BINNENLAND. Kerknieuws. reden bestond om dit gerucht voor onjuist te houden, aangezien de Fransche en En- gelsche regeeringen er niets van vernomen hadden. De Engelsche, Italiaansche en Russische regeeringen hebben hare goedkeuring aan de conversie der Egyptische schuld verleend. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In antwoord op eene in den Boheemschen Landdag gedane interpellatie van de Jong- Czechen nopens de onwettige handelwijze der troepen bij gelegenheid van wanordelijk heden der arbeiders, heeft de gouverneur geantwoord, dat de soldaten niet handelend zijn opgetreden dan nadat zij beleedigd en aan gevallen waren, en omdat er gevaar bestond vcor plundering. Eene deputatie uit de werklieden der staats-machinenfabrieken, die door den Oos- tenrijkschen minister van handel Barosz in audiëntie werd ontvangen, heeft van dezen ten antwoord gekregen, dat onder de be staande toestanden van geene loonsverhoo- ging ol verkorting van den arbeidstijd sprake kan zijn. Schiedam, 3 Juni 1890. Bij kon. besluit zijn benoemd tot plaatsver vangende leden van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, de heeren H. Swart, apo theker te Schiedam, en dr P. Vos, apotheker te Rotterdam. Tot commissaris van het St. Antonius- of Zakkendragersgilde is door heeren bescherm- heeren van het gilde bij loting benoemd de korendrager Fr. Kemper. Daar in het college van beschermheeren drie Katholieken tegenover twee Protestan ten staan, wilden de eersten, om allen schijn van partijdigheid te vermijden, dat door lo ting tusschen de verschillende kandidaten, twee Katholieken en een Protestant, uit spraak zou worden gedaan. Daarop was het lot den heer Kemper gunstig, die aldus tot commissaris werd benoemd. Met genoegen constateeren wij, dat aldus door het college beschermheeren van het Zakkendragersgilde meer ware vrijzinnigheid werd betoond dan door het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente aan den dag werd gelegd. Wij ontvingen gisteren aan ons bureau een fl met de eenvoudige bijvoeging »voor Afrika", en bestemmen dat geld voorden bouw van een nieuw postulantenhuis ten dienste van Broeders-missionarissen. Blijkens een schrijven van de heeren mr. Alphons Van Rijckevorsel en Henry Cramer in de Tijd, zijn het liefde tverk van den «Zwarten Kruistocht" en dat van den bouw van het Postulantenhuis twee verschillende, geldelijk geheel gescheiden, liefdewerken, hoewel het doel dat beiden beoogende beschaving van Midden-Afrika door het Catholicisme, het zelfde is. Naar hunne meening is in de eerste plaats het bouwen van het Postulan tenhuis noodig, teneinde Broeders-missiona rissen te kunnen vormen, zonder welken Z. Em. kardinaal Lavigerie geen priesters-missiona rissen naar Afrika zenden kan. Het is daarom, dat zij de vrijheid nemen, op dit feit te wijzen en hen die iets tot het groote werk van Z. Em. kardinaal Lavi gerie willen bijdragen, uit te noodigen dit de doen voor den bouw van het Postulanten huis. In eene correspondentie uit Alkemade aan den Zuidhollander lezen wij het volgende Is het der Schiedamsche politie gelukt een beruchten inbreker en bedrieger (J. Oosten- brug) in handen te krijgen, aan de Alkema- desche politie komt de eer toe, verschillende voorwerpen der bedriegerij in beslag geno men te hebben. Dat genoemde J. O. zich den naam van «Jan de Klok" volkomen waardig keurde en dien «aam door feiten zocht te handhaven, bleek zonneklaar uit den inboedel, welken hij achterliet, want niet minder dan 30 gouden en zilveren voorwer pen, sinds lang vermist, kwamen als op too- verslag te voorschijn. Dat J. O. niet alleen voor zich, doch ook voor zijne vrouw een zorgzame huisvader was, zal men wellicht uit een naaimachine, eenige nieuwe vloer- kleeden, kleedingstukken, oorbellen, broches, flacons enz. kunnen afleiden. De vrouw on- derging echter de »Tantalusstraf", zij zag alles, doch kreeg niets, zelfs nog geen vol doend voedsel. De voorwerpen zijn allen ter beschikking van de Haarlemsche Justitie gesteld. Zal J. O. met de Justitie te Rotterdam kennisma ken en afrekenen, te Haarlem zal dezelfde eer hem niet minder worden aangedaan. Naar men verneemt zijn de moeilijkheden tusschen de Regeering en het College der Zeevisscherij gerezen, uit den weg geruimd, en zal dientengevolge het College aanblijven. Aan 's Rijks Munt zijn in 1889 204,961 tienguldenstukken, 200,000 kwartjes en 2,800,000 dubbeltjes geslagen, gezamenlijk voor een nominale waarde van f'2.379,610. Twee afdeelirigen der commissie van ar- beids-enquête, geassisteerd door stenografen, zullen 7 Juli verhooren gaan afnemen te 's-Gravenhage en elders. Jhr. Henry Tindal tracht in een nieuw adres aan de Tweede Kamer andermaal te bewijzen, dat bij het uitbreken van een oor log de mobilisatie van ons leger onmogelijk zou zijn, en verzoekt de Kamer derhalve, er bij de Regeering op aan te dringen, dadelijk maatregelen te nemen, om de onafhanke lijkheid van ons Vaderland te verzekeren, in welk geval alleen de wet, die aangeno men is in de zitting van 9 Mei jI., van eenig nut zal kunnen zijn. Naar de Standaard verneemt, is het wets ontwerp in zake de vaccihekwestie reeds van den Raad van State terug ontvangen, en kan de indiening hiervan in de Tweede Kamer eerstdaags worden tegemoet gezien. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben eene provinciale verordening op de springstieren ontworpen, welke in de a. s. zomervergadering der Provinciale Staten ter behandeling zal worden overgelegd. Onder leiding van den directeur, den heer I. L. Werij, werd eergisteren te Rotterdam de eerste algemeene vergadering gehouden der Nederlandsche stenograf'en-vereeniging Willem Stolze. Tot leden van het hoofdbe stuur voor Nederland en koloniën werden gekozen de heeren W. I. Oppenoorth, te 's-Hage, als president, L. Zangers, te Rot terdam, als vice-president, P. Boekhout, te 's-Hage, als secretaris, en H. Bouwman, te Rotterdam, als penningmeester. De zetel van het hoofdbestuur is voorloopig gevestigd te 's-Gravenhage. Te Rotterdam werd eene afdeeling gevormd onder presidium van den heer L. Zangers, rwijl tot correspondenten benoemd werden heeren A. T. v. 't Hoen, te Delftshaven, C. J. Blommendal, te Schiedam. De vereeniging mocht zich bij deze eerste vergadering in eene talrijke opkomst ver heugen. Ook traden twee dames tot het lidmaatschap toe. H. M. de Koningin heeft voor een belang rijk aantal loten deelgenomen in de verloting, verbonden aan de tentoonstelling van schil derijen van ievende meesters te 's-Graven hage. De politie te Scheveningen maakte proces verbaal op tegen werkgevers, wegens over treding der arbeidswet. Aldaar wordt op de naleving dier wet streng toezicht gehouden. Door de Vereeniging van scheepsgezag- voerders te Harlingen, Eendracht, is naar de Amsterdamsche tentoonstelling van voor werpen tot beveiliging van werklieden gezon den de veelbesproken vlieger tot redding van schipbreukelingen. Het Utr. Dhl. deelt mede, dat de moei- lijkheden betreffende het Universiteitsgebouw te Utrecht zijn weggenomen. De minister heeft zijn bezwaren tegen het overgelegde plan opgeheven en het goedgekeurd. Als gevolg daarvan verwacht het blad, dat nog dit jaar met de voorbereidende werkzaam heden voor den opbouw der lang verwachte stichting, namelijk met het afbreken van het Leesmuseum en het andere door de ge meente aangekochte perceel, een begin zal worden gemaakt. Naar de N. Gr. Ct. verneemt, heeft prin ses Sophia, groothertogin van Saksen, de som van f200 geschonken aan de commissie, die zich voorstelt de oprichting van een Mu seum van oudheden te Groningen. Door de politie te Groningen is aangehou den een löjarige jongen, genaamd A. R. K., die ten nadeele van zijne moeder een bank biljet van f 100 had ontvreemd. Toen de knaap werd gearresteerd, eenige uren na het plegen van het misdrijf, had hij reeds ongeveer f30 verteerd. Hij is, als moeten de nog eene maand gevangenisstraf voor een dergelijk feit ondergaan, ter beschik king van de justitie gesteld. Gisteren-avond is te Deventer het de tachement infanterie onder aanvoering vanden kapitein W. C. Staring uit Appelscha weder in garnizoen teruggekeerd. Hiermede zijn alle troepen uit de venen terug. Heden wordt ook het detachement huzaren, dat nog onder aanvoering van den luitenant Dittelinger te Leeuwarden verblijf houdt, daar in garnizoen terug verwacht. Te Nieuwdorp heerscht de influenza op nieuw onder eenige volwassen personen, waarbij zich dezelfde verschijnselen openbaren als in den afgeloopen winter. VLAARDINGEN. Deden in de laatste da gen allerlei onrustbarende berichten de rondte omtrent de logger Groen van Prinsterer, schip per J. Van der Velden, tnans kan met zekerheid gezegd worden, dat genoemde bodem Dinsdag jl. is gezien en tevens ge praaid door schipper P. Aalders, die gepas- seerden nacht alhier arriveerde. Aan boord van de Groen van Prinsterer was alles wel. Onzen vroegeren stadgenoot, den eerw. fra ter H. L. Van der Drift, uit het Minderbroe dersklooster te Weert, werd Zaterdag 11.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2