Levant, welke ook voor het vaderland rijpe vruchten afwerpt. »De broeders der christelijke scholen, de Lazaristen, de Jezuïeten, de reli gieuzen van alle orden, onderscheiden zich bij dit apostolaat," zeide hij»De kloosterlingen vervullen daarginds, te midden der Oostersche ellende, hun taak met een toewijding, een belangloosheid, een zachtzinnigheid en een moed, die niemand uwer betwist." Heel goed (teekent de Moniteur hierbij terecht aan) maar wanneer deze priesters zoo nuttig, zoo vaderlandlievend en vervuld van toewij ding zijn, waarom worden zij dan in Frankrijk vervolgd en wordt hunne aankweeking bijna onmogelijk gemaakt. Bij de voortzetting der beraadslaging over het invoerrecht op maïs, werd, nadat de al- gemeene beraadslagingen gesloten waren, eene motie tot verdaging verworpen met 339 tegen 185 stemmen, en daarentegen het ontwerp urgent verklaard, waarop de Kamer besloten heeft over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling. RUSLAND. De koningin van Denemarken moet en als het waar is moet het zeer op prijs worden gesteld den Czaar medegedeeld hebben, aan welke gruwelijke mishandelingen de politieke gevangenen in Siberië blootstaan. Reeds zou de Czaar in een langen brief ge antwoord hebben, dat hij een gestreng on derzoek naar een en ander zal instellen en alle schuldigen zal doen straffen. Den minister is bevolen, stappen te doen om het lot der politieke gevangenen in Siberië te verbeteren. De vorst van Montenegro is bij den Czaar inj ongenade gevallen, en hoogst waarschijn lijk zal het voorgenomen huwelijk van zijn dóchter, prinses Helena, met den Czarewicz niet door gaan. De vorst heeft de onvoor zichtigheid gehad zich in scherpe bewoor dingen over den Czaar en vooral over den minister Von Giers uit te laten, dewijl zij zijn plan om koning van Servië te worden, verijdelden. Aan het Russische hof vraagt men zich daarentegen af, wat er geworden is van het half millioen roebels, dat te St. Petersburg voor de hongersnoodlijdenden in Montenegro is bijeengebracht. Men heeft er niets van gehoord. Wel vernam men, dat vorst Nikita onlangs zijn paleis heeft ver groot en zich een fraai landhuis in het ge bergte laat bouwen. Duizenden noodlijdende onderdanen werden daarentegen eenvoudig naar Servië gezonden. BINNENLAND. Schiedam, 4 Juni 1890. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van het Patentrecht no. 10 dezer gemeente, over het dienstjaar 1889/90, door den Heer Provincialenlnspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 2n Juni 1890 executoir verklaard en den 3n d. a. v. aan den Ont vanger der Directe Belastingen ter invorde ring is overgemaakt. Voorts wordt daarbij herinnerd, dat een ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat vanaf den 3n dezer de termijn van drie maan den is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Aan het Commissariaat van politie zijn als gevonden aangegeveneen portemonnaie met Va cent, een R.-K. kerkboek, een onder stuk van een bloedkoralen oorbel, een gou den oorknop met steen waarop een vrou wenbuste, een zwart satijnen schort en een vierkante houten bak met koperen koker, opgevischt uit de Buitenhaven. Wij vernemen, dat op den 18 Juni aanst., den 75en verjaardag van den slag bij Wa terloo, door den majoor-kommandant eene inspectie over de dd. Schutterij te dezer stede zal gehouden worden. Deze wapenschouwing zal er gewis toe bijdragen, den bijzonderen gedenkdag van Waterloo een feestelijk aanzien te geven. Velen zullen echter met ons wenschen, dat aan dit feestelijkvertoon nog eenige uit breiding wordt gegeven, en den dag, waarop Neerland's herwonnen onafhankelijkheid door Oranje's moed en beleid van den haar drei genden ondergang werd gered, een beschei den feestviering zal gewijd worden. Op Vrijdag 27 dezer zal door Z. D. Hw den Bisschop van Haarlem te dezer stede het H. Vormsel worden toegediend, des morgensten 9 ure in de parochie-kerk van O. L. Vrouw Visitatie, en des namiddags ten 1 ure in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper. Het bericht omtrent het toedienen van het H. Vormsel in de parochiën van Oud-Delfts haven was blijkbaar verkeerd gesteld. Niet Vrijdag, maar op Donderdag 26 dezer zal aldaar het Ff. Vormsel worden toegediend. Fleden-ochtend omstreeks half tien ure kwam de spoelingwagen van den veehouder A. Lansbergen, uit Kethel, vanaf den Vlaar- dinger dijk het Frankeland inrijden, toen de vierjarige Flenri llufkens nog juist de straat wilde oversteken. Het noodlottig gevolg was, dat het kind met de paarden in aanraking kwam en hoofdzakelijk aan het hoofd ge wond werd. Door den korendrager Joannes Etman opgenomen en bij den heer dr. E. J. M. Nolet ingebracht, werd hem door dien ge neesheer de eerste hulp verleend, waarop hij naar de ouderlijke woning aan de Kortland straat werd vervoerd. Naar wij vernemen, is thans zijn toestand bevredigend, zoodat het kind nog betrekkelijk goed van dit onge luk is afgekomen. Bij testamentaire beschikking is door wij len Adriana van der Bil, den 28 Mei 11. te dezer stede overleden, aan het diaconie-arm bestuur der Ned. Flerv. gemeente eene som van vijftig gulden vermaakt. Hoewel zelve dikwijls in behoeftige om standigheden verkeerende (zij werd ook door genoemd armbestuur bedeeld) heeft zij niet willen terugnemen, wat ze eenmaal aan dat armbestuur had toegedacht. Men schrijft ons uit Delftshaven Als eene bijzonderheid kan worden aan gemerkt, dat de heer J. C. van Nierop op 11 Juni a. s. hoopt te herdenken, dat hij ge durende 50 jaren zonder eenig salaris en zon der verzuim van zelfs de kleinste godsdienst oefening, de functie van organist in de paro chiekerk, van den H. Antonius-Abt alhier heeft vervuld. Het kerkbestuur, dat voorzeker alle reden heeft, de langdurige en belanglooze diensten van den aanstaanden jubilaris dankbaar te herdenken, zal zonder twijfel dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Het bericht, als zou onlangs een ongeval hebben plaats gehad bij het station het Loo, waardoor H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina zouden zijn gevallen, wordt door het Haagsche Dagbl. tegenge sproken. Het volgende is eenvoudig gebeurd Bij het terugkeeren van een rijtoer liet H. M. het rijtuig ophouden, teneinde met de Prinses uit te stappen, iets dat meer malen plaats heeft en zijn beide vorste lijke personen naar het paleis terug ge wandeld. En dit ophouden had plaats vóór de rails van den locaalspoorweg bij het sta tion. Naar men verneemt, bestaat bij de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen het voornemen, indien de aanhangige over eenkomsten worden goedgekeurd, om in de treinen van het Noorden naar Amsterdam, welke den afstand LeeuwardenGroningen Amsterdam via Utrecht in ongeveer 3 uren zullen afleggen, te plaatsen rijtuigen met buffetten en retirades. De koopman P., die eenige dagen geleden van zijn knecht in een stal aan den Goud- schen rijweg te Rotterdam een messteek ontving, waardoor aanvankelijk zijn leven in gevaar scheen te verkeeren, is thans geheel hersteld uit het Ziekenhuis ontslagen. De man, in wiens woning aan den Fijenoordschen dijk te Rotterdam de vorige week brand uitbrak, waardoor 12 huizen vernield werden, is naar de cellulaire gevan genis overgebracht. Een pan met petroleum en eenige vodden en stukken hout, daarmede bevochtigd, wer den op den zolder zijner woning gevonden. De weleerw. pater R. M. V. Van Oppen- raaij S. J., te Katwijk, die onlangs in den wedstrijd voor het Carmen Rceufftianum met zijn heerlijk gedicht Arnor, onder het motto Putavimus eurn quasi leprosum, hjt gouden eeremetaal behaalde, heeft gisteren aan de Rijks-universiteit te Leiden liet doc toraal examen in de klassieke letteren cum laude, dus met de hoogste onderscheiding, afgelegd. Zondag-nacht brak te Vuren een hevige brand uit in de bouwmanswoning van II. W. bewoond door twee huisgezinnen. De vlam men grepen zoo spoedig om zich heen, dat de bewoners, die allen sliepen en waaronder een achttal kinderen, zich slechts met moeite konden redden. De brand schijnt ontstaan te zijn in den hooibergde oorzaak ligt nog in het duister. Alles was tegen brandschade verzekerd. Naar men verneemt, is het landgoed 's Ileeren Looonder Ermeloo (vroeger eene verblijfplaats van de Malthezer Ridders) ver kocht aan de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlij ders, met de bedoeling het in te richten, speciaal voor verzorging van idioten. Door middel van braak heeft zich een tot hiertoe onbekende dief, in den nacht tus- schen Zondag en Maandag, toegang weten te verschaffen tot de kapel te Panheel (Lim burg). Eenige kerksieraden worden vermist, alsook de inhoud van een offerblok. MAASSLUIS. Het is aan de haven van onze stad een vroolijk gezicht, de vele log gers te zien liggen, die slechts tot St. Jan, den 27sten dezer maand zullen wachten, teneinde zee te kiezen, en dan eenigen tijd later met eene goede vangst, zoo we hopen, weer te keeren. We telden ruim zeventig schepen die zee zullen kiezen »op hoop van zegen." We hopen van harte, dat de vangst van het »Hollandsche zeebanket" voordeelig moge zijn. Velen zullen daardoor weder een aardig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2