Ingezonden. Kerknieuws. Vissoherij- Berichten. Rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren-middag, ongeveer drie uren, brak te Lage Zwaluwe wederom een hevige brand uit. Iwee schuren en vijf huizen werden in asch gelegd. Gisteren-ochtend te 8 u. 80 m. kwam H. M. de Koningin van Engeland, vergezeld van prins en prinses Henry van Battenberg te Vlissingen aan. Be hooge reizigsters begaven zich onmiddel lijk door de voor het publiek afgesloten pon tonhal aan boord van het aan de zuider- Ponton gemeerd liggende jacht Victoria and Albert, dat te 10 uren de haven verliet, voor afgegaan door bet Trinity-jacht, en gevolgd door de Osborne en Enchantress, welke twee laatste op de reede waren gebleven. Bij aankomst van den trein waren aanwe- Zlg de Britsche vice-consul, terwijl generaal °"soby, adjudant van de Koningin, de reis "iet baar medemaakte. De trein bestond u't 11. M. eigen salonwagen en een van de staatsspoorwegen. Een klein gevolg, waaronder eenigeinlan- 'löis uit Britsch-ïndië en een paar Schotten, vergezelde de Koningin. Jongstleden Zaterdag 26 dezer, vertrokken Vau Amsterdam met het stoomschip Ko ningin Emma, vande Stoomboot-Maatschap- |uj Nederlan d, vier missionarissen van het G- Hart, nl. twee priesters, de weleerw. Eeeren Kliem en Bleij, en twee eerw. leeke- l'foeders Kaizer en Winkler, via Batavia Soerabaia naar de Duitsche bezitting in Nieuw Guinea. De missionarissen van het H. Hart heb- en ook hier te Lande, en wel te Tilburg, een Sloot en bloeiend missiehuis, waar Nederland- scbe jongelieden opgeleid worden, om een maal geloof en beschaving te brengen in de Zo° ntoeielijk te bereiken en nog geheel onbekende missie van Melanesië en Mi- oionesië (Stillen Oceaan). Be haringvisscherij op de Zuiderzee is bijna u Soloopen. De visschers hebben over de 1 esi'ltaten met te klagen. Verbazende hoe- Veelheden werden aangevoerd, waardoor de P' Üs soms tot 10 cent per tal (200 stuks) aaide. Thans is de ansjovis-visscherij be gonnen. Mocht het daarmede gaan als met de a"ng, dan zou de visschersstand, die in de natste jaren sterk is achteruitgegaan, zich uussehien er weer eenigszins bovenop kunnen "Werken. Gij arrest van bet gerechtshof te Amster- vuii gisteren werd de strat, door de rechtbank aan Christina Goedvolk opgelegd (tweejaar) !le no°dzakelijke uitbreiding van den werk- r'"n ook uitbreiding van het personeel vordert. Baarom deed de kardinaal een,beroep op rmannen van goeden wil, om in het Ge- e'schap der Missionarissen van Algiers te 'eden en het hem zoo mogelijk te maken, 0» werk voort te zetten. En die roepstem eeft gehoor gevonden, ook in Nederland. a' wij kunnen er ons op beroemen, dat ook "ns Vaderland onder de rijen dier helden verscheiden zonen telt, wier getal, wij zijn er zeker van, zal toenemen, nu bet, Gezel- sc 'aP der Missionarissen zich ook hier heeft gevestigd, Sinds eonige maanden namelijk is uv een afdeeling in ons Land gesticht, en Wel voorloopig in den huize Go-ra, bij het ^root-Seminarie van 's-Hertogenbosch, te 'ren, tijdelijk doorZ. D. H. Mgr. Godschalk \°or dat doel in gebruik gegeven. Het doel u|er afdeeling isgedurende eenigen tijd megenen te beproeven, welke het voornemen 'ebben als broeders de priester-missionaris- wegens diefstal van twee regenschermen en een stukje zeep, verminderd tot 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Zutfen veroordeelde gisteren den fabrieksarbeider .T. J. S. uit Apeldoorn, ter zake van mishandeling, welke den dood ten gevolge heeft gehad, tot zes jaar gevan genisstraf. De eisch van het O. M. was 8 jaar gevangenisstraf. Mijnheer de Redacteur, In de zoogenaamde »Gorze" ligt aan de Dwarsstraat tusschen de gemeenteschool en het bebouwde gedeelte dier straat een stuk weiland waar langs een sloot loopt. Deze grenst direct aan het daar gelegen trottoir. Door deze regelen wenscht een bewoner van die wijk de aandacht van de bevoegde autoriteit op die plaats te vestigen, met het eerbiedig verzoek, daar door een laag hek of op een andere manier, eenige afsluiting te verkrijgen. Mocht dit geschieden, dan zou de onge rustheid van menige daarwonende ouders voor hun jonge kinderen in dankbaarheid veran deren. Met de plaatsing dezer regelen in uw ge acht blad zult UEd. zeer verplichten. Uw bestendige lezer, S. Het dienstmeisje in den Haag, op wie eenigen tijd geleden door een huzaar pistoolschoten werden gelost, is thans zoover hersteld, dat zij waarschijnlijk nog deze week het zieken huis kan verlaten. Maandag-namiddag kreeg een man met zijne vrouw in de slaapstede van V. B. te Delft twist over 't al of niet gaar zijn der aardappeleu, welke zoo hoog liep, dat zij hand gemeen werden en de tusschenkomst van de slaapsteehoudster en haar zoon noodig was De man, die de deur werd uitgeworpen, zette den strijd op straat met hen voort en maakte zich toen zoo driftig, dat hij door een zenuwtoeval werd overvallen, zoodat zijn opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was, waar hij eerst gisteren inden vroegen morgen van bijkwam. Dinsdag-nacht brak te Amsterdam brand uit aan de achterzijde van het perceel no. 20 aan de Oude Brugsteeg. De eigenaar van bedoeld perceel, die het koffiehuis aan het Damrak op den hoek van genoemde steeg bewoont, schrikte bij het zien van den brand zoozéér, dat hij onmiddellijk dood bleef. Omtrent het wedervaren van Ka en Ger- rit, die zich zonder permissie-biljet, van zijn sen in Afrika bij te staan. Voldoen zij aan de vereischten, en meent de overste, dat zij met vrucht zullen werkzaam zijn, dan worden zij naar Afrika gezonden en daar, na een nieuwen proeftijd in het noviciaat Maison- Carrée bij de stad Algiers, in het Gezelschap opgenomen. Aan het hoofd der genoemde afdeeling staat de zeereerw. pa1,er Jainet, een Franschman, die gesteund wordt dooi' twee paters van dezelfde orde, een Neder lander, pater De Louw, en een Engelschman, pater Gaudibert. Pater Jamet heeft reeds zestien jaar in Afrika doorgebracht, achtereenvolgens in Kabylië, in de Sahara en eindelijk in Zanzi bar, waar hij zeven jaar verbleef. In deze laatste plaats was hij belast met de zorg voor den toevoer van levensmiddelen en ver dere benoodigdheden voor de verschillende missiën in Midden-Afrika, hetgeen zijn eigen aardige moeilijkheden heeft, omdat in de binnenlanden geld onbekend is, en dus alles door ruilhandel geschiedt. Telken jare moe gescheiden vrouw als koloniaal had laten aan werven, vernemen wij nader, dat eerstge noemde zich door duimkruid, haar door Ger- rit toegediend, heeft laten bewegen hare toestemming voor de indiensttreding te ge ven. Aan 't plaats-bureau ontboden, waar G. mede gerequireerd was, omdat hem geen ontslag uit den dienst was gegeven, ver klaarde Ka dat ze met Gerrit toch niet zou kunnen opschieten. Zij zou er de hoogere machten maar niet in betrekken, maar wilde, nu er tusschen haar en Gerrit voor »ziedat" en zij maakte hierbij een mani pulatie die aan geldschuiven herinnerde, eene overeenkomst was getroffen, hare toestem ming geven, dat Gerrit voor 6 jaren naar den Oost ging. Zij teekende hare hand met een kruis je, wat echter door twee aanwezige amb tenaren aan 't plaatsbureau gewaarmerkt werd. Met handslag namen hierop de echte lieden want gescheiden zijn zij niet, afscheid tot Gerrit moet begin der volgende maand in Harderwijk zijn, om na enkele dagen de overzeesche reis aan te nemen, t Lijdt geen twijfel of Ka doet haar echtvriend uitgeleide. Ka ontvangt het restant van het handgeld nl. f100. Een algemeen bekende bedelaar te Amster- sterdam met een waar jeneverhoofd, die het medelijden der voorbijgangers wist op te wekken door het gemis van een arm, werd gisteren op den Nieuwendijk voor het publiek ontmaskerd. Staande aan de deur eener wo ning werd hij opgemerkt door een politie agent, die den eenarmige blijkbaar kende. Deze schudde hem zóólang, totdat ook de andere arm te voorschijn kwam. Met een blik, die van woede getuigde, keek de be drieger den agent aan en koos hij ijlings het hazenpad. Een der duikers, in dienst van den heer Weltevreden te Nieuwediep, en werkzaam op het wrak van de Engelsche stoombot Newnham, heeft groot gevaar geloopen bij de uitoefening van zijn beroep het leven te verliezen. In het ruim van het gezonken schip zijnde, geraakte de man met de aan den duikerhelm verbonden luchtslang beklemd, waardoor deze werd afgesneden. Boven wa ter gebracht, had de duiker reeds zijn be wustzijn verloren en eerst na veel inspan ning mocht men er in slagen, de bijna uit gedoofde levensgeesten weder op te wekken. De man had niettemin den moed een paar uur later weder in zijn duikerspak onder water te gaan. ten daarom karavanen worden gevormd, die de goederen, waarvoor de missionarissen zich levensmiddelen verschaffen, door de onbegane en <revuurlijke streken van het binnenland vervoeren. Elke dier karavanen kost min stens 20,000 gulden, en voortdurend staan zij bloot aan bet gevaar, door de verschil lende hoofden der landen, die zij doortrekken, opgehouden of door roovers geplunderd te worden. Het is derhalve van het hoogste belang, dat de dragers en geleiders der ka ravanen met zorg worden gekozen, wat nogal iets te beteekenen heeft, als men bedenkt dat men met onbekende negers heeft te doen, die soms een ganschen dag en langer over den prijs onderhandelen, waarvoor zijde reis willen ondernemen. Behalve de zorg voor de karavanen had pater Jamet bovendien het beheer over een huis, door hem opgericht voor de verpleging en opvoeding van neger kinderen, die hij te Zanzibar, waar zij als slaven te koop werden aangeboden, had vrijgekocht. [Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3