IBeJaarg. Woensdag 7 Mei 1890. No. 3(577. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ4.50 4 ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentie» Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meernO.lO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Het handelscomité^uit den Amerikaansehen Senaat beveelt twee ingediende wetsontwer pen aan, waarvan net eene strekt om eene staatssubsidie te verleenen aan Amerikaan se stoomers, terwijl het andere voorstelt de oprichting van eenen Atlantischen stoom- dienst. Eerstbedoelde subsidie zou aanvan kelijk drie millioen d. jaarlijks bedragen, op klimmende tot zes millioen. De bedoeling schijnt te zijn, Amerikaanstoombootlijnen te openen tusschen Liverpool en New-York, tusschen San Francisco, Australië en China. DUITSCHLAND. Heden-middag ten twaalf ure wordt in de witte zaal van het koninklijk residentie slot te Berlijn de nieuwe Rijksdag (na voor tgaande godsdienstoefeningen in de slot kapel en in de St. Hedwig) plechtig ge opend met een troonrede, welke volgens de Host door den Keizer-zelf zal worden uitge broken. In den Reichsanzeiger wordt medegedeeld dat het wetsontwerp betreffende het leger, dat eene jaarlijksche uitgaaf zal vorderen welke 48 millioen mark niet te boven gaat, ten doel heeft: de noodzakelijk gebleken ver sterking der veld-artillerie met 70 batterijen en de aanvulling van de speciale troepen. Het effectief der twee nieuw opgerichte korpsen moet worden verhoogd, terwijl voorts grootere bedragen noodig zijn voor de in- lanterie en de cavalerie op de Oostelijke en Westelijke grenzen, die bij het uitbreken vau een oorlog, zonder de reserve at te dachten, naar de grenzen moeten oprukken °m vijandelijke aanvallen af te weren. Ein delijk voorziet het wetsontwerp, in overeen stemming met de twee Pruisische korpsen, in eene verbetering van de Saksische leger- dcganisatie, in de oprichting van eene Beier- ®che 5e divisie, en in eene betere regeling der premiën voor den onder-ofïiciersdienst. Hoor het ontwerp wordt de sterkte van het Duitsehe leger in vredestijd verhoogd tot 487,000 man (49.000 man en 70 batterijen geschut meer dan tot dusver), terwijl het het gewone jaarlijksche oorlogs-budget doet stij gen tot 397 millioen mark (48 millioen mark meer), ongerekend de buitengewone uitgaven voor niet geregeld terugkomende nieuwe Uitrusting enz. Het ontwerp is voor de op positie-partijen eene pijnlijke verrassing. De liberale bladen brengen in herinnering dat de minister van oorlog nog slechts enkele maanden geleden verklaarde dat de organisa tie van het leger thans voltooid was, en dat nieuwe groote eischen niet te verwachten waren. De Frci&innige Zeitung zegt o. a. «aangezien er inmiddels geen verandering gekomen is in de politieke betrekkingen met de naburige staten, schijnen in de hoogste kringen militaire stroomingen de overhand te hebben gekregen, aan welke tot voor enkele weken geen aandacht werd geschon ken." Het nieuwe wetsontwerp betreffende de lagere school, ingediend bij het Pruisische Huis van Afgevaardigden, bepaalt dat ieder kind verplicht is ter school te gaan van het voltooide zesde tot het voltooide 44e jaar. Het dreigt met straffen tot 44 dagen hech tenis tegen werkgevers die schoolplichtige kinderen gedurende de voor het onderwijs bestemde uren aan het werk houden. Tot de voornaamste bepalingen behoort dat voor taan kinderen van een ander godsdienstig geloof dan dat waarin inde school onderwijs gegeven wordt, niet meer gedwongen mogen worden het godsdienstonderwijs in de school bij te wonen. Opnieuw wordt er in de regeeringskringen op aangedrongen dat een officieele lezing worde gegeven van de geschiedenis, die tot vorst Bismarck's aftreding heeft geleid, wijl men de discussiën in de pers, waarin allerlei hooge regeeringsbeambten betrokken worden, hoogst schadelijk acht. ENGELAND. Hoewel de internationale acht-uren-mani- festatie is mislukt, is de demonstratie der werklieden, die Zondag 11. in het Hydepark te Londen werd gehouden, althans zeer goed geslaagd. Twee eindelooze optochten met muziekkorpsen en vaandels bewogen zich in de beste orde van de Victoria-kade naar het genoemde park, waar dertien spreekgestoel ten waren opgericht voor Engelsche en ook buitenlandsche sprekers, als: Cunninghome, Graham, John Burns, den nihilist Stepniak enz. Het duurde twee uren, vóórdat de toevloed der demonstranten en nieuwsgierigen ophield en de eigenlijke meeting een aanvang nam. Maar toen waren alle beschikbare ruimten in genomen, en was een menschenmassa bijeen, welke op 2 a 300.000 man geschat wordt, doch voor de helft uit nieuwsgierigen be stond, die niet kwamen om te betoogen, maar om te zien betoogen. Talrijke afdeelmgen politie stonden rondom het park geposteerd, doch behoefden niet handelend op te treden, daar alles volkomen rustig all iep. Nadat door de sprekers de normale werkdag van acht uren en wettelijke regeling daarvan bevolen was, ging tegen vijf ure de ontzaglijke me nigte langzaam uiteen. Stanley hield Vrijdag-avond in St. James Hall te Londen voor de leden van het Emin-Relief-Committee en een uitgelezen schaar van genoodigden onder voorzitterschap van den prins van Wales, een lange rede voering, waarin hij zijn lotgevallen in het eindelooze woud schetste en veel belangrijks mededeelde, maar van Emin zweeg, som dat het hem niet geoorloofd was over dezen te spreken." In de jongste dagen liepen te Londen ze kere geruchten over verraad, dat Emin Pacha zou gepleegd hebben door te trachten de equatoriale provinciën aan den Mahdi te verschacheren. Thans behelst de Herald een lang telegram uit Kaïro, waarin deze histo rie zoogenaamd bevestigd wordt door den geïnterviewden Basili Bochtor, langen tijd ambtenaar onder Emin. Basili vertelt dat slechts het verzet der officieren en soldaten Emin verhinderde, de bedoelde plannen uit te voeren. Deze plannen, alsook Emin's wreed aardig stelsel van repressie zouden de wer kelijke drijfveeren tot het oproer der solda ten zijn geweest. Emin zou ook plan hebben gehad om Stanley's expeditie te overrompelen en gevangen nemen, een gevaar, waaraan Stanley nauwelijks zou ontkomen zijn. Basili beweert voorts dat groote rnassas ivoor, door Emin bijeengebracht, in het water geworpen werden. Naar de Standard uit Constantinopel ver neemt, heeft de Turksche gezant te Londen een gesprek gehad met Salisbury, waarinde gezant dezen polste nopens de heropening der onderhandelingen over het Egyptische vraagstuk, vooral betreffende Egypte s ont ruiming. Salisbury moet Rustem Pacha allerminzaamst ontvangen hebben, hem be lovende de kwestie te zullen overwegen en hem bescheid te geven bij een volgend on derhoud. FRANKRIJK. Tot in den morgen van Maandag heeft het boulangistisch comité zitting gehouden, eerst in de rue de l'Arbre-sec, later ten huize van Déroulèdehet is er zeer onstuimig toege gaan en de generaal is heftig aangevallen; velen meenen, dat hij had moeten terugkee- ren en gevolgvhad moeten geven aan de raad gevingen van Naquet, Laisant en Laguerre, die opzettelijk naar Jersey zijn gereisd om den generaal tot terugkeer te bewegen. Een NIEUWE SCHiEDAMSCHE COURANT. Het auteursrecht van Oen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1