GEMENGDE MRÏGHTËnT LAATSTE BERICHTEN. «v. Burgerlijke Stand. Handelsberich ten. Beursprijzen der Effecten. machtige verkeerde, dat het dragen van een »sabei mogelijk, ja bijna natuurlijk maakt, »en hij huivert over de gunsten, die er aan slaaghartigheden, maehtmisbruiken en aan «zooveel zaken die van alle heldhaftigheid ont- sbloot zijn, geschonken worden. »Hij vraagt zich af waarom de heldenmoed, »die bloem, waard om in een broeikas ge stoeld Ie worden, een mesthoop vordert. «Over de beleedigingen der goede zeden aangedaan, past het niet te spreken; doch »er zijn bekwame heelmeesters die be sweren, dat men de wond goed moet be- akijken, wil men er genezing voor vinden en «daarom kan het zijn nut hebben eens een »blik, hoe weinig aantrekkelijk hij ook zij, in ïde kazerne geworpen te hebben. Elke regel smet het doel deze te verbeteren geschreven, «verdient de aandacht van een ieder die natio- snale waardigheid ter harte gaat." Het schoone weder der laatste dagen heeft aan de heesters en boomen een licht groen tintje gegeven hetwelk aan den eersten lente dag zoo'n lieflijk aanzien schenkt en een voorspoedigen zomer belooft. De straten door de thans zoo weldadige zon beschenen weme len van menschen en de squares zijn reeds vol van kinderen en herstellende influenza- lijders die in haar warme stralen kracht en gezondheid zoeken. Hoe is het nu mogelijk, zoo vroeg ik mij af, dat terwijl de ontluikende natuur een mensch tot vreugde en vrede stemt, er nog ongeveer duizend warhoofden te vinden waren, die den 18n het herinne ringsfeest der Parijsche Commune vierden. In de zaal Favié op Belleville waren deze leden van het Centraal Comité der socialen- revolutionnairen aan een banket vereenigd. Op de Estrade het borstbeeld van Henri Rochefort tusschen roode vlaggen en car touches. In afwachting der soep die eerst om 9'A uur werd opgediend, amuseerde men zich zoo goed mogelijk. De dames, want die waren er ook en zelfs met kinderen, omringden vooral de kleine Fortin, wiens vader de laatste nog levende medemoorde naar der gijzelaars van 1871 is. Dit arme schaap werd tot voor het beeld van Roche fort, die paillas van Boulanger, gedragen en kuste het op beide wangen onder de dolle toejuichingen dier halve furiën. Rochefort heeft aan zijne vrienden een brief geschre ven die voorgelezen wordt. De Commune zoo schrijft hij, was het uitgangspunt der thans zoo krachtige beweging der socialisten in geheel de wereld en waartegen de rade- looze vorsten na eerst de kanonnen gericht te hebben, thans conferentiën bijeen roepen. Na deze appératief, die de gasten niet meer noodig hadden om hun honger aan te zetten, gaat men aan tafel. Nauwelijks was na de soep het liors d'oeuvre, een sardientje, genut tigd, of daar verschijnt de bijna vergeten revolutionnaire maagd, Louise Michel. Zij neemt onmiddellijk het woord. »1871, zoo roept zij uit, was slechts de halm, wat wij willen, is de geheele schoof. Leve het oproer voor de vrijheid!" De redevoeringen volgen elkander nu als de schotels op tot de groote meerderheid, moede van 't zitten, een kleine sauterie, zooals men dit hier noemt, improviseert, en een bal besloot, als het zinnebeeld der verbroe dering zeker, deze feestelijke herinnering aan zulke bloedige dagen. Parijs, 14/21 Maart 1890. Fidélius. Een groote bezending Friesehe koeien is weer door tusschenkomst van den heer R. Kuipers, te Akkrurn, naar Saragossa (Spanje) afgezonden, gemiddeld tegen f270 per stuk. Indien men bedenkt, dat er nog voor elke koe ongeveer f125 onkosten komt vóór ze ter bestemder plaats zijn, dan blijkt hier uit opnieuw, dat het Friesehe vee zeer ge zocht is. Een weduwe te Joure in Friesland verzond in September van het vorige jaar een brief aan haar zoon, die in Atjeh bij het Indische leger diende. Zij kreeg haar brief ongeopend terug met de mededeeiing er op, dat haar zoon overle den was. Van bet treurig verlies werd ter stond in de nieuwsbladen bij advertentie i melding gemaakt. Dezer dagen ontving de j weduwe echter tot haar groote blijdschap een I brief van haar doodgewaanden zoon, waaruit bleek dat deze in blakenden welstand ver keerde. In het op twee mijlen afstand van Ber lijn gelegen stadje Cöpenink heeft eergisteren avond een groot tumult plaats gehad, waarbij een gendarme is gedood door een schot, hetwelk door een troep werklieden werd gelost. Daarop heeft de gendarmerie en ook de po litie gebruik gemaakt van de wapens ten gevolge waarvan een aantal personen zijn gewond. Des nachts werd uit Berlijn een bataljon infanterie gerequireerd, teneinde verdere ongeregeldheden te beletten. De rustverstoring is ontstaan doordien eeni- gen dagen geleden de politie te Cöpeninck het houden eener socialistische vergadering had verboden. Gedurende eenige achtereen volgende avonden hebben toen een aantal halfwassen werklieden zingende en schreeu wende langs de straten geloopen. Uit Berlijn zijn vele liefhebbers van zulke standjes en andere woelgeesten daarheen gegaan om mede te doen. Dientengevolge was de tierende menigte eergisteren-avond zoodanig aange groeid, dat de politie alle winkels en drank lokalen deed sluiten. Bij de daarop gevolgde ontruiming der straten begon het bloedig gevecht. Het voorval maakt te Berlijn veel indruk, maar tot nog toe is niet gebleken, dat het eenige politieke beteeken is heeft. Een vrèeselijke ramp te Indianopolis, in de Vereenigde Staten, waarbij 13 brandweer mannen omgekomen en 19 gewond zijn, is veroorzaakt doordien een muur van het brandende gebouw, waar brandladders tegen geplaatst waren, bezweek en de ladders, met al degenen die er op stonden, in "den vuurpoel stortten. Het gebeurde op het oogenblik dat men den brand dacht meester te zijn, de meeste spuiten inrukten en de mannen last gekregen hadden, nog eenige waterstralen op het brandende puin te rich ten. De bovengenoemde cijfers zijn slechts voorloopig men vreest nog meer slachtoffers te zullen vinden. Onder de gewonden ver- keeren velen in levensgevaar. Slechts 15 mannen konden gered worden. Het verbrande gebouw bevatte het grootste boekenmagazijn der stad. Een mooie heldendaad wordt van een der brandweermannen verhaald. Hij stond tus schen de keuze, zich-zelven of zijn makker te redden. Met een »red je maar eerst, Jem, want jij hebt voor meer te zorgen", liet hij zijn makker voorgaan en verongelukte zelf. De politie te Weenen vond in een spoor- waggon vijf huilende kleine jongens. Bij onderzoek bleek dat hun ouders te Lucca hen voor fr. '10 per stuk en wat olijfolie verkocht hadden. De jongens zouden in de groote steden van Europa met beeldjes moe ten loopen. De politie zond de jongens naar Lucca terug. Heden-middag werd in onze stad gevent liet blad Oorlogskreet, officieel orgaan van het leger des heils. Wij vernemen, dat het heilsleger binnenkort een aanval op Schiedam zal doen; de éclaireurs moeten reeds hier zijn geweest en een lokaal hebben gevonden, dat eventueel tot kazerne zal worden ingericht. Men schrijft uit Enschedé aan de N. R. CtGisteren-avond zijn wecler bij een wever, werkzaam bij Ter Kuile en Morsman en wonende in de gemeente Lonneker, de ruiten ingeslagen; alles is en blijft verder rustig des avonds doet behalve de politie on marechaussees de schutterij tevens pa- trouilledienst. De werkstakers halen bij hun ne medearbeiders in de fabrieksplaatsen gelden op, om de werkstaking te kunnen voortzetten. LONDEN, 22 Maart. Na een langdurig debat en repliek van lord Herschell, werd Salisbury's motie in het Hoogerhuis zonder stemming aangenomen. Moutwijn, BEURS TE SCHIEDAM, 22 Maart 1890. j Makelaars f 9. I Commissie f 9. Verhandeld tot 8'/a. Stemming vast. Jenever f'14.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 15.75. Spoeling. Vereeniging f 1.80. Beurs -1.80. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. i Rogge, April/Mei. Juni/Juli. Spiritus,April/Mei. Aug./Sept. Rogge dadelijk. Maart, Meell2Merk.l.md. 12 April.' 21 Mrt.j22 Mrt. 171.170; 25 166.75166.— Parijs. 34.20 35.50 '19. 16.95 53.40 53.30 16.25 16.25 30.— 36.50 34.10 35.10 19.— 10.05 53.50 53.40 10.25 16.10 36. - 36.50 I Rogge, loop. in< April. Spiritus, loop. rn. April. Amsterdam. 21 Maart. Rogge op leveringMaart iets vaster; overigens lager; Maart voor 1 uur f146, 145, 141, later f144, 145; Mei f142, 141, 142; Oct. f134, 133, 132, 133. Aange zegd heden 475 last, totaal dezer maand 5950 Last. 22 Maart. Rogge op levering traag deze maand f144, 145, 144; Oct. f133,132. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 21 Maart 2.70 M. 22 Maart 3.06 M. te linsterilAiii. Per 27? pCt. Nederland JBnitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Ooster. Lg. He. Gr. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver Rio Grande <x Canadian Pacific Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pCt. Prior Lien Bond. Zweedse he N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij Prolongatie Brazil. 1889 v 1888 Parahiba 21 Maart. 815/ib 693/,6 02-V» 93,3/,6 100»/,, 64'/, 119»/,. 621/8 787, 723/, 177s 17 '/s "4'V. 6 19 503/, 317i» 15 71"/.. 9'/» 78 ice1/, 19 V* Telegraaf. 22 Maart. SU/, 69 623/a 6474 120"/,, 625/s 73 727. 177a 177a 643/u 503/, 31'/a 15 713/, 97, 78 20 Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort. f 12.086 Disconto 4 pCt. Parijs - 47.92» 3 Antwerp. - 47.90 3 GEBOREN: 21 Maart. Maria Jacoba, dochter van B. van Meurs en J. van Zomeren, Lange Ach terweg. Elisabeth Johanna, dochter van A. Korpel en J. E. van der Windt, Bagijn- hof. Johannes Arie, zoon van LI. F. Loh- stroh en A. Zevenhuijzen, Stationsstraat. Catharinus, zoon van C. Kerdel en A. Tege laar, Spoorstraat. OVERLEDEN: 20 Maart. Maria Elisabeth Beekman, oud 80 jaar en 6 maanden, wed. van A. C. van Oers, Nieuwe Haven. Franciscus Wilhelmus Hijgemann, oud 21 jaar en 2 maanden, Nieu we Haven. 22. Anna Wilhelmina Waakop Reijers, oud 65 jaar en 8 maanden, echtgen. van L. van Gerven, Lange Achterweg. Catharina van Wassenaar, oud 25 jaar en 4 maanden, echtgen. van J. Hagers, Nieuw- sticht. .3 too mi -boekdrukkerij Geer- V'au >'oortwijkj Schiedam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6