BINNENLAND. is en dus geen overlooper, 2o nooit om be vrijding gevraagd had en 3o zeer tegen zijn wil door Stanley is overgehaald. Engeland beoogde geenszins enkel het ontzet van Emin, maar hoopte veeleer zijne provincie in handen te krijgen en den Engelschen invloed in Genti aal-Afrika uit te breiden. Emin had vroeger aan Duitsche reizigers enkel orn toe zending van ammunitie en wapens en Euro- peesche ruilmiddelen gevraagd, maar geens zins om persoonlijk ontzet. Herhaaldelijk had hij luide verkondigd, dat hij niet gered wilde zijn, maar veeleer zijn oude positie te Lado en Wadelai wenschte te handhaven. Er brak revolutie uit en Emin raakte persoonlijk ge vangen maar het is de vraag of die revolutie niet juist een gevolg van Stanley's verschijnen is geweest. In ieder geval is het natuurlijk dat Emin zijn ouden invloed tracht te her winnen en ook vooral zijn ivoorschat, die hij heeft moeten achterlaten, nog tracht terug te krijgen. In een dagboek van den Duitschen pater Schynse, die den terugtocht van het V'ictoria- Nyanza naar Zanzibar met Stanley en Emin Pacha medemaakte, verhaalt deze missiona- lis, dat hij in den vertrouwenlijken omgang met Emin veel vernam van de vroegere on derhandelingen tusschen Emin en Stanley. Van den beginne af, zei Emin, had ik door zien, dat de rijke schotsche koopman Mack- ninnon niet zoo verbazende schatten zou weg werpen om een ouden Egyptischen beambte te gaan opsporen. Ik begreep dus dadelijk, dat het den Engelschen niet om mij, maar om mijne provincie te doen was. Vo'gens een bericht uit Zanzibar aan de Times is bij nader onderzoek gebleken, dat de Arabische proclamatie van Emin een aanval bevat tegen Engelands vertegenwoor diger te Zanzibar, omdat deze eene procla matie zou uitgevaardigd hebben, waarin Emin valschelijk werd voorgesteld als eischer in een proces tegen Tippoe-Tib. Doch die proclamatie bestaat enkel in Emin's verbeel- ding. BELGIE. De Burgemeester van Brussel heeft in overleg met koning Leopold de feestelijkheden vastgesteld, welke zullen plaats hebben ter eere van Stanley's verblijf in de hoofdstad. Stanley zal Zondag 20 dezer arriveeren via Brindisi-Genua-Parijs en in een schitterenden optocht worden ontvangen. Hij zal de ge- heele week te Brussel verblijven met uit zondering van den Vrijdag, waarop bij Ant werpen gaat bezoeken. Te Brussel zullen feestmalen, gala-voorstellingen, bals en een garden-partij in den koninklijken wintertuin te Laeken elkander opvolgen. Des Zaterdags zal Stanley naar Londen vertrekken. De Brusselsche conferentie tegen de slavernij is uiteengegaan. Men meene echter niet, dat zij is afgeloopen de heeren zijn Paasch- vacantie gaan houden na eene zitting, waarin zij het niet eens konden worden over het vestigen van een groot »anti-slavernij-infor- matie-bureau", te vestigen te Brussel. Het was eene te gewichtige kwestie om zonder bijzondere instructies te behandelen. Tijdens de vacantie zouden de leden hunne gouver- •ementen eens polsen, en dan zal men de zaak wel afdoen na 21 April, als wanneer de conferentie weer vergadert. EGYPTE. Uit Cairo wordt aan de Times gemeld, dat Stanley »geinterviewd is over de afvallig heid van Emin-pacha. Stanley trekt zich de zaak blijkbaar volstrekt niet aan, otschoon hij geloofde dat Emin naar verkeerde voor stellingen geluisterd heeft. Tijdens zijne ziekte had deze voorstellen van Engeland en Duitschland ontvangen. Niet onnatuurlijk dat Emin die van laatstgenoemde aannam. Stanley geloofde niet, dat Emin's handelwijze diplo matieke verwikkelingen tengevolge zal hebben. Duitschlands en Engelands invloed in Oost- Afrika zijn duidelijk afgebakend. Zoolang Emin binnen Duitschlands sfeer blijft, heeft Engeland geen reden tot klagen. Aan de Standard wordt uit Constantino- del bericht, dat de tijding, volgens welke de Sultan de Engelsch-Turksch-Egyptische overeenkomst bekrachtigd heeft, een canard blijkt te zijn. Waar is het, dat de Sultan er opmerkzaam op is gemaakt, dat de overeen komst reeds sedert drie dagen jaren op de bekrachtiging wacht en dat hij besloten heeft de zaak weer te voorschijn te halen, omdat I rank rij les voorspiegelingen betreffende de voordeelen, aan het niet bekrachtigen ver bonden, niet verwezenlijkt zijn geworden. De Sultan wil thans een buitengewoon commis saris naar Engeland zenden om over eene nieuwe overeenkomst te handelen. RUSLAND. De studenten te Petersburg trachtten in groot aantal een betooging te houden naar aanleiding van eene weigering des ministers van openbaar onderwijs om de uiteenzetting hunner grieven aan te hooren. De politie kwam echter tusschenbeide en nam 150 stu denten gevangen. Ook te Moskou werden meer dan 100 studenten in verzekerde be- waring gesteldzij zullen deels worden verbannen, deels van het recht tot het be zoeken eener universiteit vervallen verklaard worden. Enkelen zijn weder vrijgelaten. Ernstige wanordelijkheden heerschen overal in Rusland. Niet alleen toon.en de studenten van verschillende hoógescholen zich zoo muitziek, dat de politie hen bij bonderden in de gevangenis werpt, maar ook op het platteland doen. zich bedenkelijke feiten voor. Fe Riazan (Midden-Rusland) zijn de boeren in opstand en voeren bloedige gevechten te gen degen darmerie. Detachementen Kozakken en gendarmes zijn in allerijl naar Finland vertrokken, waar duizenden proclamaties in de Finsche en Zweedsche talen het volk te wapen roepen. In Polen zijn veertig perso nen gearresteerd, die deel uitmaakten van een revolutionair comité. Te St. Petersburg worden tal van personen uit alle klassen dei- maatschappij gearresteerd. Schiedam, 5 April 1890. Wij vernemen met veel genoegen, dat 21 heei en importeurs van granen te dezer stede besloten en,per circulaire ter kennis gebracht hebben, dat zij voortaan bij het geven van orders op rogge en gerst of bij het aanne men van offerten van de Oostzeehavens (except Petersburg) de voorwaarde zullen stellen, dat de granen direct uit bét zeilschip alhier moeten worden gelost. Het hoofddoel dat deze heeren importeurs door dit besluit trachten te bereiken, is de toestanden in onze stad te verbeteren en den eigen stadgenoot het werk te verschaffen, dat anders den vreemdeling ten goede komt. Voorzeker is dit eene prijzenswaardige han deling, dio in ruimen kring navolging ver dient. Het doet ons genoegen te zien, dat de Ten toonstelling van Kunstnijverheid, door de Schiedamsche Kunstvereeniging uitgeschre ven, zulk een buitengewoon succes heeft. Het gebouw der Officieren-Vereenigirig, thans als 't ware in een «paleis voor volksvlijt" herschapen, is ous daarvoor ten duidelijk bewijs. De groote zaal biedt inderdaad een hoogst opwekkenden aanblik. De guirlandes van groen I aan de wanden, verbindende de vlaggen- trofeeën die de schilden, den naam der onder scheidene vakken meldende, omvattende springende fontein in het midden het kurken tuinhuis op bet orkest en de chamberelten aan het einde der zaalhet werkt alles te zamen om met de tallooze inzendingen de lokaliteit een recht feestelijk aanzien en het ware voor komen eener tentoonstellingszaal te geven. Als daarbij de vlaggen geheschen zijn aan de stokken, welke aan de boomen in de toe gangslaan zijn aangebracht, zal liet terrein zoowelbuiten als van binnen gewis den meest gunstigen indruk maken. Wij vertrouwen, dat der Tentoonstelling in de komende week, vooral op de beide Paasch- dagen, een druk bezoek zal ten deel vallen. Het zal inderdaad een waar genoegen zijn de kunstproducten onzer nijvere Schiedamsche burgers en burgeressen te zien en te bewon deren. Ook iri dien zin zij der Tentoonstelling een bijzonder succes toegewenscht. Dat in de aanstaande luisterrijke feestvie ring tor eere van de H. Maagd Liduina van Schiedam ook het Liduina's-Gesticht eene voorname plaats zou innemen, is gewis door velen en, zooals ons nu blijkt, niet ten on rechte verwacht. Het volijverig bestuur van genoemd ge sticht heeft er voor gezorgd, dat vooral die voorwerpen in dat Godshuis, welke ons het meest aan onze zalige Stadgerioote herinneren, in een luistervollen tooi zuNen prijken. Het schoone beeld in de vestibule, dat ons de heilige Schiedamsche Maagd met haren Engelbewaarder voorstelt, zal zich in eene omlijsting van levend groen vertoonen, terwijl het voetstuk geheel door fraaie bloemen zal zijn bedekt de palmtak,(in hout gesneden) die de Heilige in de hand draagt, wordt vervan gen door een schoonen'tak van Oostersche pal men, en op haar hoofd zal prijken een krans van witte rozen. De zeik, die eens Liduina's graf in de oude St. Jans-kerk dekte en zich thans naast het altaar in de kapel van het Gesticht bevindt, zal in eene versiering van groen met rozen, welke in spitsboogen stijl wordt aangebracht, een bijzonder effect ma ken en gewis nog des te meer de aandacht trekken. Gedurende de beide Paasch- dagen en verder in deze dagen van de Novene, is bedoelde versiering voor een net en ordelievend publiek (kinderen zonder geleide worden niet toegelaten) gratis te zien alleen is daarbij een busje geplaatst, en het bestuur vertrouwt, dat de daarin ge brachte offers niet alleen voldoende zullen zijn ter bestrijding van de kosten der feest viering, rnaar dat er zelfs nog iets voor de polychromatie van Liduina's beeltenis in de vestibule zal overblijven. Maandag, den 14n dezer, den plechtigen feestdag der II. Liduina, zullen de vrouwtjes door een ruim onthaal in staat gesteld wor den overvloedig in de feestvreugde te deelen. Heden, alsvorens ons blad ter perse ging, na men wij nog een kijkje in de parochie-kerk van O. L. Vrouw Visitatie, waar de versie ring hare voltooiing begint te naderen. De decoratie onder leiding van den genialen Cuypersten uitvoergebracht, belooft inderdaad zeer indrukwekkend te zijn. Met beeld der H. Liduina, hoog in het priesterkoor te mid den van schitterend licht op een bloemen- troon verheven, zal gewis alter blikken trek ken. In een volgend nummer zullen wij aan leiding te over hebben deze versiering in bij zonderheden te beschrijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2