365: 13e Jaars\ Zaterdag 5 April 1890. N VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. algemeen overzicht. 0. Bureau: Boterstraat, E 39. IMijs van dit Blad Prijs der Advertentiëu een geïllustreerd Feestnummer, O Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland s 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht, van <len inhnnd de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Administratie van ije Nieuwe Schie- damsche Courant bericht bij deze, dat ter GELEGENHEID VAN DEN PLECIITIGEN FEESTDAG der H. Liduina, den 14n April aanst., door haar zal worden uitgegeven WAARVAN EENE GROOTE OPLAGE ZAL VERSPREID WORDEN. AdVERTENTIËN, WELKE MEN IN DIT FEEST NUMMER WENSCHT OPGENOMEN TE ZIEN, MOE TEN uiterlijk Donderdag aanst. worden INGEZONDEN. AMERIKA. Uit New- York wordt geseind, dat de groo- te gieterij van Cusiharrhachi in de provincie Chihuahua (Mexico) geheel door brand is vernield. Schade 1 5000.000. Een telegram uit Mexico meldt dat het congres door pre sident Diaz is geopend. President Harrison heeft aan het Congres der Vereenigde Staten van N.-Amerika een boodschap gezonden, waarin hij zich ver klaart voor de opheffing van invoerrecht op buitenlandsche kunstwerken. De minister van binnenlandsche zaken, Blaine, voegde hierbij de verklaring, dat eenige buitenlandsche re geeringen de opheffing van dat invoerrecht hebben verzocht. DUITSCHLAND. De Keizer heeft scherpe bepalingen tot beperking van het duel uitgevaardigd. Alleen wegens beleediging door daden zonder ver ontschuldiging of wegens beleediging van Cetie tot hunne familie behoorende dame, mogen voortaan de officieren duclleeren, maar dan nog slechts met toestemming van eeuen raad van eer voor tweegevechten. Voor gehuwden en voor hoofden van gezinnen is het duel ten eenenmale verboden. De Reiclu-Anzeiger is gemachtigd te ver klaren, dat alle ambtelijke mededeelingen be tredende internationale conferenties en hare besluiten in het vervolg evenals tot dusver door den Reich-Anzeiyer zullen plaats hebben waaruit volgt dat de voor weinige dagen door sommige bladen gedane mededeelingen niet beschouwd kunnen worden als ambtshalve of als afkomstig van eene tot openbaarma king gemachtigd zijde. Naar het thans heet, is het afscheidsbe zoek, hetwelk prins Bismarck den Keizer bracht, niet zoo kalm geweest als men heeft beweerd. Bismarck weigerde beslist den titel van j hertog van Lauenburg" aan te nemen, omdat hij den naam, waarmede hij in de geheele wereld beroemd is geworden, wilde behouden. De Keizer daarentegen verklaarde, dat het hem niet mogelijk was, de onderscheiding, welke hij den aftredenden kanselier heeft verleend, te herroepen. Vol gens de Alg. Ztg. van Munchen heeft Bis marck den hertogstitel wel aangenomen, maar zal hij er zich niet van bedienen en steeds eenvoudignV. Bismarck" teekenen, zon der er op te letten of hem door anderen de nieuwe titel gegeven wordt of niet. De Germania hoopt, dat het nu eindelijk met het voor den Keizer zeer kwetsend geschrijf over Bismarck's titelversmading uit zal zijn. Prins Bismarck gaat 1 Mei naar de Oos- tenrijksche badplaats Baden, bij Weenen, waar hij zwavelbaden denkt te gebruiken. Reeds zijn voor hem en zijn gevolg kamers gehuurd in het hotel Sacker, in Helenenthal bij Baden. Zijn dienstpersoneel wordt daar reeds op 15 dezer verwacht, om alles voor de ontvangst van den Prins en diens zoon lierhert in gereedheid te brengen. Men spreekt van een huwelijk van Herbert Bis marck met de 10 jaren oudere gravin Eli zabeth Hatzfeld, gescheiden echtgenoote van prins Karl von Carolath-Beutler. De Post verneemt uit goede bron, dat de Russische gezant te Berlijn, graaf Schuwaloff, die nu te St. Petersburg vertoeft, met den Czaar een onderhoud heeft gehad over het ontslag van prins Bismarck. De Czaar was beducht dat de Duitsche staatkunde nu mis schien op minder bezadigde wijze zou geleid worden maar de gezant slaagde er in den Czaar in dit opzicht volkomen gerust te stellen op grond van persoonlijke gesprekken met keizer Wilhelm. De berichten over de groote expeditie, welke Emin-Pacha zal ondernemen naar het Victoria-meer, hebben te Berlijn eene groote beweging verwekt. Het vervroegde in dienst stellen van de schepen der gesubsidieerde Oost-Afrika-lijn hangt samen met het krach tiger optreden op het gebied der koloniale politiek. Emin-Pacha wordt bekleed met alle macht van een Duitschen gouverneur-gene raal voor Oost-Afrika. Wissmann zal waar schijnlijk in den zomer naar Duitschland terug- keeren. Aan Emin zouden 2000 Soedanee- sche krijgers worden toegevoegd, onder wie voor een gedeelte zijne meest vertrouwbare vroegere manschappen, die toen met hem onder Stanley teruggemarcheerd zijn. Het verdient in het bijzonder de aandacht, dat Emin een andere tactiek is gaan volgen, en tracht tot een vergelijk te geraken met de Arabieren, die thans in genoegzame mate klop gehad hebben en daardoor de Duitsche legermacht hebben leeren vreezen. De nieuwe koloniale afdeeling van het de partement van buitenlandsche zaken is thans geïnstalleerd aan het hoofd staat de raad van legatie Krauel, en onmiddellijk onder de zen, Rettich, tot dusver consul te Madrid, met twee hulpkrachten, Sonnenschein, tot nu toe rijkscommissaris in Nieuw-Guinea en Koenig, behoorende tot het Londensche con sulaat. Een deel der Duitsch-vrijzinnige pers be toont zich zeer misnoegd over de krachtigere koloniale politiek. De Voss. Ztg. spreekt van afgronden en gevaren, en de Freisinnige Zeitung is van oordeel dat »de aera-Caprivi inderdaad zeer bedenkelijk" aanvangt. ENGELAND. De Times laat zich met de grootste hef tigheid en bitterheid uit over Duitscldand's kolonisatie-plannen in het gebied van Zan zibar, en over het bericht, dat Emin-Pacha eene Duitsche gewapende expeditie naar de equatoriale gewesten vergezellen zal. Uit Zanzibar wordt aan de Times een opzienbarend voorval gemeld. Een aantal mannen liepen de straten af, op groote schaal proclamatiën in Arabisch-Engelsch ronddee- lende, waarin Emin-Pacha Stanley hevig aanvalt en verklarend, dat Emin Pacha niets uitstaan heeft met Stanley's proces tegen Tippo Tib wegens contractbreuk, uit hetgeen afgeleid wordt, dat de breuk tusschen Stan ley en Emin-Pacha thans volkomen is. Zes honderd Soedaneesche troepen zijn er voor Wismann aangekomen en werden naar Ba- gamoyo doorgezonden. De Pall Mall. Gaz. heeft per telegraaf Stanley's oordeel ingewonnen over Emin Pacha's houding. Stanley heeft leukweg te ruggeseind, dat die houding aantoont dat Emin volkomen hersteld is. Voorts wenscht Stanley hem eene goede reis. Daarentegen kent de woede van het Emin-comité te Lon den schier geen palen. Een lid van het comité sir Francis Dewington, heeft bij een inter view door den reporter der Pall. Mall. Gez. gisteren verklaard, dat Emin zich inde oogen der wereld willens en wetens verlaagd heeft. Emin zegt thans, dat hij geen verlossers noodig had, maar zijne vroegere brieven be helzen het tegendeelnamelijkdringende beden om hulp, waaraan het Engelsche Emin-co mité barmhartiglijk gehoor gaf door Stanley's expeditie uit te rusten, terwijl de Duitsche rijksregeering allen bijstand weigerde. Had het comité geen expeditie uitgerust, dan ware Emin thans de gevangene van zijn eigene soldaten of van den Mahdi geweest. Het comité heeft geenszins berouw van zijn reddingswerk, maar het zal thans de uitnoo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1