13e Jaarg. Zaterdag 24 I890. No. 3(5 VERSCHIJNT DAGELIJKS. ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad: '-mm NIEUWE SCHIEDA Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersi> 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2S Juni 1881 Stsblno. 124.Ï) Prijs der Advertentie» Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. In een schrijven aan het bestuur der Afri- Faansche tentoonstelling te Londen heeft Stanley aangeraden het Stanley-fonds te be steden omv eene stoomboot in de vaart te brengen op het Victoria-nvanza, het grootste •Iet' Afrikaansche meren. In een ar.der schrijven zegt hij, dat tusschen hem en Emin een welwillende verhouding had bestaan van Wadelai tot Bagamoyo, waar de pacha plot seling veranderde. Ernst Vohsen, directeur der Duitsche Oost- Afrik. Comp. protesteert in de Duitsche bladen openlijk tegen hetgeen Stanley dezer "lagen in Guildhall te Londen betreffende Ernin gezegd heeft, als zou namelijk diens Wankelmoedigheid oorzaak zijn van Bartte- lot's vermoording en Jamesson's ondergang. Vohsen betreurt het, dat Stanley met deze "ieuwe beschuldiging gewacht heeft tot na Einin's terugkeer in de binnenlanden. Wijl •leze nu in de eerste jaren niet in de gele genheid is zich te verdedigen, meent Vohsen "voor Emin de partij te moeten opnemen door °penbaar te maken, wat de pacha hem persoonlijk betreffende deze aangelegenheid beeft medegedeeld. Toen Stanley naar Bart- telot terugkeerde, had hij, naar men weet, luitenant Jephson bij Emin achtergelaten. Op Zekeren dag ontving nu Jephson een brief Va'i Stanley, waarin deze hem de vermoor- 'bng van Barttelot meldde, onder bijvoeging Va" de woorden he fell a victim ofhisown Perversity (hij viel als slachtoffer zijner eigen verdorvenheid). Emin heeft dit met eigen °°gen gelezen, daar Jephson hem veront waardigd den brief toonde, zeggende »Zie eens, hoe afschuwelijk Stanley over een onzer kameraden oordeelt." Vohsen verwacht van lephsou's eerlijkheid, dat deze naar waarheid Za' getuigen, of Emin's mededeeling juist,ja °f neen. Op bevel der Engelsche regeering zullen °P - Juni twee kanonneerbooten van geringe diepgang naar Afrika vertrekken, om aan de Zambesi gestationneerd te blijven. Vol gens een dezer dagen door lord Salisbury afgelegde verklaring beschouwt de Engel- sche regeering de Zambesi en de Shiré als neutrale waterwegen, die ten algemeenen nutte moeten worden geopend. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden te Washing ton heeft het tarief-ontwerp van Mc Kinley, met eenige amendementen, aangenomen met j eene meerderheid van 20 stemmen. Volgens den correspondent van de Stan dard te New-York is president Harrison voornemens van zijn recht van veto gebruik te maken, teneinde de zilverwet, indien deze door het congres wordt aangenomen, te ver nietigen. In een telegram uit Havana wordt gemeld, dat Eyraud, de moordenaar van den Parij- schen deurwaarder Gouffé (naar wiens ver blijf sinds langen tijd heinde en verre na sporingen zijn gedaan) te Havana ontdekt en gevangen genomen is. De New York Herald meld uit Ottawa, dat de Canadeesche regeering een nieuwen trans- atlantischen stoombootdienst aanbesteden zal, en dat vermoedelijk de Allan-maatschappij het contract bekomt. Uit Mexico verneemt hetzelfde blad dat de secretaris der schatkist een nieuw tarief- ontwerp in vrijzinnigen geest uitwerkt, waarbij ijzerwaren waarschijnlijk worden vrij gesteld. BELGIE. Een regelingscommissie, bestaande uit een zestal heeren te Brussel, richt een oproeping tot de mannen van Engeland, Duitschland, Nederland en België, om, ter gelegenheid der 75e verjaring van den veldslag bij Wa terloo, een plechtig bezoek aan het slagveld te brengen, in denzelfden geest als voor 25 jaar die dag werd gevierd. De commissie zou 22 Juni aanst. daartoe bestemd wenschen te zien. Volgens een der Belgische bladen is ko ning Leopold voornemens eerlang een nota te zenden aan de Europeesche mogendheden, om haar uit te noodigen tot het nemen van internationale maatregelen ter bestrijding van de anarchisten. DUITSCHLAND. De Rijksregeeriug is op het oude plan, om eene militaire belasting te heffen van alle niet militair plichtige mannen, teruggekomen. Bij de steeds vermeerderende militaire lasten schijnt de uitvoering van het plan niet on mogelijk. In overweging is, om de belasting ook op te leggen aan buitenslands wonende Duitschers. Vorst Bismarck wil, naar beweerd wordt, zijn zomer doorbrengen, met een reisje naar Engeland te maken, waar hij eenige weken wil verblijven, en zich ook naar Italië bege ven. Het heet, dat hij den Paus heeft ge schreven, in den herfst naar Rome te zullen komen. De waarheid van dit bericht door de Morning Post verbreid, is zeker niet on wrikbaar. Volgens de Foss. Zlg. had Bismarck in de dagen van zijn ontslag zelfs hulp gezocht bij keizerin Frederik Deze zou echter hebben geantwoord, dat niemand beter dan Bismarck wist, dat zij op haar zoon geen politieken invloed moest uitoefenen. "Woens dag is de Wurtembergsche minister-president von Mittnacht naar Friedrichsruhe gereisd. Ook Lothar Bucher toeft daar sinds eenige dagen. In den Rijksdag was gisteren de interpel latie-Bamberger aan de orde over de behan deling van politieke gevangenen en gevange nen in voorarrest, die dikwijls met de grootste booswichten worden gelijkgesteld. De sociaal democraat Geyer kwam dit »uit eigen erva ring" bevestigen. Windhorst zei, dat in den Kulturkampf ook de katholieke priesters en redacteurs er ondervinding van opgedaan hebben, maar hij acht daarom nog juist geene wetsverandering noodigeene betere controle der gevangenbewaarders zal voldoende zijn. Bamberger herinnerde aan de talrijke proces sen wegens ck-Beleidiging," en hoopt dat men van »Caprivi-processen" steeds ver schoond mag blijven. Een voorstel-Rickert tot bespoediging van het onderzoek der geloofsbrieven of der ver kiezingen, werd naar de commissie van het reglement verwezen, en daarop de Rijks dag verdaagd tot 9 Juni, als wanneer het krediet voor Oost-Afrika in tweede lezing zal behandeld worden. FRANKRIJK. De president der Republiek heeft eergis- teren-avond ruim ten acht ure Parijs ver laten om eenige plaatsen in de departemen ten Dróme, Vaucluse enz. te bezoeken. Ten aanzien van de wet op de drukpers zeide gisteren de heer Fallières in de Kamer, dat de Regeering slechts het gedeelte van de wet, dat de Senaat heeft goedgekeurd, aan neemt. Verscheidene afgevaardigden werden verhinderd te spreken door het geroep om sluiting der beraadslaging door de rechter- en de uiterste linkerzijde. Floquet verweet aan de laatste haar afkeer van vergelijk. De Kamer besloot met 345 tegen 189 stem men de beraadslaging te sluiten, en niet over te gaan tot de beraadslaging over de artike len. Zij heeft de zitting tot Donderdag ver daagd. Er zijn weder geruchten in omloop omtrent de aanstaande in vrijheidsstelling van den hertog van Orleans. Naar men zegt, is een besluit, waarbij den Prins gratie wordt verleend, reeds door den president der Republiek geteekend, maar zal het eerst den 14 Juli, bij gelegenheid van het jnatio-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1