31174. 13e Jaarg. Zaterdag 3 Mei 1890. VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. I o. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. B 1 iN N E N I A N L>. NIEUWE SCH Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 1' ranco per post door geheel Nederland y> 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den inhnnd de7er courant is ver- lekerd volgens de Wet van 2S Juni 1S81 (Stsbl. no. 124 Van 1—6 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk» overeenkomsten aangegaan. 2 Mei '90. 'e groote arbeidersbetooging of demon- s ratie voor den achturigen werkdag is gis tel en betrekkelijk kalm af'geloopen. Nagenoeg °veral werd er gewerkt en ernstige rustver storingen hebben er, met eene enkele uit sondering, niet plaats gehad. e Brussel was het gisteren op den dag zeei' kalm overal werd er gewerkt. In den HA°nd trok een stoet van 10.000 werklieden door de stad. Zij eischten een werkdag van "ren, doch waren overigens zeer bedaard -?een enkel incident had er plaats, hoewel ®e"e talrijke menigte zich door de straten ewoog. Ook in de provinciën was het alm. Er werden overal bijeenkomsten ge- 'Quden, waarin geëischt werd den werkdag °P acht uren te stellen. In de kolendistric- ten hebben de mijnwerkers wel talrijke op tochten gehouden, door roode vanen vooraf gegaan, zingende en den achturigen werkdag '"«chende, maar de orde is er niet gestoord. n geheel België heerschte gisteren volko- men orde. °t gisteren-middag was het ook te Londen volkomen rustig gebleven. Er waren ver scheidene arbeidersbijeenkomsten gehouden, 01te protesteeren tegen het eergisteren door het hoofd der politie uitgevaardigde be- Ve' tot beperking der optochten, door daar door slechts éénen bepaalden weg aan te ^"J'-en, dien zij te volgen hadden. De rede voeringen waren zeer heftig. De redenaars v,'rklaarden, dat er den len Mei van het Volgende jaar eene groote demonstratie der Werklieden zal plaats hebben, ondanks de «tokken der politie en de bajonetten der sol daten. Ook in eene samenkomst van de ahieelingen der federatie van de handwer ken en industrieën te Clackneylield werden ''oftige redevoeringen gehoudenoverigens Werd ook daar de orde niet gestoord. Ook te Parijs was het tot gisteren-middag Zeei' kalm; overal werd er gewerktde stad Zag er uit als gewoonlijkalleen in het cen trum waren eemge winkelhuizen en maga- zU"en gesloten. In den namiddag blijkt er echter een geducht tumult te zijn ontstaan, met het gevolg dat de politie en de garde eene charge hebben gemaakt, waarin een honderdtal personen gekwetst zijn. Omstreeks 5 ure gisteren -middag had er in den toegang naar het Elysée eene nieuwe botsing plaats tusschen eene bende, met dikke stokken ge wapend, en 50 politie-agenten, die overrom peld werden, maar versterking kregen en toen zijn ontzet. Er hebben op verschillende pun ten eenige arrestatiën plaats gehad wegens weigering om door te loopen. In 't geheel werden een honderdtal personen gearresteerd. Te 8 uren was alles weder rustig. Blijkens de uit de departementen ontvangen telegram men hebben overal kalme betoogingen plaats gehad. Nergens is de orde gestoord. Te Parijs en Marseille zouden gedelegeerden uit de werklieden protest indienen tegen de weigering om drie gedelegeerden te ontvan gen. Te Marseille zijn twee anarchisten ge vangen genomen wegens het ophitsen tot moord en plundering. Te Berlijn is de dag van gisteren zonder storing der openbare orde voorbijgegaan. Nagenoeg overal werd er gewerkt. Eenigë honderden werklieden die niet arbeidden, trokken des ochtends naar het Grünewald Plötsensee of andere plaatsen in den omtrek van Berlijn. Anderen gingen met hun gezin uitstapjes per spoor of stoomboot maken. De stad had over 't algemeen haar gewoon aanzienalleen lagen er in de voorsteden militaire posten en hadden in het centrum de bankiers en wisselaars de anders uitgestelde banknoten en gouden munten niet voor het ven ster gelegd. In den avond hebben er eenige samenscholingen voor de fabrieken van Ross- man en Löwe plaats gehad slechts even ook op het Alexanderplein en den Cottbuserdam, maar die zijn zonder moeite uiteengedreven. Er zijn ongeveer een twaalftal personen in hechtenis genomen wegens bedreiging met tegenstand. Te Charlottenburg werden de uit het Grünewald komende troepen zonder tegenstand te bieden genoodzaakt uiteen te gaan. Ook uit de overige deelen van het Duitsche rijk luidden de berichten gunstig In de verschillende industrieele centra weid er met weinige uitzonderingen overal ge werkt. Zoo waren 0. a. in het district Chem nitz, in de 139 fabrieken, van de 30.818 werklieden slechts 3 zonder kennisgeving van wettige reden weggebleven. Nergens werd de orde gestoord. De eenige rustverstoring die omtrent Weenen valt te vermelden, had plaats in de voorstad Favoriten, alwaar ongeveer 200 per sonen waren bijeengekomen en de van hun werk terugkeerende werklieden stonden af te wachten. De aanmaning der politie om uiteen te gaan werd door hen beantwoord met uitjouwen en het werpen van steenen. De inmiddels uit het Prater terugkomende werklieden trokken dadelijk partij voor de politie en waren haar behulpzaam in het arresteeren der grootste levenmakers. Met uitzondering eener botsing tusschen molenaars werklieden, waarin velen werden gekwetst, heerschte ook te Pesth overal de grootste orde. AMERIKA. Het comité voor buitenlandsehe zakenuitden Amerikaanschen Senaat heeft eene motie aangenomen, waarbij den president der Unie verzocht wordt te onderhandelen met Enge land en Mexico, om de Chineezen te beletten in Noord-Amerika binnen te dringen uit Cana da en uit Mexico. Tijdingen uit Buenos-Ayres maken gewag van eene omwenteling, die er uitgebroken zou zijn in Paraguay. Het heet dat er verschei dene personen gedood of gewond zijn en dat het telegrafisch verkeer afgebroken is. DUITSCHLAND. Het officieel Koninklijk Blad bevat een keizerlijk besluit waarin goedkeuring wordt verleend om voor rekening der Duitsche Oostatrikaansche maatschappij zilveren munt met de beeltenis des Keizers en koperen munt met den rijksadelaar te doen slaan. Ook uit Zwitserland werd gemeld, dat er- nagenoeg overal gewerkt werd en nergens de rust is gestoord. In Italië is hot giste ren eveneens rustig gebleven. HET OOSTEN. De Standard meldt uit Sofia, dat Rusland aan Servië geen geweren geschonken, maar aangenomen heeft, 60 millioen stuks zonder garantie te leveren, betaalbaar in termijnen. De rooverijen in Servië nemen toe. De Skupschtina te Belgrado heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij aan een Schotsch-Duitsch syndicaat voor vijftien jaar- het monopolie der petroleum-ontginning in Servië gegund wordt. Schiedam, 2 Mei 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 1 Mei. De aldeelingen der Tweede Kamer hebben gisteren gekozen tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van de kiestabel, de heeren Reekers (voorzitter) Travaglino, Rutgers, Seret en Michiels van Verduijnen. De Kamer heeft de nominatie voor den Hoogen Raad samengesteld als volgtde hee ren S. M. S. de Ranitz, raadsheer bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage P. C. Hooft, ad vocaat te 's Hertogenbosch en mr. A. A. Weve, rechter te 's-Gravenhage. De heer Glinderman zal eene inter pellatie houden over de storing van de te legraafverbinding tusschen Staats-Vlaanderen en het overige deel van Zeeland, en de heer Van Gijn over de heffing van registratie rechten op den publiek en verkoop van goe deren. Als een eerste vrucht der ijverige bemoeiingen van heeren importeurs van granen te dezer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1