13e Ja an Woensdag 14 Mei o. 3683. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van Jen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sbl. no. 124.) Van 16 regelsƒ0.60 v Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. President Kruger heeft weder eene waar- Schnwing uitgevaardigd tegen de voorgeno men expeditie der Transvaalsche Boeren naar Mashonaland. Aan de Times wordt uit Durban geseind, 'litt de president van den Oranje-Vrijstaat eenige wijzigingen in de grondwet voorstelt, Waaronder de toekennig van het veto-recht aan den president der republiek ten aanzien van met geringe meerderheid van stemmen aangenomen wetsontwerpen. De wetgevende Raad van Natal heeft de 'Hst den Oranje-Vrijstaat gesloten spoorweg conventie bekrachtigd. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger behelst de wet, waarbij de wet van 4 Mei 1874 tot verbod der J>on bevoegde uitoefening van kerkelijke ambten a. w. tot verbanning van priesters, met lngang van Dinsdag wordt opgeheven. Disteren heeft de nieuwe staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Marshall Dieberstein in den Rijksdag eene korte rede gehouden tot toelichting van het door de Itegeering gevraagde aanvullingskrediet van 'P/j millioen mark voor Oost-Afrika. Hij 'egde er met klem den nadruk op, dat Duitsch- 'and zich in Oost-Afrika wil beperken tot Fet consolideeren van hetgeen het daar reeds bezit. Eene politiek van verovering is vol komen uitgesloten. De taak van Emin Pa cha bestaat daarin, dat hij in het achterland, Waarvan het boven allen twijfel staat, dat bet aan Duitschland behoort, vriendschappe lijke betrekkingen met de stammen moet aanknoopen, en door het aanleggen van sta- ttons een grooten en veiligen karavanenweg moet maken. Von Marshall verklaarde ver der, dat Duitschland bij zijne koloniale poli- Dek er onveranderlijk naar streven zal, hand aan hand te gaan met Engeland, en dit in '■et bijzonder, waar het Oost-Afrika geldt. Kngeland betoont zich daarbij volkomen vriendschappelijk, en de politiek van den Keizer berust evenzeer op gevoelens van vriendschap (bijval). Von Marshall stelde verder het nuttige en noodzakelijke in 't licht van het optreden van Wismann en van Emin's nieuwe expeditie ter onderdrukking van den slavenhandel. Hij verzocht, daarom den Rijksdag de Regeering welwillend te ondersteunen, omdat hare politiek geen uitbrei ding door verovering beoogt, maar eene stelselmatige afronding van het gebied, dat Duitschland niet zonder bloedvergieten heeft verworven en dus behouden en gebruikt moet worden. De maidenspeech van den staatssecretaris werd zeer gunstig ont vangen. Daarna was de rijkskanselier Von Caprivi aan 't woord. Wat in diens rede het meest de aandacht trok, waren zijne koele en te rughoudende woorden over de in den jong- sten tijd in Duitschland weder meer op den voorgrond tredende dwepers met koloniën, die na Bismarck's aftreden groote dingen hopen, dewijl het bekend is, dat de Keizer veel met de koloniën op heeft. Daarom maakte Caprivi's drooge opmerking, dat hij het nut der tegenwoordige Duitsche koloniën voor namelijk daarin zag dat de marine er ge schikte kolenstations zou vinden, een bij zon deren indruk. Zijne spotachtige gezegden over Kolonial Schwaermer, die eenen atlas voor zich nemen en half Afrika daarop met blauwe verf kleuren, vonden veel bijval aan den lin kerkant. Rechts daarentegen verheugde men zich over eenige scherpe woorden tegen de principieele tegenstanders van koloniën. Nadat deze rede door den rijkskanselier is gehouden, is het niet waarschijnlijk meer, dat hij in den Rijksdag, zooals hij in het Pruisische Huis van afgevaardigden gedaan heeft, een soort van programma-rede over zijne algemeene politiek zal houden. De aanneming der koloniale kredieten schijnt, na de welwillende houding waarmede de rede is aangehoord, verzekerd. FRANKRIJK. Bij de verkiezing in Yonne, arrondissement Avallon, is de radicaal Hervien met 5499 stemmen verkozenbij die in Charente, arrondissement Raffée, de republikein üupor- tal met 7042 stemmen, en bij die te Evreux de radicaal Isembart, met 7776 stemmen. Tusschen de patroons en de werklieden te Bessèges is nog geen vergelijk getrol- fen. Onder de arbeiders heerscht groote opge wondenheid (Volgens de Temps heeft de Compagnie des forges de maire van Bessèges doen weten, dat, indien,het werk niet ter stond hervat wordt, de hoogovens Dinsdag gesloten zullen worden. HET OOSTEN. In de Rumeensche Kamer heeft eene be langwekkende zitting plaats gehad. De Re geering verlangde kredieten voor de vesting werken, en de minister Carp verklaarde te dier gelegenheid, dat de versterkingen des lands waren opgericht met het doel, om Rumeniö in staat te stellen, ingeval van eene botsing tusschen Oostelijk en Weste lijk Europa, de partij van het laatste te kie zen. Verschrikt over deze wel wat al te rondborstige uiting haastte zich de minister van buitenlandsche zaken, de heer Lahovary, stellig te betuigen, dat de versterkingen alleen ten doel hadden de veiligheid van Rumenië te verzekeren, en volstrekt niet gericht zijn tegen eenig land, daar de plicht van Rumenië is, dezelfde vriendschappelijke houding in acht te nemen tegenover alle na burige rijken. Ondanks deze betuiging mocht men betwijfelen of 11a de uitlating van den minister Carp de gevraagde kredieten door de Russischgezinde Kamer zouden wor den toegestaan. De telegraaf bericht echter, dat de kredieten voor de verdedigingswer ken met 93 tegen 55 stemmen zijn aange nomen. Aan de Standard wordt uit Constantino- pel gemeld, dat de Turksche gezant te Londen verscheidene samenkomsten met lord Salis bury gehad heeit om over Egypte te spreken. Lord Salisbury verklaarde zich geneigd tot nieuwe onderhandelingen om tot de ont ruiming te geraken, mits Turkije Enge- land's recht tot interventie, zoo die na de ontruiming noodig mocht wezen, erkenne en mits de Porte de verplichting op zich neemt om de door Engeland gemaakte regelingen niet te storen. Tegen die voorwaarden oppert Turkije geen bezwaar, zoodat er eerstdaags onderhandelingen met Rustem-pacha of met een buitengewonen gevolmachtigde te Lon den over een nieuw tractaatverwacht kunnen worden. ITALIË. De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend, waarbij bezuinigingen worden ingevoerd en verklaard, dat de be grooting voor het dienstjaar 189091 vol komen in evenwicht zal zijn. I11 den Senaat hebben de heer Rossi en anderen dezer dagen den oeconomischen toestand van Italië wederom met donkere kleuren gemaald. »De toestand is zoo ern stig", zeide de heer Rossi in zijn betoog, dat één enkele mislukte oogst hem on houdbaar kan maken." De heer Perari liet zich al even pessimistisch uit en klaagde over de millioenen, die nutteloos voor de expeditie in Afrika worden uitgegeven. Te Rome duurt de crisis voort en blijven werkeloosheid en faillissementen aan de orde van den dag, hoewel de Staat de gemeente reeds met een bedrag van 300 millioen lire te hulp is gekomen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De werkstaking van de bakkers te Pesth is bijna geëindigd. De 1500 gezellen, die vijf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1