Feestviering in de kerk van 0. L. V. Visitatie. GEMENGDE BERICHTEN. Zondag 6 April- Maandag 7 April- Dinsdag 8 April Woensdag 9 April. Donderdag 10 April. Zaterdag 12 April. Zondag 13 April. Maandag 14 April. van den zilversmid Jan de Mey, die, daar dit in eene dicht belommerde buurt staat, een dreigend aanzien kreeg. De belendende hui zen liepen groot gevaar, en het perceel van den schoenmaker Swaters brandde mede geheel uit. Door de tlinke werking der brand weer werd de brand tot deze twee perceelen bepaald. Het voor de firma Petrus Regout te Maas tricht, benoodigde mandwerk wordt thans ge leverd door het gesticht van Roomsch-Katho- lieke Blinden te Grave, welk mandwerk door blinden vervaardigd, een niet onaardige bijdrage levert tot tegemoetkoming in de exploitatiekosten van dat gesticht. Vrijdag-namiddag heeft men liet op de reede te Viissingen gezonken Duitsche stoomschip rennania met goed gevolg doen springen. He ontploffing was zóó hevig dat een water kolom ter hoogte van een scheepsmast werd opgeworpen. munomjomm— VLAARDINGEN. Na eene kortstondig bestaan van slechts twee jaren is de hier gevestigde afdeeling van de vereeniging van handelsbedienden «Mercurius" bij onderlinge overeenstemming opgeheven. 10 uur Plechtige Hoogmis, opgedragen door Zijne Excellentie den Internuntius van Z. H. den Paus bij Z. M. den Koning der Nederlanden, Mgr. Aristide Rinaldini. (>x/3 uur gebeden der Novene, Lof ter eere der H. Liduina met preek. Des avonds 0l/2 uur dezelfde plechtigheid en dezelfde gebeden als op Zondag. Des avonds 7 uur als Maandag. 9 uur Plechtige Hoogmis. Des avonds 7 uur Lof met predikatie door den zeereerw. pater W. J. Schweitz, van de orde der Jezuiëten. Des avonds 7 uur gebeden en Lof als Maandag. Vrijdag 11 April- 9 uur Plechtige Hoogmis. Des avonds 7 uur Lof met preek door den zeereerw. pater C. Wulfingh. Des avonds 7 uur gebeden en Lof als Maandag. 10 uur Plechtige Hoogmis. 0l/2 uur gebeden, Lof met preek door professor Jansen van Hageveld. Den geheelen dag gelegenheid om te biechten. 10i/s uur Pontificale Mis van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. 'H/s uur Bezoek op het kerkhof aan het graf van pastoor Van Leeuwen. 7 uur Pontificaal Lof met processie en »Te Deum." Men wordt verzocht te vlaggen op Zondag 6 April, Maandag 14 April, en Donderdag 17 April- Op Goeden Vrijdag onmiddellijk na den Kruisweg zal aan den meestbiedende het zitrecht worden gegund op extra bijgevoegde plaatsen in de kerk, voor den ganschen duur der Novene d. i. van 1ste Paaschdag af tot en met 14 April. Nadere bijzonderheden, liederen enz. op het uitvoerige feestprogram verkrijgbaar bij de R. K. Boekbandelaren. Van de feestviering in de St. Janskerk bestaande in een plechtig triduum op 14,15 en 16 April, zullen de nadere bijzonderheden later worden bekend gemaakt. De 85-jarige vrouw C. te Dinteloord, is naar de gevangenis te Breda overgebracht. Zij heeft bekend de schuur van den vracht rijder P. K. aldaar, verleden week in brand te hebben gestoken uit wraak, omdat hij haar in een huwelijksplan tegenwerkte. Op de openbare school te Sleeuwijk, waai de leerlingen iedere week in de gelegenheid zijn, om voor de Rijks postspaarbank in te leggen, werd in een tijdsverloop van 8 weken f 102,60 bijeengebracht, op een schoolbevol king van 120 leerlingen. Aan de openbare school te Ter Heyde (in het Westland) meldde zich een onderwijzer aan, om volgens een ontvangen aanschrijving proeven van practische bekwaamheid als onder wijzer af te leggen, teneinde in aanmerking te komen voor de benoeming. Hij moest echter onverrichterzake terugkeeren om de eenvoudige reden, dat er geen onderwijzers vacature bestond. Bij nader onderzoek bleek, dat de sollicitant te Ter Heijde in Noord-Bra bant moest zijn. Het genootschap tegen de slavernij te Brussel zal binnenkort onder de booge be. scherming van koning Leopold en kardinaal Lavigerie de eerste expeditie ter bestrijding van den menschenhandel naar Afrika zenden. Langs den Congo en een zijrivier zal de expeditie per stoomboot het Tanganyka- meer bereiken, waar de boot voortdurend zal blijven kruisen en de in den omtrek te ves tigen forten beschermen. De Belgische Con gregatie der «Missiën van Congo" hebben voor 25.000 frs. ingeschreven tot den aan koop der eerste boot, met voorbehoud van bestendig vrijen overtocht voor hare missio narissen. Koning Leopold staat aan het hoofd der lijst van bijdragen, ter dekking van de onkosten der expeditie, met 40.000 frs. Het plan bestaat om de beide beroemde schilderijen van Rubens in de hoofdkerk van Antwerpen naar het museum aldaar over de brengen. De doeken, die het eigendom van den Staat zijn zouden in een toestand van verwording verkeeren. De kerk trok jaarlijks omstreeks 20,000 fr. van de tentoon stelling dezer schilderijen en zal daarvoor vermoedelijk schadeloos worden gesteld. Te Berlijn is overleden de heer J. G. Halske, wiens naam algemeen bekend is geworden in verbinding met dien van Siemens. Hij werd te Hamburg in 1814 geboren en vestigde zich in 1844 te Berlijn als werk tuigkundige. Eenige jaren later stichtte hij met Werner Riemens een inrichting voor den aanleg van telegrafen, en daaruit heeft zich de beroemde firma ontwikkeld, die vooraan staat op het gebied van toegepaste mechanische wetenschap. In 1867 verliet hij de firma. Sedert 1859 is hij schier onafge broken tot 1887 lid van den Berlijnschen ge meenteraad geweest en genoot steeds de hoogste achting van zijn medeburgers. Te Frankfort hebben de drukkersgezellen besloten, geen deel te nemen aan de socia listische manifestatie op 1 Mei. Zij willen wel dien avond eene bijeenkomst houden om zich mede te verklaren voor een werktijd van acht uren daags maar dien geheelen dag eenvoudig uit de werkplaatsen wegte blijven dat willen zij niet. De socialisten hebben al het mogelijke gedaan om hun aan het ver stand te brengen, welk een prachtig effect het zou maken, wanneer er in de avondbladen van .'10 April stond te lezen: «Wegensden interna tionalen vrijen dag der werklieden zal er morgen geen courant verschijnen." De druk kersgezellen hebben echter aan alle inbla zingen en bedreigingen het hoofd geboden en dit schijnt ook reeds bij andere bedrijven invloed te hebben. Dokter Stellwag, de beroemde oculist, heeft onlangs op een studenten-college te Weenen het volgende verhaal gedaan, dat hem, naar hij zeide, door dom Pedro, ex-keizer van Brazilië, zelf was verteld. De Keizer, die steeds veel belang stelde in het lot van zijn onderdanen en dit door allerlei middelen trachtte te verbeteren, bad reeds lang het gemis betreurd van een groot hospitaal te Rio. Uit eigen middelen kan hij onmogelijk een dergelijke inrichting be kostigen en de rijke Brazilianen schenen het nut van een hospitaal niet in te zien althans hun beurzen bleven gesloten. Eindelijk kwam dom Pedro op de gedachte om, ten einde de noodige middelen tot uit voering van zijn plan te verzamelen, voor een zekere som, aan zijn onderdanen den titel van baron of graaf te verleenen. De titel was echter niet erfelijk, zoodat de zoon, wilde hij denzelfden titel van zijn vader voeren, opnieuw een zeker bedrag betalen moest. Dom Pedro's speculatie op 's menschen ijdelheid bleek juist geweest te zijn, daar binnen weinig tijd de noodige gelden voor de oprichting van een hospitaal bijeen waren gebracht. Weldra verrees dan ook het ge bouw, en op den steen, die dom Pedro in dengevellietplaatsen,stond «Vanitas humana Miseroe humanoe (de menschelijke ijdelheid aan de menschelijke ellende). Te Liverpool zijngisteren ongeregeldheden voorgevallen in de dokken. Een groot getal reeders hadden de eischen der werkstakers ingewilligd. De werkstakers begaven zich naai de dokken teneinde den arbeid te hervatten en wilden nu de werklieden, die niet tot de vereeniging van dokwerkers behooren verdrij ven van de stoombooten, waarop zij aan den arbeid waren. De politie kwam tusschenbeiden en had groote moeite om de orde te her stellen. De Joodsche bevolking te Palestina neemt, volgens gegevens van den protestantschen En- gelschen bisschop te Jeruzalem sterk toe. In minder dan vijfjaar breidde zij zich met 50000 Israëlieten uit. In 1741 telde Palestina slechts 8000 Joden in 1883 klom het getal tot 20.000 en in 1886 tot niet minder dan 70.000. Middel tegen longziekte onder het rundvee. Het volgende middel tegen longziekte vindt men, nog wel als steeds doeltrellënde, in een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3