13e Jaarg. Dinsdag 22 April 1890. N VERSCHIJNT DAGE L IJ K S. o. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit ISlad 0.60 »0.10 ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH "Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 S/sblno. 124 Prijs der Advertentie» Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Blijkens den Reichsanzeiger heeft de kroonraad Zaterdag jl. beraadslaagd over de schoolkwestie en over de zaak van het gedenk- teeken voor de keizers Wilhelm I en Fre- derik. Bismarck heeft tot dusver den hertogstitel laten liggen, thans echter schrijft de Norddeut- sche Allgem. Ztg. dat men bij het betrokken departement thans bezig is het diploma van generaal-overste der kavallerie gereed te ma ken voorPrins Otto von Bismarck, hertog van Lauenburg. In de socialistisch gezinde kringen der Uuitsche arbeiders heerscht groote tweespalt over het feest op den len Mei, Allerlei voorstellen worden er gedaan zoo bijv. dat de arbeiders dien dag wel zouden werken, 01 aai' hetgeen zij dan verdienen zouden bij eenvoegen om een groot fonds voor werk stakingen te vormen. Het getal der patroons die hunne werklieden met repressieve maat- regelen dreigen, zoo zij den len Mei niet werken, neemt toe. Naar men met zekerheid verneemt, zullen °p grond van een besluit van den Senaat, alle werklieden bij de staatswerkplaatsen en inrichtingen te Hamburg, die den len Mei het werk laten liggen, wegens contractbreuk ontslagen worden. ENGELAND. In het Lagerhuis stelde Zaterdag de heer Smith eene resolutie voor, om te verklaren dat de nadeelen, voortvloeiende uit de ver schillen in de betrekkelijke waarde van goud en zilver, behoorden overwogen te wor den in eene conferentie der voornaamste handeldrijvende mogendheden, ten einde te onderzoeken ot het bimetallisme door eene internationale overeenkomst kan worden her steld. Deze motie werd ondersteund door Houldsworth, doch bestreden door den eer sten Lord der Schatkist, Harcourt, die het denkbeeld van wederinvoering van het bime tallisme belachelijk vond. He minister Goschen betoogde, dat het stelsel van het bimetallisme mogelijk is in de theorie, maar practisch slechts op ééne voor- wamde kan slagennamelijk dat elk land getrouw blijve aan de verbintenissen, tot Welke het zich zal hebben verplicht. Daar Hu Goschen dit laatste onmogelijk acht, zoo bestreed hij de motie, die hierop met 183 tegen 87 stemmen verworpen werd. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van 19 dezer gemeld Gistèren liep hier het gerucht dat een aantal individuen aan de grens bijeengekomen wa ren, die Bulgarije moesten binnendringen, om den vorst en de ministers te vermoorden en majoor Panitza te bevrijden. Dit gerucht is geheel onjuisthet vindt zijn oorsprong in de mededeeling, door de Servische regeering aan de Bulgaarsche ge zonden, dat zekere te Nisch bijeengekomen individuen kwade daden in den zin hadden. De prefect van Nisch deed hen over de grens zetten. De Bulgaarsche regeering laat de grens bewaken. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat er plannen bestaan aldaar een ultaliaansch-Oostafri- kaansclie-maatschappij" op te richten evenals de reeds in Duitschland en Engeland be staande maatschappijen van dien aard. De vroegere Italiaansche consul te Zanzibar, Filonardi, zal als president der nieuwe maat schappij optreden. Zondag 13 dezer is de heer Bosel li, minis ter van onderwijs, te Rome plechtig in de Vrijmetselarij opgenomen. Zoo spant de Loge hare netten meer en meer over de Italiaansche regeering. De heer Boselli, die tot dusver vrij wel genegeerd werd, zal men weldra door de liberale pers als eene groot heid verheerlijkt zien. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie is het in den laatsten tijd verre van rustig. In verschillende deelen der monarchie hebben oproerige bewegingen onder de werklieden plaats. Te Praag hebben de bakkersgezellen den arbeid gestaakt. Toen Vrijdag 11. twee hon derd bakkers een betooging hielden en wei gerden uiteen te gaan, moest de politie met de sabel de menigte uiteen drijven. Gedu rende den nacht worden alle bakkerswinkels door politie-agenten bewaakt. In Moravië nemen de werkstakers een steeds dreigender houding aan. Te Witthowitz weigerde een troep werkstakers uiteen te gaan, ofschoon de kommandant der soldaten hen daartoe dringend aanmaande. Zelfs be gonnen zij de troepen met steenen te besto ken waarop het commando tot vuren werd gegeven. Vier werklieden werden gedood en eenigen gewond. Bovendien werd een groot aantal werklieden in hechtenis genomen. In het kolendistrict Ostran-Karwin (Hon garije) is eene werkstakers-beweging ont staan, die zich reeds over de districten Astro- vicz, Brachka, Perno en Friedlaust heelt uitgebreid. Er hebben geen wanordelij kheden plaats doch overal zijn troepen heengezonden. De directeuren der ataliers en andere in richtingen van den Staat hebben van de Regee ring de mededeeling ontvangen, dat zij gee nerlei rede heeft om toe te staan, dat er op den 1 Mei niet gewerkt zal worden. De pre fect van politie te Budapesth heeft de open bare betooging der werklieden in de straten op '1 Mei a. s. verboden. PORTUGAL. De Koning heeft Zaterdag de zitting van de Cortes geopend met eene rede, waarin hij de hoop te kennen gaf dat de onderhande lingen met Engeland tot eene bevredigende oplossing van de geschillen tusschen de beide staten zullen leiden. De Koning riep verder de medewerking der Kamers in, om te ge raken tot de oplossing der vraagstukken, in verband staande met het welzijn van de ar beidende klasse. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de Standard gemeld, dat de Russische regeering er ach ter gekomen is, dat een zee-officier voor een som van 1500 roebels aan buitenlandsche agenten de plannen der vesting Kroonstad verkocht heeft. Over dit geval van spionnage wordt nader bericht, dat de Russische zee-officier Schmidt, raar gezegd wordt aan Duitsclie en Engelsche militaire gezantschaps-attachés voor 1500 roe bel de plannen der versterkingen van de oor logshaven te Kroonstad heeft aangeboden. Schmidt's vrouw trachtte daartoe zich de hulp te verzekeren van eenen schrijver bij den generalen staf, maar deze verried den gehee- len toeleg. Ook het pas opgemaakte Rus sische mobilisatie-plan moet reeds aan vreem den overgeleverd zijn. In verband met dit ontdekte spionnage-plan trekt het zeer de aandacht, dat de Duitsche marine-attaché baron Plessen onverwachts van St. Petersburg naar Kopenhagen is overge plaatst. Volgens de Foss. Zeitung hangt dit zamen met eene poging tot omkooping van ambtenaren bij het Russische ministerie, ten einde het geheime plan van de vesting Kroon stad meester te worden. ZWITSERLAND. De regeering van Tessino heeft eindelijk in het oflicieele blad verklaard, dat zij niemand gemachtigd heeft als concurrent der Banca Ticinese op te treden, en dat zij geen kennis heeft gedragen van de plaats gehad hebbende verduisteringen. Evenzoo verklaart de minister van finan ciën, dat hij geheel onschuldig is. Niettemin worden nog steeds volksvergaderingen ge houden, die er op aandringen de Regeering in staat van beschuldiging te stellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1