13e Jaarg. Woensdag 23 April 1890. No. 3065. VERSCHIJN T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den iuhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124^) VwÊ^a" regels lÊL Elk gewone regel meer Ir Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. 0.60 »0.10 billijke 22 April '90. Omtrent eene algeineene staking van den arbeid op den len Mei a. s. blijkt onder de arbeiders-ze!ven oneenigheid te bestaan. In de socialistischgezinde kringen der Duit- sche arbeiders heerscht, zooals reeds gemeld is, omtrent dit punt groote tweespalt en de socialistische partij in den Duitschen Rijks dag verzet zich beslist tegen de staking, wanneer de patroons er hunne goedkeuring niet aan hechten. De patroons, wel verre van die goedkeuring te verleenen, nemen tegen over het werkstakingsplan eene besliste hou ding aan. Krachtens een besluit van den Senaat der vrije stad Hamburg zullen alle werklieden in den Staatsinrichtingen, die den ln Mei weigeren te arbeiden, wegens con tractbreuk ontslagen worden. Deze flinke maatregel vindt navolging bij tal van par ticuliere werkgevers. Te Maagdenburg heb ben de eigenaars der 30 ijzerfabrieken, die de meeste werklieden aldaar in dienst heb ben, besloten, dat zij alle werklieden die den 'ln Mei zullen weg blijven, uit hun dienst zullen ontslaan. Ook in andere landen zet men zich schrap tegen de beweging onder de werklieden om den ln Mei tot een rustdag te verheffen. De directeuren der Staatswerkplaatsen te Weenen hebben van de Regeering mededee- liug ontvangen, dat er geen enkele reden bestaat om toe te staan, dat er den ln Mei aanst. niet zal gewerkt worden. In Enge land schijnt er den eersten van Bloeimaand ook weinig gestaakt te zullen worden. Daar entegen is te Londen tegen den 4n Mei eene groote openbare manifestatie voorbereid door de radicale clubs ten gunste van den normalen arbeidsdag. De socialisten hebben zich later van het plan meester gemaakt en getracht de radicalen er uit te dringen. In Frankrijk blijkt de beweging voor arbeids- staking op 1 Mei meer bijval te vinden. De Franschen, en vooral de Parijzenaars, houden van een vrijen dag onder het genot van een goeden pot de vin en het schijnt dat zij dan ook den ln Mei op grootsche schaal zullen festijnen en manifesteeren. De Regeering is omtrent die feestelijkheid niet zonder zorg zij heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, om alle wanordelijkheden intijds te voorkomen. Voor 't oogenblik dreigt er echter nog geen gevaar. En daarom heeft de President der Republiek het durven bestaan, zoo ver van huis te gaan. Sadi Carnot vertoeft thans op het eiland Corcica, de bakermat der Napoleon tische dynastie. De stad Ajaccio is ter zijner eer feestelijk versierd. Alvorens zich aan boord van de Formidable naar Corsica in te schepen, vertoefde de President in de haven stad Toulon, waar hij eergisteren het voor werp was eener eigenaardige ovatie. Toen hij aldaar op het balcon van de prefectuur verscheen, wenkte het volk hem naar bene den te komen; en nauwelijks was Carnot op de straat gekomen, of men tilde hem op de schouders en voerde hem in triomf het plein over onder het roepen van: leve de Repu bliek Op weg naar Corsica voerde de Fransche schepen in volle zee een spiegel gevecht uit. Nabij de Hyerische eilanden werd het Fransche eskader met saluutscho ten begroet door een Italiaansch smaldeel. De President liet zich daarop aan boord van het Italiaansche admiraalschip brengen, waar hem een eigenhandig schrijven van koning Humbert werd overgereikt. Sadi Carnot deelde eenige ridderorden uit en verzocht aan koning Humbert zijnen dank voor diens hoffelijkheid over te brengen. Niet minder dan aan Carnot in het zuiden, worden Stanley in het noorden warme ova ties gebracht. Jl. Zaterdag-middag 1.40 kwa men Stanley en eenige zijner tochtgenooten te Brussel aan het zuider-station aan, waar gewapende macht was opgesteld en de groote reiziger in het feestelijk versierde koninklijk salon door den groothofmaarschalk en tal van autoriteiten gerecepieerd werd. Onder het gejuich der menigte en een flinke regen bui reden Stanley en zijne gezellen door de met Belgische en Amerikaansche vlaggen getooide straten naar het koninklijk paleis. De ontmoeting tusschen Stanley en Leopold II was zeer hartelijk later kwamen ook de Koningin en prinses Clementine van Laeken in het paleis aan en had de wederzijdsche voorstelling plaats. Stanley bleef de gast des Konings en zat des avonds met zijne tocht genooten (dr. Parke, Jephson en Wilson) en burgemeester en schepenen van Brussel aan den koninklijken disch. Tijdens zijn verblijf in België wachten Stanley eiken dag feestelijk heden. Vrijdag vertrekt hij naar Antwerpen. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Alg. Zeitung verklaart dat het bericht van de Frankfurter Zeitung geheel ongegrond is, volgens hetwelk de Keizer in October over Lissabon, waarheen hij zich met eene vloot begeven zou, naar Madrid zou gaan. De Keizer heeft gisteren te Bremen den eersten steen gelegd voor het gedenkteeken ter eere van Wilhelm I, en bij het doen der hamerslagen de woorden gesproken »Den heengegane ter gedachtenis, den le venden ter herinnering, den komenden ge slachten ter navolging." Bij het feestmaal ten raadhuize antwoordde de keizer hartelijk op des burgemeesters heildronk, verzekerende dat voor zoover het in zijne macht ligt, hij de ongestoorde ontwikkeling van Bremen bevorderen zal, onder de zegeningen des vredes, om welken te behouden hij alles doen zal wat in zijn vermogen is. De Keizer vertrok te halfvijf naar Bremer-haven waar hem alsmede eene geestdriftvolle ontvangst bereid was. In de Hamb. Nadir wordt wel ontkend, dat het artikel tegen Caprivi door Bismarck was ingegeven, maar toch verzekerd, dat Bismarck zijne betrekking tot de pers niet zal afbreken. Bismarck zal bij de eerste ge legenheid in het Heerenhuis verschijnen en ook na zekeren tijd een Rijksdagsmandaat aannemen. Men bedriegt zich erg, zegt het blad, als men gelooft, dat de ex-kanse lier, oud- en zwak, een werkeloos toeschou wer der gebeurtenissen zal blijven. Het Duitsche volk heeft het recht altijd ingelicht te worden over Bismarck's opvatting van alle gewichtige vraagstuk ken. Ook wordt aan de Hamb. Corr. uit Berlijn gemeld, dat de Keizer voornemens is binnenkort op Friedrichsruh een bezoek te brengen. Het denkbeeld dat Bismarck zoowel als erilijk lid van het Pruisische Heerenhuis als door middel van met hem bevriende dagbla den openlijk verzet zou kunnen voeren tegen het nieuwe bewind, wekt in voorname con servatieve kringen gansch bijzondere ontevre denheid. Zoo sprak gisteren de Ueichsbote, wiens betrekkingen tot zekere hooge perso nages een openbaar geheim zijn, van Bis marck reeds als een sburger-Wallenstein", en vraagt, voor het geval hij nog in het strijd perk mocht willen treden, of het voor hem eenige aantrekkelijkheid hebben kan, nadat hij de teugels over het wereldbestuur ge voerd heeft, nog bij 396 leden van den Rijks dag de 397e te worden. In de parlementaire kringen heet het, dat Bismarck in liet begin der volgende week te Berlijn wordt verwacht om deel te nemen aan beraadslagingen in het Heerenhuis; doch het is onwaarschijnlijk dat hij ondersteuning vinden zal als hij eene van oppositie getui gende houding aanneemt. ENGELAND. In eene zeer druk bezochte vergadering van de Primrose League eergisteren avond in het Covent Garden-theater gehouden,voerde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1