Ingezonden. I GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. ai's hem tot bisschop van Thremithe en vicar ins apostolicus van de provincie Kansoe er^ geheel het westelijk deel van Tartarïje. Thans keerde mgr. Hamer voor korten tijd ln zijne geboortestad terug. Aan het station door de geestelijkheid en deputatiëo van ver schillende vereenigingen der stad omstreeks Vljf ure 's middags verwelkomd, werd Mgr. onder het gejuich en gejubel der buiten staande talrijke schare naar de kerk van den Ignatius geleid, waar een plechtig Te Deum werd aangeheven. Het verdere van den avond bracht daarna de hoogw. prelaat lri den kring zijner verheugde familie door. Antwerpen, zoo bekend om zijn godsdienst- zi", bereidt zich voor om van 16 tot 21 Aug. a- s. een groote kerkelijke plechtigheid te vieren. Op dte dagen zal in genoemde stad, onder het eere-voorzitterschap van Zijne Eminen tie den kardinaal-aartsbisschop van Mechelen, en onder de hooge leiding van Z. D. Hw. Mgr. Mermillod, bisschop van Lausanne en Genève, een congres gehouden worden ter bevestiging en uitbreiding van den eeredienst t°t het H. Sacrament. Kerkvoogden uit alle banden zullen deelnemen aan dit congres, waar echter ook wereldlijken als woordvoer ders mogen optreden. Men rekent te Ant werpen vooral op de toetreding van de hoogw. bisschoppen, verder op de komst van eerw. heeren geestelijken en van andere Neder- 'andsche Katholieken voornamelijk ook omdat ttien verlangt op het congres llinke redevoe- r'ngen in de Nederlandsche taal te hooren. Immers men zal op de zittingen van bedoeld Congres zich naar verkiezing van de Fransche °f de Hollandsche taal mogen bedienen en de Scheldestad, die, zooals men weet, de taal Van Conscience zeer lief heeft, zal haar eigen v°lkstaal op het congres met voorliefde hoo- 'en weerklinken en toejuichen. Het congres zal geopend worden door een plechtige processie, zooals die alleen in de stad van Maria kan gezien worden. Men Weet dat Antwerpen eene Europeesche Vermaardheid heeft voor de pracht en den luister van de processie harer hoofd kerk. He uittocht met het Allerheiligste Sacra- ment van den 17 Aug. zal alles overtreffen wat nog van dien aard te zien is geweest. Jkl de geestelijken der stad, de Broederschap- Pen, de adel zoowel als de burgerij, kunst en handel, al de kerkvoogden en overige geestelijke en wereldlijke leden van het c°ngres zullen zich tot een triomfsloet ver eenigen van %het H. Sacrament, die door zijn aa-nzien en rijkdom nog nergens zijn weerga Za' gevonden hebben. ST. ODILIËNBERG. Evenals in vorige Jaren kwamen ook thans weder ver scheiden bedevaarten de grafsteden en de 1 elicjuieën van Limburgs Apostelen, de HH. M iro, Plechelmus en Otgerus, bezoeken en Vereeren. (T.) bij deze benoeming weer het bekende uit- slüitingssysteem in praktijk is gebracht. Billijk ware het in ieder geva! geweest in de plaats van den heer Visser een Katholiek te I benoemen. Wegens het onrecht dat hun is aangedaan, zou ik daarom aan R. K. granen- importeurs (4) en werkgevers of aan wak kere, krachtige werklieden, weiin overweging willen geven, een Roomsch-Katholieke gilde of werklieden-vereeniging van korenmeters en wegers en kolenmeters alsmede van zak kendragers op te richten, overtuigd dat onze gelooisgenooten, door de leden van die ver- eeniging op de eerste plaats met werk te begunstigen, alle medewerking zullen ver- leenen. Men zal allicht bezwaren omtrent beëediging enz. in het midden brenger., doch wat zou datmen gebruikt immers be hoorlijk geijkte maten, gewichten en weeg toestellen, en het is niet tegen te spreken, dat men thans reeds Russische, Duitsche en Belgische granen-contróleurs ziet. Het is waarlijk te betreuren, dat men de grondwettelijke gelijkstelling tegenover ons Katholieken niet in acht neemt en wij Ka tholieken steeds stelselmatig achteruit gezet worden. (2) Wanneer zal men met ons goed recht als Nederlandsche Staatsburgers eens rekening gaan houden Aan de Redactie van de N. Sclüed. Courant. Met verbazing las ik in uw blad de be noeming van een commissaris der korenme- fers-wegers door Burgemeester en Wethou ders, en wel omdat ik vermeen, dat deze maatschappelijke handelsbetrekking niet tot bet ambtsberoep van B. en W. behoort. Maar indien er eenig college recht heeft over deze betrekking te beschikken, dan is hot m. i. de Kamer van Koophandel en Fa brieken de benoeming zou ook bij voor dracht kunnen geschieden. Doch in dit geval heett er zelfs geen oproeping van sollicitanten plaats gehad, zoodat het mij voorkomt, dat (1) De circulaire van Maart 11., om de granen hier ter stede te lo*sen, was geteekend door: 6 firma's van liberalen. 2 van antirevolutionairen. 12 van Katholieken, j (2) Zie slechts in het Jaarboekje van de stad en het kanton Schiedam de stedelijke betrekkiugen na. Men heeft vernomen, dat er ernstig over gedacht wordt het station van den Staatsspoor- j weg te Dieren te herdoopen in DierenDoes- borgh en zal men dus niet meer hooren roepen «Dieren uitstappen." Te Ooy nabij Zevenaar heeft giste ren-nacht zekere Hoogenkamp, schoenma ker, zijne vrouw met een mes eene ge- vaarlijke wonde aan den hals toegebracht, zoodat men voor haar leven vreest. De dader, die veel misbruik van sterken drank maakt, is voortvluchtig. Het mes, waarmede de ver wonding werd toegebracht, is gevonden. J. Stoutenburg heeft zich gisternacht, na verschillende tapperijen te hebben bezocht, langs de trambaan te Eist te slapen gelegd. De beenen schijnen over de sporen te zijn gekomen, daar beide door de nachttram zoo goed als afgesneden werden. De ongelukki ge is naar het ziekenhuis te Arnhem over gebracht, alwaar hij is overleden. Hoe gevaarlijk het is met andere dan de daarvoor bestemde middelen een geweer te jaden, is weder bewezen te Valburg. H. E., aldaar had, om rupsen te verdrijven, zijn geweer geladen met zand. Bij het schot sprong het geweer en kreeg de schutter verscheiden wondenhij werd o. a. zeer ernstig aan het hoofd gewond. Voor enkele jaren gaf de burgemeester van Gaasterland aan een achttal faizanten de vrijheid, ten einde zich zoo mogelijk te ver menigvuldigen en in de bosschen te ver spreiden. Uitnemend is het doel geluktniet alleen meer in den omtrek van Rijs, maar over de geheele gemeente worden ze thans gezien. Waar ze niet gezien worden (ze zijn zeer schuw) verraden ze hunne aanwezigheid door hun gekraai. Als een zeer zeker niet alledaagsche merk waardigheid wordt aan het Dbl. v. Ned. van geloofwaardige zijde medegedeeld dat in een naburige gemeente in één en hetzelfde hok een karnhond, twee hazen, een tam konijn, drie patrijzen en twee gietelings vreedzaam met elkander huizen. De hond, die in zijn omgang met al die ongelijksoortige huisge nooten blijkbaar de rol van hoofd des gezin vervult en in die betrekking de grootste zachtaardigheid en meegaandheid vertoont, wordt dauig in zijn zwak getast en laat vinnig de tanden zien, als een vreemde toe schouwer, wat al te nieuwsgierig uitgevallen, de vingers niet kan thuis houden. Zekere vrouw S., te Helmond, die den eersten Pinksterdag 's avonds met het mooie weder aan de deur had gezeten, zakte, bin nengekomen, ineen, en was binnen eenige minuten een lijk. Alle pogingen om de le vensgeesten op te wekken bleken vruchteloos. Omtrent de aanleiding tot het instellen eener vervolging tegen mevrouw Bulkleyen het arresteeren volgens de Zutph Ct. werd aan de Arnli. Ct. het volgende ver haald, wat het blad echter slechts onder reserve mededeelt. Een tweetal Duitschers zouden hebben gezegd, dat zij van den heer Hoek de opdracht hadden ontvangen, om mevrouw Bulkley om het leven te brengen. De politie der stad, waar die Duitschers zich bevonden, zoude daarop naar de politie te Freiburg, waar de heer Hoek verblijf houdt, hebben getelegrafeerd, om tegenover hem de noodige maatregelen te nemen. Te Frei burg echter, waar men op de horgte van het vroegere gebeurde was, moet men terug ge seind hebben, dat men wèl deed met de twee Duitschers te arresteeren, en deze zouden daarop hebben bekend, dat zij eerst van me vrouw B. eene som van 30,000 mark hadden ontvangen, om den heer Hoek te vermoorden, maar later, toen zij bezwaar maakten die'>* opdracht te vervullen, zich op haar verlan gen hadden verbonden te zeggen, dat de heer Hoek hen had omgekocht om mevrouw Bul kley het leven te benemen. Wat er waar is in de beweringen der Duitschers zal de rechter uitmaken. Eene dépêche uit St. Jean (Terre Neuve) meldt dat er vrij ernstige onlusten zijn ont staan tusschen de Fransche en Engelsche visschers. De kapitein van het Fransche oorlogsschip, dat in de baai van St. Georges is gestation- neerd, heeft aan de Engelsche visschers ge last hunne netten binnen te halen, terwijl hij hun de verdere vischvangst verbood. Daar de kapitein van den Engelschen krui ser niet tusschenbeide wilde komen, hebben de bewoners eene meeting gehouden, waar in zij hebben besloten geen belasting te be talen zoolang zij geen voldoening hebben gekregen en zij voor hunne verliezen scha deloos zijn gesteld. Te St. Jean hebben deze berichten eene groote sensatie verwekt; op last van den gouverneur begeeft de heer M. Emerald zich naar de plaats der onlusten. De Minister van Buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, is heden-avond van zijne verlofreis uit Wiesbaden in de Residentie teruggekeerd. Heden-ochtend ten omstreeks tien ure, is brand ontstaan in een woning aan den Feijenoorddijk, te Rotterdam. Spoedig breidde het vuur zich zoodanig uit, dat de geheele rij huizen, genaamd »de oude hui zen", in lichtelaaie stond. Weldra wa ren de spuiten op het terrein aanwezig doch hadden geen overvloed van water. Door de werking van 9 hand- en 2 stoom- brandspuiten was men ten elf ure den brand meester. De brandende perceelen waren door 24 huisgezinnen bewoond, welke thans zonder dak zijn, terwijl velen van ben niet waren geassureerd. Persoonlijke ongelukken zijn ech ter niet te betreuren, terwijl het meeste huisraad gered is. MADRID, 27 Mei. De Senaat heeft de wet tot invoering van het algemeen stem recht aangenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3