoening met zijne Engelsche familieleden en de voltooiing van de Duitsch-Engelsche aan eensluiting het uitvloeisel waren. Bij het gala-diner gisteren ten paleize gehouden, droeg de Keizer de Engelsche admiraals-uniform, en de Prins van Wales de uniform der Blucher-huzaren. De Keizer sprak zijnen hartelijken dank uit over de ontvangst, hem ten vorigen jare ten deel gevallen, en over zijne benoeming tot admi raal. Het verheugt mij, zeide de Keizer, den Prins van Wales te zien in de uniform van het regiment van Blucher, die in zijne veld slagen het Duitsche bloed te zamen deed vloeien met het Engelsche. Ik drink op onze voortdurende goede betrekkingen, en hoop dat ons beider vlooten en legers naast el kander zullen staan voor den vrede van Eu ropa. De Prins van Wales bedankte in het Duitsch voor de ontvangst. Ik heb, zeide hij, dadelijk aar mijne moedei' geseind, ook hoe schoon uw regiment is. Ik acht het een geluk, daartoe te behooren. Nog menigmaal hoop ik hierheen te kunnen komen, evenals de Keizer in Engeland. Ik drink op het welzijn van den Keizer en van het Duitsche rijk. Het bijeenkomen van den nieuwen Rijks dag moet, naar het heet, uiterlijk op Maandag den 14en April vastgesteld zijn. De rijks kanselier V011 Caprivi bracht gisteren-middag te 2 uren een bezoek aan prins Bismarck in het paleis van den Rijkskanselier. De Post en National Zeiting noemen graaf Ilatz- feldt als den toekomstigen leider der buiten landsche politiek. Daarentegen wordt van andere zijde verzekerd, dat er nog niets defi nitiefs bepaald is ten aanzien van den per soon, die definitief met de buitenlandsche zaken zal belast worden. Onder de leden der internationale confe rentie in zake de bescherming der arbeiders blijkt eene groote mate van overeenstemming te bestaan over bepalingen, waardoor de instelling van fabrieks-inspecteurs in de be- NIEUWE SCHIEDAMSCHE Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wetrvan 28 Juui 1881 Stsblno. 24 .vL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1