algbmee^o™zÏcht. BINNENLAND. 5 duitschland. COURANT. vertrouwen der Katholieken van Schiedam jegens hunne heilige Stadgenoote deden op nieuw de handen aan het werk slaan, en daarom verzonden pastoor en kerkmeesters het volgende schrijven aan pater Raken Zeer Eerwaarde Héér üe ondergel eek enden, pastoor en kerk meesters dei' R. K. gemeente van Schiedam, nemen de vrijheid aan Uw Eerw. te kennen te geven, dat de H. Leduïna te Schiedam ge boren en gestorven is, en dat daarom de R. K. gemeente aldaar ten hoogste verblijd zou zijn, indien door Zijne Heiligheid den Paus een bijzondere feestdag ter openlijke veree ring van de H. Leduïna werd ingesteld wes halve zij met allen eerbied Uw Eerw. ver zoeken alle die stappen te gelieven te doen welke Uw Eerw. noodig en nuttig oordeelen zou ter verkrijging van dit godvruchtig, verlangen. «Hetwelk doende Uw Eerw. ten hoogste zou verplichten, die zich met alle eerbied noemen, Zeer Eerw. Heer, Uw Weleerws. hoogachtende Dienaren, M. A. Verwaijen, Pastoor. G. Lindeman. F. Zoetmulder. Johs. Vaders. Johs. Lindeman, Secretaris. Schiedam, den 15 Aug. 1838." De Provinciaal zond hierop den 26 Oct. 1838 eene petitie aan Mgr Antonius Antonucci, vice-superior der Hollandsche zending, waarin hij hem verzocht om te trachten van den H Stoel voor de Hollandsche Missie, bijzonder voor de stad Schiedam, de vergunning te verkrijgen om ter eere van de H. Maagd Liduina het Kerkelijk Officie te mogen zeggen en de H. Mis te mogen lezen. Den 29 October 1838 antwoordde de vice- superior, dat hij naar Rome zou schrijven om van den Opperpriester de gunst te ver krijgen, waarnaar de pastoor en de gemeente van° Schiedam verlangend uitzagen. Doch ook zijne pogingen schijnen toen geen ge volg gehad te hebben. Eerst vele jaren later is door de yveiige bemoeiingen van pastoor Van Leeuwen z. g. deze zaak bij de Congregatie der Ritussen te Rome aanhangig gemaakt, en is zij door- zijnen ijver en die van de hem opvolgende herders der parochie van O. L. Vrouw Visi tatie tot de gelukkigen uitslag gebracht, die ons thans aanleiding geeft tot deze luister rijke feestviering. Naar wij vernemen,bestaat bij het bestuur van het Liduina's Gesticht vooroude vrouwen alhier het voornemen ter eere van de H. Liduina en tot gedachtenis van de huidige feesten een vrouwtje, zonder eenige bijdrage, n-eheel o-ratis in liet gesticht op te nemen. Het zou, dunkt ons, niet onaardig zijn, alsdan dat vrouwtje in den dagelijkschen omgan» Liduina werd genoemd. Wij nemen de vrijheid dit denkbeeld heeren bestuurders in welwillende overweging te geven. Van de pers is gekomen en bij den boek handelaar A. L. A. van Pinxteren verschenen een beknopte levensschets der H. Liduina, Maagd van Schiedam. Het werkje is ondanks zijne° beknoptheid zeer zakelijk en stelt de de hoofdfeiten van Liduina's wonderdadigleven o-oed in 't licht. Wij meenen het dan ook allen vereerders onzer heilige Schiedamsche Maami met nadruk te moeten aanbevelen. Ter chromo-lithographie vanW.R. Casparie te Groningen, is gedrukt een plaatje, voorstel lende de H. Liduina op het Ziekbed, terwijl een Eimel haar komt troosten en een Ro zenstruik aanbiedhet plaatje is mede bij den boekhandelaar Van Pinxteren verkrijg baar gesteld. De voorstelling is zeer schoon en zal gewis de devotie tot onze zalige Stad genoote nog in verhoogde mate opwekken, terwijl de geringe prijs voor niemand een bezwaar behoeft te zijn, om zich ook dat plaatje aan te schaffen. Beide uitgaven zullen gewis in dezen schoonen feesttijd hun weg tot tal van gezinnen vinden. Keizer Wilhelm bracht Vrijdag 11. een be- zoek aan de keizerin van Oostenrijk, die thans te Wiesbaden vertoeft. Na des ochtends met den trein ten 10 ure te zijn aange komen, bracht hij de Keizerin een bezoeken gebruikte ten harent het middagmaal. Des avonds te 9.29 keerde de Keizer weder naar Berlijn terug. Graaf Herbert von Bismarck is Donderdag avond 5.40 naar Friedrichsruhe vertrokken, hem werd aan liet Lehrter Bahnhof door verschillende hooggeplaatste personen uitge leide gedaan. De met-socialistische werklicden-vereeni- gingen te Berlijn, met 63000 leden, hebben gezamenlijk het voorstel, om den 1 Mei te bestemmen tot een feestdag voor de werk lieden, van de hand gewezen. ENGELAND. De Gladstoniaan Lloyd Gerge is te Caer narvon tot lid van het Lagerhuis gekozen met eene meerderheid van 20 stemmen boven den conservatieven kandidaat. De verkiezing had plaats ingevolge liet overlijden van den conservatieven vertegenwoordiger, zoodat de Gladstonianen een zetel winnen. Depêches uit Valencia te Londen ontvan gen, melden dat de onlusten voortduren, wel ke door de aankomst van den Carlistischen markies Cerralbo en manifestaties zijner aanhangers zijn veroorzaakt. Cerralbo en zijne vrienden werden door de republikeinen gesteenigd en de vensters hunner woningen verbrijzeld. De troepen werden opgeroepen de ruiterij chargeerde het gepeupel, dat de straten gebarricadeerd en de Carlistenclub bestormd en vernield had, de clubmeubelen op straat verbrandende. Er zijn velen gewond of gearresteerd. De Daily News verneemt uit Athene dat er te Rethymo, naar aanleiding vanlietdoo- den van een Turk door een Christen, 42 Chris tenen gevangen genomen zijn. Dientengevolge heersclit er in de geheele provincie eene groote spanning. Te Kandano in de provincie Selina werden bij eene vechtpartij tusschen Christenen en Turken zeven personen gewond. ITALIË. Bij de aankomst van het stoomschip Hy- daspess (dat Stanley naar Europa overbracht) in de haven van Brindisi werd dit vaartuig- letterlijk bestormd door personen, die Stanley met zijn terugkeer in Europa wilden geluk- wenschen of dit namens anderen hadden te doen. Zoo werd Stanley nog voor hij de haven vfln Brindisi bereikt had, een telegram van koning Leopold II overreikt, waarin hij met zijn terugkomst- werd gelukgewenscht en eveneens een van het koninklijk Belgisch geographisch genootschap. Stanley moet door zijn reis weinig verouderd zijn en naar hij zelf verklaarde uitstekend gezond zijn. Van Brindisi zette Stanley Vrijdag-ochtend over Napels en Rome zijne reis naar Cannes voort. Crispi noodigde Stanley uit naam van - koning Humbert uit eenige dagen te Rome te vertoeven en de gast van Italië te zijn. Stanley telegrafeerde terug, dat hij tot zijn leedwezen niet in Italië kon toeven. Bij zijn aankomst van Brindisi te Napels bracht het aardrijkskundig genootschap hem een ovatie en overhandigde hem een gouden gedenkpenning. Ook de leden van het ge nootschap alhier, zijn opgeroepen en corps tegenwoordig te zijn aan het station, waar Stanley tegen halt drie verwacht wordt. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van gisteren geseind Eenige winkeliers hadden heden op hun winkelruiten een papier geplakt met het opschrift«christen koopman." De politie heeft deze als eene provatie tot ongeregeld heden doen wegnemen. De orde is echter heden niet gestoord. De troepen bezetten de straten der voorsteden onafgebroken. De dagbladen ontkennen, dat het anti semitisme eene rol gespeeld heeft bij de ongeregeld heden, welke veeleer veroorzaakt zijn door de schromelijke exploitatie van de werk lieden door sommige kapitalisten. Uit Pest wordt van 11 dezer geseind Eene deputatie van werklieden verwittigden het hoofd der politie, dat zij den ln Mei eene manifestatie zouden houden. SPANJE. Uit Valencia wordt van 40 dezer geseind De markies Ceraldo, een der hoofden van de Carlisten is alhier aangekomen daardoor zijn ernstige onlusten ontstaan. Omstreeks 15000 personen wachtten hem op aan het station al lluitende en de Marseillaise zingende. Het hotel van Ceraldo werd aangevallen de ruiten werden verbrijzeld. De gendarmes voerden eene charge uit. Verscheidene personen werden gewond. Het Carlistisch casino is ge plunderd. Troepen oproerlingen begaven zich ook naar het Jezuïetenhuis, waar zij een der poortdeuren in brand staken. Een deta chement kavalerie kwam echter tijdig genoeg om de verspreiding der vlammen tegen te gaan. Een troep volk was bijeengekomen van de Carlistische club. De menigte werd door de troepen uiteengedreven. De soldaten gaven vuur. Verscheidene personen zijn ge wond. De rust is thans hersteld. In den Senaat gaven gisteren deze ge beurtenissen te Valencia den markies San- doal aanleiding eenige vragen tot de Regee ring te richten. Hij beweerde, dat die on lusten een politiek en socialistisch karakter droegen, hetgeen blijkt uit de kreten leve de republiek De minister van binnenlandsche zaken antwoordde, dat de Regeering tevre den was over de houding der overheid van Valencia. Er zijn verscheidene oproermakers gearresteerd. Lasale stelde eene motie voor waarbij de regeering berispt werd omdat zij in de zitting van eergisteren niet krachtig de monarchie heeft verdedigd. In de Kamer zeide een der leden, de heer Alix, dat gedurende de troebelen te Valencia de oproerlingen gedurende zeven uren meester van de stad waren. De minister van binnen landsche zaken antwoordde, dat de Regeering de gebeurtenissen betreurde, maar dat de berichten in de dagbladen overdreven waren. Alix kondigde eene interpellatie over dit onderwerp tegen morgen aan. Schiedam, 12 April 1890. Bij kon. besluit is de kolonel-kommandant van het regiment grenadiers en jagers, de heer Greve, benoemd tot commandeur inde orde van den Gouden Leeuw van Nassau met de Zwaarden, waarvan bij dagorder aan het korps, namens Z. M. den Koning is kennis gegeven. De liberale kiesvereeniging «Burgerplicht" te Delft, heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer Jhr. Mr. A. P. C. Van Karnebeek, (oud-gezant bij het Hof van Zweden en Noorwegen; oud-com missaris des Konings in Zeeland en oud- Minister van Buitenlandsche Zaken), terwijl voor het lidmaatschap der Provinciale Staten candidaat gesteld werd de heer A. Vermaes Wz. Te Sliedrecht is op 60-jarigen leeftijd over leden de heer L. A. Van Haaften, lid dei- Provinciale Staten van Zuid-Holland. Te Gouda heeft zich ook een geval van slaapziekte voorgedaan. De heer D. aldaar heeft 4 dagen aaneen geslapen. Opmerking verdient, dat genoemde heer ook aan influ enza heeft geleden. Te 's-Hertogenbosch ligt [sinds Zaterdag een 36 jarigen vrouw in een diepen slaap verzonken. De geneesheeren vreezen het ergste voor haar leven. Bij gelegenheid van den lOOen verjaardag van den heer Ludwig waren Vrijdag te Utrecht aan het Predikheer en-kerkhof en aangrenzende straten de vlaggen uitgestoken. -2-•-!•)£ LEIDEN 10 April. Heden hield de Pro vinciale Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Zuid- en Noordholland zijne jaarlijksche algemeene vergadering. Tegenwoordig waren de gedelegeerden der kiesvereeniging van Delft, Leiden, Bever wijk, Katwijk, Amsterdam, Haarlem, Haar lemmermeer, Bodegraven den Haag, Rotter dam, Dordrecht, Schiedam, Loosduinen, Nieuwer-Amstel en Gouda. Gelezen en goedgekeurd werden de notulen der vergadering te Delft op 18 April 1889. De rekening en verantwoording van den penningmeester over het boekjaar 1 Oct. 1888. 1 Oct. 1889 werd goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd. De voorzitter gaf een nauwkeurig en ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5