13e Jaarg. Donderdag 8 Mei 1890. 3078. VERSCHIJN T D A G E L IJ K S. o. Bureau: Boterstraat, E 39. ^23» ƒ0.60 0.10 ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 f ran co per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersy> 0.05 Het auteursrecht van den inhoud (le/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2$ Juni 1881 (Stsbl. no. 124 .il IIK. /f'\ ■:r\, Prijs der Advertenüën: Van 16 regels Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Elk gewone regel meer. ming der daarvoor aangewezen re- AFRIKA. d Bloemfontein wordt van 6 dezer ge seind Sir Henri Loch, gouverneur van de aapkolonie, vond hier Zaterdag eene zeer hai lelijke ontvangst. Hij woonde de opening va" ('en Volksraad bij, en sprak bij een feest maal, te zijner eere gegeven, de hoop uit, uid-Afrika vereenigd te zien. Heden keerde hij naar Kaapstad terug. 'dijkens een bericht uit Soeakim, heett een Engelsch oorlogsvaartuig ten Zuiden van Ag'g eene Egyptische dow gepakt, welke '•R slaven aan boord had. De dow is buit verklaard, en de slaven, meest knapen en vi ouwen, zullen worden gesteld onder de bescher geeringspersonen. DUITSCHLAND. In de troonrede, waarmede gisteren-middag de zitting van den Rijksdag is geopend, is met de meeste zorgvuldigheid alles vermeden, w'lt maar eenigszins zou kunnen worden n|tgelegd als eene zinspeling op het ontslag en Bismarck. Van deze diep ingrijpende gebeurtenis wordt zelfs niet gerept. Daar- entegen bestaat Va gedeelte van de geheele troonrede uit redeneering over de noodzake- hjkheid eener verdere ontwikkeling in de Wetgeving ten opzichte van de arbeidende klussen. Daaromtrent worden voorstellen ^"gekondigd. Met betrekking tot de bui- tmdandsehe politiek wordt niets werkelijks "ïeuws gezegd. Opmerking verdient alleen de verklaring, dat de Keizer zich overtuigd houdt, bij alle buitenlandsche regeeringen hut vertrouwen op zijne vredelievende po litiek te hebben bevestigd. De geheele rede bevat niets van verrassenden aard en werd het meest toegejuicht bij de zinsnede, waarin 'le hoop wordt te kennen gegeven, dat de onlangs te Berlijn gehouden conferentie over het arbeidersvraagstuk moge bijdragen tot onderlinge eensgezindheid der volken. De troonrede wordt overal welwillend be oordeeld. In hetgeen er omtrent de arbei derskwestie gezegd wordt, komt 0. a. het Volgende voorHet invoeren van een maxi mum van elf uur arbeidens strookt in hoofd- zaak met het verlangen der [Internationale Arbeidsconierentie Op de gezondheid van het vrouwelijk geslacht berust meer nog dan °P die van het mannelijke de toekomst der natie. De voordracht tot versterking van het leger berust hoofdzakelijk op het feit, dat frankrijk krachtens zijne nieuwe leger- "wet thans in geval van oorlog 4.125.000 gelijkmatig gedrilde soldaten in het veld kan brengen, en Duitschland slechts 3.350.000, niettegenstaande Duitschland 9.000.000 meer bevolking heeft. Over de versterking dei- Russische krijgsmacht wordt slechts in alge- meene bewoordingen gesproken. De vrijzinnige partij heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend, waarbij de Rijkskan selier verzocht wordt een wetsontwerp voor te stellen tot vermindering van de rechten op granen met 3 mark per Doppelzentner, en tot verlaging van het recht op Beetwor- teelsuiker, waardoor de suiker-exportpre- miën en de begunstiging der gi oote brande rijen bij den aanslag van brandewijn zullen ophouden en eindelijk om eene algemeene herziening van het tarief voor te bereiden, tengevolge waarvan de rechten op granen, hout en vee afgeschaft en die op de be langrijkste artikelen van verbruik in den landbouw verlaagd zullen worden. De so ciaal-democraten dienen een voorstel in tot dadelijke afschaffing aller rechten op granen. De partijen in den Rijksdag zijn overeen gekomen voor het presidium voor te stellen V011 Levetzow vanwege de conservatieven, graaf Ballestrem vanwege het centrum, en Baumbach vanwege de vrijzinnigen. In liet ontwerp betreffende de legersterkte op voet van vrede zijn in het cijfer 486,983 man de eenjarige vrijwilligers niet begrepen. De formatie wordt 538 bataljons infanterie, 465 escadrons kavalerie, 434 batterijen veld artillerie (hetwelk altoos nog 46 batterijen en 775 bespanningen minder is dan bij de Fransche veldartillerie), 31 batterijen artille rie te voet, 20 bataljons genie, 21 trein- bataljons. ENGELAND. Naar de New- York J Ier aid verneemt, heeft de regeering van Portugal onvoorwaardelijk hare toestemming gegeven om zich aan eene scheidsrechterlijke uitspraak in de Delagoa- spoorweg-kwestie te onderwerpen. Stanley heeft Maandag-avond in de Albert Hall de gouden medailje ontvangen van het Aardrijkskundig genootschap. Stanley's kop is door professor Herkomer gemodelleerd en elk der officieren krijgt een bronzen kopie van de medailje. Stanley is gisteren naar Windsor vertrokken, waar hij door de Ko ningin zal worden ontvangen en vanwaar hij eerst heden zal terugkeeren. In berichten uit Buenos-Ayres wordt in de Temps het gerucht eener omwenteling in Paraguay tegengesproken. In Brazilië wordt de ontevredenheid bij het volk en het leger steeds grooter. FRANKRIJK. President Carnot zal opnieuw op reis gaan. Op 25 dezer zal de president Besan- pon bezoeken en het gerucht loopt, dat hij zich ook naar Zwitserland en Italië zal be geven. Het gerechtshof te Rijssel heeft verschei dene oproerige werkstakers veroordeeld tot gevangenis van één maand tot drie jaren. Men hoopt dat de werkstaking in de vol gende week eindigen zal. Een interpellatie van Laur over het op- koopen ran petroleum is door de Kamer veertien dagen uitgesteld. Op verzoek van minister Constans behandelde de Kamer de interpellatie van Depret over de wijze, waarop de laatste emissie der leening van 1888 is geschied. De opbrengst der belastingen over April heeft 4.755.200 fr. meer bedragen dan de raming, en 3.640.200 fr. meer dan over April 1889. HET OOSTEN. De leden van den krijgsraad, die in de zaak Panitza is benoemd, hebben besloten de zaak eerst den 15en Mei in behandeling te nemen, teneinde de beschuldigden in de gelegenheid te stellen, hunne verdediging voor te bereiden. Majoor Panitza heeft een afschrift van de akte van beschuldiging ontvangen, waaruit blijkt, dat er sedert twee jaren eene samen zwering gesmeed werd en dat hooge Rus sische beambten daarbij betrokken zijn. ITALIË'. [11 den Senaat las gisteren de voorzitter eenen brief van Crispi voor, waarin gezegd wordt, dat de Koning den Senaat verzoekt de behandeling van het wetsontwerp betref fende de kerkelijke instellingen van liefda digheid voort te zetten. Crispi hoopt dat er- een vergelijk tusschen de beide Kamers zal getroffen worden. Nader wordt van gisteren uit Rome ge seind De Senaat heeft bij geheime stem ming het ontwerp betreffende de kerkelijke liefdadigheidsinstellingen met 406 tegen 64 stemmen aangenomen. OOSTENRIJ K—HONGARIJE. De Centrumsfractie der Kamer van afge vaardigden van den Oostenrijkschen Rijks raad heeft een advies aan kardinaal Schönborn vorst-aartsbisschop van Praag, overhandigd, waarbij zij hare volle instemming betuigde met de door het episcopaat in het heerenhuis afgelegde verklaringen in zake de schoolwet. Uit Weenen wordt van 6 dezer geseind Patrouilles trekken door de straten om de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1