BINNENLAND. station voortduurde. De vensters aan de straten waren dicht bezet en onophoudelijk werd met zakdoeken gewuifd. Het rijtuig van den Prins kon slechts langzaam zijnen weg voortzetten, door de menigte gevolgd, Op het perron stond een eskadron garde- kurassiers te voet met de regimentsmuziek. Voorts waren alle ministers, het geheele corps diplomatique enwaardigheidsbekleeders, van het hof en den Staat daar aanwezig. Er was een ontzettende aandrang van het publiek. Bergen bouquetten waren in de feestelijk versierde wachtzalen aangebracht. Bismarck en zijne echtgenoote namen op de hartelijkste wijze afscheid. Te 5 uren 40 min. vertrok de trein. SPANJE. Uit Barcelona wordt van 29 Maart 11. ge meld Het aantal werkstakers onder de werklieden alhier vermeerdert en is reeds tot 40.000 geklommen. Er hebben geen wanordelijkheden plaats. De burgerlijke gouverneur roept de fabrikanten op toteene vergadering, teneinde te beproeven een ver gelijk tot stand te brengen. Schiedam, 31 Maart 1890. In alle katholieke kerken onzer stad is Zondag II. ter kennis van de geloovigen gebracht, dat II. Donderdag de officieele stukken zijn aangekomen, waarin de Veree ring, welke sedert onheugelijke tijden wordt gebracht aan de Heilige Maagd Liduina van Schiedam, door Z. H. den Paus wordt be krachtigd. Deze heugelijke gebeurtenis, welke ons de vervulling brengt van een sedert vele jaren gevormden wensch, zal in onze stad op de meest luistervolle wijze worden gevierd. Eene plechtige feestviering zal de meer openbare Kerkelijke vereering van onze zalige Stadgenoote inzetten. In de parochie-kerk van O. L. Vrouw Visitatie, die het onschat baar voorrecht bezit een deel barer kostbare overblijfselen te bevatten, zal de feestviering vooral zeer luisterrijk zijn. Het feest zal daar bestaan in eene openbare no vene met de algemeene intentie om door de voorspraak der H. Liduina Gods zegen te verwerven voor alle geestelijke en tijdelijke belangen van Schiedam. De novene vangt aan met de plechtige Hoogmis op Pasehen, die zal worden opgedragen door Zijne Excellentie mgr. Aristide Rinaldim, Pauselijk gezant bij Z. M. den Koning der Nederlanden. Op Maandag den 14 April a. s., den feestdag der LI. Liduina, zal de novene gesloten worden met eene pontificale Mis, op te dragen door Z. D. Hw. mgr. C, ,1. M. Bottemanne, bisschop van Haarlem. In de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper cn de bijkerk O. L. Vrouw van den LI. Rozenkrans zal het feest gevierd worden door een plechtig triduum ter ge legenheid van den Kerkelijk vastgeste lden feestdag der H. Liduina, den 14n April. De feestviering voor genoemde kerken is nog niet in bijzonderheden geregeldintijds zul len daaromtrent de noodige inlichtingen wor den verstrekt. De gemeenteraad alhier zal Woensdag aanst. des namiddags ten kwartier voor twee I uren, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Beëdiging van de nieuw benoemde raads leden, de heeren D. F. VV. Prins en H. I Swart. -Ingekomen stukken. Bezwaarschrif- j ten van J. Rijbroek C. Kramers Cz.; J. van der Most; L. van der Velden; L. KleipoolJ. A. van VelzenB. L. L. J. Gores W. A. van Dolder Dz. en S. A. Vernède, tegen de vastgestelde kiezerslijsten. Adres van J. van Nieuwenburg om continuatie van huur van de bovenwoning bij de voormalige Over- schiesche poort. Benoeming dèr leden van vaste raadscommissiën. En verdere voorstellen en mededeelingen. De Minister van Waterstaat heeft voor 1890 een som van f 1800 ter beschikking gesteld van de Noordbrabantsche Maatschap pij van Landbouw, voor den aanleg van landbouwproefvelden in Noord-Brabant. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal worden tot hervatting der werk zaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 8 April des avonds 8'/s uur. Geweren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmessen, sabels, degens, degenstokken, priemstokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen, mogen niet op voor het publiek toegankelijke plaatsen gedragen worden, aldus heeft Vrijdag de Tweede Kamer met 53 tegen 20 stemmen besloten. De heer mr. L. W. C. Keuchenius, lid van de Tweede Kamer, heeft zich eergisteren voor eenige dagen naar Engeland begeven. De luimes bericht, dat de Turksche re geering het geschil met Nederland omtrent het gebeurde te Bassorah op minnelijke wijze heeft opgelost, zoodat de Nederlandsche re geering afzag van het plan, derwaarts een oorlogsschip te zenden. Onder de gedecoreerde religieuzen en priesters, die zich bijzonder onderscheidden door moed en zelfopoffering, gedurende de verschrikkelijke ontploffing te Antwerpen bevindt zich ook een Hollander, die in ons Vaderland vele vrienden telt, namelijk de Pater Jezuïet A. Houben. Hij was een der eerste priesters op de plaats der ramp tegen woordig, om, zooals het officieele stuk zegt, te midden van het gevaar der ontploffende kardoezen de gewonden bij te staan. Drie dames van aanzienlijke families in ons land zijn dezer dagen vertrokken naar Al giers, naar de missie van kardinaal Lavigerie, om als zuster-ziekenverpleegster te worden opgeleid. De Vlaardingsche Waterleiding-Maatschap pij keert d'/s percent dividend uithet to taal winstcijfer ter verdeeling bedraagt f 12.356.86V2 Dijkgraaf en Hoogheemraden van Schieland hebben bij de Tweede Kamer een adres in gezonden, houdende bezwaren tegen het voor gestelde wetsontwerp ter vaststelling van bepalingen betreffende 's rijks waterstaats werken; gehouden er voor te waken, dat het voor hun hoogheemraadschap sinds eeuwen bestaande recht om vrijelijk water in- en uit te laten ongeschonden bewaard blijve, ver zoeken zij de vergadering van Gedeputeerde Staten eerbiedige het daarheen te willen lei den, dat de in de art 1 sub 4 van het bedoelde wetsontwerp voorkomende bepaling nooit van toepassing kan worden verklaard op water schappen, die steeds vrij en onbelemmerd op zee, rivier of kanalen water hebben ge loosd of daaruit ingelaten. De nieuwe katholieke hulpkerk te Hilli- gersberg, die Zondag in gebruik werd ge nomen, is, op last van Z. D. Hw. den Bisschop van Haarlem, gesteld onder het Patronaat van de LI. Hildegardis, voormalige Patrones van de gemeente Hilligersberg. Door de politie te Rotterdam is een der personen aangehouden, die verdacht worden, aan het Rijnspoor twee kolonialen van hun geld en goed te hebben beroofd. In het jaarverslag der Nederlandsche Gist» en Spiritusfabriek te Delft, betoogt de direc tie de noodzakelijkheid dat het maatschap pelijk kapitaal worde vergroot met f400,U00, en dus gebracht worde op f 800,000. De exploitatie heeft in 1889 een winst opgeleverd van f254,764,69, welk bedrag toelaat, na verschillende afschrijvingen, aan de aandeel houders een dividend van f200 per aandeel of 20 percent uit te keeren. RN.) Naar het Nbl. v. Ned. verneemt, zal aan de publieke opinie voldoening worden ge schonken door gerechtelijke vervolging van den rechercheur van politie, die door zijn ondoordacht optreden Christina Goedvolk, wed. Jut, het verblijf in Amsterdam onmoge lijk maakte. Door de hoofdambtenaren van de Staats spoorwegmaatschappij te Utrecht is een prachtig, met zilver rijk gemonteerd al bum verzonden naar den afgetreden direc teur-generaal dier Maatschappij, den heer W. K. M. Vrolik, die thans te Napels ver toeft. Vrijdag-morgen is door den concierge van de fabriek der Nederlandsche Rijnspoorweg Maatschappij te Utrecht, een kistje nabij die fabriek opgevischt, waarin een groote waarde aan juweelen gevonden werd. Men vermoedt dat deze voorwerpen af komstig zijn van den indertijd gepleegden grooten juweelendiefstal op het traject ^Lon denBerlijn." Aangaande den brand te Apeldoorn meldt men nader aan de N. R. Ct Zaterdag-namiddag omstreeks half twee ontstond er brand in het kerkgebouw der Nederduitsche hervormde gemeente, en bij het afzenden van dit bericht is het schoone gebouw geheel en al eene prooi der vlammen geworden. Op het dak waren loodgieters aan het werk, en men vermoedt dat het ontstaan van het vuur hierin zijne oorzaak heeft. De kerk, in den vorm van een Grieksch kruis gebouwd, was met zijne massief op getrokken muren, tusschen het hooge ge boomte, een sieraad der gemeente. Zij was voor rekening van koning Willem I gebouwd, door deze aan de hervormde gemeente alhier ten geschenke gegeven en den 5deu Juni 1842 als zoodanig ingewijd. Zaterdag-middag brak er brand uit in de z. g. huisvennen onder Bokstel. Ongeveer 8 bunder hei- en mastenbosch verbrandden. Het bosch was niet verzekerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2