13e Jaarg;. Donderdag: 29 Mei 1890. No. 3094. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: \rn-di Prijs der Advertentiën 0.60 »0.10 billijke ALGEMEEN OVERZICHT. O Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland d 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124.Ï) iïïfimfflilfr» \j Van 1-6 rege,s Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Reichs-Anzeiger bericht, dat de Keizer ten gevolge van het ongeval toen hij eergis teren was uitgereden het verstuiken van zyn rechtervoet, op raad van de genees heren besloten heeft, eenige dagen rust te nemen. Tevens meldt het blad dat de Keizer gis teren en heden uitvoerige voorstellen in ont vangst heeft genomen onder welke eenige van den rijkskanselier. Hij werkte ook met den chef van zijn civiel Huis en met den vertegenwoordiger van het militair Huis des Keizers. Volgens bericht in het Tageblatt (omtrent het ongeluk te Potsdam) was de keizerlijke equipage bij den hoek naar de Jiiger-Allee tengevolge van den korten draai zoodanig aan het slingeren geraakt, dat het rijtuig op het voetpad kwam. De Keizer sprong er u't, viel op den grond en rukte het leidsel oaede, zoodat er een paard achteruitsprong, vvaardoor het rijtuig omversloeg en de erf prins van Meiningen met den koetsier er fit viel. De Keizer werd niet gekwetst en voelde slechts eenige pijn aan den rechter voet. De rijtoer werd vervolgens voortgezet e" ook werd de voorgenomen vaart naar het Pauwen-eiland gedaan. Des avonds ont stond er bij den Keizer eene zwelling aan den voet en werd er geneeskundige hulp in geroepen. »Het is treurig, maar waar", zegt de Saale- Ztg, j,dat reeds phychiatrici van naam zich hezig houden met de vraag, of niet de groote gemoedsaandoeningen der laatste maanden den gezondheidstoestand van vorst Bismarck hebben geschokt en zoo zij, naar wij hopen, voorloopig te ver gaan, valt toch niet te ont kennen, dat zijne sedert jaren bekende zenuw achtigheid tegenwoordig buitengewoon is verergerd. In dezen zin worden in het kei- Zei'lijk slot voortaan alle handelingen en uit latingen van den vorst opgevat en de Keizer moet, naar van geloofswaardige zijde wordt verzekerd, tot een lid van het kabinet heb ben gezegd: »Dat zijn sterk pathologische ouderdomsverschijnselen men zal verstandig doen, zich over niets meer te verwonderen." De heer Rickert (van de vrijzinnige partij m den Duitschen Rijksdag) heeft bij de com missie voor de legerwet een amendement ingediend, waarvan de strekking is, om de actieve sterkte van het leger op voet van vrede voortaan jaarlijks bij de begrooting vast te stellen. Tot dusverre geschiedde de vaststelling bij eene bijzondere wet telkens voor zeven jaren. De Post van Berlijn bevatte dezer dagen een dreigend artikel tegen Rusland »Er zal een dag komen, dus heette het in dit artikel, waarop men zich zal afvragen, wie voortdu rend den vrede in Europa bedreigt en op dien dag zal het niet moeilijk vallen te be wijzen, dat Rusland alleen de schuldige is." In tegenstelling met dezen strengen toon in de Post wordt verzekerd, dat keizer Wil helm dit jaar opnieuw een bezoek zal bren gen aan het Russische hol en dat de nieuwe rijkskanselier den monarch op die reis zal vergezellen. ENGELAND. De Koningin heett prins Albert Victor, oudsten zoon van den prins van Wales, den titel geschonken van hertog van Clarence en Avondale en graat van Athlone. De titel van her tog van Clarence en Avondale wordt daardoor thans voor de vijfde maal gedragen. De vo rige drager er van was koning Wilhelm IV vóór zijne troonsbestijging. Door deze benoe ming wordt de 27-jarige nieuwe hertog po litiek meerderjarig en lid van het Hoogerhius. Hij ontvangt een gedeelte van de appanage, die den prins van Wales, zijn vader, voor zijne kinderen is toegestaan. De officieele Sera wak-Gazelle bevat een hoofdartikel tot verdediging der inlijving van het tot het rijk van Broenei (Noord-Borneo) behoorende Limbang-gebied. De reeds be kende redenen worden daarvoor aangevoerd, met bijvoeging dat de sultan van Broenei bezig was eene gewapende macht uit te rusten om de oproerige Limbang-hoofden, die in geen vijf jaren cijns betaald hadden, te tuchtigen. Groot verlies van menschenlevens en van ge'd zou daarvan hei gevolg ge weest zijn. Dezelfde mail brengt een in waardige be woordingen gesteld protest van den Sultan, tegen de geweldadige, met het verdrag strij dige inlijving van de Limbang, waardoor radja Brooke meer macht over des Sultans gebied verkrijgt dan koningin Victoria-zelve. De Sultan zegt, dat de radja den buurman had moeten bijstaan, in plaats hem zijn land af te nemen. De zaak komt in het Parlement ter sprake. Aan de Regeering zal gevraagd wor den, of zij, ingevolge de bepalingen op het protectoraat, de handelingen van radja Brooke goedkeurt of niet. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaan- sche regeering het voornemen heeft, het aan de familie Garibaldi behoorende eiland Ca- prera te koopen voor 1 millioen lirehet stoffelijk overblijfsel van den bandieten-ge neraal zou dan naar Rome worden overge bracht. Nabij Florence is door eene bende roovers een in die stad zeer bekend ingenieur, de heer Wood, opgelicht. De roovers eischen een zwaar losgeld. De overheid doet met de meeste zorg, (want de heer Wood is Engelsch onderdaan) door de karabiniers de bosschen onderzoeken, maar tot dusverre is nog niets gevonden. Omtrent het geval van landverraad, dat zich te Genua heeft voorgedaan, liggen nadere berichten voor. De schuldige Mustacchi, die ingenieur is bij de topografische afdee- ling en niet genie-officier, heeft de plannen der vesting aan Duitschland willen verkoopen. Hij maakte daartoe gebruik van de hulp van zekeren Janzier, beambte bij het Duitsche consulaat te Genua. Het trouwelooze plan leed echter schipbreuk op de loyale houding van het Berlijnsche ministerie van oorlog, dat er het Italiaansche gouvernement mee in kennis stelde. Mustacchi werd dadelijk ge vangen genomenJanzier is naar Zwitser land gevlucht. Vreemd is het, dat Mustacchi naïef genoeg geweest is, om zich tot het met Italië bevriende Duitschland te wenden, dat zelfs reeds uit geografisch oogpunt van Italiaansche vestingplans geen gebruik kan maken. In de Kamer interpelleerden eergisteren de heeren Cavalotti en Tmbriani de Regeering over de verbanning der vreemde journalisten. (De correspondenten van de Frankfurter Zeitung, de Figaro en het agentschap Havas te Parijs). De minister Crispi verdedigde het besluit der Regeering op grond, dat deze correspon denten het krediet van Italië benadeelden. Zonder stemming werd de beraadslaging ge sloten. HET OOSTEN. Aan particuliere berichten uit Damascus ontleent de Berlijnsche correspondent van de IV. R. Ct., dat aldaar en in de omgeving eene groote opwinding heerscht onder de Christelijke en Joodsche bevolking. Het lijk van een christen-knaap, die sedert Paschen vermist werd, is teruggevonden in eenen ledigen put. Op bevel van den Turkschen gouverneur is het in tegenwoordigheid van een aantal geneeskundigen onderzocht, maar over den uitslag van dit onderzoek is nog niets openbaar gemaakt. Ten gevolge daar van doen de onzinnigste geruchten de ronde. Van de zijde der Christenen wordt beweerd, dat de Joden het kind geslacht hebben, en daardoor is er onder de Joodsche bevolk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1