13e Jaa ra'. Woensdag 21 Mei 1890. \o. 3(588. VERSCHIJNT DAGEL IJ K S. o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. O Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 T' ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud dezer conrant is ver- ïekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl,no. 124 Van 1—6 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke DUITSCHLAND. hl den Rijksdag werd gisteren voortgezet e behandeling in eerste lezing der Gewer- eor<lnungsnoveile of wijziging der Bedrijfs- ^et> wat slechts een andere naam is voor ebeiterscliutzgesetz of wet tot bescherming er werklieden. De heer Grillenberger gaf e hoop te kennen, dat de wetgeving op den a'beid niet op niets zal uitloopen. De voor stellen van de sociaal-democraten mag men 'Uet d priori verwerpen. Zij hebben aan toonen, hoe hunne eischen te vereenigen Zljn niet den toestand der maatschappij. Zij ebben de besluiten van den Keizer met eugde begroet. Doch door den invloed van groote industrie is veel daarvan terugge- longen. Spr. betreurt het, datDuitschland '"et, gelijk Oostenrijk en Zwitserland, een bonnalen arbeidsdag vastgesteld lieett. begrootingscommissie uit den Rijksdag "eelt met 14 tegen 5 stemmen den voor Oost-Afrika verlangde buitengewonen post Van 4^ millioen toegestaan, en heeft vervol- gens de gansche supplementaire begrooting goedgekeurd. Tegen stemden de vrijzinnigen, he socialisten en de leden der volkspartij. Dij de beraadslaging in de commissie heeft de staats ecretaris van buitenlaridsche zaken verklaard, dat eene regeling der aangelegenheden, tus- schen het rijk en de Oost-Afrikaansche Maat schappij eerst kan plaats hebben, wanneer "e oproerige beweging in Oost-Afrika ten v°"e bedwongen is. In antwoord op een v'aag is van de zijde der Regeering verklaard, ''at haar niets bekandistuntrent invoering eener hjn naar Samoa. Ren onverwacht voorval, dat een treurig hebt werpt op de toestanden in Beieren, heeft Zlch aldaar voorgedaan naar aanleiding van 'leL genomen besluit om den aanstaanden bitschen Katholiekendag in de Beiersche jootdstad te houden. De Prins-Regent heeft Ccn schrijven aan den aartsbisschop van -Runchen-Freising verklaard, dat hij het ge- boinen besluit betreurde, omdat hij den vrede te Munchen er door bedreigd achtte, »die h°or de kalm denkenden van alle klingen gewenscht wordt." Het schrijven sluit met verlangen naar herziening van het be sluit voor ik volgens recht en plicht naar Maatregelen uitzie tot bescherming des rredes. 'Tengevolge van dit onbehoorlijk schrij- Ven hebben de katholieke leiders zich genood zaakt gezien, het plan om eene rustige verga dering te houden in een stad, welke nog slechts door socialisten in den Rijksdag vertegenwoor digd wordt, te laten varen. De Katholiekendag 1 zal natuurlijk toch plaats hebben, maar waar De keuze is opgedragen aan vorst Yon Lö- wenstein. Dat eene der andere Beiersche steden gekozen zal worden, is nauwelijks denkbaar, want men zou dan weer dezelfde moeilijkheden van de zijde des Prinsen-Re gent ontmoeten. Prins Luitpold heeft in de laatste jaren vele verwachtingen teleurge steld na zijne onderteekening van de leer des heeren Lutz, dat het placet des Staats zich ook over de geloofszaken uitstrekt; na de verklaring van Lutz, dat een katholiek dogma staatsgevaarlijk is, zonder dat zulks hem zijn ambt als minister van eeredienst deed verliezen na het hatelijk, klein geestig verbod, waarvan boven gewaagd is, terwijl de dweepzieke Gustav-Adolf-Verein wèl in Beieren mocht vergaderen en zelfs door een hoogen regeeringsambtenaar be groet werd na dit alles kan men ook alles verwachten van den prins, die een speelpop is in handen van zijn minister. ENGELAND. In het Lagerhuis zeide gisteren minister Fergusson, dat het onmogelijk was de docu menten betreffende de bezittingen in Oost en West-Afrika openbaar te maken. De heer Gladstone vertrok Vrijdag II. naar de Oostelijke graafschappen, teneinde daar eenige politieke redevoeringen te gaan hou den. Onderweg begon hij reeds te Ipswich met een toespraak uit het raam van de coupé. Home Rule was het onderwerp van zijne wel sprekendheid, en o. a. zeide hijmet het oog op zijn ruim tachtigjarigen leeftijd dat de conservatieven niet hopen moesten, al waren ze hem (Gladstone) kwijt, ook de Ier- sche kwestie kwijt te zullen raken. Te Norwich verklaarde Gladstone te gelooven, dat, indien er op dit oogenblik eene ontbin ding van het Parlement plaats had, de uitslag der verkiezingen eene volslagen omkeering in de sterkte der partijen te Westminster tengevolge zou hebben. Het gerucht wordt tegengesproken, volgens hetwelk de Britsche Oost-Afrikaansche com pagnie aan de Regeering zou hebben ver klaard, dat hare taak onmogelijk geworden was door het tegenwoordige Engelsche regee- ringsbeleid in Afrika. Wel confereerden de bestuurders in de vorige week, waarbij het regeeringsbeleid door hen streng veroordeeld werd, als zullende voeren tot verijdeling van de taak der Compagnie in Oost-Afr ika maar een in dien geest genomen besluit werd aan Salisbury niet medegedeeld. Lawson inter pelleerde de Regeering nopens den voorge wenden afstand van land in Zuid-Afrika, tus- schen Damaraland en Matabeleland. De jongste berichten uit Puerto Allegre melden, dat de troepen zich verbroederden met het volk, na eerst daarop geschoten te hebben. Troepen en volk zetten daarop ge meenschappelijk den landvoogd van de pro vincie Rio-Grande af. Men wil niets weten van Barbosa's bankplan. Het heet dat men geneigd is zich tegen het plan desnoods gewa penderhand te verzetten. De Times verneemt uit Lissabon, dat de Regeering in de Cortes verklaarde vast te houden aan Portugals uitsluitend scheepvaart recht op de Zambesi en Shire ondanks Sa lisbury's bewering van het tegendeel. De Regeering weigerde overigens verdere inlich tingen. De Daily News verneemt uit Calcutta, dat eenige vermoedelijke handlangers van den afgezetten vorst Dhuliep Singh, in Birma zijn gevat, beschuldigd van oproerstoken. FRANKRIJK. Met bijna algemeene stemmen is de Se naat tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan ter zake van de interpellatie van Allègre betreffende den toestand op Mar tinique. Aanhoudend wordt het aantal der Parijsche gasthuis-geneesheeren, die op den terugkeer der liefdezusters als verpleegsters aandrin gen, grooter. Bij hen die zich reeds in dien geest hebben uitgelaten, heeft zich thans de heer Luys aangesloten, die als geneesheer aan het gesticht de Charité verbonden is. De heer Luys heeft te Parijs een grooten naam verworven, vooral door zijn proeven met het hypnotisme. Hij keurt de uitdrij ving der zusters in een schrijven aan de Eclair met kracht af. Laten wij er bijvoe gen, dat noch genoemd blad, noch genoemde doctor van clericalisme kunnen verdacht wor den. De Temps bevat een depeche uit Senegal, meldende dat de kolonne van graat Archi- nard zich op 25 April meester maakte van het fort Onosebouron. De aanval duurde 24 uur. De inlanders boden voet voor voet tegenstand, en het gevecht werd gedurende den geheelen nacht met hardnekkigheid voort gezet. Men schoot elkaar d bout portant neer. De Franschen hadden 15 dooden en 72 gekwetsten op de 600 man. De Gaidois logenstraft uitdrukkelijk het bericht, dat de heer Christophle zijn ontslag genomen heeft, hetzij als afgevaardigde, hetzij als gouverneur van het Crédit Fonder. ITALIË. Na eene lange discussie besloot gisteren de Kamer met groote meerderheid, niet over

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1