VERSO H IJ N T RAG E L IJ ii S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van Uit Klad: ALGEMEEN OVERZICHT. De tifèmËÊMSiËBsmm Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 1 l anco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommerss> 0.05 Het auteursrecht, van den iuhoud de/er courant is ver- volgens de Wet van 28 Juui 1881 (Stsbl. >w. 734.) Prijs der Advertentie»: Van 16 regelsƒ0.00 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 8 Mei '00. Ualiaansche Senaat heeft zich ten slotte geheel naar den wil van zijnen onverbidde- tjken meester gevoegd. Crispi's Roofwct, waai bij de kerkelijke liefdadigheidsinstel- lllgen aan haar eigenlijk doel worden ont- j Hokken, is door dit staatscollege bij geheime stemming met 106 tegen 64 stemmen aan genomen. Daarmede heeft het moderne Italië nieuwe 'toornen gevlochten in de kroon, die het den 'u plaats van de ontrukte koningskroon op het hoofd zette immers de aanslag die "o' op het kerkelijk vermogen wordt ge pleegd, de verkrachting van den wil der ei Haters, die hierbij wordt in 't werk ge- is zoo schandelijk, dat zij niet anders steld, Han bij roof te vergelijken zijn; een roof even onbeschaamd als die welke het eeue Italië in 1870 zich vermeette uit te voeren, en die daarom gewis den Paus uiterst pijn- 'ijk moet aandoen. Met geheele verkrachting van den wil der ''•'Haters wordt de geestelijkheid uit het be- heer der liefdadigheidsfondsen gedrongen. priester, in wien de arme het meest ver trouwen stelt, tot wien hij zich in al zijne 'tooden het eerst wendt, en die hem daarom het beste kent, zal zich in het minst niet 'neer rnet de besteding dier liefdadigheids fondsen mogen bemoeien. Daarentegen wordt beheer dier fondsen overgegeven aan a'nhtenaren van den Staat, waarvan velen sl' i hts hunne lage hebzucht kennen, en waar- vau do besten weldra gedrongen zullen wor den slechts die armen te steunen, welke zich als onkatholiek en kerkhaters doen kennen. De Senaat heeft zich bij de eindstemming over deze wet zoo slaafs mogelijk tegenover Crispi betoond. Den vorigen dag had hij nog inet !).i tegen 76 stemmen den grondslag van het voorstel verworpen, zoodat Crispi reeds de schrik om het hart sloeg en hij Met eene ontbinding dreigde. Dat woord ontbinding schijnt op verscheidene laffe zie len als een electrischen schok gewerkt te hebben. De vrees hunnen senatorialen zetel te verliezen, bracht een geheelen omkeer in hunne zienswijze te weeg. Zij hadden niet den moed, zich evenals de senatoren van het oude liome door de barbaren op hunne zetels te laten dooden. Neen, toen hun barbaarsche Meester zijn autocratische wil had te kennen gegeven, bogen zij het hoofd en de v e rw e r- ping met 93 tegen 76 stemmen maakte plaats voor eene aanneming met 106 tegen 64 stemmen. Negen-en-twiutig lafaards misten den moed hunner overtuiging en sloe gen om meer nogzij durfden zelfs niet met hun votum in 't licht te treden de aanneming had plaats hij geheime stemming, zoodat de namen dier negen-en-twintig laffe zielen wellicht hier voor immer verborgen zullen blijven. Wekt deze wijze van bandelen reeds in hooge mate de ergenis op. Nog erger is 't, als men verneemt, hoe Crispi de meerderheid voor zijn schandwet heeft weten te verkrijgen. Den dag dat de kerkelijke liefdadigheidsfond sen aan hunne eigenlijke bestemming zouden worden ontrokken, had de Regeering alle ge neraals, prefecten, magistraten en ambtenaren naar Rome doen komen, waar hun vooraf instruction omtrent hun uit te brengen stem werden verstrekt. Daarop kwamen zij op hot oogenblik der stemming in het senaatsgebouw aari, namen geen deel aan het debat, en ver trokken onmiddellijk weer, nadat het votum was gevallen. Zoo weinig begrepen zij zelfs wat hun te doen stond, dat velen zelfs den weg naar de stembus niet vinden konden cn naar de zijde geleid moesten worden, waar men op commando van Crispi stemde. Op deze wijze werd eene wet tot stand gebracht, die een eeuwige schande voor Italië j zal blijven. Arm Italië, dat aan zulke mees- ters is overgeleverd, boe zeer zal het de straffende hand Gods ondervinden want die den werkman zijn loon onthoudt of den arme zijn nooddruft ontsteelt, hij gewis roept de wraak des Hemels over zijne handelwijze af; de geschiedenis is daar om dit in al zijne verschrikkelijkheid te bewijzen. Dat de overtreding van liet zevende gebod niet enkel bij de meesters van het moderne Italië moet gezocht worden, bewijst de ge schiedenis van de zgn. Sperrgelder, d. i. de tractementen der geestelijken, die in Pruisen tijdens den Culturkampf werden ingehouden en thans nog altijd op hunne bestemming wachten. Die tractementen werden in Duitsch- land evenals elders uitgekeerd als eene ver goeding voor de inbeslaggenomen kerkelijke goederen, die tot onderhoud der geestelijken strekten. De Regeering wd thans alleen de rente van die opeengestapelde kapitalen aan de geestelijkheid uitkeeren en dan nog onder allerlei beperkende voorwaarden. Twee voor stellen van den afgevaardigde Brüe), om tot eene meer rechtvaardige toewijzing van de ingehouden kapitalen te geraken, werden in het Pruisische Huis van afgevaardigden reeds verworpen doch de lieer Brüel heeft den moed nog niet opgegeven. Deze afgevaardig de is Protestant, docli stemt in den regel met de centrumsfractie, en wordt daarom hospitant van het Centrum genoemd. Zijn rechtvaardigheidsgevoel komt echter op tegen de wijze waarop de llegeering met de Sperr gelder omspringt, en daarom heeft hij ua de verwerping zijner eerste voorstellen tot recht vaardige teruggave van kapitaal en intrest, thans twee nieuwe ingediend, welke althans de eenvoudige uitkeering verlangen aan de bisschoppen, terwijl de gebruikmaking óf ge heel aan hen zou worden overgelaten óf eventueel tot schadeloosstelling der bena deelden en verder tot ondersteuning van rustende of hulpbehoevende priesters zou strekken. Maar ook van deze voorstellen is het een reeds weder verworpen. Intusschen gaf de minister von Goszler nogmaals te verstaan, dat wel degelijk een overleg tusschen de Regeering en de Curie is voorafgegaan. En toen de ceutrumsgede- legeerden opnieuw overlegging van de stukken verlangden, verklaarde hij zich bereid, mits zij dit schriftelijk aanvroegen en de verant woording geheel voor hunne rekening namen. Whidthorst nam na benoorlijke ruggespraak met zijne collega's die verantwoordelijkheid op zich en eischte klaren wijn. Goszler kwam nu rnet de rnededeeling dat eenigen tijd ge leden te Rome was aangevraagd, welk stand punt de H. Stoel dacht in te nemen tegen over eene uitkeering der rente met verdee ling over de respectievé bisdommen, op welke vraag in Maart door de Curie was ge antwoord, dat, indien werkelijk niets anders van de Regeering te verkrijgen was, de H. Stoel wel-is-waar dit niet formeel kon goed keuren, maar toch vertrouwelijk verklaarde geen protest of veto te zullen stellen en aan het Centrum volkomen vrijheid van hande len te zullen laten. Ziedaar alles Wat de minister er verder nog bijvoegde, wilde hij als een staatsgeheim beschouwd hebben. Maar het medegedeelde is genoeg om te zien, dat de H. Stoel over het tegenwoordige ontwerp niet is geraadpleegd, en toen er slechts in het algemeen van renteuitkeering sprake was, de beslissing aan het Centrum heeft overgelaten. De bewering dat het tegen woordige ontwerp met medeweten der Curie was ingediend, was dus een leugen en de rnededeeling van Goszler, dat hij het collectief schrijven der te Fulda -vergaderde bisschop pen »te laat" had ontvangen, om het ontwerp nog te veranderen, kon onder deze omstan digheden moeilijk voor waarheid worden ge houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1