ie bijvoegsel n Binnenlandsclie Berichten. Parijsche Kroniek. van 23 en 24 MAART 1890. Kerknieuws. behoorende bi] de (Vervolg.) Met leedwezen vernemen wij dat te Ons- terhout, na een langdurige ziekte, overleden is de heer H. M. Smits, sedert 2 Mei 1888 lid van de Eerste Kamer voor de provincie Noord-Brabant. Naar wij vernemen, ontving de heerP. J. Raaijmakers na het aannemen der Pensioen wetten nu reeds een groot aantal geluk- wenschen en dankbetuigingen van superieure en inferieure ambtenaren van onderscheiden takken van staatsdienst voor zijn zelf standig en onvermoeid strijden voor hun be langen. (T.) De correspondentie RotterdamFrankfort zal een kleine wijziging ondergaan, doordat 1 Juni de morgen-sneltrein een half uur latei- zal vertrekken en 20 minuten vroeger te Frankfort zal aankomen. De reizigers naar Ber lijn worden met Hollandsche conducteurs doorgebracht naar Oberhausen, waar zij den couriertrein Parijs—Berlijn treffen. De mid dagsneltrein uit Frankfort zal in het vervolg ook doorloopen tot Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, doordat een late trein uit Arn hem wordt samengesteld. Die trein stoomt het station Emmerik voorbij, loopend direct van Oberhausen op Zevenaar. Behalve deze vooruitgang is in zicht een algemeene ta- riefsverhooging voor het personen-verkeer op de Hollandsche en staatsspoorwegen, wanneer de concurrentie der Rijnspoor ge ëindigd is. Te Amsterdam is eergisteren-namiddag een trein van de Hollandsche spoor gederail leerd op een wissel op de viaduct bij den Singel. De treinen uit de hoofdstad onder vonden dientengevolge vertraging en is de aansluiting met het buitenland gister-avond gemist. Geruchten als zouden daarbij eenige perso nen meer of min ernstige verwondingen beko men hebben, zijn ons bij onderzoek gebleken ongegrond te zijn. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. (R. N.) Naar men verneemt, heeft zich ook te Amsterdam een comité gevormd om, in aansluiting aan de in het buitenland bestaan de comités, eene enquête in te stellen naar den oorsprong, de uitbreiding en het karakter dei- laatste influenza-epidemie hier te lande, en naar de daarbij gevolgde methoden van behandeling. Te Amsterdam heeft zich een commissie uit de ingezetenen gevormd, die zich meteen adres tot Burgemeester en Wethouders heeft gewend, waarbij wordt medegedeeld, dat zij den onlangs afgebranden stadsschouwburg weder wenscht op te bouwen en dat zij zal trachten de daarvoor benoodigde gelden (ge raamd op f900.000) door middel eener geld- leening tegen lage rente bijeen te brengen, terwijl verzocht wordt dat door de gemeente de rente en aflossing der leening tot een bedrag van f22,500 's jaars zal worden ge waarborgd. Een en ander onder bepaling, dat de gemeente aanstonds eigenares zal worden van het te stichten gebouw en de commissie dit gedurende 100 jaren van de gemeente zou in gebruik nemen, alles op een wijze, waardoor de Stadsschouwburg zou wor den herbouwd, zonder dat daarvoor nieuwe lasten op de burgerij worden gelegd. In Groningen hebben zich nu reeds geval len van de vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Deze zoo gevreesde ziekte woedt in den regel slechts korten tijd in het heetst van den zomer. Men schrijft uit Wijk-bij-Duurstede aan De De katholieke bevolking welke bijna alge meen gehoopt had na het overlijden van wij len den heer Van Heijst een Katholiek in diens plaats te zien benoemd, is in haar verwachting teleurgesteld. Toch weet men dat veel andere kandidaten die Katholiek zijn gesolliciteerd hebben. Het mocht echter niet baten de bestaande toestand moest worden gehandhaafd het kanton Wijk-bij-Duurstede dat op 19,000 inwoners ruim 8000 Katho lieken telt, dus voor meer dan 2/5 door Katholieken bewoond wordt, is thans weder in het bezit van vijf notarissen allen Prote stant. En dan mocht nog wel in de Tweede Kamer de heer Gleichman de klacht aan heffen dat onder dit Ministerie de Katho lieken bij benoemingen worden voorge trokken Wegens de duurte der steenkolen zullen ook de vrachtprijzen van de Nijmeegsche stoombooten op Rotterdam met 1 April eene verhooging ondergaan. Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Oldenzaal den weleerw. heer J. B. Geurtsen, en te Buurse den weleerw. heer L. Van Vliet. Volgens een Woensdag-morgen door de familie te Helmond ontvangen telegram uit Shanghai' (China) is de eerw. pater Frans Prinzen S. J. Dinsdag aldaar behouden gearri veerd. Het ministerie-Tirard, dat veel langer ge leefd heeft dan men wel verwacht en ge- wenscht had, is als met een changement a vue door een ministerie—Freycinet vervangen, en evenals in de schouwburg is het publiek al zeer tevreden als de pauze niet te lang duurt. Drie nieuwe acteurs zullen in de pas begonnen komedie optreden, de heeren Bour geois, Ribot en Roche, en op de verklaringen in den Senaat en Kamer afgelegd, afgaande, heeft men meer kans radicale dan gematigde politiek te zullen zien opvoeren. Freycinet heeft reeds dikwerf schoone beloften afgelegd en men begrijpt de behoefte die de senator De 1'Angle Beaumanoir ge voelde, om na de lezing van al de mooie plannen .uit te roepen«Het is jammer dat de ministers die reeds meermalen aan 't be wind waren, dit smakelijk programma nooit hebben uitgevoerd," De heer Constans heeft weder de directie van binnenlandsche zaken op zich genomen en zijn ongemotiveerd af treden had hij dus wel achterwege kunnen laten, doch velen gelooren, net eene manoeuvre was om zich van Tirard te ontdoen, die op vele punten niet zoo gemakkelijk als Freycinet naar links te dringen was. Het systeem in de laatste jaren toegepast om in een ministerie mannen van verschillende richtingen, die soms tegen elkander in brullen, op te nemen, is bij de vorming van bet thans opgetredene weder in practijk gebrachten het is natuur lijk dat als de machine aan het werk gaat, zij een tijd kan loopen en wel zoo lang dat eik der vertegenwoordigde partijen hun aan deel in de gunsten en bevorderingen ont vangt doch zoodra komt er geen kwestie in behandeling waarin over een princiep moet beslist worden, of zij wordt onklaar en moet weer opgelapt worden. In den aanvang is het alsof die tegenstrijdige richtingen ineen zullen smelten, vooral bij een met takt op gemaakt programma, zooals dat van het ministerieFreycinet. De afgevaardigde Lock- roy, die in eene vervelende interpellatie alle mogelijke en onmogelijke hervormingen en onder andere ook de scheiding van Kerk en Staat hoopt te verkrijgen, stemde even goed voor het votum van vertrouwen dat de nieuwe regeering vroeg, als de zeer gema tigde Léon Say, die toegevendheid en beza digdheid verwacht. Het aftreden van prins Yon Bismarck als Duitsch rijkskanselier heeft hier zeer veel opzien gebaard zoo als altijd gelooven velen dat het wederom een zijner politieke zetten is Daar hij het met Dr Windthorst niet eens kon worden en geen kans zag een vaste meerderheid in den Rijksdag te vormen, kwam zijne gewone prikkelbaarheid weer boven en nam hij kortweg zijn ontslag. Het oogenblik is zeker slecht gekozen, want nu vooral dat die socialisten een sterken arm tegen hem over moesten hebben, om ten minste in hun dolle vaart te worden tegen gehouden, is deze retirade wel geschikt hen nog verwaander en stouter te maken. Het verschijnen van den ouden, ijzeren man op de Berlijnsche conferentie, doet toch weer aan een zijner vroegere streken denken. De heer Descaves, schrijver van het zoo veel besproken boek de vSous-Offs", de hier geijkte verkorting van Sous-Officier, stond eenige dagen geleden met de uitgevers Tress Stock voor het hof terecht, beschul digd van het leger beleedigd en door ge schrift tegen de goede zeden gezondigd te hebben. l)e beer Descaves is een gewezen sergeant-majoor, die in zijn boek beweert eene fotograf! e van het kazerne-leven der onder-officieren en hoogere rangen te leve ren. Deze lichtbeelden doen ons niets dan duistere figuren als onbeschaafden, dronkaards, dieven en oplichters zien, die de minderen, de vrouwen en de leveranciers exploiteeren. Bij de verschijning van het boek ging er een algemeene kreet van verontwaardiging tegen deze onvaderlandslievende onthullingen op, die nu echter reeds veel verflauwd is en wel in zulke mate dat én de schrijver én de uitgevers door de Jury werden vrijgesproken. Nu men in ons land zooveel stemmen voor en tegen den algemeenen dienstplicht hoort opgaan, geloof ik het niet ondienstig, eenige beschouwingen uit dit boek over te zetten, die, misschien wat te hartstochtelijk geschre ven, toch in hun geheel een geest van oprecht beleedigde waardigheid ademen. Zie hier de conclusiën van het werk. Na vier jaren van oneer en walging is de Sous-Off weer vrij. «Hij (de soldaat) is de lange ziekte ont- komen. Hij ontsnapte aan de kwaal der «jeugd, de soldatenpokken. en wascht zich «schoon van dat verleden, en overwinnend «treedt zijn geweten onbesmet uit die vuur- «proef weer in de samenleving. Want het «zijn niet alleen de kleederen, het physieke «uiterlijke, dat men hem bij het binnentreden «in die zielengevangenis heeft doen uittrek- »ken, het is zijn geheel wezen dat eene ge- daan te-ver wisseling onderging. Hij moest »om zich in die zedelijke uniform te steken «zijn geweten en godsdienstige gevoelens in «zijn pakje civiele kleederen stoppen, die daai «tot den dag dat hij zijn straf zal hebben «ondergaan, ter griffie gedeponeerd blijven. «Gedurende vier jaren liep het kunstuur- «werk, het geweten, als een remontoir, door «geleidelijke bevorderingen gaande gehouden, «en terwijl hij aan de onmetelijke mistificatie, «de schandelijke dubbelzinnigheid van dat «vierjarig bestaan denkt, schudt hij dat «dwangbuis der eer met walging van zich «af. Doch terzelfdertijd dat het hem goed «doet zijn peccavi uit te spreken, voelt hij «zijne verontwaardiging met nieuwe kracht «opkomen bij de gedachten aan het monster-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5