Büjit Smmer bekoort bed Bp®b!. 13e Jan ra*. Zondag 4 en Maandag; 5 Mei VERSO H IJ N T DAG E L IJ K S. ALGEMEEN OVERZICHT. A O. Bureau: Baterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 13 maanden '1.50 t ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. /.?y.) Prijs der Adverteiitiën Van 1regels0.G0 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. -it te Zanzibar ontvangen brieven blijkt, dat de heer Jackson, ambtenaar der Britsche Oost- Afrikaansche Compagnie, te Oeganda is aan gekomen, en dat koning Mwanga zijn Chris telijk rijk en alle bezittingen onder bescher ming der Compagnie heeft gesteld. Het officieele Duitsche Coloniaïblatt bevat keizerlijke toestemming tot hetaanmun- ten van zilvergeld met de beeltenis van den Keizer en kopergeld met den rijksadelaar, voor rekening van de Duitsche Oost-Afri- Kaansche maatschappij. He Köln. Volksz. bevat een brief van pater Schynze, meldende dat hij op verzoek van Ernin diens expeditie naar Victoria-Nyanza vergezelt met nog een andere pater daartoe even als hij, door kardinaal Lavigerie gemach tigd. AMERIKA. De arbeidersdag is in Noord-Amerika zonder onlusten verloopen, met straatoptoch- t«n in de hoofdsteden. Werkstakingen drei- 8e'i in verschillende streken, terwijl de bouwwerken te Ottawa stilstaan door de Werkstaking <ler timmerlieden. Te New-York en te Chicago hadden eer- gisteren talrijke betoogingen in volmaakte Orde plaats ten gunste van den werktijd Vi,n acht uren daags. Het comité voor buitenlandsche zaken uit ('en Arnerikaanschen Senaat beeft een motie aat'genomen, waarbij den president der Unie verzocht wordt te onderhandelen met Enge- land en Mexico, om de Chineezen te beletten 'n Noord-Amerika binnen t» dringen uit Canada en uit Mexico. DLTTSCHLAND. Hlijkens de ingekomen berichten uit de 'Heeste Duitsche middenpunten van industrie heeft er eergisteren noch in den loop van den dag, nog des avonds of des nachts rust verstoring plaats gehad. Naar men verneemt, hebben er eergisteren avond bij eene fabriek buiten de Kottbuser- Poort nabij Berlijn toch nog vechtpartijen plaats gehad tussclien leegloopende werklie den. Een twintigtal werden er door de politie gevat. He ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en koningin Victoria heeft niet, gelijk men gehoopt bad, de Hauoversche kwestie opge lost. De pogingen, daartoe in het werk, ge steld, zijn afgestuit op de vasthoudendheid van den hertog, die blijft weigeren het Duitsche rijk te erkennen en de gedwongen inlijving van Hanover als roof beschouwt. Hij weigert tegen eenige voorwaarde van zijne rechten afstand te doen. ENGELAND. Met 249 tegen 210 stemmen heeft het Lagerhuis de regeeririgsmotie aangenomen om tot de artikelen over te gaan der bill, betreffende de overdracht van kleine grond stukken door de eigenaars aan de boeren. De hertog en de hertogin van Edinburgh opende eergisteren de internationale ten toonstelling te Edinburgh. Groote opschudding werd des avonds veroorzaakt door een ge rucht, dat de juweelen der hertogin, spijt scherpe bewaking, uit liet hotel zouden ge stolen zijn. Later bleek dat des hertogs dia manten gestolen waren, en daaronder vor stelijke familie-geschenken. De dieven zijn spoorloos verdwenen. In het Hyde-Park te Londen is eergiste ren eene demonstratie van 2000 personen volmaakt kalm afgeloopen. FRANKRIJK. In het zuiden van Frankrijk heeft de ar- beidersbetooging van den ln Mei toch nog aanleiding tot wanordelijkheden gegeven. Zoo werden o. a. te Marseille eenige rumoe rige benden door de troepen uiteengedreven, waarbij eenigé personen in verzekerde be waring werden genomen. Te Trcyes hadden er zelfs vrij ernstige ongeregeldheden plaats. De troepen dreven de manifesteerenden uit een. Een commissaris van politie werd daarbij gewond. Te Tourcoing en Roubaix is gisteren eene groote werkstaking uitgebroken. Een troep werkstakers liep de wegen in den omtrek af en pleegde daden van geweld. Het aan tal werkstakers wordt op 40.000 gesclmt.'Er is dringend versterking van troepen aange vraagd. De prefect van liet- Noorder-departe ment is te Roubaix aangekomen. De werk staking schijnt nog grooter omvang te zullen verkrijgen. Eene bende van 5000 werksta kers beeft zich op Tourcoing geworpen. Bij h«t ministerie van marine zijn berich ten ontvangen van de Franschen, die te Oui- dah door den koning van Dahomey gevangen zijn genomen. Zij zijn allen gezond en wor den met veel onderscheiding behandeld. De onderhandelingen tusschen den Koning en den Franschen vertegenwoordiger, ter verkrijging van hunne invrijheidsstelling, worden voort gezet. Daar door de Franschen een menigte inwoners van Dahomey gevangen zijn geno men, heeft men rede om te hopen, dat eene spoedige uitwisseling van krijgsgevangenen zal plaats hebben. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt omtrent eene conventie over de ontruiming van Egypte gemeld, dat lord Salisbury aan Rustem Pacha zou hebben geantwoord, dat Engeland bereid is de onderhandelingen te hervatten, mits de Porte, voor het onderzoek van het ont werp eener nieuwe conventie, in beginsel toestemme, dat Engeland het recht zal heb ben, in geval van buitenlandsch gevaar of van binnenlandsche onlusten, troepen naar Egypte te zenden, hetzij met of zonder de toestemming en eveneens met of zonder de medewerking der Porte. ITALIË. Het wordt bevestigd, dat het ontwerp der Italiaansche regeering tot secularisatie der kerkelijke liefdadigheidsinstellingen ook in de» Senaat zal worden aangenomen. Hoewel in vloedrijke leden van dat regeeringslichaam als Sini en Lampertico er zich krachtig tegen hebben verklaard heeft de Senaat Dinsdag 11. een der voornaamste bepalingen der wet aangenomen, nl. die, waarbij de pastoors van het bestuur der bedoelde instellingen worden uitgesloten. Deze beslissing werd met 102 tegsn 54 stemmen genomen. ROME. De Osservatore Romano bevat de Ita liaansche vertaling van eene breve des Pausen aan den aartsbisschop van Keulen om hem en den overige bisschoppen van Duitschland het zenden van missionarissen naar «Ie Duitsche protectoraatslanden in Afrika aan te bevelen. In den aanhef zinspeelt de H. Vader op de Berlijnsche Arbeidsconfentie en prijst den Duitschen Keizer, die 's Pausen zorgenvoor den werkman erkend heeft. Om den tos- sim al der werklieden te verbeteren, zullen de Mogendheden, welke middelen zij overi gens ook mogen bezitten, de hulp der Kerk noodig hebben. Naar de Standard uit Rome verneemt, hebben de onderhandelingen tusschen de Engelsche regeering en liet Vaticaan o. a. geleid tot liet voornemen, Maltatot eengroot centrum te maken voor de zending van ka tholieke Engelsche missionarissen naarlndie en m districten, waar tot dusver de leiding der godsdienstige zaken in handen van vreem de missionarissen is geweest. SPANJE. De regeering beeft uit Barcelona bericht ontvangen van ernstige ongeregeldheden. Volgens de dépeche lieeft de gouverneur- generaal door de gendarmes de deelnemers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1