13e Ja ar Zaterdag 26 April 1890. No. 3668. VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Oen inhoud ilerer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.?) lanffiuiaaaCiaiiiimtaii Prijs der Advertentie»; Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Het wetsontwerp door de regeering van Canada ingediend betreffende de invoering der nieuwe tarieven van inkomende rechten enz., is door het Huis der Gemeenten goed gekeurd. Het Amerikaansche Congres bekrachtigde het wetsontwerp tot het scheppen van een nieuw territorie uit Oklahoma en het Indianen- gebied. Het comité uit het Huis van afge vaardigden beveelt bekrachtiging aan van het wetsontwerp, reeds door den Senaat goedgekeurd, waarbij alle pogingen om op handelsmonopoliën doelende trwsf-maatschap- Pijen te vormen, straf baar gemaakt worden, onverschillig of er een Amerikaansche of oen internationale alleenhandel beoogd worde. He werkstaking der timmerlieden te Chi cago duurt voort1200 metselaars aldaar staken insgelijks, terwijl de gasfitters Maan dag willen staken tot het verkrijgen van den achtuurschen werkdag. De beweging hier voor wordt algemeener. De patroons te Chi cago werken met aangeworven handwerks lieden, hetgeen botsingen met de werkstakers veroorzaakt. De stad Chicago heeft van de heeren Eiffel en Edison het aanbod ontvangen, om voor de in 1893 te houden wereldtentoon stelling een dergelijken toren te bouwen als te Parijs, doch die vijfhonderd voet hooger zal wezen en door een millioen veelkleurige electrisehe lampen verlicht worden. Een telegram uit San Fransisco meldt, dat aldaar gisteren-ochtend ten 3£ ure een hevige schok van aardbeving plaats had. DUITSCHLAND. De Keizer kwam Donderdag-nacht ten een uur te Ilagenau aan, waar de stadhouder van Elzas-Lotharingen tnet de autoriteiten van het dorp hem opwachtte. Na in het naburige boscti ter hazelhoenderjacht te zijn gegaan en het slagveld van Hagenau bezich tigd te hebben, vertrok keizer Wilhelm on geveer zes uren met den keizerlijken trein verder naar Straatsburg, waar hij ten half negen ure aankwam. Na de inspectie der troepen begaf de Keizer zich naar het nieuw gebouwde paleis. De Keizer dineerde bij den Stadhouder, prins Hohenlohe, en zou zich uitsluitend aan militaire aangelegenheden wijden. Heden-middag een uur staat de keizerlijke trein weder gereed voor het ver trek naar Darmstadt, waar de Keizer zijne grootmoeder, koningin Victoria van Engeland, gaat bezoeken. Terwijl de Keizer te Bremen was, hebben eenige spoorwegwerkers onverwacht den ar beid gestaakt om loons verhooging te beko men, maar dit mislukte omdat zij dadelijk j vervangen werden door per telegraaf ont boden andere werklieden. De Pruisische minister van Openbare Wer ken heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat alle werklieden bij de Staatsspoorwegen die den I Mei den arbeid staken, ontslagen zullen worden. Voortdurend stijgt het getal der werkge vers in alle takken van bedrijf in Duitsch- land, die zich tegenoverelkan der verbinden, de werklieden die op den len Mei het werk laten liggen, te straften óf door hen gedu rende een aantal dagen niet weder tot den arbeid toe te laten, óf door hen geheel te ontslaan. In de kringen der mijnwerkers valt tot dusver nog slechts geringe neiging waar te nemen om aan het Mei-feest mede te doen. In verschillende steden is het hou den van arbeiders vergaderingen ter ge- dachtenwisseling naar aanleiding van het Meifeest door de politie verboden. In het kamp der socialisten zeiven neemt met den dag de verdeeldheid toe. Een deel hunner wil van alle manifestatie afzien; een nog grooter deel wil enkel des avonds na afloop van het werk, in vergaderingen reso- lutiën aangenomen zien, waarin op invoering van den normaal-werkdag van acht uur wor de aangedrongenslechts de heethoofden willen bepaald in de straten paradeeren. In Engeland, Spanje en Italië zal de manifestatie worden uitgesteld tot Zondag 4 Meiin frank rijk en Oostenrijk is zij verboden. Twee onlangs tot lid van den Rijksdag gekozen afgevaardigden zullen wellicht eer lang straffen te ondergaan hebben. De socia listische afgevaardigde, advocaat-procureur Stadthagen, wordt, naar hij in de Voss. zei- tung mededeelt, met eene disciplinaire straf bedreigd, omdat hij door verschillende socia listische redevoeringen en een Hochl op de sociaal-democratie zich aan de waardigheid van een procureur of ambtenaar van het openbaar ministerie heeft vergrepen en wan trouwen tegen rechters en wetten verwekt heeft. En volgens het Berliner 1 ageblatt is er een onderzoek ingesteld tegen den koopman Pickmann te Berlijn, omdat hij ver dacht wordt zich aan woeker te hebben schuldig gemaakt. Pickmann is te Giessen door de anti-semieten gekozen met behulp van de plattelandsbevolking, welke klaagde over de knevelarijen van woekeraars. De Hamburger Nachrichten verklaart, op verlangen van prins Bismarck, dat de aan vallen, die in dat blad iri scherper of zach ter vorm tegen het nieuwe regeeringsstelsel voortduren, niet gericht zijntegen Caprivi, met wien Bismarck bevriend wil blijven. ENGELAND. De Duitsche gezant te Londen heeft de voorbereidende onderhandelingen geopend over de vaststelling van een grens in het gebied der Midden-A frikaansche meren, aangaande het grondgebied dat door Duit sche of Engelsche particuliere maatschap pijen zal geëxploiteerd mogen worden, opdat de belangen van de wederzijdsche onder danen niet in strijd met elkander komen. Telegrammen te Londen ontvangen melden, dat de Portugeesche regeering Serpa-Pinto heeft uitgenoodigd zich naar Londen te be geven ter beschikking van het gezantschap. Majoor Serpa-Pinto moet zich bereid ver klaard hebben van raad te dienen bij de vaststelling der grenzen in Afrika, na een klein verlof, dat zijne gezondheid vereischt. Gisteren-nacht is de groote Zuidlondensche oliefabriek der firma Rese afgebrand. Dui zenden olievaten brandden, terwijl het stroo- mende vocht de aangrenzende perceelen aan tastte. De schade is zeer groot. De brand weer beteugelde het vuur met moeite. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Weenen hebben de letterzetters op alle couranten-drukkerijen besloten den len Mei niet te werken. Dit heeft zulk een schrik verwekt, dat van wege het legerbestuur da delijk alle bruggen over de Donau onder zocht zijn, om na te gaan of er ook maat regelen waren genomen om die bruggen in de lucht te doen springen. De bruggen wor den des nachts door soldaten bewaakt. Te Berlijn daarentegen verwacht men dat er slechts weinig beduidende betoogingen zul len gehouden worden op den len Mei. Uit Biella (Galicië) wordt van 24 dezer „eseindEen 1000-tal werklieden kwamen gisteren-avond op een der pleinen bijeen en trokken naar de voorstad Liponik, waar zij de herbergen plunderden. Een detachement kavalerie en een kompagnie infanterie kwa men ter plaatse. Twee pistoolschoten wer den tegen den aanvoerder van de ruiterij gelost. De troepen voerden toen een charge uit. De menigte zette zich te weer, zoodat de infanterie een aanval deed met de bajo net. Daar hierdoor het beoogde doel niet bereikt werd, gingen de troepen het geweld met de blanke wapenen tekeer. De menigte trok hierna af. Drie personen zijn gedood en 12 gewond, waarvan 10 doodelijk. De oorzaak der onlusten is onbekend. Nader wordt uit Weenen omtrent dit op-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1