BINNENLAND. Kerknieuws. doorvoer, bij koninklijke boodschap van 12 November 1889 ter overweging aangeboden. V der Broederschap feestelijk herdenken op 29 en 30 Juni en 1 Juli a. s. te Amsterdam. een ware paniek ontstaan. De gouverneur heeft gewapende macht ontboden om de orde te kunnen bewaren. Het lijk van het kind wordt op het kerkhof dag en nacht door een piket soldaten bewaakt, omdat men vreest, dat het gestolen zal worden. Veel sensatie heeft te Constantinopel de volgende brutale aanranding op den publie- ken weg veroorzaakt. De Russische staats raad en eerste tolk bij de Russische legatie te Constantinopel, Ivanow, wandelde te Buyukdere met zijne beide dochters, toen plotseling vijf Turksche jongelingen, leerlin gen der militaire school, en eenige officieren te voorschijn kwamen en de twee meisjes ontvoerden. De heer Ivanow maakte ter stond alarm, waarop de matrozen van het Russische wachtschip kwamen aangeloopen, die de ontvoerders achtervolgden, en eindelijk vier van hen wisten te vatten en de meisjes bij haar vader terugbrachten. De ontvoer ders zijn door den krijgsraad tot gevange nisstraf van 4 tot 10 maanden veroordeeld, maar op de krachtige vertoogen van den Russischen gezant heeft de Sultan er nog vijf maanden verbanning aan toegevoegd. Schiedam, 28 Mei 1890. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen 5 personen, die zich 11. Vrijdag-avond aan verstoring der orde in de openbare vergadering van het »Leger des Heils" hebben schuldig gemaakt. Tot ridders der orde van denNederl. Leeuw zijn benoemd de heeren jhr. Hartsen, direc teur der Hollandsche sociëteit van levens verzekering te Amsterdam, de professoren P. van Geer en Van Pesch, en mr. Beaujon, te Amsterdam. Het Staatsblad no. 92 bevat een kon. be sluit van 20 Mei 1890, tot aanvulling van het kon. besluit van 27 Maart 1888 Stbl no, 67) waarbij nader wordt bepaald, welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Stbl. no 131) genoemde maatre gelen bij het dreigen of heerschen van elke dier ziekten moeten toegepast worden, ge wijzigd door de kon. besluiten van 12 Mei en 9 October 1889 (Stbl. no. 62 en 128.) De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 30 Mei en die van den minis ter van waterstaat enz. zal op Zaterdag 31 Mei niet plaats hebben. Door den Minister v. Oorlog is bepaald, dat in de maand Juli of Agustus a.s., door de escadrons van het le regiment huzaren te Deventer en Zutfen, oefeningen zullen worden gehouden in het overtrekken van rivieren, hier meer bepaald de Geldersche IJsel. Aan vankelijk zullen de paarden geoefend worden in het overzwemmen van de rivier, terwijl manschappen en zadeltuigen worden overge zet in roeibooten of op vlotten. De president der Tweede Kamer, jhr. mr. G. J. Beelaerts van Blokland, heeft voor korten tijd de Residentie verlaten. l'oor een vijttiental Amsterdamsche koop lieden in porselein, aardewerk, glas, krame- rijen enz. is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij vragen, dat deze haar goedkeuring onthoude aan het wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen en omtrent de statistiek van den in-, uit- en Uit Nijmegen is een bedrag van f27.90 aan den Minister van Financiën gezonden, wegens vermoedelijk te weinig betaald suc cessierecht. De directeur van financiën heeft volgens het B. Nbl. bij circulaire van den 10 dezer de aandacht van de hoofden van gewestelijk bestuur gevestigd op de vele naamlooze ven nootschappen hier te lande, die hun hoofd kantoor in Nederland hebben en daar vrij zijn van patentrecht, omdat zij betrekking hebben op zaken van landbouw als anders zins. Die vennootschappen moeten in dat ge val hier aangeslagen worden. ))Semawia" schrijft uit Semarang aan het Soer. Handelsblad, dat de gouverneur-gene raal aan het opperbestuur zijn ontslag heeft aangeboden, indien de last bleef gehandhaafd tot intrekking van het besluit van 15 Maart, waarbij de tarieven voor het vervoer van suiker op het staatsspoor met 25 pCt werden verlaagd. Wij kunnen hier bijvoegen, zegt de Java- Bode, dat de gouverneur-generaal in den laatsten tijd herhaaldelijk heeft gezinspeeld op de mogelijkheid, dat zijn bestuur korter dan vijf jaren zou duren. De oud-minister van Waterstaat, de heer Van den Bergh, is gisteren te Maastricht plotseling overleden. Hij was lid van het ka binet-Heemskerk, doch werd wegens gezond heidsredenen vervangen door den heer Bas- tert. Vooral was hij een groot bruggenbouw- kundige, en onderscheidde hij zich ah zoodanig bij den bouw van de brug van de Moerdijk. Prins Albert van Pruisen, regent van Brunswijk, is thans zoo ver hersteld, dat hij Zaterdag-ochtend te 9 uur met zijn familie voor geruimen tijd van Brunswijk naar Ka- menz is vertrokken. In de Residentie en te Scheveningen heerschte op de beide Pinksterdagen de gewone gezellige drukte. Honderden vreem delingen brachten de stad en hare schoone omstreken een bezoek. Het weêr was wel wat frisch, vooral Pinkster-Maandag, maai de muziekuitvoeringen in de open lucht, Bosch, Dierentuin, Scheveningen (Seinpost) waren toch druk bezocht en gaven veel genoegen. Alles liep in de volmaaktste or de af. De Zuid-IIollandsche Bond voor algemeen kiesrecht heeft o. a. besloten zich tot de Regeering te wenden met het verzoek om het thans aanhangige wetsontwerp tot split sing der meervoudige kiesdistricten te laten liggen totdat de definitieve regeling van het kiesrecht aanhangig zal zijn gemaakt. Gedurende de beide Pinksterdagen werden vervoerdper Hollandsche spoor van- en naar den Haag (in locaal verkeer) 24.220 reizigersdoor de Haagsche Tram weg-maatij. 58.345 per stoomtram Holl. spoor den Haag Scheveningen 13.110(hieronder zijn niet begrepen de reizigers, in rechtstreeks ver keer van Amsterdam, Rotterdam en tusschen- gelegen stations), per stoomtram-Rhijnspoor- den Haag-Scheveningen 14000 en met den locaal-spoorweg den Haag-Voorburg 3048 rei zigers. Het hoofdbestuur der «Broederschap van candidaat-notarissen" zal het 40-jarig bestaan Zaterdag-avond reed II. M. De Koningin en H. K. H. de Prinses in een victoria, bespan nen met twee paarden, toen de paarden op de hoogte van het station Het Loo van den locaaltrein schichtig werden. H. M. sprong uit het rijtuig en hielp ook de Prinses er uit, maar Zij struikelden bei den over den sleep van H. M. en vielen op den grond. Opgestaan zijnde, liepen beiden spoedig naar het paleis Het Loo, dat in de onmiddellijke nabijheid was, en kwamen met den schrik vrij. Het geprojecteerde monument voor de gesneuvelde graven van Nassau te Mook, zal geplaatst worden niet op de Mookerheide, maar in het moerras, waar zij verzonken, bij den Plasmolen. Op het gedenkteeken zal de laatdunkende Philips II worden afgebeeld, gewapend met een zwaren mooker en op ziende naar een weelderig groeienden Oran jeboom, met rijpe vruchten beladen. Het opschrift zal luiden »Je briserai l'Orange sur l'arbre de la liberté". Het project is van een kunstenaar uit Nijmegen. (R. N.) Ie Nunspeet werd Zondag omstreeks 8 uur brand ontdekt in twee jonge den- nenbossehen, een van de familie Lager- weij en een van de gemeente, circa een kwar tier van elkander gelegen. Na verloop van een paar uren was men het vuur meester. Van de gemeente, welks bosch het dichtst bij het dorp lag, is eene oppervlakte van ongeveer hec tare en van de familie Lagerweijeen van 1 hectare verbrand. Men gelooft dat de brand door baldadige handen is veroorzaakt. Maandag-ochtend zijn te Appelscha weder vergaderingen gehouden der mannen daarna der vrouwen-werkstakers. Besloten werd de werkstaking vol te houden. Gisteren zou Domela Nieuwenhuis voor de werkstakers optreden. De vervener K. Zwart heeft aan den eisch der werkstakers toegegeven. KETHEL-EN-SP ALAND. Door Burge meester en Wethouders is aanbesteed het bouwen van een raadhuis aldaar, waarvoor 8 inschrijvingsbiljetten waren ingekomen. Het laagste was J. Van Kempen, te Overschie, voor f7600. VLAARDINGEN. Door Burgemeester en Wethouders van Vlaardingen en Maassluis is in 't openbaar op 't raadhuis te Vlaardingen aanbesteedhet onderhoud van den straat weg over den Maasdijk, tusschen Vlaardin gen en Maassluis, gedurende de jaren 1890, 1891 en 1892. Het laagst was ingeschreven door M. Den Braber, f1683. Uit St, Martin wordt gemeld dat deE.E. Zusters Dominicanessen den 17 April uit Rotterdam vertrokken aldaar in den besten welstand zijn aangekomen. Door den missio naris van het eiland, den E. P. Onderwater O. P. en de geheele bevolking werden zij zeer feestelijk ontvangen. Het was 11. Maandag voor Nijmegen een heugelijke en blijde dag. Na eene afwezig heid van vijf-en-twintig jaren mocht de stad een harer doorluchtige zonen ontvangen, waar op zij met recht fier en trotsch is. In 1864 vertrok de weleerw. heer F. H. Hamer als missionaris der HH. Harten van Jezus en Maria naar Mongolië, om daar de zielen, die nog in de duisternis des ongeloofs zaten, tot het licht van Christus' PI. Evange lie te brengen. In 1878 benoemde Z. H. de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2