BINNENLAND. ernstige scheiding wordt verwacht in de nati onale boulangistische partij. De Pres se zegt over de nederlaag door de Boulangisten bij de gemeenteraadsverkiezing geleden o. a. het volgende: Wij zijn geslagen en geducht geslagen. Gisteren heeft Parijs zich tegen ons verklaard en op het oogen- blik kunnen wij het land niet nuttiger dienen dan door de wapenen voor eenigen tijd neder te leggen. Wij hebben in het land eene beweging op touw gezet, die niet geheel kan verloopenwij hebben gezaaidde oogst zal eerst na ons komen. Dinsdag-avond hadden er te Roubaix wan ordelijkheden plaats in eene zaal in de rue Vallon, waar de gemachtigden der arbeiders verslag deden van hun onderhoud met den maire. De troepen hebben de aanzienlijke me nigte, die in den omtrek van de vergader plaats opeengehoopt was, moeten uiteendrij ven. Eenige personen zijn gedood en eenige anderen gevangengenomen. Talrijke patrouil les hebben gedurende den nacht de stad doorkruist. De gemachtigden der werklieden hebben de werkstakers aangemaand thuis en rustig te blijven. De prefect heeft een besluit uitge vaardigd, waarbij de sluiting der vergaderzaal van de arbeiders bevolen wordt. De koffiehuizen en herbergen moesten des avonds te negen uren gesloten zijn. Er is gisteren morgen eene vergadering gehouden om een grondslag te vinden voor eene schikking tusschen de werk lieden en de patroons. ITALIË. Bij de gisteren in den Senaat gevoerde beraadslaging over het wetsontwerp betref fende de liefdadige stichtingen heeft Crispi de dooi' de commissie voorgestelde schrapping bestreden van het tweede gedeelte van ar tikel !)6, betredende de overdracht dier stich tingen, zooals het door de regeering was voorgedragen. Crispi verklaarde dat het arti kel een der grondslagen van het ontwerp vormde: werd het niet goedgekeurd, dan zou hij een beroep doen op de kiezers, die uit spraak zullen doen over het conflict tusschen den Senaat en de Kamer. De Senaat heeft dienondanks met 93 tegen 75 stemmen een voorstel verworpen, strekkende om het tweede gedeelte van artikel 96 te herstellen. Crispi heeft daarop den Senaat verzocht, de be raadslaging te schorsen, opdat hij de uit spraak van den Koning kon inwinnen. OOST ENRIJK—HONGARIJE. Ie Buda-Pesth hebben alle bakkersgezellen den arbeid gestaakt, tengevolge waarvan alle bakkerswinkels gesloten zijn en in de geheele stad geen wittebrood meer te krijgen is. De militaire bakkerijen bakken '10.000 kilo rogge brood per dag voor de bevolking. Twee dui zend bakkersgezellen hebben zich op een eiland in de Donau teruggetrokken en kam peeren daar in de vrije lucht. Zij blijven zich l ustig gedragen. Hun aanvoerder, die eenige dagen in hechtenis werd gehouden, moest weder losgelaten worden, omdat hem geene enkele onwettige handeling ten laste kon worden gelegd. Nader wordt nog uit Buda-Pesth gemeld Alle bakkerijen zijn gesloten. Witte brood is er niet meer. Aanzienlijke sommen zijn er uit het buitenland hierheen gezonden, om de bakkersknechts in de werkstaking te steunen. PORTUGAL. Het Diario behelst een ministerieel be sluit van den 3e jl., waarin aan (jen handel bekend werdt gemaakt, dat blijkens eene ontvangen aanzegging derFransehe regeering de blokkade is ingesteld tusschen Propos en Portonovo, teneinde den invoer van wapenen j in Dahomey te verhinderen. De voor de slavenkust samengetrokken Fransche vloot heeft Wyddah gebombardeerd. De bevelhebber der Fransche strijdkrachten te land heeft aan den koning van Dahomey een ultimatum gezonden, waarin hij de ge vangenen opeischt onder bedreiging, wanneer niet aan den eisch voldaan wordt, de Daho- maansche steden te zullen komen platschieten. ROME. De Unione van Bologna publiceert een oproeping voor de feestviering, die men voor nemens is te organiseeren ter gelegenheid van het bisschoppelijk jubilé des H. Vaders. Deze oproeping gaat uit van het comité der Vereeniging tot bevordering van katholieke Congressen. In den aanhef leest men, dat Paus Leo XIII op 19 Februari 1893 den dag hoopt te beleven, waarop hij vóór 50 jaar tot bisschop geconsacreerd werd en nu de geheele katholieke kerk wordt uitgenoodigd tot het vieren van een even blij feest als dat van Januari 1888, toen Z. H. van uit alle werelddeelen ondubbelzinnige en hartelijke bewijzen van genegenheid ontving, waarin zijn vaderhart den grootsten troost vond te midden zijner wederwaardigheden. Het voor noemde comité heeft zich op 11 April tot den Paus gericht met verzoek, om een eerste woord over het aanstaande bisschoppelijk jubilé tot de Katholieken te mogen spreken en hen tot feestvieren op te roepen. Dit verzoek is aan het comité goedgunstig toe gestaan. Men wil daarom de handen aan het werk slaan en gelijk vroeger voor en na den datum van den feestdag lo. pelgrims reizen naar Rome organiseeren. 2o. buiten gewone giften voor den St. Pieterspenning inzamelen en die op den feestdag aanbieden. 3o. verschillende weldadigheids-inrichtingen, katholieke scholen enz. stichten tot herin nering aan het jubilé. In 't bijzonder spre kend tot de katholieken der gansche wereld buiten Italië roept het comité opnieuw hun krachtige hulp in, teneinde dezelfde katho lieke demonstraties te verkrijgen. Na een krachtige aanbeveling eindigt liet stuk met de gebruikelijke smeekbede voor het welsla gen van aller vereenigd pogen. SPANJE. Blijkens de uit de voornaamste steden in Spanje ontvangen telegrammen, valt er overal in de stemming der bevolking eene verbete ring waar te nemen. Hier en daar, o. a. te Bilbao, te Saragossa enz., zijn eergisteren nog rustige vergade ringen gehouden om te agiteeren voor den normalen werkdag van acht uren. In Cata- lonie echter, vooral te Barcelona en Valencia, alsook reeds in de provinciën Huelva en Sa ragossa breiden de werkstakingen zich uit en vermeerderen zich de ongeregeldheden, zoodat niet alleen de stad Barcelona, maar reeds de geheele provincie Catalonië in staat van beleg is,verklaard. Zaterdag-avond moes ten te Barcelona herhaaldelijk samenscho lingen door de infanterie worden uiteenge dreven een paar losbrandingen met los kruit waren echter voldoende, zoodat niemand gewond is. Te Valencia hebben de soldaten het spoor wegstation bezet. Schiedam, 6 Mei 1890. EERSTE KAMER. Avondzilting van Maandag 4 Mei. Ingekomen waren de geloofsbrieven van den heer WMerkelbach, nieuw gekozen lid voor Noordbrabant, welke in handen werden gesteld van eene commissie, bestaande uit de heeren Vening Meinesz, Smits van Oijen en Donker. Nadat deze commissie tot toelating van den heer Merkelbach had geadviseerd, legde hij de gevorderde eeden af en nam plaats. Het ingekomen wetsontwerp tot vaststel ling der begrooting voor het departement van koloniën werd naar de afdeelingen ver zonden. De vergadering werd daarop gescheiden tot Woensdag a. s., des voormiddags ten elf ure, ter behandeling van de pensioenwetten. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen alle personen op, die als gehuwd of weduwnaars met kind of kinderen in het afgeloopen jaar, uit dien hoofde in de tweede klasse van de al- gemeene rol der Schutterij gebracht zijn ge worden, doch sedert dien tijd, door het overlijden hunner vrouw of kinderen, de be voegdheid verloren hebben om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene rol gerangschikt moeten worden, om van dusda nige verandering van omstandigheden kennis te geven, of wel zich daartoe ter Secretarie dezer Gemeente aan te melden vóór de aan te vangen inschrijving des morgens van 10 tot 12 ure, en dus uiterlijk op den 15den Mei aanstaande zullende bij verzuim dezer aangifte, de belanghebbende, ingeval hij, dien tengevolge niet op de bijzondere rol mogt zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 8 van voornoemd besluit bij de Schutterij wor den ingelijfd, tegen ontslag van hern, die in zijne plaats is opgeroepen, alles onverminderd de toepassing der strafbepaling bij art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (Staatsbladno 12) houdende eene geldboete van ten hoogste vijftig gulden en eene gevangenisstraf uiter lijk van drié dagen, hetzij afzonderlijk of wel beide straffen te zaïnen genomen. Voors brengen Burgemeester en Wethou ders voornoemd ter kennis van de belang hebbenden, dat zij, die hun 34ste jaar heb ben voleindigd en tot de reserve belmoren, alsmedevan hen, die daarbij vijf jaren hebben gestaan, op grond van artt. 25 en 26 der wet van den 11 April 1827 indien zij zulks ver kiezen, kunnen worden ontslagen weshalve ieder, die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand wordt om zulks ter ken nis van het Bestuur dezer Gemeente te bren gen, door eene verklaring, schriftelijk te doen, en ter Secretarie voornoemd te bezorgen uiterlijk vóór 30 Junij aanstaande, vermits zij, die zulks niet mogten verrichten, gehou den worden voor Vrijwilligers, die niet vroe ger dan in de maand Junij van het volgende jaar hun ontslag op bovenstaande wijze kunnen reclameeren. Bij Burgemeester en Wethouders is inge komen een verzoek van de firma B. A. J. Wittkampf, om vergunning tot uitbreiding van de stoomkracht harer stoombranderij aan de Nieuwe Haven alhier, wijk G. no. 238 c. kadaster sectie M, nos. 225 en 226 (oud Sectie E. nos. 1056 en 2112), door het vervangen van een locomobile door eene van 7 p. kr. met ketel van 10 M2 verw. op- pervl. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van dat verzoek zal op Donderdag den 15en Mei a. s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2