No. 13e Jaarg. Donderdag 22 Mei 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiëu Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. BELGIE. Uit Jolimont wordt van 20 dezer geseind Uöt internationale mijnwerkers-congres is heden alhier bijeengekomen. Er zijn een aantal afgevaardigden uit het buitenland, °nder welke de drie leden van het Engel- Sche Lagerhuis, Burt, Crawford en Fenner- wick. Een Belgisch gedelegeerde heette de aanwezigen welkom; op den welkomstgroet ^erd door gedelegeerden uit Engeland en ait Westfalen geantwoord, waarop het con gres overging tot de verkiezing van zijn bureau. DUITSCHLAND. Ue voorzitter der rijksdag-commissie voor de legerwet had den rijkskanselier den wensch taedegedeeld van eenige leden dier commis- Sle> om inlichtingen aangaande den staat kundigen toestand te ontvangen. De rijks kanselier heeft schriftelijk geantwoord dat hij tot zijn leedwezen geene belangrijke '"lichtingen daaromtrent kon geven. Bijzon- her wat het drievoudige verbond aangaat, vür' hij niet anders dan herhalen hetgeen ^gemeen bekend is, namelijk dat het ver- °nd onveranderd in wezen en er in de be dekkingen der verbonden mogendheden °uderling hoegenaamd niets veranderd is. Ue Duitsche Visscherij-Vereeniging hield Ofil'gisteren-avond te Berlijn eene algemeene ^e'gadering, onder presidium van graaf Von ehr Schmaldow, en in tegenwoordigheid van en minister Lucius. Het voornaamste on- erwerp van het debat was de kwestie of zahnteelt al dan niet schade lijdt van de '"'strnatige snoekbaarsvermeerdering in de II - 'eren. Professor Nitzsche en de voorzitter deenden deze vraag ontkennend te moeten 'antwoorden, op grond van waarnemingen III Elbe, Weichsel en Donau, en wenschten I aai orn ook in den Rijn meer uitbreiding aan 'aarsteelt gegeven te zien. Er werd echter ®en telegram voorgelezen van den heer Op e Macks, zalmkweeker te Velp bij Arnhem, 'e de vraatzucht van den snoekbaars aller- erderfelijkst voor de zalmteelt acht, evenals ee-i Zeeh°nden 6I1Z' Te Uantzig zal 1 ang een nieuwe vergadering worden ae- houden. Te Berlijn openbaart zich een sterke be weging onder de handelsbedienden een ^ei'tiaal-coinité is opgericht om van den A Sl'ag eene wettelijke regeling te verkrij- ben der uren, waarop des Zondags mag n°r en gewerkt op kantoor en in magazij- 6n" zuhen de hulp der schatkist inroe st °'n e.?n kas te stichten, tot onder- oen"""^ z'ekte en uitkeering van pensi- ENGELAND. In het Hoogerhuis bestreed gisteren lord Wemys het staatssocialisme. Lord Salisbury meende dat zoo de socialistische plannen van lord Wemys ten uitvoer werden gebracht, er weldra een hevige reactie tegen zou ont staan. jEr bestaan, zeide spreker, groote maat schappelijke euvelen, welke wij verplicht zijn te bestrijden gelijk de Duitsche keizer het doet. In koloniale kringen heerscht veel opge wondenheid over het vermeende toegeven van lord Salisbury aan Duitschland's voort- dringen in Oost en Midden-Afrika. De radi cale Pall Mall Gazette vooral maakt zich ge weldig boos over de verijdeling van het stoute plan van Engeland's rechtstreeksche han delsverbinding van Kaap de Goede Hoop tot Alexandrië. Ook de mannen van de Britsche Oost-Afrika Compagnie bewegen hemel en aarde, en in het Parlement wordt de Re geering bij herhaling over den stand dei- kwestie geïnterpelleerd. Fergusson, de vice- ininister van buitenlandsche zaken, laat zich echter zeer voorzichtig uit, noemt, evenals Caprivi, de betrekkingen tusschen Engeland en Duitschland uitmuntend, maar weigert voorloopig de overlegging van stukken. Op de jaarlijksche bijeenkomst van de Northern Counties Weavers association, die Zaterdag te Burnley gehouden werd, en waarop 70.000 wevers vertegenwoordigd waren, werd besloten aan de weverscentra een lijst van uniform-loonen ter overweging te geven, en, tenzij zij die loonen goedkeu ren, de zaak zelf in handen te nemen. ITALIË. Crispi heeft geen succes bij de tusschen- tijdsche verkiezingen. In het tweede district van Bologna is de afgevaardigde Costa her kozen, die op verzoek van Crispi voor de rechtbank gebracht zou worden. De Kamer had toestemming gegeven hem te arresteeren, waarop Costa zich naar het buitenland had begeven en zijn ontslag als afgevaardigde had ingediend. HET OOSTEN. De Servische regenten trachten den ex- koning Milan over te halen, hun het recht te verleenen tot het geven van verlof aan den jeugdigen koning Alexander om zijne moeder te bezoeken. De minister van binnenlandsche zaken in Servië heeft het noodig geoordeeld aan de districthoofden een circulaire te zenden waarbij huil gelast wordt zich aan de wetten te houden. Naar de Times uit Sofia verneemt, zullen de verdedigers van Panitza de onbevoegd heid van den krijgsraad pleiten en voorstel len de zaak te verwijzen naar een gewoon gerechtshof. ROME. Uit Rome wordt van 19 dezer aan de Monde geseindIn het aanstaande consisto rie, dat in de volgende maand zal gehouden worden, zal waarschijnlijk de hiërarchie in die gedeelten van Voor-Indië, waar de En- gelsche Katholieken talrijker zijn dan de Portugeesche, voor goed geregeld worden. De patriarchale zetel van Goa, door Leo XIII in 1886 ingesteld bij gelegenheid van het met Portugal getroffen concordaat, zal blijven bestaan, maar het getal suffragaan-bisdom men met Portugeesche prelaten zal worden verminderd om eenige daarvan, met benoe ming van Engelsche titularissen, te verbin den met de hiërarchie van Engelsch-Indië De H. Stoel heeft talrijke petities in dien zin van de bewoners en vooral van de Ka tholieke Vereeniging van Bombay" ontvan gen, die terzelfder tijd naar Londen eene uiteenzetting der redenen heeft gezonden, waarom de leden dezer vereeniging als Ka tholieken en als Engelsche onderdanen ver zoeken gesteld te worden onder de geestelijke jurisdictie van bisschoppen hunner nationali teit. Van zijn kant heeft het Britsche gouver nement, alhoewel met Portugal hierover on derhandelingen voerend, daarvan een onder werp moeten maken van nieuwe besprekingen met den H. Stoel. Hiertoe dient vooral de zending bij het Vaticaan door het Engelsch gouvernement toevertrouwd aan Dingli, eer sten rechter aan de burgerlijke rechtbank van Maltha. Overigens wordt het onderhouden van re gelmatige betrekkingen tusschen het Vati caan en Engeland, en dus het herstel van het Engelsch gezantschap bij Z. H. den Paus, noodzakelijk vooral met het oog op de prac- tische toepassing van sommige punten van de tijdens de zending van generaal Simmons gesloten overeenkomst, zooals de bestemming voor werken van gelijke strekking der goe deren van vroegere religieuze congregaties op Maltha, en de overeenkomst om voortaan niet tot de benoeming van den bisschop van Maltha over te gaan dan na voorafgegane overeenkomst tusschen het Britsche gouver nement en den H. Stoel. De heer Carbone, advocaat der Kroon op Maltha, die den ge neraal Simmons naar Rome vergezelt, is door Z. H. benoemd tot kommandeur der orde van den H. Gregorius den Groote. O NIEUWE SCHEDAMSCHE COURANT. Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124Ï)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1