Met de Fransche mail Ingezonden. FEU IL L ETON, BINNENLAND. Waar moet liet heen?! GEMENGDE BERICHTEN. opgenomen onder de besmettelijke veeziekten. Farqnharson betoogde dat bet thans uitge maakt is, dat de tuberculose van runderen overgaat op menschen. Chaplin voerde daar tegen aan dat de tuberkel-ziekte der men schen de dieren aansteekt, en omgekeerd, hetgeen sir Lvon Playfair deed opmerken, dat in ieder geval bet gevaar voor de men schen grootei' is. Kinderen kunnen de kiemen van tering opdoen door het drinken van melk van aan tuberculose lijdende dieren. De debatten lieten het vraagstuk onbeslist, maar zij zullen vermoedelijk tengevolge heb ben dat de regeering eene deputatie zal ontvangen, om bij haar op het treffen van de gewenschte voorzieningen aan te dringen. [TALIE. De Italiaansche Kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag II. langdurig beraadslaagd over de invrijheidstelling van Svarbaro, die tot afgevaardigde werd gekozen. Na de verkla ringen van Crispi verwierp de Kamer een voorstel om Svarbaro in vrijheid te stellen, met '159 tegen 19 stemmen. De Kamer beeft met eene groote meer derheid een voorstel aangenomen van de commissie, belast met het uitbrengen van rap port over de aanvrage tot het gevangennemen van den socialistiscben afgevaardigde Costa, die een vonnis ten zijner laste heeft. Het voorstel strekt om aan de aanvrage te vol doen. Een ander voorstel, strekkende om de uitvoering van het vonnis te schorsen, werd, nadat de minister Crispi zich daartegen had verklaard, verworpen met 181 stemmen tegen 4. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat er wanordelijkheden zijn ontstaan onder de stu denten en aan de academie van landbouw. Er hebben 500 arrestatiën plaats gehad. De studenten vroegen herstel van de vrij gevige reglementen van 1863. Militaire macht bewaakt de toegangen tot, de univer siteit. Schiedam, 24 Maart 1890. De weleerw. heer J. Th. .1. Filbry, kapelaan der parochie van O. L. Vrouw-Visitatie alhier, is door Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem, benoemd tot pastoor te Oud-Beieiland. Van ganscher harte verheugen wij ons over de yereerende benoeming van dezen waardigen priester. Maar desondanks doet het ons toch leed, weder een ijvervol gees telijke uit ons midden te zien vertrekken; in den vollen zin een man des woord», die zich in zijn betrekkelijk kort verblijf hier ter stede aller achting had verworven. Moge de herderlijke bediening van pastoor Filbry overvloedig gezegend zijn, en vinde hij in zijn nieuwen werkkring in ruimemate de NAAR Buenos-Aires. door J. Argentino. I. Er zou een bal zijn aan boord van de La Plata. Reeds dagen te voren waren eenige jeug dige argentijners onder de reizigers rondge gaan en hadden hen met het verleidelijke initiatief in kennis gesteld. Met zuidelijken gloed tooverden zij de ge noegens eener dergelijke ontspanning voor oogenzij hadden gesproken van 't diepe blauw der zee, van heerlijke tonen eener zacht ruischende muziek, van de traditio- jteele kabbelende golfjes en schuimende Cham- achting en genegenheid, die hem Schiedam's Katholieken in dankbaar aandenken zullen b 1 ij v e n toed ragen Jl. Zondag-ochtend werd het nieuwe kerk gebouw .der Nederduitsch Gereformeerde gemeente, aan den Rotterdamsdien dijk, door die gemeente in gebruik genomen en had er de eerste godsdienstoefening plaats. Naar wij vernemen, zal het gebouw, tot dusver bij de doleerendegemeentein gebruik, het Vereemgingslokaal aan de Lange Haven, waarschijnlijk eerstdaags tot «kazerne" voor het heilsleger worden ingericht. Volgaarne verbeteren wij het bericht in ons nummer van Zondag (omtrent het adres aan de Vereeniging van Graanhandelaren gericht) aldusdat dit adres op initiatief der korenfactors en met mede-onderteekening der cargadoors, aan bedoelde vereeniging gericht werd een adres, van wege de sjouwerlieden aan dezelfde vereeniging aangeboden, was van gelijke strekking. Blijkens een door ons ontvangen circulaire tracht de heer mr. Th. M. Verster te Am sterdam, met eenige andere lieeren, een fonds bijeen te brengen, teneinde zich het rechtskundig advies te verschaffen van een of meer juristen van erkende kunde en on afhankelijkheid, om, gewapend met- die ad viezen, tot herstel te geraken van het on recht, dat den heer Ketjen zou zijn aange daan. fl. jV.) Uit Enschede van 21 Maart. De werkstaking in de Twentsche katoen spinnerij behoort gelukkig tot de geschiede nis. Al spoedig na de sluiting van de fabriek toch zagen de arbeiders in, dat zij hier1 door eenigen onder hen waren gebruikt tot deze ongemotiveerde staking. Dank zij de krach tige tusschenkomst van den burgemeester, den heer Van der Zee, werd de zaak eergis teren bijgelegd en alle werkstakers, behalve 4, nadat zij in tegenwoordigheid van de hee- ren directeuren hadden verklaard het onrecht matige van deze staking in te zien, weder aan het werk gezet. De werkstaking hij de firma Ter Kuile Morsman duurt voort. Vrijdag-avond ongeveer negen uur is te Didam in de buurtschap Holthuizen afgebrand het huis van J. A. Sanders, bewoond door A. Tinnenveld, met het treurig gevolg dat de vrouw van Tinnenveld met een kind van vier maanden in de vlammen zijn omgeko men. Alles is totaal in de asch gelegd. Aangezien in den laatsten tijd de dolheid hij honden in Noord-Brabant een verontrus tende uitbreiding heeft verkregen, heeft de Commissaris des Konings in Noord-Brabant pagne; zij zagen het Promenadedek reeds met zwevende engeltjes bezaaid, en lieten ten slotte het kruis van 't zuiden deze heerlijk heden zoo fonkelend bestralen, dat een ieder zich genoopt voelde tot het verkrijgen van zulk een geheel vrijgevig mede te werken en eene feestgave te offeren, ten einde de «zwevende engeltjes" naar belmoren te kunnen laven en verkwikken. Zoodra de gelden, op zulk eene poëtische wijze ontfutseld, hoogst prozaïsch in een damesnachtmutsje waren bijeenvergaard, be gon de spanning. De ontwerpers van het grootsche plan staken de hoofden bijeen en stelden den avond der feestviering vast. Zij hielden lange toespraken tot de menigte over de verantwoordelijkheid hunner jeugdige schou ders, over de vermoedelijke verandering van het weer in verhand met pas ontdekte stroomingen zij lieten zich allerlei geheim- I zinnige wenken en toespelingen ontvallen kortom zij slaagden er in binnen weinige I bij besluit van 20 Maart een bevel tot het muilkorven der honden uitgevaardigd voor de geheele provincie. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U eenige plaatsruimte in uw geacht blad verzoeken voor het volgende ontvang daarvoor bij voorbaat mijnen dank Vrijdag jl. werden geveild twee Brande rijen, een Mouterij, Heerenhuis en Open Grond, gelegen aan de Schie, groot 1390 vierkante ellen. En dit alles te zamen bracht slechts den spotprijs van fl.2.960 op. Den volgenden dag, bij den afslag, werd dit be drag niet verhoogd. Welk een waardever lies binnen enkele jaren Waar moet het heen, wanneer men voor Branderijen, Mouterijen enz. nog eeneextra- yerhooging van plaatselijke Belasting wil invoeren ter uitvoering van buitengewone stedelijke werken Geld is er nietliet moet door leenen verkregen worden, wie weet onder welke bezwarende voorwaarden. Redenen waarom ik in overweging geef, alle niet noodzakelijke buitengewone werken, b.v. waterververschingskanaal, demping van het Broersveld enz., dit jaar niet ten uitvoer te brengen. Van de edelmoedigheid van de Hoogheem raden van Schie- en Delfland mogen wij ver wachten, dat ze althans dit jaar 'nog uitstel zullen verleenen voor den aanleg van het Waterververschingskanaal, door alsnog de Schie niet af te sluiten te meer daar de toestand van het water over 't algemeen genomen thans tamelijk bevredigend is, en buitendien de te verwachten geldelijke las ten werkelijk de draagkracht van branders en mouters en in 't algemeen die der burgers te boven zullen gaan. Moge deze mijne opmerkingen wel in over weging worden genomen een jaar tijds ge wonnen, is veel gewonnenwant wellicht komt er het volgende jaar een nieuw en voorspoedig leven in de zaken, nu er van alle zijden pogingen worden aangewend, om Schiedam's toestand te verbeteren. Uw getrouwe lezer, Ruim 2 jaar geleden werd onder de ge meente Sloten (Noord-Holland) een perceel gebouwd voor een diamantslijperij, dat met alle vaste en losse machinerieën f24.000 kosttethans bracht dit perceel met inven taris in publieke veiling slechts f5510 op. Een familie op de Mauritskade te Amster dam is deze week op een eigenaardige wijze verrast. In het begin van November jl. werd uit haar woning een zilveren horloge ontvreemd, zonder dat eenig spoor van den dader gevonden werd. Dinsdag-middag werd een pakje thuis bezorgd. Bij het openen kwam het vermiste voor den dag, echter zonder eenige opheldering. Een dorp door brand vernield. Uit Bern wordt gemeld, dat in het dorp Campel dagen een plaats in ons midden te veroveren, die aanspraak gaf op grooten eerbied en hooge onderscheiding. Is liet wonder dat deze achting klom naar mate de feestavond naderde, is het wonder dat men hen zocht naarmate zij meer on zichtbaar werden, is het wonder dat zoo menig aanvallig kopje stil luisterend even verwijlde aan de deur der cabine waar zij zoo lange uren vertoelden en gloeiende reden uitstortten op het hoofd van lager lig gende collega's. En waren deze vergaderingen ten einde, op welke waardige wijze traden zij op, de mannen in wier handen wij onze feestelijke belangen hadden neergelegd. Geen sprake meer van vroegere gemeen zaamheid, geen zweem van gezellig verkeer, zelfs aan de gemeenschappelijke maaltijden Cabine ITut waarin op de hVansche booten dik wijls zes tot tien couchettes of slaapplaatsen naast of boven elkander ziju aangebracht; slechts een kleine mid denruimte blijft vrij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2