1890. No. 3(567. 13e Jaarg. VERSCHIJNT DAGELIJKS. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: ssmsse, Prijs der Adverteutiëu NIEUWE SCH Voor Schiedam per 3 maanden /'1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblnoi Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Van verschillende zijden wordt het stellig ontkend, dat Emin-Pacha op het punt zou staan het gezicht te verliezen. Het bericht dat zijne oogen door de staar zijn aange tast, wordt als een louter verzinsel bestem-' peld. Geen van beide oogen zijn aangedaan alleen zal Emin sterk bijziende blijven, zoo als hij sinds jaren geweest is. Uit Cairo wordt aan Havas gemeld Men spreekt van een veldtocht naar Dongola, die bij het eerste wassen der rivier in November of December ondernomen zou worden door een Egyptisch leger. De kosten worden geraamd op 240,000 fr. en zouden voor de eene helft gedragen worden door Egypte en voor de andere helft door Engeland. Het Engelsche leger zou tot Berber gaan. Te Khartoem zou niets meer dan een schijn van eene regeering bestaan. Volgens berichten uit Lagos leden de troe pen van Dahomey in het gevecht met de Franschen op 20 dezer een verlies van 600 man aan dooden en van 50 man aan ge kwetsten. BELGIE. De minister-president, de heer Beernaerts> heeft gisteren in de Kamer gezegd, dat de Koning gisteren op het feest ter Beui ze zeer duidelijk gezinspeeld heeft op zijn plan om den Congo-staat aan België bij uitersten wil over te dragen. De minister voegde er bij, dat het leeningsplan voor den Congo, waarvan in de pers sprake is geweest, niet bij de Kamer zal worden ingediend, maar de Regeering zal op het daartoe gunstige tijd stip zeer duidelijke en ondubbelzinnige voor stellen aan de Kamer doen. De minister verklaarde, dat hij het als de gewichtigste daad in zijne ministerieele loop baan beschouwde, den Koning te hebben bij gestaan, om Belgie met een gewichtige kolonie te begiftigen. De rechterzijde deed luide toejuichingen hooren, maar de linker zijde onthield zich geheel daarvan. DUITSCHLAND. De Keizer heeft met een brief, waarin hij zijne liooge tevredenheid betuigt, aan het bestuur van de Norddeutsche Lloyd den standaard laten overhandigen, dien hij aan boord van de Lahn had medegevoerd. In den brief geeft de Keizer den wensch te kennen, dat de goede geest, die op de schepen van Lloyd heerscht, altijd daarop behouden moge blijven. Bij den Pruisischen Landdag is ingekomen het langverwachte wetsontwerp tot regeling van het Sperrgesets. Men weet, dat krach tens deze wet vanaf 1875 de traktementen van een groot aantal geestelijken zijn inge houden en sinds jaar en dag werd op een billijke restitutie dezer gelden aangedrongen. De Germania verklaart, na den inhoud van het wetsontwerp te hebben vermeld, dat dit een teleurstelling is. Eigenlijk, zegt het blad, kan er geen sprake zijn van een teruggave, maar wel van een confiscatie. Op de eerste plaats toch is bij het geld, dat door den Staat wederrechtelijk is ingehouden en het aanzienlijke bedrag van 16 millioen mark beloopt, niet de rente gevoegd, welke het toch in zoovele jaren heeft moeten opleveren. De Staat heeft die rente maar stilletjes voor zich gehouden en heeft zich dus geld toege ëigend, dat hem niet toekwam. Voorts heeft de Germania tegen het nieuwe wets-voor- stel dit groote bezwaar, dat het niet de in gehouden gelden aan de geestelijkheid terug geeft, maar daarvan eenvoudig een Staats fonds maakt, waarvan voortaan de rente (be rekend tegen 3^ pCt.) aan de bisdommen zal worden uitbetaald. Dientengevolge zullen deze aldus jaarlijks ruim 560.000 Mark ont vangen. Het laat zich aanzien, dat de Cen trumpartij zich met dit onrechtvaardige voorstel niet zal vereenigen. Op den 20n der volgende maand zal te Hannover de nieuwe Maria-kerk worden in gewijd, hoewel de bouw nog verre van vol tooid is. Zooals men weet, is deze kerk een stichting van dr. Windhorst te noemen, wiens rusteloos streven er den grondslag toe ge legd heeft. Toen het katholieke volk hem een openbaar huldeblijk toedacht, vroeg hij niets voor zich-zelven, maar hield slechts de hand op om een bijdrage voor de te bouwen kerk. Tot dusver is 250.000 mark opgebracht maar de kosten kunnen daarmede nog lang niet gedekt worden. Om althans buiten het kerkgebouw een gepaste hulde voor den stichter aan te brengen, hebben de katholieke Hannoveranen, onlangs, naar oud gebruik, op het plein vóór de kerk met groote plechtigheid een eik geplant, die voortaan ïWindthorst- Eik" genoemd wordt. De Kleine Excellentie was zelf tegenwoordig met zijn ^secretaris" (zijn dochter namelijk), en de deken Ger- hardy hield een levendig toegejuichte rede voering, waarin hij de verdiensten van den Reusachtigen Kleine in het licht stelde. Windt, - horst was diep bewogen en hield een harte lijke toespraak, waarin hij als den besten dank voor hetgeen hij deed, de trouw der Hannoveranen voor Gods Kerk afsmeekte en voor zich-zelven niets meer vroeg dan een gebed. In de Beiersche Reichsrathkammer is eer gisteren en gisteren, bij het budget van eeredienst een interessant debat gevoerd over het placet in geloofszaken en werd de in de Kamer van afgevaardigden op 60.000 M. gereduceerde post tot aankoop van kunst voorwerpen weder op 100.000 M. terugge bracht. ENGELAND. Stanley wordt aanstaanden Zaterdag te Dover verwacht. Hem zal bij het aan wal stappen een adres worden aangeboden. Uit Washington wordt geseind, dat de beide huizen van het Congres het wetsont werp! hebben aangenomen, waarin bepaald wordt dat de wereldtentoonstelling te Chica go zal worden gehouden in 1893, gepaard met eene parade van de vloot voor New- York, waartoe ook de buitenlandsche marines worden uitgenoodigd. Uit Durban verneemt de Times, dat Kruger ingrijpende wijzigingen in het wetsontwerp betreffende de grondwet heeft aangekondigd. ITALIË. Generaal Menabrea zal heden weder naar zijn post als gezant der Fransche republiek vertrekken. Hij moet Crispi overtuigd heb ben, dat Frankrijk geen vijandige bedoelin gen jegens Italië koestert. De trein, die den kroonprins van Italië op zijne reis om de wereld door den Kau- kasus vervoerde, is Maandag 11. ontspoord tengevolge van het breken van een der wie len. Het ongeval heeft geen gevolgen van belang gehad. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Uit Weenen wordt van gisteren geseind De arbeiders verklaren, dat de betooging van 1 Mei volkomen rustig zal zijn. Zij rekenen 200.000 deelnemers bijeen te bren gen. De voorvallen te Wagstadt (in het district Troppau) zijn hoogst ernstig. Tien huizen zijn geplunderd en aan drie rijke Israëlieti- sche huisgezinnen is alles ontnomende werkstakers braakten de heftigste verwen- schingen tegen de joden uit. In de stad heerscht de grootste angst. Een manifest is verschenen' van de lei ders der oud-Czechische partij, waarbij dezen den joden aanraden, zich bij hun partij aan te sluitendie tegen het drijven der anti-semieten is. ROME. Z. H. de Paus heeft geen hinder gehad van de langdurige werkzaamheden, die hem zes uren lang te midden der Italiaansche

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1