BINNENLAND. spoorwegdistrict. De Regeering zelve stelt voor, een spoorweg van Mossamebes te doen aanleggen door een Belgisch consortium, waarvoor de kosten op 670,000 pond sterl. zijn geraamd. Het is onjuist, dat Engeland en de Ver- eenigde Staten aan Portugal eene nota heb ben doen ter hand stellen, waarin een cate gorisch antwoord wordt gevraagd ter zake van den Lorenzo Marquez-spoorweg. De zaak zal door arbiters worden geregeld. RUSLAND. Blijkens eene correspondentie uit Weenen aan een Fransch blad blijft mgr. Strossmayer, bisschop van Diakovir, nog altijd zijn idiaal de hereeniging van de Grieksch-Russische met de Latijnsehe Kerk, nastreven. Mgr. Strossmayer gelooft zelfs, dat die hereeniging niet ver meer verwijderd is en dat zij eene gewichtige gebeurtenis zal zijn, zoowel op staatkundig als godsdienstig gebied. In een merkwaardig schrijven, gezonden aan den eerw. pater Pierling S. J., waarin de gods dienstkwestie in Rusland behandeld wordt en dat tot titel voert»Paus en Cron", verklaart de scherpzinnige prelaat, die zich tot verheven ideaal den terugkeer van het Slavische ras tot de Kerk van Christus heeft gesteld, dat, naar zijne meening, hetoogen- blik niet ver meer verwijderd is, waarop het Russische volk het juk der autocratie zal afschudden, om een behoorlijke vrijheid te verkrijgen, welke in overeenstemming is met zijn belangen. Terzelfder tijd schrijft de Bisschop zul len de Russen inzien, dat er geen waar achtige vrijheid kan bestaan zonder een zelfstandige, onafhankelijke Kerk. Zelfs de dynastie en de heerschende klassen zullen erkennen, dat eenKerk, die in alle opzichten op slaatsche wijze aan den Staat is onderwor pen, geep krachtigen steun kan zijn noch voor de dynastie, noch voor de instellingen des lands. Alsdan zal men erkennen, dat een toenadering tusschen den Grieksch- Oosterschen ritus en de Roomsch-Katholie- ke Kerk moet plaats vinden, opdat de Kerk van Rusland haar werkkracht herwinne en goede vruchten oplevere. Ten slotte ver klaart mgr. Strossmayer, dat hij niet zal ophouden aan deze hereeniging te arbeiden, welke gelijk zou staan met eene bekeering der Russen tot het katholieke geloof. Ook in staatkundig opzicht zou een dergelijke gelukkige gebeurtenis van ontzaglijke be- teekenis zijn. Schiedam, 12 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders van Schie dam doen te weten, dat de Jaarmarkt of Kermis alhier, indien bijzondere omstandig heden dit niet beletten, zal aanvangen op Maandag, den 7en Juli e. k. dat de loting tot regeling der plaatsen voor hen, die zich overeenkomstig art. 47 der ver ordening van 29 Juli 1881, afgekondigd den 18 Augustus daaraanvolgende, binnen den vastgestelde tijd hebben aangemeld en wier toelating door Burgemeester en Wethouders kan worden vergund, zal geschieden ten overstaan van den Hoofdcommies bij de plaatselijke belastingen in tegenwoordigheid der aanvragers, wanneer die ziehdaartoe aan melden, aan zijn kantoor bij de buitensluis aan de Hoofdstraat, op Vrijdag, den 27 Juni aanst., des voormiddags 10 ure, of zooveel later op dien dag als voor sommige categoriën zial worden noodig geacht; dat niet meer dan twee draaimolens, benevens twee velocipède-tenten of dergelijke inrich tingen op de Kermis zullen worden toegela ten, met bepaling dathetMarkgeld door eiken aanvrager moet zijn betaald voor den aanvang der loting om aan die loting te kunnen deel nemen, en dat het niet zal worden terugge geven, ook dan niet wanneer, ongeacht om welke redenen van de bij het lot aangewezen plaatsruimte geen gebruik mocht worden gemaakt. dat met het opzetten der Kramen, Spellen Tenten enz, kan worden aangevangen op Woensdag, den 2en Juli e. k., terwijl de plaatsen na dien tijd alleen worden bewaard voor hen, die het Marktgeld vóór of op den 30en Juni e. k., uiterlijk des namiddags ten vijf' ure, ten kantore van den Gemeente-ont vanger zullen hebben voldaan dat de Kramen, Spellen, Tenten enz. zul len moeten zijn afgebroken en weggeruimd uiterlijk op Woensdag, den 16 Juli 1890. Ter gelegenheid van den dag, waarop hij vóór 40 jaren tot med. doctor is gepromoveerd, mocht Zaterdag de heer P. J. Jansen van vele zijden ondervinden, hoezeer zijne lang durige werkzaamheid als geneeskundige te dezer stede wordt op prijs gesteld. Van zijne ambtsbroeders van den geneeskundigen kring zoowel als van vele andere ingezetenen dezer gemeente ontving de hooggeachte jubilaris treffende blijken van belangstelling en deel neming in de feestvreugde van dezen voor hem zoo heugelijken dag. Dat hij nog vele jaren tot heil der lijdende menschheid in ons midden werkzaam zij, is gewis een wensch, waarmede allen, die dezen verdien stelijken stadgenoot van nabij kennen, van harte instemmen. Zondag-ochtend omstreeks elf ure zijn de beide personen, die wegens de inbraak in het kantoor der firma Zoetmulder Zn. in den nacht van Vrijdag op Zaterdag wer den gearresteerd, naar Rotterdam overge bracht. Als een bewijs, welke gevaarlijke sujetten de politie door deze arrestatie in handen kreeg, mag wel dienen, dat behalve de reeds gevonde voorwerpen ook een mes, sleutels en loopers, kortom alle gereedschap pen die inbrekers bij hun snood bedrijf ple gen te gebruiken, in de tuinen van de hee- ren Melchers en Van Gent werden gevonden. Naar men vermoedt, zijn de beide gearres teerden Vrijdag-avond met den trein te 9 u. 9 m. in de stad gekomen. De een zou te Lei den de andere te Rijpwetering thuis lioo- ren. Opmerkelijk is het, dat juist acht da gen geleden, 's nachts te drie uren, de deur van het kantoor der heeren Zoetmulder Zn. eveneens open gevonden was. De heer J. J. Zoetmulder en zijn zoons, die zich, daarop gewekt, naar het kantoor begaven, vermisten toen echter niets en ook was er geen spoor van braak te bespeuren, zoodat als toen aan dit zonderling geval geen ver der gevolg is gegeven. ZEx. Mgr. Aristide Rinaldini, Apostolisch Internuntius bij het Nederlandsche Hof, heeft de droevige tijding ontvangen van den dood van zijn vader, den heer Jacques Rinaldini, den 8n jl. in den ouderdom van 83 jaren overleden te Foligno (Italië). Aan de Internuntiatuur te 's-Hage gaven Zaterdag onderscheidene leden van het corps diplomatique en aanzienlijke ingezetenen blij ken van deelneming in dit smartelijk verlies. In een schrijven aan het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen, vestigt de consul-generaal der Nederlanden te Mexico de aandacht op de voordeelen, aan de op richting eener directe stoomvaartverbinding tusschen Nederland en Mexico verbonden. De consul-generaal is van oordeel, dat de bestaande lijn LiverpoolGalvestonMexico niet tegen zulk een lijn zal kunnen concur- reeren. Volgens een mededeeling van 't IJaarl. Dagblad zijn op 't oogenblik bij het Ministe rie van Oorlog plannen aanhangig voor een bijzonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aange legd van den Hoek van Holland over Sche- veningen, Katwijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot Helder. De weg dient om net troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschil lende posten. Met den aanleg zou reeds in het volgend jaar een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een meer omvattend werk, nl. van den aanleg van een kustspoorweg, welke dezelfde pun ten zou verbinden als de hierbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden wor den door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen be reiken. Het groote voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmaterieel een uit gestrekte kuststreek kan beschermen. Zoo b. v. in den morgen een vijandelijke scheeps macht, een aanval op eenig punt der kust zou doen, dan zal, zoodra men de manoeuvres van den vijand heeft verkend, onmiddellijk een pantsertrein op het bedreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de ver schillende spoor- en tramlijnen van de ver schillende plaatsen, waarlangs zij loopt, zoo dat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen gebracht worden. Men klaagt hier wel eens, als een paar dronken soldaten met hun sabels in 't ronde slaan maar wat zou men wel zeggen, als men op Curasao woonde en daar een bezoek kreeg van «passagierende" matrozen der Kon. Ned. marine, die volgens een schrij ven in den Amigoe di Curagao bij een bezoek aan den wal de huizen openbraken, weerlooze vrouwen molesteerden en zooveel ontsteltenis onder de bevolking teweeg brachten, dat men in dien tijd 's avonds alle huizen gesloten vond, vensters dichtgespij kerd, licht en vuur uitgedoofd, om de atten tie der moedwillige matrozen niet te trekken. De schrijver van dat stuk verklaart te heb ben gezien, dat men op de daken klom en de pannen verbrijzelde, om zich zoo toegang te verschaffen. Bij het hevig onweder, dat Vrijdag-namid dag boven Delft losbarstte, sloeg de bliksem in een huis aan den tol onder de Hoorn (gemeente Hof van Delft). De brand werd spoedig gebluscht. Onder Wateringen werd een wiek van een molen geslagen en tus schen Delft en Den Haag een telegraafpaal verbrijzeld. Vrijdag-avond sloeg de bliksem in de open bare lagere school te Dedemsvaart, wijk F., scheurde het plafond van een der lokalen, en wierp een paar deksels van zinkputjes, die het water uit de geleidingsbuizen opvan gen, eenige meter ver weg, doch veroorzaakte overigens geen schade. Een der lotelingen uit Den Haag, die on der zijn makkers socialistische smaadschriften verspreidde, is op hooger last ingedeeld bij het garnizoen te Vlissingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2