Met de Fransche mail FEUILLETON. BINNENLAND. De officieele stukken, waarin de i uitspraak door de H. Congregatie der Riten aangaande de openbare Kerkelijke vereering van de Heilige Schiedamsche Maagd Lidwina en de bekrachtiging daarvan door Z. H. Leo XIII, zijn gisteren-avond door den Hoogeerw. Pastoor van de O. L. Y. Visitatie-kerk ontvangen. In ons nummer van morgen hopen wij voormeld Decreet met eenige nadere toelichtingen aan onze lezers te kunnen mededeelen. geene inmenging van militairen in de staat kunde dulden. In de provincie Catalonië is de toestand tussclien fabrikanten en werklieden zeer ge spannen. Te Manresa zijn achttien fabrieken gesloten, waardoor plotseling 2500 arbeiders zijn broodeloos geworden. De fabrikanten kwamen tot dien maatregel, doordien de Werk- lieden-Vereeniging de arbeiders eener fabriek tot staking bad gedwongen, omdat de eigenaar niet terstond hun eischen had ingewilligd. Thans heeft de Werklieden-Vereeniging tegen 15 April e. k. eene algemeene werkstaking over de heele provincie gelast. Op dien dag zal te Barcelona eerie groote demonstratie gehouden worden. De Kamer van afgevaardigden is met de beraadslaging over de invoering van het al gemeen stemrecht gereed gekomen. De wet is goedgekeurd. Schiedam, 28 Maart 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 27 Maart. Aan de voortgezette behandeling van de wetsvoorstellen-B orge sius c. s. werd heden in de Tweede Kamer deelgenomen door de lieeren A. van Dedem, v. d. Kaay, E. Cr e m er, Tra v agl ino, G1 eichma n, Ver meulen, Zijlker, Okma enBorgesius. Terwijl de heer A. van Dedem opnieuw bij den Minister aandrong op eene belasting op het roerend vermogen, kwamen de heeren Travaglinoen Vermeulen op tegen den aandrang van den heer Schaepman in diezelfde ricliting.De liberale spiekers verklaarden allen, om het beginsel, het wetsontwerp te zullen aannemen. Nadat de Minister van Financiën de verschillende sprekers had beantwoord, werden de beraadslagingen gesloten. Tot de behandeling der artikelen overgaan de werd art. 1 van het ontwerp nopens de inkomsten-belasting met 47 tegen 43 stem men verworpen. De heer Borgesius verklaarde hierop, namens de voorstellers, dat zij hunne voor stellen introkken. In den loop der zitting is besloten voor het recès niet meer te behandelen het wets ontwerp nopens de vrijheidsbeneming. Daarentegen zullen nog behandeld worden de wetsontwerpen tot naturalisatie van J. W. Bohman en 7 anderen en verhooging van hoofdstuk IV en nog eenige conclusiën. Men deelt ons mede. dat vanaf gisteren middag drie tot heden-ochtend acht ure een vaartuig met dynamiet geladen op de rivier de Maas nabij de boeien lag. De vraag wordt gesteld, of zulks op zoo korten afstand van onze haven geoorloofd is en zonder gevaar voor onze gemeente kan toegestaan worden. Onze correspondent te Berlijn seint, dat nog niet definitief beslist is, of Rotterdam dan wel Amsterdam door de booten der Oost- afrikaansche lijn zullen worden aangedaan. Wel is waar ijveren de Zuidduitsche belang hebbenden zeer voor Rotterdam, maar de Hamburgsche reederkringen schijnen aanJAm- sterdam de voorkeur te geven, en de lijn zelve is, zooals reeds vroeger gemeld is, aan de Hamburgsche groep van Woermann toe gezegd. (N. R. Ct.) De directeur der rijkspostspaarbank is tot de ervaring gekomen, dat er in de boekjes die tot liet doen bijschrijven der rente te zijner directie worden ontvangen, meermalen bank- of muntbiljetten worden gevonden, ja zelfs zilvergeld wordt aangetroffen, blijkbaar daarin gelegd met de bedoeling om het gelds waardig bedrag dier stukken op die boekjes als inleg te doen inschrijven. Hij acht zich verplicht tegen die insluiting van geldswaarde te waarschuwenlo. omdat zij gevaar voor verlies oplevert; 2o. wijl de centrale directie zich met het doen van inlagen ten behoeve der inleggers niet kan belasten. Aan haar is liet administratief beheer der instelling opgedragen, terwijl voor bet in ontvangst nemen van spaarpenningen de kantoren der posterijen zijn aangewezen. Met het oog op het a. s. Paaschfeest kan aan de Israëlietische militairen, wier ouders of betrekkingen buiten hun garnizoen wonen verlof worden verleend van en met 3 tot en met 13 April e. k., en aan de overige mi litairen vrijstelling van dienst op die feest dagen. De Raad der gemeente Noordbroek in Groningen heeft, naar aanleiding van een verzoek va* de gemeente Roozendaal, be sloten instemming te betuigen met het adres aan de Regeering, om nimmer een wets ontwerp in te dienen, waarbij persoonlijke dienstplicht is opgenomen. Naar aanleiding van dit besluit verdient het vermelding, dat deze gemeenteraad bekend staat als liberaal. Geen Katholiek heeft daarin zitting. De Independence Beige verneemt met leedwezen het overlijden, in den ouderdom van 72 jaren, van baron Van Zuylen van Nyevelt van Haar. De overledene, zegt het blad, was het volmaakte tijpe van den waren edelman van voorheen, zoowel door zijn uit muntend verstand als door de veerkracht van zijn karakter. Hij was het hoofd van 't aloude geslacht Van Zuylen, niet alleen een van de oudste geslachten van Nederland, maar ook van geheel Europa. Het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de heer Bool, die door ongesteld heid geruimen tijd verhinderd was aan de wetgevende werkzaamheden deel te nemen, was eergisteren weder in de Kamer tegen woordig. Slechts weinige dagen nadat aan dr. F. C. R. Bentfort als wethouder, raadslid en ge meente-geneesheer te Vlaardingen eervol ontslag was verleend, is hij aan een slepende ziekte bezweken. De gemeente verliest in hem een hoogst nuttig en verdienstelijk me deburger, die de openbare zaak vele jaren met onverdroten ijver heeft gediend. (R. N.) Door den gemeenteraad van Pernis is be paald, dat jongens beneden den leeftijd van 13 jaar niet als geleiders van trekdieren mogen werkzaam zijn. Te Kralingen wordt sedert 18 Maart ver mist zekere A. Verhagen. Toen hij zijn kosthuis verliet, was hij gekleed met gewone jas, Engelsch lederen broek, lage schoenen der balustrade, drukte den hoed vast op het hoofd, en blies onder het brullén van den orkaan »mes amis, la matinée est belle. De storm echter, luider dan zijn instru ment, deed zijne tonen vergaan; de golven werden wilder en grooteren terwijl het achterschip hemelhoog werd opgeheven, hoorde men plotseling een doffen slag, en Petitpois, wien het gelukt was zich tot dusverre in een verwijderd hoekje onzichtbaar te houden, rolde met tallooze wentelingen over het hellende dek. In volle vaart schoot hij langs de beenen van het comité tegen den zetel van den markies, die, toch al niet vastzittende, plot seling van zijn zitplaats gleed, en bij het terugvallen der boot den ronden buitenman als een kegelbal narolde. De consternatie was verschrikkelijkeen ieder trachtte de trap te bereiken een algemeen sauve qui peut ontstond en eenige minuten later was de balzaal verlaten en lagen de gasten min of meer geblesseerd in hunne schommelende couchetteszij droomden van het mislukte feest. Toen ik alvorens mij ter ruste te be geven, nog een blik wierp op het onttakeld feestterrein, danste op de schetterende tonen van Jacques de scheepskok met de wasch- vrouw een woesten galop in den stormenden nacht, en ik dacht aan de zwevende engel tjes en de zacht ruischende muziek. NAAR Buenos-Aires. door J. Argentino. IV. (Slot.) Inziende dat het hem toch niet mogelijk was het koper op den voet te volgen, wreef het kleine mannetje eenige malen bedenkelijk de kleine lange neus, sloeg de korte beentjes over elkander en begon geheel onafhankelijk van de wilde liederen van Jacques eene stille melodie te moduleeren, die echter wegens het heidensche lawaai van de kornet grooten- deel* te loor ging. De klarinet, die de maat niet was kwijt geraakt, aangezien hij er geen maat op na hield, scheen in de onderlinge harmonie niets storends te vinden, en de oogen strak op den grond gevestigd, trilde hij op twee weemoedige kleppen in 'tlage register van zijn somber instrument. En aan de wilde phantasiën van Jauques paarde zich het huilen van den stormwind en dwarrelend joelden de paren door een. De eerste dans was afgeloopen Ca y est, had Jacques uitgeroepen, en de harmonica aanstootende, die hardnekkig zijn air uit »mignon" ten einde wilde spelen, keek hij rond met een gezicht alsot eene kleine ver- frissching hem niet onwelkom zou zijn ge weest. Te vergeefs echter trachtte hij zulks door eene kleine handbeweging duide lijk te maken. Maar helaas Tweemaal reeds hadden de garcons getracht met groote bladen het dek te bestijgen, doch tweemaal met groot ver lies teruggeslagen, zaten zij berustend te midden der gestorte lekkernijen en wachtten de bevelen van het comité, dat met ver slagen gezicht van boven op deze ruïne neerzag. Na eene korte beraadslaging, waarbij ieder zich krampachtig aan de leuning vastklemde, werd besloten de ververschingen voorloopig achterwege te laten en met de wals een aanvang te nemen. Met onverstoorbaar gelaat hoorde het or kest de opdracht aan een recht verleidelijke wals ten gehoore te brengen. Daar echter de muziekcommissaris wegens de hevige slingeringen van het schip geen kans zag om zijn plaats te bereiken, en geen der gasten er aan dacht zich aan een levens gevaarlijken dans over te geven, sloeg Jacques het been stevig om een der ijzeren spijltjes

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2