bijvoegsel Binnenlandsche Berichten. Ingezonden. Vissctierij-Bericiiten. Rechtszaken. behoorende bij de van 27 en 28 APRIL 1890. (Vervolg.) Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (Staatsblad no. 118 van 1883), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoek schriften tot verkoop van sterken drank in het klein zijn ingekomen lo van Johanna Marijnen, wed. K. van Gogh, voor het pand aan de Langehaven, wijk C, no 63 2o van Maria Catharina Berenbrinker, wed J. W. Vooges, van het pand aan de Boterstraat wijk D., no. 81. Heden-ochtend omstreeks negen ure heeft Cornelis Warner, onderknecht in de stoom- branderij van de heeren Gebr. van der Vel den aan de Willemskade alhier, bij het af slaan van den helm het ongeluk gehad een zijner beenen deerlijk te verbranden. War ner had nog de kracht zich naar zijne wo ning aan de Groenelaan te begeven, waar hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Zijn toestand moet, naar wij ver nemen, niet al te gunstig zijn. Naar wij vernemen, is de minister van oorlog, de kolonel Bergansius, bevorderd tot generaal-maj oor De generaal Van der Schrieck is door on gesteldheid verhinderd de zittingen der Twee de Kamer bij te wonen. Men meldt, dat de werkstaking der kolen- werkers te Amsterdam spoedig ten einde zal zijn, daar dezen er in hebben toegestemd de thans nog in het Westerdok liggende kolenboot op de oude voorwaarden te lossen, welke tegemoetkoming hunnerzijds waarschijn lijk zal gevolgd worden door een voor alle partijen gunstige overeenstemming. Bij het kort maar hevig onweder, dat eer gister-namiddag over Middelburg dreef, is de bliksem in den toren geslagen, zijn weg ne mende voorbij de torenwachterskamer langs de trap, waarop zich een der bewakers be vond, die naar boven ging, vermoedelijk naar beneden, zonder schade te veroorzaken of sporen na te laten. Alleen een sterk ruischen of sissen was merkbaar. VRIJENBAN. Door de wed. G. van der Eijk alhier, zijn gisteren de eerste nieuwe aardappelen naar Rotterdam gezonden. DEN HAAG, Z. Exc. de internuntius Mgr Rinaldini en de secretaris der pauselijke legatie, Mgr Bovieri, begaven zich gistei en naar Haarlem ter bijwoning van een kerke lijke plechtigheid aldaar. UTRECHT. Donderdag den 15n Mei zal de afdeeling van de Vrouwen-Congregatie der St.-Dominicuskerk alhier haar 25-jarig be staan luisterrijk herdenken. Bij die gelegen heid zal de parochie-kerk buiten gewoon fraai versierd wezen. PERNIS. Door den gemeenteraad is tot wethouder benoemd de heer J. C. Speelman. Twee schuiten, eene van den reeder J. den Breems Azn. en de andere van Jvan Duin, zijn eergisteren op klaarlichten dag in de Noordzee tegen elka nder gevarende schuit van Van Duin bekwam schade aan den dekbalk, boeg, enz., waardoor zij genoodzaakt was naar het strand te Scheveningen terug te keeren. Toch bracht de schuit nog voorf 70 visch mede. Dezer dagen werd, op grond van uit Indië ontvangen vertrouwbare berichten door de Tijd o. a. beweerd, dat de gewezen minis ter van koloniën, de heer Keuchenius, vóór zijn aftreden last zou hebben gegeven, om de twee R. K. geestelijken, voor wier be zoldiging gelden op de Begrooting voor dit jaar waren toegestaaan, niet aan te stellen. Op grond van de meest stellige informaties, nader uit Indië ontvangen, deelt thans de heer Van Nunen aan hetzelfde blad mede, dat mr. Keuchenius in dezen geen schuld heeft, en dat het lang wachten op de benoe ming van de twee bedoelde geestelijke alleen het gevolg is van de omslachtige formalitei ten, 'aan de afdoening dezer aangelegenheid verbonden. De Avondpost meldt, dat de heer H. J. Bool, lid van de Tweede Kamer en wet houder van Leiden, zeer ernstig ongesteld is, zelfs met weinig hoop op herstel. De heer Ch. Boissevain, hoofdredacteur van het Handelsblad, herdacht eergisteren, den dag, waarop hij voor 25 jaar als medewer ker aan dat blad optrad. Dit jubileum werd zeer eenvoud.g in huiselijken kring herdacht, doch uit den aard der zaak heeft het den jubilaris niet aan gelukwenschen en geschen ken van vrienden en bekenden ontbroken. Van Scheveningen zal de eerste schuit den 6n of 7n Mei ter haringvisscherij ver trekken. Vóór de helft van die maand zullen nog een tiental schuiten volgen. Door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werden deze week o. a. veroordeeld M. J. v. d. K., wed. van D. v. d. S., zon der beroep te Rotterdam, vroeger winkelier ster te Schiedam, wegens bedriegelijke bank breuk tot 2 maanden gevangenisstraf. C. L., vroeger brander te Rotterdam, ter zake van hetlo het in eene branderij afsto ken van beslag en grondstof, geschikt om voor de distillatie een geestrijk vocht op te leveren, elders dan in de daartoe aangegeven werktuigen; 2o. het als brander aangeven van den trek, tot boeten lo f 1616.50, subs, zes maanden hechtenis; 2o van f2781, subs, negen maanden hechtenis. De Hooge Raad heeft beslist overeenkom stig een arrest van het gerechtshof te Arn hem, dat bij eene regeling in een faillisse ment eene vordering wegens polderlasten bevoorrecht moet worden boven eene vor dering uit hypotheek. Iets over* Schiedam. Het deed voorzeker velen met mij, groot genoegen toen ik vernam dat heeren Impor teurs van granen alhier, maatregelen genomen hebben, om te voorkomen dat hunne granen van de Oostzee, voortaan te Rotterdam wor den gelost; dus in het vervolg hier direct zullen worden aangevoerd. Ofschoon aanvankelijk door of vanwege Hee ren Afladers wel zal worden tegengestribbeld, zal het onmiddellijk gevolg van het vereenigde optreden der heeren Importeurs zijn, dat de verloopen vaart op hier ten deele zal weder- keeren, en misschien weèr zelfs geheel zal herleven, indien stipt aan eenmaal getroffen bepalingen de hand worde gehouden. De belastingen door de scheepvaart aan haven geld op te brengen, zullen de lasten der bur gerij dragelijker maken, en een equivalent gaan worden voor uit te voeren werken, als waterverversching enz. Wij zijn dus vermoedelijk thans op het keerpunt gekomen. Nu, het werd dan ook meer dan hoog tijd. De scheepvaart ging met reuzenschreden achteruit, en zou over zeer weinige jaren wel tot nul gedaald zijn. In Jan., Febr. en Maart 11. is er hier bijna geen enkel schip gearriveerd, en terwijl de werklieden op het Hoofd tot de grootste armoede vervielen, kwamen er dagelijksch groote partijen graan per lichters van Rot terdam de haven binnenvaren., Ik hoop werkelijk dat dit nu tot het verledene zal gaan behooren. In Schiedam heelt men de scheepvaart steeds stiefmoederlijk behandeld, en schijnt men maar niet te begrijpen dat scheepvaart ook welvaart meêbrengt. Ik heb wel stads bewoners, met overigens gezond oordeel, hoo- ren zeggen»wat hebben we er aan, of wat geeft het ons, of er al dan niet schepen op het Hoofd in de haven liggen." Welnu ik behoef slechts op Rotterdam te wijzen. Daar kan men met het geïnde havengeld groote werken ondernemen, de stad uitbreiden, dok ken maken. etc. etc.; en hoeveel geld wordt er door de scheepvaart langs dien indirecten weg niet in de zakken van leveranciers en burgers gebracht? om niet eens van arbeids- loonen te spreken 1 Ofschoon er dus door het gezamenthjk op treden der heeren Importeurs eene verbete ring te wachten is, moet er meer gedaan worden, wil men voet bij stuk kunnen hou den. Onze haven (de Engelschen noemen haar creeck ïsloot") is in erbarmelijk verval len toestand en van onvoldoende diepte. Wie zich van het eerste wenscht te overtuigen, beveel ik eene wandeling over den zerk, langs het Oosterhoofd, aan en ieder die zich daarna bij laag water per bootje er langs laat roeien, zal tot de conclusie komen, dat hij, door op den bazaltmuur te loopen, een gevaarlijken tocht achter den rug heeft, want de geheele muur staat in alle bochten, zoodat men tel kens meent dat die rommel zich in d§ haven zal storten. Dat er nog geen ongelukken gebeurd zijn, heeft mij reeds lang verwonderd. Dan kunnen alleen scheepjes van geringen diepgang binnen de haven komen, en laatst was ik getuige dat een stoomschip van 16 voet diepgang door den havenmeester naar de boeien moest gedirigeerd worden, omdat er in de haven geen water genoeg stond. Het op de boeien hier lossen is, en zal, een groot struikelblok blijveneerstens moeten daarheen lichters gesleept, volk getranspor teerd worden, etc. en moet men kosten maken die allen gespaard kunnen worden als een schip in de haven ligtten tweede kan men onder de gunstigste omstandigheden er slechts op rekenen geregeld te kunnen doorwerken, 's Zomers gaat het nog al, doch zeven maan den van de twaalf heeft men met regen of wind te kampen, en dan is een onmiddellijk gevolg hiervan dat in het geheel niet, of slechts gedeeltelijk kan gewerkt worden, waarmede gepaard gaan hoogere lossingskos- ten, eventueel overleggeld van stoomboo- ten etc. etc» Er moet dus, wil men de vaart behouden, een haven zijn waarin booten en schepen van niet al te groot charter behoorlijk kunnen binnenkomen en lossen, met het maken waar van geen tijd moet verzuimd worden. Zoo lang er geen inrichtingen en gerieven zijn kan men ^een vaart verwachten. Laat Rotter dam lner tot voorbeeld strekken daar heeft men kaden en havens gemaakt en er is scheep vaart gekomen. Wat is er hier tot dat doel geschied? Naar ik verneem, heeft men hier een plan gemaakt om den ingang van den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5