BINNENLAND. Kerknieuws. diging aan Emin om herwaarts te komen, teneinde Stanley's receptie te deelen, in trekken. De Times meldt uit Durban, dat het sporen-congres van den Vrijstaat eenstemmig besloten heeft op onmiddellijke verlenging der Vaalrivier-lijn naar Harrismith en Bloem fontein aan te dringen. De conservatief Barry heeft bij de verkie zing te Windsor met 1522 stemmen de over winning behaald op den Gladstoniaan Grin- pell, die 972 stemmen verkreeg. FRANKRIJK. De ministerraad heeft, zegt men, beraad slaagd over het zenden van troepen ter ver sterking naar Dahomey (Westkust van Afrika) en besloten dat uit Algerië troepen derwaarts zullen gezonden worden. Uit Nancey wordt aan de Times gemeld, dat de militaire barakken te Commercy Dinsdag-avond in brand zijn geraakt. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Te 5 uur s avonds brak de brand uit in de sectie der militaire schrijvers. De bergplaats voor kruit bleef behouden, maar 4 rijen ba rakken, waarin het 154e linie-regiment was gekazerneerd, zijn geheel in de asch gelegd. SPANJE. Generaal Salvedois in arrest gesteld, omdat hij in het blad Pais zijn brief van instem ming met de bekende circulaire van generaal Daban heeft openbaar gemaakt. In den Senaat is de beraadslaging over de zaak van Daban voortgezet. De heer Martinez Campos heeft de regeering opnieuw aangevallen. tot den Koning gewend met het verzoek dat het Z. M. moge behagen het door 29 officie ren der Rotterdamsche schutterij aangevraag de ontslag niet te verleenen, wijl zij zich overtuigd houden dat door dit ontslag de be langen van het regiment daardoor ten zeer ste zouden worden benadeeld. Te Poortugal brak gisteren-middag een felle brand uit in de bouwmanswoning het Zwaantje staande onder die gemeente. De levende have is gered. Overigens is alles een prooi der vlammen geworden. Schiedam, 4 April 1890. Naar wij vernemen, zal morgen (Zaterdag) avond ten 7 ure de Apostolische Internun tius mgr. Aristide Rinaldini te dezer stede aankomen, om Zondag-ochtend in de parochie kerk van O. L. Vrouw Visitatie de plechtige Hoogmis op te dragen. Wij rneenen dan ook onze katholieke stadgenooten te moeten opwekken, om reeds op dien tijd de Vaderlandsche driekleur met den Pauselijken wimpel, den Vertegenwoor diger des Pausen ter eere, uit hunne wonin gen te doen wapperen. Het hoofdbestuur der Ned. Maatschappij tot bevordering van Nijverheid zal zich tot de Tweede Kamer wenden met het verzoek om het wetsvoorstel-Bahlmann op de graan rechten te verwerpen, en tot bestrijding van het wetsontwerp tot wijziging van de heffing van invoerrechten. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat op een of meer daartoe geschikte dagen in het tijdvak van 313 April a. s., van zonsopkomst tot zonsonder gang, schietproeven zullen plaats hebben uit den pantserkoepel op het fort te IJmuiden. in noordwestelijke richting, zullende in het belang van de veiligheid, der scheepvaart de noodige maatregelen worden genomen. Naar men verneemt, hebben al de werk lieden van de door den brand grootendeels vernielde fabriek De Maas van de directie toezegging gekregen, dat hun het volle weekloon deze week zal worden uitbetaald. Een gedeelte der werklieden, zoo als de kopergieters en modelmakers, mochten giste ren de werkzaamheden hervatten. Een-en twintig oficieren der dienstdoende schutterij te Rotterdam hebben zich per adres De Katholieke Kiesvereemgirig te 's-Hage heeft de volgende motie met algemeene (90) stemmen aangenomen 'De R. K. kiesvereeniging te 's-Gravenhage, gelezen lo. de «verklaring", voorkomende in De Tijd en andere dagbladen van 7 Maart 11.2o. het manifest van den Z.-Holl. bond van kiesvereenigingen van 21 Maart 11. overwegende, dat door dergelijke verklarin gen en manifesten de zelfstandigheid der kiesvereenigingen in de hoogste mate wordt I bedreigdbetreurt, dat de openbaarmaking dier stukken is geschied zonder dat alvorens de tot den bond toegetreden kiesvereenigin gen ovei' den inhoud daarvan zijn gehoord, keurt het eigenmachtig optreden af van hen, die tot de samenstelling en openbaarmaking dier stukken hebben medegewerkt, en geeft aan het bestuur van den bond te kenuen, dat zij ook voor het vervolg haar volkomen zelfstandigheid, haar gewaarborgd bij artikel 1 van het bondsreglement, krachtig zal hand haven." Verder werd besloten de bekende motie der Noord-Brabantsche presidenten eenvoudig voor kennisgeving aan te nemen. Volgens het Vaderland zal Jhr. W. F. Rochussen, lid van den Raad van State, op treden als voorzitter der Regeerings-com- missie voor de euquête voor arbeids- en in- dustrieele aangelegenheden. Op 71-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden dr Campbell, sedert 1838 werk zaam bij de kon. bibliotheek aldaar en in 1868 den heer Holtrop opvolgende als biblio thecaris. Als zoodanig en als letterkundige en historicus had de heer Campbell, in 1871 tot doctor honoris causa benoemd, groote verdiensten. Hij was gedecoreerd met de orde van den Ned. Leeuw, de Belgische Leopoldsorde en de Italiaansche kroonorde. Het «Leger des Heils" zal ook in den Haag bijeenkomsten gaan houden. Het heeft aldaar op het Hofspui een lokaal gehuurd, hetwelk den 12n dezer maand zal geopend worden. Een aantal kolenwerkers, werkzaam aan de Oranje Nassau van den West Indischen maildienst te Amsterdam, staakten gisteren het werk, wijl hun eisch van 1 cent loons- verhooging niet werd ingewilligd. Arbeiders uit het Gooi derwaarts gekomen om de werkstakenden te vervangen, hebben onge stoord het werk voortgezet. Het Merwede-kanaal zal, naar men uit Weesp aan het Dbl. v. Z.-H. meldt, in den loop der volgende week weer voor een gedeelte voor de vaart geopend worden. Na het Utr. Dagbl. met zekerheid verneemt, is van hoogerhand gelast, aan de vesting-ar tillerie, die zou bewapend worden met het geweer klein-kaliber, voorloopig dat wapen niet uit te reiken. Niettegenstaande de industrie in zilver en goud in de laatste jaren te Schoonhoven sterk achteruit is gegaan, bedroeg in 1889 het getal gepatenteerden in dat vak nog 111 die gezamelijk 500 werklieden in dienst hadden. Het bedrag aan belastingen dat door hun in dat jaar werd betaald, bedroeg onge veer f30.000vroegere jaren was dit cijfer wel eens f35.000. Als gevolg van de ongeregeldheden, die te Uden hebben plaats gehad, zijn gisteren daar acht inwoners, beschuldigd van wederspan- nigheid, naar 's-Bosch overgebracht. Omtrent de werkstaking te Osch vernemen wij nader In de fabriek van den heer Arnold J. van den Bergh zijn ruim 100 personen werkzaam daarvan werden Zaterdag 2 werklieden ont slagen en daarop weigerden Maandag 15 kuipers het werk te beginnen, tenzij de 2 ontslagenen weder werden aangenomen. Dit is door den heer v. d. Bergh geweigerd geworden. Reeds Maandagmiddag en Dinsdag morgen hebben de meesten zich weder om werk aangemeld, doch de werkzaamheden zijn intusschen doorgezet zonder eenige ver traging. Dat in genoemde fabriek de loonen niet zoo gering zijn, schijnt hieruit te mogen worden opgemaakt, dat na de strike der 15 personen zich dadelijk minstens het dubbeltal om werk aangemeld hebben. (IV. R. Ct.) Gisteren-nacht steeg uit de boerderij van den heer Coster te Staphorst eene vlam op, die weldra de geheele hofstede, alsmede de behuizinge van zijn buurman in lichte laaie zette. Vele rappe gasten trokken on middellijk naar de plaats des onheils, om te trachten den brand in den aanvangte stuiten, doch de felle wind behield de overhand, en in weinig tijds waren beide gebouwen in asch gelegd. Bereidvaardige handen redden wat nog te redden vielhij den "heer Coster nochtans kon weinig meer in veiligheid wor den gebracht, zoodat het ameublement, be nevens 2 paarden, 6 runderen en nog an der vee eene prooi der vlammen werd. In het andere gebouw h'eeft men veel kunnen redden, daar dit het laatst in brand geraakte. De volgende weleerw. heeren van het bis dom van Haarlem zullen aanst. Maandag 7 April den dag herdenken, waarop zij voor I2V2 jaar de H. Priesterwijding ontvingen C. C. van Berckel, kapelaan te 's-Gravenhage Th J. A. Bosman, kapelaan te Rotterdam A. H. Hummen, kapelaan te PurmerendW. J. M. Herscheit, kapelaan te Poeldijk; A. J. Holierhoek professor aan het seminarie Hageveld A. Van Rijn, kapelaan te Wasse naar; A. P. Snelleman, kapelaan te Amsterdam; G. H. F. Stoffels, kapelaan 'te 's-Gravenhage W. M. G. Wittert van Hoogland, kapelaan te Amsterdam J. Zwart, kapelaan te Haarlem en P. Zwart (rector) te 's-Gravenhage. Naar het Nbl. v. h. kanton Oosterhout verneemt, is de zeereerw. pater Brinkhorst S. J., die dit jaar in de'kerk der paters Jezuïeten te Oosterhout, de vaste predikatiën hield en bovendien elke week met hetzelfde doel, zich buiten de stad moest begeven, door eene ernstige ongesteldheid overvallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2