No. 3695. 13e Jaarg VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. COURANT. Prijs van dit Khul: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Het auteursrecht van den inhoud de/er courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsb!no. 124 -V/ri: Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Reichsanzeiger meldt, dat het herstel ^an den verstuikten voet des Keizers een volkomen gunstig verloop heeft. Het Emin-pacha-comité te Berlijn heeft een brief van dr. Peters ontvangen, geda teerd uit Rubanca (in Ugande) 2 Maart, waarin hij mededeelt, dat hij toen op de terugreis was over Usehama en Uhogo naar Bagomoyo. De nestor der centrumpartij, dr. Peter Reichensperger, vierde gisteren zijn 80en verjaardag. Den 28 Mei 1815 werd hij ge boren te Coblenz, in dezelfde stad, waar ook mannen als de beide Görressen, Brentano, <le tegenwoordige aartsbisschop van Keulen, mgr. Krementz, August Reichensperger en andere groote katholieken mannen het eerste 'evenslicht aanschouwden. De heer Reichen sperger heeft een rijk en veel bewogen leven achter zich. Vanaf 1848 was hij met eene korte onderbreking wegens ongesteldheid steeds een der meest invloedrijkste leden van de Pruisische Volksvertegenwoordiging en sinds 1867 een der voornaamste leden 'Ier Duitsche vertegenwoordiging. Met zijn broeder August Reichensperger, Mallinkrodt en Windhorst behoorde hij tot de aanvan kelijk kleine maar dappere phalanx, die den strijd tegen Bismarck's anti-kerkelijke poli- t'ek aanvaardde en zich met lauweren over dekte. Reichensperger boezemde zijn tegen standers steeds ontzag in, en zijn rede naarstalent wordt algemeen erkend. De ka tholieke bladen bevatten naar aanleiding Viu' den huidigen verjaardag feestartikelen ter eere van den grijzen strijder voor waar heid en recht, wien het nog lang gegeven moge worden tot heil van Kerk en Staat Werkzaam te zijn. Dok dit jaar zal te Fulda weder eene bis schopsconferentie plaats hebben, thans niet alleen van Pruisische maar van Duitsche bisschoppen naar aanleiding van 's Pausen be kenden brief aan den aartsbisschop van Keu len over de sociale kwestie en het missie- wci u in Afrika. Voor alles zal dan ook over de oprichting van een missiehuis in Duitsch- laml of wel de uitbreiding van het reeds be staande huis te St. Ottilien beraadslaagd Worden. Men begint te twijfelen aan het slagen van de ontworpen schikking tusschen de Duitschers en de Czechen in Bohemen. ENGELAND. Daar eene volksvergadering te Cochel in eiland verboden was, gingen de manifestan ten naar de naburige dorpen, waar Dillon en O'Brien redevoeringen hielden. De politie joeg met stokslagen de menigte uiteen. Dillon werd gewond. Te Cochel teruggekeerd, wer den de manifestanten opnieuw uiteengedreven. De Duitsche keizer is voornemens eenige Engelsche deskundige ambachtslieden uit te noodigen op het eerstdaags te Berlijn te houden congres van gemachtigden van de Duitsche ambachtsgenootschappen, om advies uit te brengen omtrent zaken de Engelsche arbeiders betreffende. Volgens dépêches uit New-York is de Chineesche mandarijn Lew-ing, gemachtigde van het syndicaat tot aanleg van Chineesche spoorwegen, aldaar aangekomen, om het ma terieel te koopen voor zes honderd geconce- deerde mijlen spoorweg benevens twee elec- trische stadssporen. FRANKRIJK. De president der republiek is gisteren avond te Parijs teruggekeerd. Op zijne reis door een gedeelte des lands zijn hem vooral te Belfort stormachtige ovaties gebracht. De ontvangst van den President in genoemde stad, nabij de grenzen van Etzas-Lotharin- gen gelegen, heeft zich gekenmerkt door een buitengewoon enthousiasme, dat wel als eene manifestatie mag gelden. Meer dan 10.000 Elzas-Lotharingers zijn naar Belfort gereisd sommigen over Zwitserland anderen met een pas om den President toe te juichen. De houding van Belfort in den Fransch-Duitschen oorlog werd door den maire in herinnering gebracht. Het hoofd der gemeente Belfort meende dan ook in 's Presidenten bezoek een bewijs van dank voor die houding te mogen zien. De correctioneele rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak van het koper syndicaat en van het Comptoir d'escomple. Secrétan werd tot 6 maanden gevangenisstraf en 10,000 franken boete, Laveissière tot 3 maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete en Hentsch tot 3000 fr. boete veroordeeld. De andere aangeklaagden werden vrijgespro ken. De drie gevonnisden zijn voorts ver oordeeld tot het verlecnen van schadevergoe ding aan de civiele partij. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden is giste ren de beraadslaging voortgezet over de motie van den heer Bovio tot eerbiediging van het recht om besloten vergaderingen te houden. (Deze motie is ingediend doordien de Regee ring politie-dienaren gezonden had in de zaal, waar onlangs het democratisch congres plaats had). De Kamer besloot heden ter behan deling dezer aangelegenheid twee zittingen te houden. Het bericht, dat de Regeering onderhan delingen heeft aangeknoopt met de familie Garibaldi over den aankoop van het eiland Caprera wordt in zooverre gewijzigd, dat die onderhandelingen slechts de onteigening van een gedeelte van het eiland ten doel hebben, om er eene batterij op te werpen. Het graf van Garibaldi zou in ieder geval ongeschon den blijven. Dinsdag-nacht is te Massa Lombarda eene buis, gevuld met buskruit, onder de trap van het bureau der openbare vedigheid ontploft, waardoor dit gebouw werd beschadigd. De dader van den aanslag is onbekend. Te Bagna Cavallo heeft zekere Poggi een bom willen werpen. Hij het haar echter vallen en verbrijzelde zich-zelven de beide beenen. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt geseind, dat het proces- Panitza aldaar nagenoeg is afgeloopen. De eisch van den openbaren aanklager is tegen Panitza, Kalopkoff, Risoff en Amandorfflevens- lange gevangenisstraf, en voor de andere be schuldigden vijftien maanden. De advocaat van Panitza wilde als getui gen twee ministers oproepen, benevens den gezant van Bulgarije te Constantinopel, maar het openbaar ministerie vond dat al te ge wichtig en weigerde aan dien wensch tege moet te komen. Voor het requisitoir nam Panitza nog eenmaal het woord, om de on wettigheid van zijne arrestatie te betoogen en tevens de onschuld van zijne medebeschul digden. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de Portugeesche regeering het officieele bericht ontvangen heeft, dat Silva Porto, bevelhebber van Bihé (West-Afrika), zich van kant gemaakt heeft wegens een aldaar onder de negerhoofden, uitgebroken opstand, waardoor de Portugeesche expeditie naar Barotse mislukt is. De troepen worden op Bihé geconcentreerd. Door sommige Lissa- bonsche bladen worden deze verwikkelingen geweten aan kuiperijen van Engelschen. De benoeming vanCarvalho tot regeerings- commissaris voor den handel en mijn-agent op Mozambique wordt scherp afgekeurd. De benoeming van den scheidsrechter in het geschil over den Delagoa-baai-spoorweg zal eerstdaags plaats hebben. Schiedam, 29 Mei 1890. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebrachteen verre-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1