H lNN ENLAND. gebracht. Zooveel te onaangenamer heeft hem de afkeurende beoordeeling van het ontwerp in de pers getroffen. Tot dusver heeft hij kunnen voorkomen dat door officieren weder- leggingen tegen die beschouwingen geschre ven werden, maar dit zal hij moeielijk kun nen blijven doen, indien de Rijksdags-presi- denten hunnen invloed niet aanwenden om verdere afkeuring in de pers te beletten. De presidenten deden hiertoe het zwijgen, dewijl zij geene kans zagen den Keizer de verlangde verzekering te geven. De Freisinnige Zeitung merkt' dienaan gaande op, dat eene poging in dien zin van de zijde der presidenten bij de pers omver- schillende redenen een ongunstig onthaal zou vinden. De legerwet Js eene regeerings- voordracht als elke andere. Tegenover 's Kei zers verklaring dat er sedert jaren aan haar gearbeid is, klinken de bekende verklaringen van den minister van oorlog in den vorigen Rijksdag dubbel vreemd, toen deze zeide dat de leger-inrichting destijds op eenige kleine onderdeelen na als volkomen voltooid mocht worden beschouwd. ENGELAND. In het regeeringsontwerp tot wijziging der fabriekswetten zullen eenige aanbevelingen der Berlijnsche arbeidsconferentie worden opgenomen, voornamelijk betreffende den kinderarbeid en den arbeid van vrouwen. De Daily News verneemt uit St. Peters burg, dat de Russische regeering niet wil gedoogen, dat de kwestie der Russische en Siberische gevangenen behandeld worde in het ophanden zijnd kerkencongres. De congres leden zullen zich dienovereenkomstig moeten verbinden. Hetzelfde blad verneemt uit Caïro, dat de Egyptische regeering berust in de Fransche voorstellen betreffende de conver sie der schuld. FRANKRIJK. De minister Rouvier heeft een inspecteur en twee onder-inspecteurs belast met het instellen van een onderzoek bij het Crédit fonder. De geheime politie heeft ontdekt, dat in of nabij Lyon een geheim depot van wapenen ten behoeve dei- anarchisten aanwezig moet zijn. De politie is ijverig in de weer om door ROME. De eerste der jaarlijksche pelgrimstochten uit Duitschland naar Rome heeft weder een zeer bevredigend verloop Donderdag-ochtend naderden de pelgrims in de kerk del Anima tot de H. Tafel, waarna kardinaal Melchers, gewezen aartsbisschop van Keulen, een schoo- ne toespraak tot hen hield. Des middags werden zij in plechtige audiën tie ontvangen bij den H. Vader, omgeven door acht kardinalen, vele bisschoppen en de prelaten van het Pauselijk Hof. Bij zijn ver schijnen werd Leo XIII met een enthousias- tisch IJ ochontvangen, en nadat de Schola Gregoriana eenige zangstukken had voorge dragen, las graaf Galen het adres der pel grims voor, waarop de H. Vader antwoordde met een lofspraak op den H. Gregorius den Groote en eon verwijzing naar de toenmalige moeilijkheden.DeDuitsche Katholieken, zeide H. Vader, hebben wakker gestreden. Thans, nu de toestand verbeterd is, mag men goede verwachtingen koesteren; reeds zijn eenige wetten van den Kulturkamp f ter zijde gesteld er bestaat hoop, dat ook de anderen zullen vervallen. Ofschoon thans ook door vele zor gen in eigen omgeving gedrukt, zal toch de Paus niet ophouden zijn blik op Duitschland te richten en hij zal niet rusten voor dat de vrijheid der Kerk verkregen is. Voorshands moet men vertrouwen stellen in de recht schapenheid en de verheven bedoelingen des Keizers, zoowel als op de volharding van het Centrum en de eenheid der Duitsche Katho lieken. Na deze toespraak des Pausen werd het regelingscomité aan Z. H. voorgesteld. Daarop volgde nogmaals gezangen; en toen de H. Vader den Pauselijken zegen geschonken had, hieven dé Duitschers vol ontroering het Crosser Gott, wir loben Dich (het Duitsche Te Deum) aan. huiszoeking de plaats van bewaring uit te vorschen. Cototou, koning van Dahomey, heeft in het uitwisselen van gijzelaars toegestemd. HET OOSTEN. De voornaamste advocaten te Sofia hebben geweigerd de verdediging van den gearres teerden majoor Panitza op zich te ne nen. De Regeering heeft daarop besloten hem ambtshalve een verdediger toe te voegen. Naar de Times uit Sofia verneemt, verklaart de Bulgaarsche regeering in de akte van aanklacht tegen Panitza, bescheiden te be zitten, waaruit blijkt dat het komplot tegen de regeering van prins Ferdinand sedert het voorjaar van 1888 bestond en uitging van de Russische legatie te Bucharest, waarbij de agent Hitrovo, de chef der Aziatische afdee- ling te Peterburg, en andere bekende perso nen betrokken waren. De akte beschuldigt de Russische Regeering van het komplot te hebben geweten en het te hebben goedge keurd en gesteund, ook door omkooping van Bulgaarsche ambtenaren en leden der Sobran- ja. Vijftien advocaten zullen Panitza en zijne medeplichtigen verdedigen. De Herald verneemt uit Constantinopel, dat er hevige gevechten in den Libanon plaats hadden tusschen Drusen en Marionieten. De gouverneur van Beyroet zond versterkingen, terwijl de Porte hem en den gouverneur van Damascus gestrenge instruction gaf. Schiedam, 10 Mei 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 Mei. In de Tweede Kamer werd heden behan deld het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd der m i 1 i c i e n s. De heer De Beaufort bestreed dit ont werp, omdat het door buitengewone om- i standigheden" niet gerechtvaardigd wordt en omdat het praejudicieert de verlenging van den diensttijd. Deze wil spreker niet, maar als zij moet komen, dan mag 't niet in het voorbijgaan gebeuren. De heer Schimmelpenninck v. d. O y e wees er echter op, dat het ontwerp een zeei tijdelijk karakter draagt, en dat de nieuwe legerorganisatie sinds 2 maanden bij den Raad van State is. De heer S c haepma n bestreed het ont werp, omdat het niet wordt gemotiveerd door buitengewone omstandigheden en omdat het de verlenging van den diensttijd voor de toekomst praejudicieert. Dit zou spr. trach ten te beletten, door met den heer Haff- mans voor te stellen, de le lichting niet in dienst te houden. De heer Seyffardt verdedigde daaren tegen met warmte het Regeeringsvoorstel om het land tegen alle eventualiteiten te wapenen. De heer VonLöben Seis bestreed ook het standpunt van den heer Schaep- m a n, wiens amendement de intrekking der wet ten gevolge zou moeten hebben. De heer Guyot achtte versterking der zeemilitie niet noodig door het in dienst houden der 6e lichting. De heer Sanders verklaarde met de hee- ren Scha ep man en Ha II mans mee te gaan. De heer Rooseboom verdedigde het ontwerp en drong aan op bespoediging in de indiening der Legerwet. (Omtrent de adres sen van den Gemeenteraad van Zevenbergen c. s. betrekkelijk de invoering van den per soonlijken dienstplicht, werd overgegaan tot de orde van den dag, aangezien deze zaak buiten de bevoegdheid van de gemeenteraden ligt.) De Minister van Oorlog heeft ver klaard dat het militieontwerp de latere re geling van den krijgsdienst niet praejudici eert, maar dat de Legerwet zoo spoedig mogelijk zal worden ingediend. De Minister nam over een amendement van den heer Van Kempen om van de zeemilitie slechts een lichting in dienst te houden. Het amendement-S chaepman-Haff- m a n s werd verworpen met 39 tegen 35 stemmen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 40 tegen 38 stemmen. Bij de eindstemming werd de pensioenwet voor werklieden bij 's Rijks inrichtingen zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering is tot nadere bijeenroe ping gescheiden. In de Eerste Kamer is een langdurig de- O O bat gevoerd over de Begrooting van Koloniën naar aanleiding vooral van de in de gewisselde stukken behandelde betee- kenis van het votum, waarbij de Begrooting van den heer Keuchenius werd afgestemd. De Minister bleef volhouden, dat hij de leuze »Bijbel tegenover den Islam" wel als eene onstaatkundige verkiezingsleus had ge schetst maar niet een valsche leus heeft ge noemd. Voor het overige protesteerde hij opnieuw tegen de opvatting dat bij de op lossing der jongste crisis het partijbelang was vooropgezet. In de Kamer bleef men de in het afdeelings verslag gebezigde uitdruk kingen, door de heeren Van Zuijlen en Mell- vill van Lijnden gemaakt, verdedigen. De Begrooting werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en de Kamer is daar na weder uiteengegaan. Morgen (Zondag) zal er bij gunstig weder een match gespeeld worden tusschen de Schiedamsche cricketclub »Hermes" en de Rotterdamsche cricketclub nVictoria", inliet exercitieveld alhier. De 56e vergadering der Gewestelijke Ver- eeniging Zuid-Holland van Onderwijs zal dit jaar op 31 Mei alhier worden gehouden. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden zal de heer Landsman, van Rotterdam, spre ken over het verband tusschen wetenschap en volksonderwijs de heer Prins, van Leiden, over het onderwijs in het natuurteekenen, en de heer Ligthart, van 's-Gravenhage, over den mensch van De Genestet. Gisteren-avond omstreeks ll3/4 ure ont dekten de politie-agent le kl. H. A. Eijkel- booin en de nachtwaker T. Hitman, dat de deur van het kantoor der heeren Zoetmulder Zoon, graanfactors, aan de Westvest alhier, openstond en het bleek hun al spoedig dat zich op het kantoor een paar lui bevonden, die daar blijkbaar niet thuis hoorden. Een der nachtelijke bezoekers vertoonde zich daarop, met een revolver gewapend, aan het loket. De politie-beambten oordeelden het daarom raadzaam eerst versterking op te roepen, wat hun na een langdurig ge fluit ook gelukte, zoodat verschillende burgers en politie-agenten kwamen toegeschoten, ter wijl de mouter Gerardts zeer bereidwillig een paar brandende lampen verschafte. Daar van voorzien, drongen toen de agenten met verschillende burgers het kantoor binnen en hadden de voldoening na eenige oogenbhkken zoekens een der inbrekers onder een tafel in het achterkantoortje en den anderen op no. 100 verscholen te vinden. Natuurlijk werden beiden onmiddellijk ingerekend, wat overigens zonder veel tegenstand geschiedde, en naar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2