Land- en Tuinbouw. VisscHerij-Berichten. GEMENGDE BERICHTEN. Corresp ondentie. Men schrijft ons uit Maas-en-Waal: Be Winter met al zijn lief en leed, met zijn, ik zal maar zeggen, haast vervelend zacht weer, dat een echt Hollandsche jongen kitteloorig deed wordende Winter, die dit jaar misschien meer dan ooit het hier al gemeen geldende spreekwoord »Een weeke Winter, een vet kerkhof," tot een waar woord stempeldedie, vooral ten gevolge der influenza, de apothekers ondanks hunne drukte in hun vuistje deed lachen en den dokters de beurs vulde, zoowel met vorstelijke honorariums als met de zuur verdiende spaarpenningen der genen, die in het zweet huns aanschijns het dagelijksch brood moe ten verdienen, hij is Goddank weer voorbij en de Lente houdt, iets vroeger dan ge woonlijk, haar zegevierende intocht. »De knoppen zwellen aan 't geboomte", de pri mula veris steekt reeds bescheiden haar schoon kopje boven de zwarte aarde uit, en perziken, abrikozen en pruimen, prijken reeds volop met hunne roode en witte bloe sems. «Goddank zucht vooral de daglooner, die het dezen Winter, ondanks het open weer, niet te breed had. Geen wonder waarlijk want hij kan alleen steunen op de kracht van zijn arm en bij hem heet het Geen werk, geen brood. Voor de boeren was bet een betere tijd. Die hebben geprofiteerd en doen het nog voortdu rend van de duurte van het rundvee en vooral van de varkens. Het eerste is vet of mager, dragend of gust, groot ofklein verbazend duur. De boeren weten bijna niet, hoeveel geld ze er voor vragen moeten. En wat de varkensfokkerij op het oogenblik voor Maas-en-Waal oplevert, is zelfs bij be nadering niet te zeggen. Om een denkbeeld hiervan te geven vermeld ik slechts het feit, dat door één koopman verleden Zaterdag alleen uit het dorpje Maasbommel voor f 1150 biggen werden ontvangen en uit het dorp Wamel voor f 900. In het geheel betaalde hij op dien dag f3500 uit. Al deze kleine viervoeters worden opgekocht voor rekening van Duitsche kooplieden. Dat voor dragende varkens soms f 100 besteed wordt, zal nu wel niemand meer verwonderen. Nu ik toch eenmaal in het boerenbedrijf verzeild ben geraakt, meld ik nog een en ander, wat daaraan min of meer annex is. Zachtjes aan begint men de broeikassen voor de tabaksplantjes weer in orde te brengen. Toch zullen er alweer minder worden uitgepoot dan verleden jaar. De teelt van suikerbieten neemt daarentegen sterk toe, omdat het een paar jaren daarmee buitengewoon goed gegaan is. Daar deze vrucht het land echter zeer verarmt, is het te hopen, dat men zich niet al te sterk op de teelt van dit product gaat toeleggen. Het hooi van verleden jaar blijft meestal zitten. De boeren malen daar echter niet hard om, omdat ze nu het hooi- en weiland zooveel goedkooper pachten. En dat het koren zoo goedkoop blijft, daar bekommeren zij zich in 'tgeheel niet over integendeel zij wenschen van harte, dat het zoo zal blijven, zoolang ten minste zulke hooge prijzen voor het vette vee besteed worden. Alles te zamen genomen kan men over 't algemeen den toestand in Maas-en-Waal op het oogenblik zeer gunstig noemen. De Engelsche regeering is voornemens nog in dit jaar in Engeland een internatio nale visscherij-conferentie te organiseeren. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze confe rentie in de maand Juni worden gehouden. Het hoofddoel der conferentie is te beraad slagen over de visscherij in volle zee, bijzon der met het oog op maatregelen, die genomen kunnen worden, ten einde het vangen van niet volwassen visch te verhoeden. Uit Kruiningen wordt gemeld De handel in Zeeuwsche oesters is buiten gewoon levendig en de verzending, vooral naar het buitenland tegen de aanstaande feestdagen zeer groot. Het gebeurt meer malen dat meerdere waggons van de ge mengde treinen aan het station alhier met oestervaten beladen zijn. Het aanhechten dier waggons veroorzaakt nogal oponthoud en daardoor te late aankomst der treinen op vele stations. (11. N.) Als een bewijs voor het jaarlijks grooter wordend aantal pelgrims te Kevelaar zij vermeld, dat er op het oogenblik te Kevelaar 40 nieuwe huizen worden gebouwd, deels winkels. Te Schiebroek geraakten eergistermiddag voerman, paard en wagen met kruideniers waren van de Wed. J. uit Rotterdam aan den Kleiweg te water. Gelukkig kwam alles weer behouden op het droge, of schoon de kruidenierswaren nogal geleden hadden. Een gouden cilinderhorloge, dat eergisteren ten nadeele van een korporaal uit de infan- terie-kazerne te Delft was ontvreemd, is gisteren bij een horlogemaker aldaar in be slag genomen. Het was door een soldaat verruild tegen een nickel horloge. Woensdag-namiddag is in het Zuider Bui ten Spaarne te Haarlem de 68-jarige schip per F. Kool van zijn vaartuig gevallen en verdronken. Het ongeluk had plaats in tegen woordigheid van zijne dochter en schoon zoon, die hem in de diepte zagen wegzin ken, zonder dat zij hulp konden bijbrengen, door de sterke strooming aldaar. Een man, wonende in de Wittenstraat te Amsterdam, heeft bij de politie aangifte ge daan, dat hem gisteren zijn ontvreemd3 bank biljetten van f 100, vermoedelijk in een tappe rij aan de Nassaukade. Een onderzoek wordt ingesteld. Te Hazerswoude heeft de wed. Hulwijk haar lOOn geboortedag gevierd dejubila- risse, die in behoeftige omstandigheden verkeert, werd in de gelegenheid gesteld om haar eeuwfeest ïecht feestelijk te herdenken. De bekende opzichter Robert, de oud-ge diende met zijn Militaire Willemsorde en andere decoratiën op de borst, die de merk waardigheden van het Valkenhof te Nijmegen uitlegde, heeft zijn betrekking nedergelegd. Op 15 December 1832, toen de Franschen de vlag van de citadel te Antwerpen hadden weggeschoten, klom hij onder een hagelbui van kogels den mast in en bevestigde de vlag weder aan den top. Dat Robert nog vele jaren op zijn wel verdiende lauweren moge rusten, wenschen wij hem van harte toe (II. N.) Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat op het erf van den landbouwer H. Poppe te Westenholte zich een ooievaar bevindt, die aldaar op zijn nest heeft over winterd. Door goed voederen heeft men haar dezen winter overgehouden, maar wat men ook deed of hoe men haar ook lokte, zij was niet te bewegen, zelfs niet bij de koudste dagen, in huis te komen. Van zeer bevoegde zijde wordt aan het Hbl. bericht, dat de steen, in het bezit van den grintschipper Bul, te Groningen, bij onder zoek gebleken is, geenerlei bijzondere waarde te hebben. Het nonnenklooster van den Heiligen Jozef te Milwaukee is afgebrand. Met groote moeite redde de brandweer de Zusters. Een van haar sprong uit een raam en werd doode- lijk gewond. In één uur was het geheele gebouw vernield. Het ingezonden stuk van X. kan door ons niet worden geplaatst. Ten blijken onzer in schikkelijkheid en tevens onzer welwillend heid jegens den inzender deelen wij hierbij mede dat dit stuk op het navolgende neerkomt: Vooreerst geeft hij te kennen, dat de heer Haffmans heeft beweerd het geheele vrijhan delstelsel at te breken met de kwestie van het goedkoope brood te Vlissingen en dat dit den vrijhandel vernietigend argument op een degelijke wijze is weerlegd in de bieuwe Rotterdamsche Corant. Voorts deelt hij mede, dat de heer Armand Diepen in zijn artikel Veeteelt contra Graan bouw, heeft vergeten dat er een accijns op het geslacht bestaat van 40 der waarde Hierbij gaat hij aldus voort: «Nu is de «waarde van het rundvleesch op het oogen- «blik f76 de 100 kilo, dus moet men daarvan f7.60 aan accijns betalen. Indien nu het «buitenlandscb rundvleesch zonder rechten te «betalen mocht worden geïmporteerd, dan «zou dat vleesch een voordeel hebben van f 7.60 «op bet binnenlandsche en dus feitelijk met «een invoer-premie van 10 boven het «binnenlandsche bevoordeeld worden. Dat «invoerrecht op het rundvleesch is dus geen «bescherming, maar een natuurlijk en nood- «zakelijk gevolg van den accijns op het ge- «slacht." «Gerookt vleesch dat eene grootere hoe sveelheid rundvleesch vertegenwoordigt, moet «dus hooger worden belast. «Van schapen- en varkensvleesch, dat in «verschen toestand wordt ingevoerd, wordt «geen inkomend recht gevraagd, daar dat «vleesch niet aan accijns onderworpen is. «Hierin blijkt dus duidelijk de billijkheid der «wet. Maar daar bij het vervaardigen van «gedroogd en gezouten vleesch een aanmer- «kelijke hoeveelheid zout gebezigd wordt, «is het niet anders dan rechtvaardig, aange- «zien er hier te lande een accijns op het «zout wordt geheven, dat van dat zout bij «het binnenkomen ook den accijns betaald «wordt." «Hetzelfde geldt ook voor de kaas bij wier «fabricatie eveneens groote hoeveelheden zout «verbruikt worden." Ten derde zegt hij, op de mededeeling van den heer Armand Diepen dat de geprojecteerde belasting op den invoer van granen aan den veehouder een extra kosten van hoogstens f 0.60 per jaar en per rund kan veroorzaken, dat hij misschien wel een veehouder zou kunnen vinden, die naar waarheid kon betui gen, dat die rechten hem niets zullen kosten, O op den goeden grond dat hij zijn vee geen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3