No. 3070. 13e Jaarg. Dinsdag 29 April 1890. VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. algemeen overzicht. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiëii belgie! NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke NommersO.Oo Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.) Van^l6 regelsf 9-00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Blijkens een telegram uit Montevideo is in Brazilië een ministerieele crisis uitgebro ken. De minister van financiën Ruy Barbosa en de minister van buitenlandsche zaken Bocayava hebben hun ontslag gevraagd. Het schijnt er in de nieuwe republiek echt Spaansch toe te gaan. Dezer dagen werd in de hoofdstad 's nachts een aanplakbiljet aan de muren gehecht, waarin het volk werd aangespoord, zich te ontdoen van de dwin gelanden, die het exploiteeren en een onge kend nepotisme hebben ingevoerd. Een aantal personen zijn wegens dit feit in hechtenis genomen. Tal van redacteurs zijn vervolgd omdat zij in hunne bladen de loftrompet niet over de militaire dictatuur willen steken. Het volk mompelt, dat het aan de Argentijnsche repu bliek verkocht is en dreigt met eene^contra- revolutie. De arrestanten worden aan boord van schepen gebracht. Om 11.49 is Stanley Vrijdag-avond uit Antwerpen te Brussel aangekomen. Lang voor tien uren Zaterdag-ochtend waren aan het station du Nord tal van autoriteiten aanwezig om van Stanley afscheid te nemen, terwijl de burgemeester van Brussel den eeredienst waarnam. De burgemeester van St.-Josse-ten-Noode met zijne wethouders was aanwezig evenals het dagelijksch bestuur van Brussel. Ruim tien ure kwam Stanley in gezelschap des Konings, zijne reisgenooten en sir Mackninnon, president der Britsche Oostafrikaansche compagnie, aan het station, waar geen redevoeringen plaats vonden. Na een kort afscheid begaf Stanley zich ten half elf in de voor hem bestemde coupé en om 10.33 zette de trein zich onder de hoera's der aanwezigen in beweging. De aankomst te Ostende geschiedde ten 12.28. De burgemeester en wethouders wachtten den reiziger op en heette hem met een kort woord welkom, terwijl de burger wacht onder de wapenen was. Onmiddellijk begaf Stanley zich aan boord van de Prin ses Henriette, die, daar de bagage wordt nagezonden, onmiddellijk zee koos. De aan komst te Dover werd om vier uur Zaterdag middag verwacht. Op nadrukkelijk verlan gen van Stanley-zelven zou aldaar slechts eene eenvoudige ontvangst plaats hebben. DUITSCHLAND. De opheffing der verbanningswet, waartoe de Rijksdag reeds herhaaldelijk besloot, is eergisteren door den Bondsraad goedgekeurd. Het betreft hier de Meiwet, krachtens welke geestelijken, die na afzetting door den Staat toch hunne bediening voortzetten, uit het rijk kunnen worden verwijderd. Volgens sommige berichten zal prins Bis marck in het Heerenhuis zijn ontslag komen bespreken en wel in den zin als hij dit reeds tegenover de Hamburgsche industrieelen heeft gedaan. Aan het dejeuner, dat Vrijdag-middag ten 1 ure door den Keizer te Straatsburg werd gegeven, zaten de militaire en burgerlijke autoriteiten der stad aan. Even voor drie uur begaf de Keizer met den groothertog van Baden zich naar het station. Langs den weg dien de Keizer volgen moest, hadden zich de inwoners vau Straatsburg in groote getale opgesteld, die bij herhaling hoera 's aanhieven. Na een hartelijk afscheid van vorst en vorstin Hohenlohe en de verschil lende overheden genomen te hebben, vertiok de Keizer, vergezeld door den groothertog van Baden, over Karlsruhe naar Darmstadt. Zaterdag-ochtend kwam in laatstgenoemde stad -ook de Keizerin aan en werd er met alle eerbewijzen ontvangen. Keizer en Kei zerin brachten daarop een bezoek aan hun grootmoeder, koningin Victoria van Engeland, die sedert eenige dagen te Darmstadt aan het hof van haar schoonzoon, den groother tog van Hessen-üarmstadt, vertoeft. In eerste instantie is de socialistische af gevaardigde Schippel tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het ver spreiden van valsche berichten met het ken nelijk oogmerk om de handelingen der Re geering bij het publiek in discrediet te bi en- gen. i De bekende socialistische agitator Goerclu, gewezen lid van den Berlijnschen gemeente raad, is Zaterdag wegens verduistering van gelden en valschheid in wissels tot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld. ENGELAND. Voor de ontvangst van Stanley werden Za terdag te Londen van de zijde van het pu bliek groote toebereidselen gemaakt. Vele winkeliers maakten feestétalages. Het centraal-comité voor de werklieden manifestatie op Zondag 4 Mei, laat 14 es trades oprichtenop zeven dezer zullen uit sluitend leden der Trades-unions spreken en van de andere mogen genoodigden het woord richten. Sir Francis de Winton zal in Mei naar Zanzibar vertrekken, als kommandeur in En- gelsch Oost-Afrika, gevestigd te Mombassa. Verschillende officieren en ambtenaren zul len met hem derwaarts trekken om, gelijk de Duitschers, verdragen te sluiten met de inlandsche vorsten en het Engelsch gezag te vestigen. FRANKRIJK. Om zeven uren Vrijdag-ochtend begaf pre sident Carnot zich van Nizza naar Draguig- non, waar hij te 11 uur's morgens aankwam. Te twee uren vervolgde hij zijn reis naar Digne, van waar hij na een kort oponthoud naar Cap vertrok. Van daar zou de Presi dent rechtstreeks naar Parijs terugkeeren, waar hij Zondag-ochtend ten halfzeven werd verwacht. Mm. de Kessler heeft een aanklacht inge diend wegens het artikel, gepubliceerd in de Parti National, waarin zij beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan den diefstal van het mobilisatieplan tijdens het incident- Schnaebele. Volgens een telegram uit Kotonoe van 25 dezer waren de troepen van Dahomey tot op een afstand van 1000 meter van Porto Novo voortgerukt. Een vijftigtal soldaten van de strafcompagnie van Senegambië warente Porto Novo aangekomen. ITALIË. In den Senaat is de behandeling begonnen der schandelijke wet op de kerkelijke lief dadigheidsinstellingen, welker gelden de Regeering zich wensclit toe te eigenen, om de ellendige gevolgen harer verkwistende^ anti-clericale politiek te dekken. '.Het ver mogen der genoemde instellingen wordt toch op niet minder dan '11 milliard geschat. De De Senator Zini heeft het ontwerp met heftigheid aangevallen, voornamelijk de be palingen, welke voorschrijven dat de pas toors van het beheer der instellingen geheel wordennuitgesloten en waarbij de bedoelingen der stichters worden miskend. De heer Zini sloeg den spijker op den kop, door te verklaren dat de wet niet anders is dan een oorlogsmachine tegen hetVaticaan. Zij is een aanslag tegen den katholieken gods dienst, die de godsdienst van Italië is, zeide de heer Zini. Het is echter nagenoeg zeker dat het ontwerp zal worden aangenomen. Hoogstens zullen daarin eenige wijzigingen worden aangebracht. HET OOSTEN. Aan de Staaten Correspodenz wordt ge meld, dat, met het oog op het proces tegen Panitza c. s., te Sofia bijzondere maatregelen zijn genomen. Reeds is het garnizoen in de hoofdstad met twee regimenten versterkt, terwijl nog meerdere troepen worden vei- wacht, die bij de burgers zullen worden ingekwartierd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1