ie Binnenlandsche Berichten. BIJVOEGSEL 0 van 11 en 12 MEI 1890. Vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Schiedam, van Vrijdag 9 Mei 1890. behoorende bij de Vervolg.) Op de Duitsche Oost-Afrikaansche stoom vaartlijn zullen voorloopig twee reeds aange kochte booten van de West-Afrikaansche Woermann-lijn om de acht weken afvaren, te beginnen midden Juli. De regelmatige vierwekelijksche vaart zal eerst volgen, wan neer de twee in aanbouw zijnde booten van 2600 ton afgeleverd zullen zijn. (ND. De Köln Zhj. meldt nog dat de twee aangekochte booten Buhdesrat en Reichstag, de twee in aanbouw zijnde Kaiser en Kanz ier zullen heeten. Voorzitter van den raad van toezicht is de heer Adolph Woermann, directeuren zijn de heeren Ed. Bohlen en Eduard Woermann. Er is bepaald dat Rot terdam, Lissabon en Napels op de uit- en thuisreis regelmatig aangedaan zullen wor den. Voorloopig gaat de vaart verder langs Port-Said, Aden, Zanzibar, Duitsch Oost- Afrika en Mozambique tot aan de Delagoa- baai. Nadat de in aanbouw zijnde kustbooten gereed zullen zijn, zullen ook de tusschen- liggende kleinere havens van Portugeesch Oost-Afrika en het Duitsche Oost-Afrikaan- sche gebied van Mornbassa tot Lamu aange daan worden). (N. R. Ct.) Jl. Dinsdag herdacht de heer J. A. Van Etten, directeur van het koorgezelschap der R. K. kerk te Maassluis, den dag, waarop hij vóór 50 jaren tot organist werd aange steld. Te negen uren droeg de zeereerw. pastoor Eeuwens voor den jubilaris een plech tig dankoffer op. Het altaar en het zangkoor waren voor die gelegenheid fraai versierd. Nadat liet schoone Veni Creator Spiritus van Joh. J. H. Verhulst op verdienstelijke wijze voor de eerste maal ten gehoore was ge bracht, waarbij de heeren W. C. Deckers uit 's-Bosch en B. J. de Goey uit Leiden, zich dapper kweten, werd de Missa II van J. R. Van der Eijken uitgevoerd. De plech tige H. Mis werd besloten met"een Te Deuin van Von Neukom. Van vele zijden ontving de jubilaris dien dag bewijzen van sympa thie. De gemeenteraad van Leiden heeft het voorstel van het dagelijks bestuur tot het weder opbouwen van de Stadszaal aangeno men met algemeene stemmen. De begroo ting der kosten bedraagt f152.250. Of de zaal met gas of met electrisch licht wordt verlicht, zal later worden beslist. Het Haarl. Dbl. verneemt dat prinses Stephanie van Oostenrijk waarschijnlijk dit zomerseizoen weder te Zandvoort zal komen doorbrengen en haar intrek nemen in Hotel Kaufmann. Door de politie te Haarlem zijn twee Duitschers aangehouden zonder geld of mid del van bestaan, tevens verdacht van poging tot oplichting door middel van een briefje valschelijk onderteekend met den naam van eene bekende firma aldaar. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld om over de grenzen te worden gezet. De ridder F. C. A. Buys heeft eergisteren morgen het hospitaal te Amsterdam verla ten en is definitief afgekeurd voor den militairen dienst. Hij verlaat dus na afgemonsterd te zijn, den dienst met pensioen en is naar zijn ouders te Gouda vertrokken. Een te Amsterdam gevormd comité doet een oproeping tot het verzamelen van bij dragen voor het te Berlijn op te richten nationale gedenkteeken ter eere van vorst Bismarck. Gisteren-nacht is te Wormerveer de brood bakkerij van S. Schagen tot den grond af gebrand. Dank zij de goede werking der spuiten, zijn de belendende perceelen, die bijna alle van hout zijn, behouden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat pas ontvan gen houtkrullen te dicht bij het vuur waren geborgen. Alles was, schoon zeer laag, ver zekerd. De firma Ter Kuile Morsman te Ensche dé ontving eergisteren een schrijven van 13 hunner oude arbeiders, waarin zij verklaarden nog niet weder in dienst te kunnen treden, daar ze met mishandeling bedreigd worden, zoo ze weer in dienst bij hun oude patroons treden. Alle fabrieken zijn Donderdag-avond stop gezettot Maandag-mcrgen. Het blijft steeds zeer rustig in de stad. De eerste dag van de sluiting der fabrie ken is te Enschedé rustig voorbij gegaan. On geveer 1000 werklieden zijn gezamenlijk naar Hengelo en het naburige Delden gewandeld. Bij hunne terugkomst aan de grens der ge meente gingen zij op bekomen last uiteen. Omtrent een moord, die nabij Roer mond is gepleegd, wordt het volgende ge meld Een misdaad, zooals er een in den avond van Maandag in het naburige Melick werd gepleegd, vond in deze streek sedert jaren niet meer haars gelijken. Het lijk van den 62-jarigen, steeds zwervenden koopman M. v. d. Ven werd in den morgen van Dinsdag door den landbouwer P. Puts langs den openbaren weg gevonden. Op eenigen af stand van hem lag geheel verbrijzeld het kistje waarin hij steeds zijn koopwaren ge borgen had. Behalve een 5 tal zware, bloedige wonden aan het hoofd, die naar den indruk alle met een stomp werktuig waren toegebracht, wa ren in een zijner zijden 5, in de andere 3 ribben gebroken, terwijl bovendien een zij ner beenen op twee plaatsen was stukge slagen. De eene breuk bij den enkel scheen met zooveel kracht te zijn toegebracht, dat de beenderen op meerdere plaatsen door de huid waren gedrongen. Het geheele lichaam was dan ook als geradbraakt en had een afgrijselijk uiterlijk. Het lijk werd op een afstand van slechts eenige meters van twee huizen gevonden, j welker bewoners, vreemd genoeg, beweren wel des avonds circa 9 uur een geschreeuw en gehuil te hebben gehoord, maar niets daarvan te hebben gezien, daar zij hun wo ning niet verlaten hebben. Als vermoede lijke dader werd reeds Dinsdag door de marechausées van Vlodrop aangehouden en naar Roermond overgebracht zekere B. H. uit Melick, die met zijn oom (de verslagene was een halve broeder van zijn vader) en vergezeld van zijn U-jarig zoontje Maandag meerdere herbergen had bezocht en tot nog slechts korten tijd voor de vreeselijke ge beurtenis in diens gezelschap werd gezien. Zij zouden zelfs m een m de nabijheid gelegen woning, vroeger herberg, te vergeefs een glas bier hebben gevraagd. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier weder de oor zaak te zijn. Het lijk van den verslagene is op de alge meene begraafplaats te Melick ter aarde be steld. Nader wordt omtrent dezen gruwelijken moord nog het volgende gemeld De dader van den moordj.l. Maandag-avond teMelick-Herkenbosch gepleegd, zijnde zekere Simon Steenbakker, is door den kommandant der brigade maréchaussée te Roermond ge vat. Hij heeft ook reeds volledige bekentenis afgelegd en verklaard dat hij eenen wrok had tegen den verslagen venter v. d. Ven, omdat deze eens tegen hem in eene straf zaak getuigd had, waardoor Steenbakker tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld was geworden. De moord is gepleegd met het houten kasje waarmede v. d. V. gewoon was, met koopwaren, over land te trekken, met een klomp en met een zwaar ploegtrekhout. Al deze voorwerpen zijn in beslag genomen. De verslagene is 62, de dader 40 jaren oudlaatstbedoelde is gehuwd en heeft kin deren. De eerst aangehoudene daglooner H. en diens zoon zullen nu wel onslagen worden. Te Wijk-Maastricht is men op ditoogen blik bezig een der oudste en merkwaardig ste gedeelten der Maastrichtsche bevestiging, het zoogenaamde Waterpoortje" te slechten. Met dit poortje verdwijnt het laatste his torische overblijfsel van de plaats, waar de Romeinen eene brug over de Maas sloegen. Te Schinckenschans, tegenover het dorp Lobith, is eergisteren-middageen hevige brand ontstaan, waardoor in zeer korten tijd vijf woningen totaal werden in asch gelegd. Niets werd gered. Alles was verzekerd. Oorzaak niet bekend. De bliksem is gisteren-middag ingeslagen in een pand aan het boveneinde van de ge- i meente Sliedrecht. Twee arbeiderswoningen en eene schuur werden een prooi der vlam men. Te Stockum, gemeente Bergh, sloeg gis teren-middag de bliksem in de woning van den landbouwer J. Polman. Het huis en een groot deel van den inboedel werden in asch gelegd. Gisteren-middag sloeg te Leeuwarden de bliksem in een huis van den wethouder den heer De Jongh. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Aanwezig zijn de heeren J. J. G. Nolet voorzitter; J. Th. AVittkampf; J. Meijer J. PzMr. W. H. Jansen en P. M. J. A. La- gerweij. De notulen der vergadering van 3 April 1890 worden door den secretaris voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt be sloten, zooals respectievelijk door den voor zitter wordt voorgesteld. Op uitnoodiging van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Alkmaar, wordt beslo ten zich te wenden tot Z. E. den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid met verzoek het aanbieden van telegrammen bij telegraafkantoren met beperkten dienst te vergemakkelijken, door het aanbrengen van bussen, waarin dan, wanneer het kantoor gesloten is, ten allen tijde de telegrammen zouden kunnen worden geworpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5