Ingezonden. GEMENGDE BERICHTEN. naar wij vernemen, druk door Engelsche rijdei s bezocht worden. Hoewel de inschrij vingen 7 Mei sluiten, is thans reeds bekend dat niet minder dan zeven zonen van Albion overkomen, om te trachten de Hollanders op et gevleugeld rad te overwinnen. Het zal dus wel de moeite waard zijn, te zien hoe onze Hollandsche jongens zich tegen de taaie ritten zullen houden. Delbaere, Stroethof, Rolandus en Pander oonden verleden jaar dat zij best hun partij unnen staanallen zijn reeds duchtig aan het werk. Do baan belooft dit jaar vlakker te zijn on dus veel aangenamer te zullen rijden. Aan het comité te Haarlem tot exploitatie vai' de staalwaterbron is door den Haarlem- mei meerpolder concessie verleend tot het eggen van buizen door de aan dien polder ocbehoorende wateren, tot het voeren van 'et staalwater naar Haarlem. oor hen, die den dood aan het kapitaal goz\\oren hebben, biedt de jongste effecten- veding te Amsterdam een leerzame lectuur aan. Tegenover een klein aantal fondsen, !e hoven of weinig beneden pari staan, blijkt uit de lijst de groote meerderheid van de apitalen tot een klein, soms alleronbedui dendst bedrag te zijn verminderd. Sommige uandeelen werden dan ook voor een spot- IIs toegewezen. Voor de Overijselsche Weverij en Bleekerij werd pCt.gegeven; aandeelen In het dagblad De Amsterdam mer I ,2 pCt. Union-Banks van den Staat Mississippi pCt.Income bonds 3e hyp. icksburg-Meridian spoorweg en shares in c"e maatschappij V» pCt.Bonds Toledo- Pe°ria pCt. °ch werd eenmaal daarvoor door »ka- l'italisten" wel niet de volle 100 pCt. be taald, maar toch zeker een aanzienlijk be drag. Niet alle kapitalen worden in aandeelen *Deli-Maatschappij" belegd, welke nu 500 PDt. staan. ArnhCt Det bergingsmateriaal, benoodigd bij de Werkzaamheden voor de opruiming van het m de Zuiderzee gezonken stoomschip Fries landis gisteren van Maassluis teNieuwediep aangekomen. Het werk zal weldra worden hervat. Door de politie te Utrecht is in beslag ge nomen een vermoedelijk valsche gulden, met de beeltenis van Koning "Willem III en het jaartal 1886. Hoewel blijkbaar met veel zorg afgewerkt, ook wat het rondschrift be- ti'eft. was hij toch door de loodachtige kleur zeer gemakkelijk van een echt muntstuk te onderkennen. Op het appèl te Beetsterszwaag waren eergisteren 1500 man tegenwoordig. Alleen de appèlmeester mocht spreken. Geen soci alistische leider mocht optreden buiten toe stemming van den burgemeester. Een ver- vener trad op en vroeg zijn volk te willen "Werken tegen 80 cent en f I. De meerder heid besloot liet aanbod te weigeren. Het appèl is een uur geschorst om aan de bazen tijd van beraad te geven. De werkstakers hlijven hunne eischen volhouden. Het appèl duurt voort. Het zal heden het laatste appèl zi)n. daar de burgemeester ze niet weer toe staat. Uit Beets zijn 60 man naar Pruisen Vertrokken. Op het tweede appèl is gestemd om de leggelden te laten vallen, ja of neen. De meerderheid stemde voor neen. De opinie is verdeeld. De burgemeester heeft bij procla matie aangekondigd, dat geen appèls meer mogen worden gehouden. Domela Nieuwen- huis was niet aanwezig. Tot nu toe is alles rustig. Het grootste deel der trekkers te Beets, ongeveer 70 procent, heeft den arbeid hervat. De grootste bazen geven 85, de kleinere 80 ct, zooals de eerste eisch der stakers was. Ook sommige kuipmakers hebben het werk hervat. Te Enschedé is gisteren-ochtend een tweede detachement van 60 man infanterie uit Arnhem aangekomen. De commisaris des Konings bracht een bezoek aan die gemeente om zich van den toestand te overtuigen. Vrijdag en Za- ter dag zullen alle fabrieken van deheeren Ter Kuile en Morsman stil staan. Alles blijft tot dusver rustig. De timmermansknechts, metselaars en schrijnwerkers te Enschede hebben gister middag het werk gestaakt Te Heemse sloeg eergisteren middag om streeks vijf uur de bliksem in eene woning, gelegen aan den grindweg naar Ornmen en bewoond door den eigenaar J. Kleinlugten- beld. Binnen weinige oogenblikken brandde alles lichterlaaie. Van den inboedel is weinig gered. Het huis was tegen brandschade ver zekerd. De timmerlieden, metselaars, en schilders te Borne hebben hun knechts verhooging van loon toegestaan. Eenige n ontvangen thans 2 cent, anderen 1^ cent en ook enkelen 1 cent per uur meer. Alle knechten hadden 2 cent per uur verhooging gevraagd. Het schijnt, dat zij met deze regeling der bazen genoe gen hebben genomen, althans er wordt ge regeld doorgewerkt en het werk is geen oogen- blik gestaakt geworden. Op Het Loo, bij Apeldoorn, is het huis van J. F., bewoond door dezen en W. d. G., in korten tijd een prooi der vlammen geworden. Van den inboedel en van den winkel-inven taris is bijna niets gered. Met moeite geluk te het den bewoners aan de vlammen te ont komen. Het omvallen van een petroleumlamp moet oorzaak van den brand zijn. Bijna alles was verzekerd. Te Dalen is een woonhuis, bewoond door J. Westerman, eene prooi der vlammen ge worden. Het huis was juist den dag te voren door den bewoner betrokken. Van den niet verzekerden inboedel is slechts een klein gedeelte gered. Het huis was verzekerd. Betreffende het spoorwegongeval te Val kenburg, waarbij zes goederenwagens werden verbrijzeld, meldt men ons nader, dat het was veroorzaakt doordien de wisselwachter den wissel eerst omwierp toen de helft van den goederentrein reeds voorbij zijne stand plaats was. De schade aan wagens, spoor en koopwaren wordt op f5000 geschat. Daar een ongeluk zelden alleen komt, zoo was ook aan de machine van den ochtendtrein eene vlampijp gesprongen, waardoor alle treinen Maandag één uur te laat op hunne bestemming aankwamen. Men schrijft uk Valkenswaard Hoe goed groote ondernemingen slagen, wanneer de ondernemers bij goed overleg, noeste vlijt en volharding hebben, hiervan ziet men op heden een duidelijk bewijs op de abdij van het naburige Achel. Woeste gronden en zandige heidevelden (men zegt van 100 H.A.) zijn aldaar binnen den tijd van twee jaren door de zorgen van de eerw. paters Trappisten in vruchtbare landouwen herschapen. Het aanleggen van die schoone irrigation is op het gebied van landontgin- ning niet alleen een reuzen-, maar ook een waar kunstwerk. Op een groote uitgestrekt heid, waar vóór enkele jaren nog het vale mos groeide en het nederige heidebloempje zijn geuren verspreidde, ziet men thans malsch, groen gras in overvloed. De nieuw aangelegde weteringen op de Achelsche Abdij zijn voor landontginners (onwillekeurig denk ik hier aan de Heide-Maatschappij) en voorstanders en beoefenaars van den land bouw, een bezoek overwaard en zeer leer zaam. (H. N.) Men meldt ons uit Zierikzee Toen eergisteren ochtend de bewoners van de hofstede van v. d. W., gelegen een half uur buiten de stad aan den grindweg naar Haamstede, uit de kerk naar huis kwa men, ontdekten zij dat van hunne afwezig heid gebruik was gemaakt om hunne woning binnen te dringen. Door het verbrijzelen eener glasruit hadden de dieven zich een toegang verschaft en zich eene som van f 110 in papier toegeëigend. Een terstond door de politie ingesteld onderzoek had ten ge volge, dat gisteren avond twee personen werden opgebracht, die vermoed werden, zich aan den diefstal te hebben schuldig ge maakt. (IV. R. Ct.) Mijnheer de Redacteur, In het weekblad Rhenania no. 70 komt een hoofdartikel voor, waarvan de aanvang luidt: Reeds vroeger en van verschillende zijden is de noodzakelijkheid aangetoond om het stadsvaarwater van de gemeente Amsterdam voor zoover het ten dienste der doorgaande scheepvaart strekt onder afzonderlijk beheer en toezicht te brengen, met anderewoorden van de straatpolitie vrij te maken enz. Ik acht dien aanvang geheel toepasselijk op onze gemeente Schiedam voor de aan zienlijke doorvaart in het binnengedeelte der gemeente, en hoofdzakelijk in de Schie het zal niet noodig zijn in bijzonderheden te treden en geef daarom het geacht gemeentebestuur in overweging, een vasten tweeden Haven- of Scliiemeester aan te stel len. Dit kan gevoegelijk geschieden zonder bezwaar voor de gemeentekas er zijn zaak kundige agenten van politie (men kan dit zoo nu en dan reeds bemerken) welke men wel bereid zal vinden die betrekking te aanvaar den, wanneer zij van den straat en wacht dienst ontheven worden. Met de plaatsing dezer regelen zult U wel verplichten. Een Brander. De Vereeniging voor Volksvermaken te Groningen geeft dezen zomer feesten op tweeden Pinksterdag, op Waterloodag (18 Juni), op den verjaardag van H. M. de Ko ningin en op den 28 Augustus, den gedenk dag van Groningens ontzet in 1672. Dezer dagen is aan het agentschap der Ned. Bank te Almelo een bankbiljet van f 100 aangeboden, hetgeen bij nauwkeurig onderzoek bleek vervalscht te zijn. Hoewel het zeer kunstig was nagemaakt, viel het ir. het oog door de meerdere dikte van papier en de andere kleine kenmerken. Te Ootmarsum woedde Vrijdag een zwaar onweer. In de nabijheid van die plaats, te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3