Bii dit Nimmer bekoort een BpeiseL VERSCHIJNT DAGELIJKS. 13eJaarg. Zond<i<>; 1 en lYlaandair 2 Juni 1890. No. 3097. ALGEMEEN OVERZICHT. "O Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad: l'rijs der Advertentiëu NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgeus de Wet van 28 Juni 1881 (S/sól. no. 124.) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 31 Mei 'GO. Fe Fransche minister van buitenlandsche zaken schijnt zich met een Franschen slag "1 eens van al het oproerige volkje, dat mis bruik maakt van Frankrijk's gastvrijheid, te tvillen afmaken. De nihilisten, anarchisten, °f socialisten, of welke andere isten het ook moge zijn, moeten allen over de grenzen, °pdat men Frankrijk niet zou kunnen ver- Wijten, dat het een wijkplaats voor al het 'evolutionair gespuis van Europa is gewor den. Of het den minister daarmede tevens gelukken zal de wormen te verwijderen, die aan het wrakstuk der Fransche republiek knagen, valt te betwijfelen er zullen er al- Fjd nog genoeg in het eigen land overblij ven. Intusschen, de minister wil het beproeven, zal daarom alvast met de verwijdering er meest gevaarlijke sujetten een begin maken. Dat hij daarvoor de Russische nihi- en heeft uitgekozen zal, niemand verwon- 1 ''ren, immers zulk eene keuze kan Rusland p'et anders dan welgevallig zijn. Donderdag "1 den vroegen ochtend werden een vijftien tal nihilisten, die geregeld te Parijs bijeen- wacnen en zich in die bijeenkomsten bezig "elden met geheime werkzaamheden ten gunste der partijen in het Vaderland, als pam- etten schrijven, bommen vervaardigen, enz, arrest genomen. Juist waren de heeren R" dames (want die waren er ook on- 01bezig met de vervaardiging van dat M-'ie goedje en wel zonder eenigen voor- z°'gsrnaatregel. Een nauwkeurig onderzoek vordt ingesteld, doch het is nog niet geble- of de bommen in Frankrijk of in Rus sia dienst moesten doen. Men gelooft echter, de nihilisten een nieuwen aanslag op den zaai voorbereidden. In ieder geval komen jj' ei n°g genadig afwant in Rusland zou t<!|""rÜP niet den dood gestraft worden, rw'j' '1 Frankrijk volgens de wet slechts pastln^en'SStra^ °'J 'ieii kan worden toege- ttiet ^.'en meent, dat minister Constans boLi G n'''fisten begonnen is, om zonder mek de betrokken regeeringen ach- de "'gens °°k de Italiaansche anarchisten, de -"J8011.6 en 116 Belgische socialisten, die Wee/'6 Z'^n Van a"e °Proor|ge arbeidersbe- g'ngen Van den jongsten tijd, uit Frankrijk Tot"16'1 VerwiJderen- nj, 'le le Parijs in hechtenis genomen behoort ook zekere Mendelsohn, 6' 1 e°ds jaren geleden te Berlijn aange houden onder verdenking van medeplichtig heid aan den spoorwegaanslag tegen den Czaar, naar St. Petersburg zou worden over gebracht, maar aan de Russische grenzen ontsnapte. Mendelsohn, de zoon van een rijk bankier te Warschau, had, naar het heette, de Russische gendarmes omgekocht en vluchtte over Oostenrijk en Zwitserland naar Frankrijk. Nu Bismarck van het staatstooneel is af getreden en hij dus niet meer over de offi- cieuse reptiliën-bladen naar willekeur kan be schikken, schijnt hij zich bij voorkeur van buitenlandsche journalisten te bedienen om zijne meening over den staatkundigen toestand in Duitschland en den vreemde der wereld kenbaar te maken. Thans zijn het weder de verklaringen, die Bismarck tegenover den correspondent van het Parijsche Petit Jour nal heeft afgelegd, welke te Berlijn zeer de aandacht trekken. De Prins was tegenover dien journalist even mededeelzaam als hij het tegenover de redac teurs van den Parijschen Matin en den Rus- sischen Novoie Wremia geweest was. Hij sprak over alles en allen zonder eenige terug houding over zijn ontslag, over Caprivi, over den Keizer, over den vrede, over het verle- dene en zoo al meer. Hij wilde over zijn lot niet klagen, zeide hij, want de jonge Kei zer is vurig en levendig en koestert nog het vertrouwen de menschen te kunnen geluk kig maken, wat trouwens op zijn leeftijd geens zins onnatuurlijk is; maar ik, zeide de Prins, geloof niet aan die mogelijkheid en heb het den Keizer onbewimpeld gezegd, 'tls heel natuurlijk dat ik niet meer bij den Keizer pas, want een oud werkpaard kan met geen harddraver in het span loopen. De politiek is geen chemisch preparaat, maar het product van menschelijke opvattingen. Maar ik moet zeggen, de Keizer is een sterke ridder van den ouden stempel, en ik mag het wel dat een vorst zelf wil regeeren. Ik hoop dat zijn plan nen mogen gelukken. Het spijt mij alleen dat mij niet vroeger ontslag verleend is, toen ik zelf er gelegenheid voor gegeven had. Maar ik troost mij met de gedachte dat onze Monarchie zoo sterk is en dat ik alles zoo goed heb ingeleid en op gang gebracht, dat men ook zonder mij klaar kan komen. In mijn eigen vaderland wordt ik echter stren ger beoordeeld dan daar buiten. Dit komt omdat de partijen nu zoo blijde zijn, dat zij mij niet meer behoeven te vreezen.Ca privi heb ik zelf steeds als onze besten gene raal beschouwd, en het spijt mij voor hem, dat hij zich nu in de politiek moet afsloven. Doch voor Europa blijft alles hetzelfde en is de politieke wereld zoo vredelievend mogelijk. Als men deze uitlatmgen van Bismark ver gelijkt met die welke hij zich tegenover de redacteurs van den Matin en de Novoie Wremia heeft veroorloofd, zal men zien, dat de toon over 't algemeen, doch vooral in de beoordeeling van den Keizer, veel welwillender is dan in de laatstbedoelde. Wellicht heeft Bismarck ingezien, dat hij op den verkeerden weg was, en zonder twijfel is het hem gebleken, dat de woorden tot den Russischen journalist gericht, niet in goede aarde zijn gevallen. Wat ook vooral in deze uitlatingen merkwaardig is, is wel, dat Bis marck's gunstige opinie omtrent het behoud van den Europeeschen vrede ook na zijn af treden onveranderd is gebleven. In België bereiden katholieken en libera len zich met toenemenden ijver voor op de aanstaande Kamerverkiezingen (10 Juni). Wel wordt de overgroote meerderheid der Regeering (zij bedraagt ongeveer 90 stemmen) niet bedreigd maar zij kan toch, daar het grootste deel der aftredende tot hare partij behoort, gevoelige verliezen lijden, vooral te Gent. De uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten geeft echter den katho lieken goeden moed. De capaciteitskiezers, waarvan de liberale partij bij dien strijd zooveel verwachtte, hebben er veel toe bijgedragen om den aanval der liberalen op de katholieke stellingen af te slaan, en de liberale pers moet thans zelve erkennefi, dat de katholieken veel meer ca paciteitskiezers gekweekt hebben dan hun tegenstanders. Het blijkt dus, dat de capaci teiten niet alleen in de gelederen der libe ralen worden gevonden. AFRIKA. Aan de 2 imes wordt uit Lissabon gemeld, dat Engeland en Noord-Amerika aldaar heb ben voorgesteld, in de kwestie over den De- logoa-spoorweg zamen een scheidsrechter te benoemen, waarbij Portugal een tweeden zou aanwijzen. Desnoods zou Zwitserland als arbiter optreden. De Portugeesche regeering heeft dit voorstel in overweging genomen. Tevens wordt langs denzelfden weg uit Lis sabon gemeld, dat de Amerikaansche ingeni eur Woodford aldaar is aangekomen om te onderhandelen over eenige handelsaangele genheden tusschen Portugal en de Transvaal. Naar hetgeen uit Durban aan de Times wordt gemeld, zullen de voorstellen der Trans- vaalsche regeering om den Delagoabaai-spoor- weg over Johannesberg naar de Vaalrivier door te trekken, vermoedelijk worden aange-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1