van dit feest, dat, zoo het God behaagt, den 19 Februari 1893 zal herdacht worden: Het maken van toebereidselen om afge vaardigden der Katholieken van alle provin ciën en steden van Italië naar Rome te zen den en pelgrimstochten naar de H. Stad te leiden; buitengewone inzamelingen voor den St. Pieterspenning om de opbrengst daarvan bij die gelegenheid aan den H. Vader aan te bieden het stichten in de verschillende dio cesen van Italië van inrichtingen voor onder wijs, opvoeding of bijstand om er evenveel monumenten der christelijke liefdadigheid van te maken, die zoo zwaar werd getroffen door de wet op de weldadigheidsinstellingen. BINNENLAND. Schiedam, 22 Mei 1890. Den ln Juni zal de zomerdienst langs den Hollandschen spoorweg aanvangen de treinen vertrekken alsdan van Schiedam Naar Amsterdam6.12, 8.06, 9.57, 10.47, 11.41, 3.02, 3.44, 5.26, 7.38 en 8.59. Naar 's-Hage 12.32 en 6.34. Naar Leiden: 10.14 en 11.35. Naar Rotterdam7.41, 8.53, 9.20, 9.59, 11.15, 11.29, 12.58, 1.34, 3.15, 4.27, 5.05 6.50, 8.01, 9.09, 10.22, 10.42 en 11.44. Naar den Helder8.06, 10.13 (le. en 2e kl.), 11.41, 3.02 en 7.38. Z. M. heeft bevorderd tot ridder-grootkruis in de orde van de Eikenkroon, generaal-ma- joor ridder Alewijn, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, chef van den generalen staf. Z. M. de Koning heeft aan de gemeen te Deventer met wijziging van het tot he- j den gevoerde wapen, het volgende wapen j verleend in goud een met den kop naar recht ij gewende adelaar van sabel, gekroond met de j oud-keizerlijke Duitsche rijkskroon, getongd j en geklauwd van keel, het schild gedekt met de keizelijke kroon en omgeven door het randschriftGemeentebestuur van Deventei De Staatscourant bevat het reeds vroeger vermelde bericht, dat bij kon. besluit van 19 dezer aan Zr. Ms. adjudant in buitengewo nen dienst, den gepensionneerden luitenant- generaal der infanterie jhr. A. R. J. Klerck en aan al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, de titel is ver leend van baron en van barones. In de Staatscourant (No. 116) is opge nomen de acte van oprichting der naam- looze vennootschap »Maassluische waterlei dingmaatschappij". Het doel der vennoot schap is het stichten en exploiteeren eener waterleiding te Maassluis, ingevolge de con cessie door deze gemeente verleend aan de heeren J. C. Van Wijk en C. W. Hoogen- dijk, ten behoeve van hun firma »Van Wijk Hoogendijk" te Rotterdam, van welke concessie de voorwaarden door het gemeen tebestuur van Maassluis zijn vastgesteld en door genoemde heeren Van Wijk en Hooge- dijk voor hun firma zijn aangenomen. Het kapitaal der vennootschap is vastge steld op f160.000, verdeeld in 160 aandeelen, ieder van duizend gulden. Deze aandeelen zijn ook splitsbaar in onderaandeelen, elk van vijf honderd gulden. Met dit kapitaal zullen alle kos ten worden bestreden, alsaanleg en bouw, vol gens de concessievoorwaarden, bedrijfkapitaal, waarborg aan de gemeente, grondaankoop, waaronder begrepen zijn de terreinen, benoo- digd voor wateropneming langs de Maas, ver goeding van onkosten en alle verdere ongelden. Een gisteren bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië meldt, dat 14 dezer Edische hulptroepen hunne benting te Pedawa Boentong, nabij Edi, verlieten, welke daarna door den vijand bezet werd. Den volgenden dag werd vruchteloos gepoogd met driehonderd bajonetten den vijand te verdrijven. Gesneuveld zijn drie fuseliers, terwijl gewond werden kapitein H. F. C. van Bijlevelt, de eerste luitenant F. J. Oudendal de tweede luitenant A. J. P. Kessler, 14 schepelingen en 7 fuseliers. De vijand had 14 dooden en 15 gewonden. Door het hoofdbestuur der Schippersver- eeniging »Schuttevaer" zijn de volgende adressen verzonden lo. Aan den Raad der gemeente Alkmaar met verzoek net vaarwater tusschen Heer Hugowaard en de Zes Wielen te doen uit diepen. 2o. Aan den Raad der gemeente Amster dam, met verzoek geen vergunning meer te verleenen voor het leggen van schuiten, vlotten, enz. aan de Baarsjes, van de schut sluis aan den Overtoom tot de z. g. Nieuwe Vaart aan de Jacob van Lennepkade, daar ongelukken bij den tegenwoordigen toestand onvermijdelijk zijn, waarom ook van de Over- toomsche vaart nog meer gebruik wordt ge maakt dan van den veel beteren nieuwen vaarweg. Onweerberichten. In een nederig huisje te Veenwouden sloeg Zondag-avond de bliksem door den schoorsteen. Twee haardsteentjes werden beschadigd, de tang, nabij het haardvuur staande, werd over de kamer geslingerd. De man die bij den schoor steen zat, bleef ongedeerd. Bij het hevig onweder van Zondag-avond moet te Bruinisse de bliksem door een open staand dakraam ingeslagen zijn in de wo ning van het hoofd der openbare schoolop den zolder werd een kast opengeslagen, waarna het hemelvuur, met achterlating van eenige verschroeide vlekken, zonder verdere schade aan te richten, is verdwenen. Maandag-middag is de bliksem geslagen in een kalk- en timmerloods van de in aanbouw zijnde Zuivelfabriek van de Rotterdamsche Melkinrichting aan den Bergweg, te Rotter dam. Het dak werd geheel vernield, doch het werkvolk, dat op den zolder stond te werken, is er met den schrik afgekomen. Door de Vlaardingsche harddrijverij-ver- eeniging De Eendracht is beslóten op Woens dag 18 Juni eene voor- en namiddaghard draverij te houden's voormiddags van paarden die nog geen prijs gewonnen hebben prijs en premie zullen bestaan uit voorwer pen en 's namiddags voor paarden van zessen klaar, onder bepaling dat paarden die reeds prijzen gewonnen hebben boven de f200, hiervan worden uitgesloten de prijs, zal zijn f'150, premie f50. Na afloop zullen volksspelen plaats hebben. In een veestal aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam is Zaterdag een moordaanslag gepleegd. De heer P. Proost, veehandelaar wonende, aan het Noordeinde te Kralingen, begaf zich dien avond naar den stal, toen hij zijnen knecht, Jacob Vermeer, de opmerking maakte, dat de beesten niet naar behooren wa ren verzorgd. De knecht werd daarop zoo woedend, dat hij P. met een knipmes over het aangezicht sneed en hem bovendien een steek in de rechterzijde toebracht, welke zoo diep ging, dat de long gewond werd. P. is daarop naar het nabijzijnde café geloopen, waar hij spoedig tengevolge van veel bloed verlies ineenzakte. Geneesheeren waren spoe dig aanwezig om de wonden te verbinden, waarna hij per draagbaar naar het zieken huis werd vervoerd. Aan de politie, welke spoedig te dier plaatse was, mocht het tot heden niet gelukken den dader op te sporen. Naar het Dbl. v. Z.-H. verneemt, zal mr. Witsius De Savornin Lohman den 14n van de volgende maand van Rotterdam naar Londen vertrekken, en van daar den 20n Juni met een der booten van de Union-lijn naar de Kaap de Goede Hoop. Dan begeeft hij zich naar de Transvaal, waar hij een jaar denkt te verblijven, om daarna terug te keeren. Naar de Avondpost verneemt zal het bad seizoen te Scheveningen 15 Juni a. s. worden geopend- De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Leiden heeft besloten niet langer aanspra ken op het legaat van mej. Schnouck van Looysen te doen gelden. Dit was een legaat van f 20.000, vermaakt aan het weeshuis der Nederduitsch Hervorm den. Zulk een weeshuis nu bestond te Lei den niet, maars'il n'existait pas, on pou- vait l'inventer. De kerkeraad meende het legaat te kunnen aanvaarden voor een op te richten Diaconie-weeshuis. Thans echter heeft de advocaat van regenten dezer stich ting in den dop verklaard, dat hij bij nader inzicht geen kans zag eenige deugdelijke rechtsgronden voor het bestaan van dit weeshuis aan te voeren. En zoo komt thans het legaat aan het H. Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. De vereeniging «Volksbelang", te Haarlem, heeft zich tot den raad dier gemeente ge richt met het verzoek, het voorbeeld te vol gen van Amsterdam en Den Haag, en in de bestekken voor de gemeentewerken de clau sule op te nemen, betreffende de verplichte collectieve verzekering der werklieden tegen ongelukken. In hun prae-advies zeggen Burgemeester en Wethouders van meening te zijn daarte gen niet langer bezwaar te moeten maken, en verder, dat het voorbeeld van Amsterdam meer navolging verdient dan dat van 's-Hage omdat niet alle werken gevaar opleveren en het dus niet noodig is de verplichting bij alle werken op te leggen. Het nieuwe stoomschip Ordeon der Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij verliet gis teren-ochtend te Amsterdam het Konings dok, aan de overzijde van het IJ, om een proeftocht op het IJ te maken. Voor het Café Czaar Peter, aan de Ruijter- kade, stootte het kolossale vaartuig op een ledige tjalk, die aan de kade lag, zoodat dit schip onmiddellijk zonk. De opvarenden kon den zich gelukkig bijtijds op den wal be geven. Door de tusschenkomst van de vereeniging »Het Buitenland" te Amsterdam, kunnen eenige Nederlandsche jonge mannen geplaatst worden en welin China (vereischte speciale kennis van drogerijen en van huiden)in Siam (speciale kennis van rijst en van hout); in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2