ie Binnen!andsche Berichten. Parijsciie Kroniek:. BIJVOEGSEL behoorende bij de A van 4 en 5 MEI 1890. Vervolg.) De gewone kennisgeving in zake de Schut terij is van wege Burgemeester en Wethouders weder afgekondigd De Registers ter inschrijving voor de Schut terij, van de geborenen in de jaren 1856 tot 1865 ingesloten, zullen worden geopend ter j inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, welke tot het laatstgemelde jaar behooren, alsmede van hen, die, in de vorige jaren ge boren zijnde, sedert de laatstvorige inschrij ving zich hier metterwoon hebben neder gezet. Bedoelde personen worden, onder herinne ring der tegen het verzuim bedreigde straf fen, opgeroepen om op Vrijdag den 16n Mei of Zaterdag den 17n Mei 1890, op beide da gen des voormiddags van 10 tot des middags 12 uren, ten Raadhuize te verschijnen, ten «inde zich te laten inschrijven. Naar men verneemt, zal het aantal in de Tweede Kamer aangevraagde interpellation wellicht nog met ééne worden vermeerderd, aangezien een der militaire afgevaardigden het voornemen heeft den minister van oorlog inlichtingen te vragen omtrent het commando over het veldleger. Dinsdag-nacht is op eene weide van B. te Ouwerschie een schaap geslacht, waarna men het vleesch heeft medegenomen, terwijl het gebeente werd achtergelaten. De vierde jaarlijksche algen eene vergade ring van de vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij zal gehouden worden te Dordreeht op Woensdag 28 Mei, voormiddags 11 uur, in het hótel »Ponsen." Onder de punten van beschrijving komen verschillende belangrijke zaken voor; o. m. een voorstel om den Minister van Marine te verzoeken publiciteit te willen geven aan de journalen der oorlogsschepen, die worden uit gezonden tot bescherming der visschersvloot, ot om de wenschelijkheid uit te spreken, dat een visscher van beroep op dergelijk dienst doend schip als loods worde aangesteld, ten einde de kómmandant de juiste plaats aan te geven, waar zich de vloot ophoudt. Woensdag hield de gemeenteraad te Haar lem vergadering. Na het behandelen van enkele punten, stelde de voorzitter voor de deuren te sluiten. Daar kwam het raadslid Huet een éénling in dien Raad! tegen op. Geruimen tijd hield hij zijn medeleden op mindere aangename wijze bezig met de uiteenzetting zijner meening om enkele zaken met gesloten deuren te behandelen. Hij wilde eerst iioc over iets spreken en gelastte daar- den bode om eenige gedrukte papiertjes de leden rond te deelen. Voorzitter: hebt de beschikking niet over de boden, mijnheer, en ik moet u zeggen, dat wat u in het midden brengt geheel en al vreemd is aan wat behandeld wordt." Heut»Dan beroep ik mij op den Raad." Voorzitter 1 »Hiertoe hebt u het recht, maar ik moet u opmerken, dat ik bevolen heb de deuren t« sluiten." Huet»U hebt hier niets te bevelende Raad staat boven u." Voorzitter >Met het reglement van orde in de hand heb ik het recht de deuren te laten sluiten." De voorzitter zegt nu, dat hij bezwaar heeft gemaakt den heer Huet aan het woord te laten, en dat de heeren dit nu moesten beslissen. Verschillende leden willen niet eens we ten, waarover de heer Huet wenscht te spreken. Ten slotte zegt de heer Huet te zullen wachten tot de agenda zal zijn afgehandeld dan zal hij bij de rondvraag nog eens het woord vragen. De deuren werden daarop gesloten. (R. N.) De timmerlieden te Haarlem, die 16 cents per uur verdienen, vragen 18 cents. Enkele patroons willen die loonsverhooging tegen 1 Augustus toestaan. Er wordt nader tusschen werkgevers en werklieden onderhandeld. Te Haarlem waar een meting in helix Favore gehouden werd en waarop de Haar- lemsche fabrikant, de heer D. De Clercq het woord voerde, is de dag rustig voorbijge gaan. De zaal van Felix Favore was geheel met menschen gevuld velen moesten worden afgewezen. Te Dokkum hebben de sjouwerlieden, die steenkool moesten lossen voor de gasfabriek, het werk gestaakt. Zij ontvingen tot nu toe 3£ cent loon per mud en eischen thans 5 cent. Het grasgewas brengt in Friesland bij de jaarlijksche verhuringen aanzienlijk minder op dan vorige jaren. De hooge prijzen van het vee, die de boeren verhinderden zich veel weivee aan te schaffen, de nogal aan zienlijke hoeveelheid hooi, die van den oogst 1889 over is, en de niet ongunstige toestand der weilanden, die veel gras doet verwach ten, moeten als oorzaken daarvan worden beschouwd. De schade, welke de arbeiders en ververiers door de werkstaking onder Beets lijden, is zeer aanzienlijk. Als er wordt gearbeid, wordt er gemiddeld 10 a 12 duizend gulden in de week aan werkloon betaald. Domela Nieuwenhuis, die een der appèls bijwoonde, spoorde aan om niet toe te geven, nu de verveners niet toegaven. Hij deed de toezegging dat armoede hen niet tot toege ven zou dwingenop de meetings ten voordeele van den werkdag van acht uren zouden voor hen inzamelingen worden ge daan. Ook te Wolvega duurt de werkstaking voort, daar de bazen weigeren de 10 cents verhooging toe te staan. om aan Men schrijft uit Almelo van eergisteren Tegen veler verwachting is de dag van heden kalm afgeloopen. 's Avonds hielden de socialisten in hun gewoon vergaderlocaal een meeting, waarop door een spreker de wen schelijkheid der invoering van den achturigen arbeidsdag betoogd werd. De arbeidsdag van 8 uren was volgens hem niet het doel maar het middel om tot verbetering van den toestand te geraken. Hoewel in het algemeen de re devoering in kalme woorden was vervat, werd vooral gewezen op het N. v. d. D., dat gezegd had dat acht uren arbeid en acht uren luieren de werkdag der arbeiders wor den zou. (Msb.) Door de timmerlieden te Enschedé is be sloten om de knechts, zoodra de fabriek der firma Ter Keule en Morsman weder geheel in werking is, één cent loon per uur meer te geven. Naar men uit goede bron verneemt zullen den 12 Mei a. s. de eerwaarde paters Fran ciscanen, Valentinus (geb. Van den Oord te Amrnerzoden, Gelderland) en Christophorus (geb. van Bussel, te Someren, Noord-Brabant) uit Maastricht als missionarissen, via Rome en het Heilig Land, naar de missie van Chan- si (China) vertrekken. C'est le rnois de Marie. C'est le mois le plus beau. April liep ten einde en de lieve Mei is weer daar, met hare bloemengeuren en zonne stralen ons het verrukkelijk schouwspel leve rende van de aarde en den hemel, die elkaar als het ware toelachen en omhelzen. Gedu rende déze maand is het zoowel in de rijke kathedralen der groote steden als in de kleine landelijke dorpskerkjes iederen avond feest, een schoon aantrekkelijk feest, waai bij alles van den hemel doet droomenhet luiden der klokken, de zuivere stemmen der jonge maagden door de harmonische tonen des orgels begeleid, de geur der hyacinthen, serin gen, rozen en meidoorns, het nikkeren der brandende kaarsen en het gebed der kinde ren, dat met al die klanken, geuren en licht naar boven stijgt. Alle harten kloppen van eene geheimzin nige liefdeen rond de altaren vol wierook en kaarslicht, lispelen honderden lippen eene litanie beantwoord door vurige »bid voor ons." De koude winter heeft het warme geloof niet kunnen doodende hoop herleeft met de lente waarin het zoele luchtje zweefthet insekt gonst; de vogel zingt en de geheele natuur jubelt mede, terwijl de ziel bidt en het hart bemint. Mei is de maand der bloemen, en zoo wij een oud liedje mogen gelooven, dan zoude de Heilige Maagd Maria al de wierook dei- Drie Koningen voor een veldviooltje of mei zoentje geven. Het zijn evenmin de weelde rige tropische planten als de aristocratische bloemen der maand December (die voor bals, concerten of schouwburgen dienst doen en wier naam men even spoedig vergat als zij verwelkten) die zij het meeste lief heeft. De bloemen der Heilige Maagd zijn de witte leliën der dalen, die de altaren versieren, het paaschbloempje dat op het vergeten graf groeit, de wilde kamperfoelie langs de muren dei- kerkhoven het is het nederige palmstruikje welks altijd groene takjes den huiselijken haard beschermthet is het boschviooltje aan den voet van het helder beekje ontluikend, en dat weer in het zachte mos sterft, waarin het geboren werd. De bloemen van Maria zijn de leliën van Josapliat, die hare blanke kelken treurend neerhangen tusschen de eeuwenoude gra ven der koningenhet zijn de welriekende klokjes rond het meer van Tiberiasliet is de purpere roos van Judea, die men als een bloeddruppel aan den voet van Golgotha vindt. Het is ook de groene palmtak der ter fol terplaats gaande martelaren, en die volgens de legende in de armen van Jeanne d'Arc te midden der vlammen van den brandstapel te Rouaan in goud veranderde; het is het blauwe bloempje uit Galilea, dat onder de voeten der Heilige Maagd in de woestijn groeide, toen zij de woede van Herodes ont vluchtte. Het is het takje witte hagedoorn dat men hier gedurende de Meimaand het doode kindje in de hand legt, en dat daar weer iedere lente zoude groenenhet zijn eindelijk de eikenbladeren die de dapperen om hunne vaandels, wapens of hoofden slin gerden, als zij onder de kreet vanAve Patria moruturi te salutantten strijde togen en een roemrijken dood voor het Vader land onversaagd te gemoet gingen. Deze regelen vloeiden mij uit de pen, toen ik eenige dagen geleden de beschrijving in een der dagbladen gelezen had van eene Vereeniging »l' Oeuvre des Fleurs" het Liefdewerk der Bloemen, die hier uitsluitend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5