BINNENLAND. te gaan tot de tweede lezing van de motie van Imbriani, strekkende om eene enquête te houden omtrent de administratie der tabak. De ministers hadden verklaard, dat zij aan het votum geen deel zouden nemen. De minister Crispi heeft het door den Senaat gewijzigde wetsontwerp op de liefda digheidsinstellingen weder bij de Kamer inge diend. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van gisteren geseind De Duitsche gezant, Bulow, heeft eene nota over handigd, waarbij de Bondsraad wordt uit- genoodigd onderhandelingen aan te knoopen voorliet sluiten van een tractaat metDuitsch- land, dat de eischen loslaat, die ter zake van de wet op de aanklachten waren gesteld. Schiedam, 20 Mei 1890. De minister van waterstaat heeft een kon. besluit uitgelokt, van niet weinig belang voor onze visscherij. Voortaan nl. wordt voorvis- schersvaartuigen, bekend onder de namen van hoogaarts, blazer, hengst, botter of schok ker liet product ter bepaling van het aantal tonnen met 7s verminderd. Als men in aanmerking neemt, dat patentrecht, haven en kanaalgelden enz., berekend worden naar de tonneninhoud, dan begrijpt men ook, dat dit besluit van beteekenis is voor onze vis- schers. In de Staatscourant is opgenomen de wet van 9 Mei jl. houdende verbodsbepalingen te gen het dragen van wapenen. Wij brengen in herinnering art. 1 dezer wet, dat aldus luidt Het is verboden op den openbaren weg of op eenige voorliet publiek toegankelijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wapenen verstaat deze wet gewe ren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dolken, dolkmes sen, sabels, degens, degenstokken, priem- stokken, wapenstokken en. dergelijke voor werpen. Overtreding van het verbod, in dat arti kel gesteld, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De memorie van antwoord is verschenen op het afdeelingsverslag der Tweede Ka mer betrekkelijk het wetsontwerp tot be krachtiging van de bekende spoorweg-over eenkomsten. De memorie is 85 folio blad zijden groot en gaat vergezeld van zeven bijlagen, waaronder eene nota van antwoord op die van den heer Farncombe Sanders. Eenige heeren hebben tot ons volk een oproeping gericht, om gelden bijeen te bren gen voor de oprichting van een gedenkteeken op de Mookerheide, gewijd aan de nage dachtenis van de graven Lodewijk en Hendrik Van Nassau, die in den bloedigen slag van Al April 1574 het leven lieten. Van ieder, die met hun denkbeeld instemt, vragen zij een bijdrage van één gulden. Reeds mochten zij de mededeeling ontvangen, dat Z. M. de Koning zijn ingenomenheid met hun plan betuigd heeft. Door eenige invloedrijke mannen, liefheb bers van goede muziek, beschermers van toonkunst, worden naar wij vernemen pogingen in het werk gesteld, om een Ne- derlandsche Muziek-vereeniging, over geheel het land, op te richten, die bedoelt, Neder- landsche toonkunstenaars tot nieuwe schep pingen aantemoedigen, en de opvoering hun ner werken gemakkelijk te maken. Wanneer wij wel ingelicht zijn, moet het initiatief daarvoor uitgegaan zijn van mannen alsH. J. Joosten, mr. N. J. Van Hall, M. J. Waller, J. Van Schmitz, Dan. De Lange, J. G. De Groot, dir. der Nederlandsche Opera en enkele anderen uit Den Haag, Dordrecht, enz. Weldra zullen alle muziekliefhebbers in Nederland tot deelneming en steun uitgenoodigd en aangezocht worden, zooveel mogelijk afdee- lingen te vormen. (II. N Wij lezen in het Bat. Handelsbl. Den '!8n April is opnieuw een stuk van de R. K. kerk te Batavia ingestort, en wel het torentje, dat bij den ondersten rand af gebroken 's en thans tegen den voormuur ligt. Om ongelukken te voorkomen, is het kerkert afgesloten. Den 14n April heeft de eerste vergadering plaats gehad van de commissie voor de inza meling van fondsen tot wederopbouw der kerk. Tegenwoordig waren 23 leden, en staande de vergadering werd door hen aan giften en maandelijksche bijdragen ingeteekend voor een bedrag van ruim t 6700. De verkiezing van twee leden van den ge meenteraad van Pernis wekt heden veel be langstelling. Zelfs is een visscher van Nieu- wediep overgekomen om te Pernis zijn bur gerplicht te vervullen. Men schrijft uit Rotterdam aan het D. v. Z.-H. «Alhier is deze week een voorloopige ver gadering gehouden van Nederlandsche olie- labrikanten, welke spoedig gevolgd zal wor den door een ofticieele bijeenkomst, met het doel om te trachten van de Regeeringte ver krijgen invoerrechten op lijnkoeken en op olie, omtrent welk laatste artikel echter nog geen overeenstemming is verkregen. Alge meen was men het echter eens dat de vrije invoer uit het buitenland de ontwikkeling en derhalve den bloei dier nijverheid be let." Doorgaande rijtuigen Ie en 2e klasse der Hollandsche Spoor zullen van 1 Juli at loo- pen tusschen Rotterdam (Delftsche poort) en Scheveningen, vice versa rechtstreeks. De doorgaande rijtuigen worden bij aankomst in Den Haag afgehaakt en op den tramweg gebracht. Te halt zeven gisteravond brak onder Ba- rendrecht in de zwingelkeet van J. Groene- boom brand uit, die zich in een oogwenk van de belendende hofstede en twee in de nabijheid staande hooibergen meester maakte, en daarna op 2 arbeiderswoningen van den zelfden eigenaar, waarin 7 huisgezinnen ge huisvest waren, een boerenstelling van A. v. d. Seijs en een van A. Leeuwenberg, te Heijnenoord, oversloeg. Toen de twee brandspuiten dan ook be trekkelijk spoedig op het terrein van den brand aanwezig waren, viel aan blusschen niet meer te denken, en bepaalde zich de taak der brandweer tot het beschermen der aangrenzende stellingen, waarin zij zeer goed slaagde, daar de hofstede van A. Salie, die, toen om 9 uur de wind meer naar het Wes ten draaide, groot gevaar liep, mede een prooi der vlammen te worden, behouden bleef. Eerst tegen 10 uur was men den brand meester. De verbrande stellingen, die alle met riet gedekt waren, zijn bij de Amsterdamsche assurantie-maatschappij De Jong Co. ver zekerd. Van de inboedels kon het meeren- deel in veiligheid gebracht worden. De met pannen gedekte arbeiderswoningen waren niet verzekerd. De brand moet door onvoorzichtigheid van een 10-jarigen knaap ontstaan zijn, die een lucifer, waarmede hij zijn sigaar had aange stoken, achteloos in de zwingelkeet wegwierp. De zaak moet reeds in handen der justitie zijn. Dertien huisgezinnen zijn thans tengevolge van den brand zonder woning. RN.) Onweerberichten. Gisteren-namiddag is de bliksem geslagen in de bouwwoning van Teunis Schouwenburg aan den Schenkeldijk onder 's Gravendeel. De woning stond terstond in lichtelaaie vlam. Te Oisterwijk werd gisteren-middag om streeks 4 uur het hotel de Zwaan door den bliksem getroffen doch zonder brand te ver oorzaken. Door het dak binnen gekomen, sloeg de bliksem door de plafonds heen en verwijderde zich langs een zinken afvoerpijp aan de veranda. Jl. Zondag woedde ook te Ierseke een hevig onweder, waarbij de bliksem een man op straat doodde en brand deed ontstaan in het rieten dak van eene boerenschuur. Deze brand veroorzaakte evenwel weinig schade, daar hij door de wakkerheid van een man, die op het dak klom, spoedig beteugeld werd. Te Heemse sloeg de bliksem in den toren der Herv. en te Hardenberg in de toren der pas voltooide Ned. Ger. Kerk in beide ge vallen werd geen brand veroorzaakt. De schade aan het dak der toren te Heemse toegebracht is echter nogal aanzienlijk in de kerk bepaalt deze zich tot een paar gaten jn het plafond en de muren. Te Veeningen, Wierden en Kollumerzwaag werden woningen in de asch gelegd. Te Smilde sloeg de bliksem in de woning van J. Oosterwijk. Een hond, die zich met de bewoners in hetzelfde vertrek bevond, werd gedood. Anders werd niemand gedeerd. Te Seksbierum ging het zware onweder vergezeld van hevige hagelbuien, die in het jonge groen der boomen, de bloesem der vruchtboomen en in de veldvruchten groote verwoestingen aanrichtte. Te Maurik zijn drie runderen van den heer P. Van Maurik door den bliksem gedood. Blijkens De Stem der Liefde, maandblad van de «Nationale Christen-Geheelonthou- ders-Vereeniging" is ook te Delft eenafdee- ling dezer vereeniging opgericht. Zij telde bij den aanvang 22 leden. Het bestuur is als volgt samengesteldEere-voorzitter ds. Van Herwaarden, voorzitter J. Var. der Heide, bibliothecaris LI. Emeis, secretaris-penning meester J. C. Flielie. Mr. C. J. Heijdenrijck te 's-LIage, lid van den Raad van State, vierde Zondag 11. onder vele blijken van belangstellingen sympathie zijn zilveren huwelijksfeest. Dr. Vinkhuizen, de bekende lijfarts des Konings, herdacht gisteren het tijdstip, waar op hij vóór 25 jaren de geneeskundige loopbaan te 's-Hage intrad. In de bussen, welke op verschillende plaat sen van Amsterdam op Hemelvaartsdag ge- plaats waren, is ten behoeve van het Genoot schap «Liefdadigheid naar Vermogen" aldaar, een bedrag van f4253.24| gevonden. Met het geld, dat op andere wijze werd ontvangen, is op dien «Liefdadigheidsdag" in het geheel f!0,129i ontvangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2